Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Intrerupatoare cap-scara

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
In casa am cerut 2 intrerupatoare cap-scara (unul inchide/deschide lumina de pe hol si altul inchide/deschide lumina de pe scari). Deci practic am nevoie de 2 butoane pt aprins/stins lumina. Se poate face lucrul acesta folosind un singur intrerupator cu 2 clapete sau trebuie neaparat 2 intrerupatoare cu cate o singura clapeta? Electricianul imi spune ca nu se poate sa leg 2 legaturi cap/scara la acelasi intrerupator si ca am nevoie de 2 intrerupatoare unul langa altul. Este adevarat?
As fi preferat un singur intrerupator dublu doar din considerente estetice.

#2
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 25.11.2004
ai varianta cu aparate modulare pe care le poti combina cum vrei sau cauti , de la Legrand parca , intrerupar dublu cap-scara.

#3
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
La orice fabricant de mecanisme electrice care se respecta vei gasi un dublu comutador cap scara care se poate instala asa cum doresti tu .

#4
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Inseamna ca e doar vrajeala ieftina din partea electricienilor care mi-au pus 2 doze, pt 2 intrerupatoare cap/scara simple  -_- .


Dc tot am deschis subiectul asta, mai vin cu o intrebare despre corectitudinea executiei  impamantarii pe care vor s-o faca electricienii.
Am 3 tevi galvanizate batute in pamant, sudata platbanda zincata care trece prin fundatie si ajunge in casa (in bucatarie). De acolo electricienii au "lipit" si "smolit" un fir cu care au iesit in exteriorul casei, la impamantarea facuta pt tablou (un tarus cu platbanda zincata legata de BMP). Aici ei vor ca sa lege firul adus de la impamantarea noastra la impamantarea pt BMP motivand ca asa obtin o rezistenta mai buna insumand cele 2 "prize" si ca imi vor pune o doza aplicata pt a putea face masurarea prizei de pamant. De la BMP el zice ca a intrat in casa cu 5 fire pana in tablou (am curent trifazic). Acum eu habar n-am dc a intrat cu 4 fire sau 5 si am ajuns asa paranoia ca imi vine sa decupez putin copexul sa numar firele .

Eu am inteles ca impamantarea facuta de noi trebuie sa intre in tabloul de sigurante interior. Este corect cum executa ei impamantarea acum pt prizele de interior?

Attached Files


Edited by roandre, 15 May 2009 - 00:07.


#5
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,279
  • Înscris: 24.06.2006

View Postroandre, on May 14 2009, 23:05, said:

Inseamna ca e doar vrajeala ieftina din partea electricienilor care mi-au pus 2 doze, pt 2 intrerupatoare cap/scara simple  -_- .


Dc tot am deschis subiectul asta, mai vin cu o intrebare despre corectitudinea executiei  impamantarii pe care vor s-o faca electricienii.
Am 3 tevi galvanizate batute in pamant, sudata platbanda zincata care trece prin fundatie si ajunge in casa (in bucatarie). De acolo electricienii au "lipit" si "smolit" un fir cu care au iesit in exteriorul casei, la impamantarea facuta pt tablou (un tarus cu platbanda zincata legata de BMP). Aici ei vor ca sa lege firul adus de la impamantarea noastra la impamantarea pt BMP motivand ca asa obtin o rezistenta mai buna insumand cele 2 "prize" si ca imi vor pune o doza aplicata pt a putea face masurarea prizei de pamant. De la BMP el zice ca a intrat in casa cu 5 fire pana in tablou (am curent trifazic). Acum eu habar n-am dc a intrat cu 4 fire sau 5 si am ajuns asa paranoia ca imi vine sa decupez putin copexul sa numar firele .

Eu am inteles ca impamantarea facuta de noi trebuie sa intre in tabloul de sigurante interior. Este corect cum executa ei impamantarea acum pt prizele de interior?
nu stiu cum e acuma, eu am bagat curent trifazic in Ž98 daca mi-aduc bine aminte, instalatia + tablou sigurante le-am facut eu si am vorbit cu un electrician autorizat sa-mi faca dosarul, instalatia am facut-o dupa indicatiile electricianului si incepea cu un tablou cu 3 sigurante pe peretele exterir al casei unde s-a facut bransamentul + cablul de impamantare, care cobora pe perete si era legat la o teava galvanizata pe care am batut-o in pamant 2,5 metri
impamantarea de la trifazic este nulul pentru monofazic

#6
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Da, impamantarea ai o am si eu doar ca in plus am mai facut inca o impamantare unde am batut 3 tevi galvanizate legate cu platbanda iar de aici s-a tras un fir care eu stiam ca trebuie sa duca direct in tabloul de la parter dar electricianul se duce la impamantarea facuta de cei de la Electrica si se leaga acolo.

#7
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,279
  • Înscris: 24.06.2006

View Postroandre, on May 15 2009, 08:21, said:

Da, impamantarea ai o am si eu doar ca in plus am mai facut inca o impamantare unde am batut 3 tevi galvanizate legate cu platbanda iar de aici s-a tras un fir care eu stiam ca trebuie sa duca direct in tabloul de la parter dar electricianul se duce la impamantarea facuta de cei de la Electrica si se leaga acolo.
eu cred ca e acelasi lucru, pentru ca oricum impamantarea vine de la stalp (al 4-lea cablu la trifazic), se ramifica spre pamant si spre casa (tablou + instalatie + consumatori), ma gandesc ca in orice punct este legata a 2-a impamantare este acelasi lucru
de ce tre sa faci a 2-a impamantare? nu da bine prima la masuratori? nu a intrat fierul destul in pamant? locul este ferit de ploaie (aproape de fundatie sau protejat de trotuar)?

#8
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Noi am facut priza de pamant cand am facut fundatia, folosind 3 tevi galvanizate, platabanda sudata (la masuratori a iesit ca e ok), peste care am turnat trotuarul.
Cei de la Electrica, de fapt firma care mi-a facut bransamentul a facut inca o priza de pamant, locala, cu o singura teava, la care a legat BMP-ul (pt ca este obligatoriu sa-si faca si ei o priza de pamant).
Acum electricianul care mi-a facut instalatia interioara vrea sa lege priza de pamant facuta de noi cu cea facuta pt BMP.
Eu intelesesem ca priza facuta de noi trebuie sa ajunga direct in tabloul interior de sigurante iar priza de pamant facuta de electrica sa ramana doar pt BMP.
Ma intereseaza dc este bine ceea ce vor electricienii, adica sa lege cele 2 prize.

#9
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 25.11.2004
leaga impreuna cele doua impamantari , nu exista o impamantare pentru tablou si alta pentru casa si este indicat sa aiba o rezistenta cat mai mica.
"impamantarea de la trifazic este nulul pentru monofazic" nu - impamantarea este separata de nulul de lucru ( al 4-lea fir care vine la bransament).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate