Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?
 Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia
 Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...
 Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri
 

Blaupunkt Lucca 5.3

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Optimus

Optimus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 17.02.2003
M-am gandit ca acest GPS, destul de putin cunoscut la noi (oficial se comercializeaza aici doar Lucca 5.2) merita si el un topic separat. Specificatiile sunt exceptionale, mult peste ale altor aparate cu pret similar.

Specificatiile oficiale sunt:
Master contol unit: ARM9 µP (400 MHz)
Coprocessor: DSP (266 MHz)
Main memory SD-RAM (MB): 128
Height x Width x Depth (mm): 129x95x22
Weight (kg): 256g
Operating temperature (°C): - 20 to + 70
Storage temperature (°C): - 40 to + 85
Operating time rechargeable battery (Hours): up to 5
Operating voltage (Volt): 12-24
Colour: black, silver
Key illumination (Day): blue
Key illumination (Night): blue
Demo mode: Yes
Theft protection (PIN / PUK): Yes
Loudspeaker integrated: Mono

Ca storage sta dupa cum urmeaza:
Flash Memory (internal): 2 GB
Memory cards: MMC, SD
Formatting memory cards : FAT 16, FAT 32
Max. memory card capacity (GB): 4
(atentie, doar SD simplu, nu SD HC)

Ecranul:
Picture diameter (inch/ cm): 4,3''
Picture format : 16:9
Resolution (H x V): 480 Ś 272

Audio-Player
Playback format: MP3, WMA
Title display: File names, Folder names
comfortable Folder-, File- and MP3-Browsing: Yes
Bitrate (kBit/s): max 384 kBit/s


Cam astea ar fi datele problemei. Am avut pe mana si Asus R700, si cateva modele de Mio, iar asta mi se pare clar peste.
Eu l-am luat la mana a doua cu iGo 8.3 si Amigo pe el. iGo 8.3 merge perfect, la Amigo dureaza cam 10 secunde pana sa faca o re-routare. Ioana V1. nu stiu de ce se balbaie in Amigo .
  

PS: O intrebare de baraj: pentru Lucca 5.3  (nu 3.3)!
are cineva DVD-ul de back-up sau stie unde as putea gasi o imagine?
Al meu are primul firmware, a fost deblocat si i s-a pus iGo si Amigo pe el, dar daca-i fac acum update la ultimul firmware, fara sa aduc softurile la stadiul initial, e clar ca-l ia gaia.

Edited by cristian11, 12 May 2009 - 17:51.


#2
cristian11

cristian11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 10.11.2006

View PostOptimus, on May 10 2009, 09:39, said:

O intrebare de baraj: pentru Lucca 5.3  (nu 3.3) are cineva DVD-ul de back-up sau stie unde as putea gasi o imagine? Al meu are primul firmware, a fost deblocat si i s-a pus iGo pe el, dar daca-i fac acum update la ultimul firmware, fara sa aduc softurile la stadiul initial, e clar ca-l ia gaia.

cum a fost deblocat; ce apare la deschiderea aparatului?
nu te multumeste iGO si vrei sa revii la softul original?
nu cred ca ar fi problema sa pui firmware-ul de pe site-ul lor daca respecti versiunea aparatului.

#3
Optimus

Optimus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 17.02.2003

View Postcristian11, on May 10 2009, 09:30, said:

cum a fost deblocat; ce apare la deschiderea aparatului?
nu te multumeste iGO si vrei sa revii la softul original?
nu cred ca ar fi problema sa pui firmware-ul de pe site-ul lor daca respecti versiunea aparatului.

Nu stiu cum a fost deblocat, la deschiderea aparatului imi apare un ecran cu logo-ul Blaupunkt, apoi alt ecran cu averizarea aia de trafic safety, la care trebuie dat OK, si apoi al treilea ecran cu meniul principal.

As vrea sa vad cum se misca softul original, pe mine la iGo ma nemultumeste faptul ca softul te vede la 20-30-40 m de intersectie cand tu esti deja in ea.

Mi se pare riscant sa pun firmware-ul de la ei cu alte softuri in aparat, cine stie ce idee le-a mai venit. Prost e ca omul care l-a adus in tara, care l-a si deblocat, a sters complet softul original, probabil lui i s-a parut ca face o mare sfaraiala daca pune iGo. As vrea sa folosesc intai dvd-ul de recovery si apoi sa fac update de firmware, doar ca nu am dvd-ul. (aparatul a venit doar cu suport, cablu de curent 12/24v si antena de TMC).

#4
cristian11

cristian11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 10.11.2006

View PostOptimus, on May 10 2009, 21:01, said:

As vrea sa vad cum se misca softul original, pe mine la iGo ma nemultumeste faptul ca softul te vede la 20-30-40 m de intersectie cand tu esti deja in ea.

Mi se pare riscant sa pun firmware-ul de la ei cu alte softuri in aparat, cine stie ce idee le-a mai venit. Prost e ca omul care l-a adus in tara, care l-a si deblocat, a sters complet softul original, probabil lui i s-a parut ca face o mare sfaraiala daca pune iGo. As vrea sa folosesc intai dvd-ul de recovery si apoi sa fac update de firmware, doar ca nu am dvd-ul. (aparatul a venit doar cu suport, cablu de curent 12/24v si antena de TMC).

daca apare meniul original de Blaupunkt, nu a fost deblocat ci doar schimbat softul original din folderul MNAV;
descarca firmware-ul pentru versiunea ta de aparat, dezarhiveaza si fa o comparatie intre MNAV din firmware si cel din ResidentFlash si ai sa vezi diferentele. ;)
nu stiu ce versiune de iGO ai dar te asigur ca pe acest model de Blaupunkt, iGO8 Aprilie merge excelent fara decalaje, buguri sau sacadari!
pune sys.asta si vezi daca mai decaleaza: Attached File  SYS.TXT   1.28K   128 downloads

#5
latty

latty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 27.10.2006

View PostOptimus, on May 10 2009, 09:39, said:

O intrebare de baraj: pentru Lucca 5.3  (nu 3.3) are cineva DVD-ul de back-up sau stie unde as putea gasi o imagine? Al meu are primul firmware, a fost deblocat si i s-a pus iGo pe el, dar daca-i fac acum update la ultimul firmware, fara sa aduc softurile la stadiul initial, e clar ca-l ia gaia.


NU stiu de ce vrei sa pui softul initial pe el, nu prea il poti folosi in Romania, pentru ca nu ai harta. Igo8-ul merge super bine pe un aftfel de aparat, eu zic sa incerci sa-i schimbi versiunea de soft pusa pe el. probabil e o versiune mai veche si are bug-uri in soft, nu stiu. Asculta-l pe Cristian si pune versiunea din aprilie (v8.3.2.83157) ca merge bine....iar harta de la Igo8 pentru Romania e din ce in ce mai buna si va fi imbunatatita continuu.
bafta!

Edited by cristian11, 12 May 2009 - 18:02.


#6
Optimus

Optimus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 17.02.2003

View Postcristian11, on May 10 2009, 20:49, said:

daca apare meniul original de Blaupunkt, nu a fost deblocat ci doar schimbat softul original din folderul MNAV;
descarca firmware-ul pentru versiunea ta de aparat, dezarhiveaza si fa o comparatie intre MNAV din firmware si cel din ResidentFlash si ai sa vezi diferentele. ;)
nu stiu ce versiune de iGO ai dar te asigur ca pe acest model de Blaupunkt, iGO8 Aprilie merge excelent fara decalaje, buguri sau sacadari!
pune sys.asta si vezi daca mai decaleaza: Attachment SYS.TXT

Mersi mult pentru sys.txt, o sa-l incerc maine. Nu sacadeaza si nu are buguri, e vorba doar de intarzierea asta f suparatoare la distanta fata de intersectie. Cand esti prin Atena si sunt intersectii din 5 in 5 m te baga rau in ceata.

Tu te-ai jucat cu softul original de pe 5.3? Cat de buna e harta pentru Romania? Si inca o intrebare  :D , Road 2008 cum merge pe Lucca 5.3?

P.S. La 5.3 se pare ca smecheria aia pentru afisarea screen-ului de OS nu merge ca la 3.3. Ori e alta combinatie de apasari ori nu e deloc.


Revenire: am intrat cu active sync in el si m-am uitat. E acelasi SYS.TXT, exceptand urmatoarea linie pe care o are al meu la inceput

[folders]
content="ResidentFlash/Amigo//content"

Asta pentru ca are si Amigo instalat pe-acolo (merge catastrofal).

#7
cristian11

cristian11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 10.11.2006
nu am incercat Garmin ca nu am avut de ce; proprietarul voia iGO si aparatul nu avea harta RO pe softul original.

Edited by cristian11, 12 May 2009 - 18:05.


#8
Optimus

Optimus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 17.02.2003
Inca o intrebare: stie cineva daca Lucca 5.3 suporta cardurile SD de 4Gb class 6? (in manual nu zice decat de 4gb, fara sa specifice ceva legat de viteza).

#9
latty

latty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 27.10.2006
@optimus

..merge cardul de 4G. Nu stiu ce experimente faci tu cu GPS-ul tau, dar eu zic ca patrezi curatenia in el si sa eviti sa umbli in registri. Ca sa-l faci sa mearga din meniu sau trebuie doar sa schimbi ceva intr-un fisier .ini. Atata tot. Nu-ti recomand softul original. N-ai harta!..si asta spune totul.

#10
Optimus

Optimus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 17.02.2003

View Postlatty, on May 11 2009, 10:03, said:

@optimus

..merge cardul de 4G. Nu stiu ce experimente faci tu cu GPS-ul tau, dar eu zic ca patrezi curatenia in el si sa eviti sa umbli in registri. Ca sa-l faci sa mearga din meniu sau trebuie doar sa schimbi ceva intr-un fisier .ini. Atata tot. Nu-ti recomand softul original. N-ai harta!..si asta spune totul.

Nu merge. Am luat un Silicon Power de 4gb si nu-l vede de nici o culoare. Trebuie facuta vreo setare/smecherie?

#11
Optimus

Optimus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 17.02.2003
Update: ala care nu mergea era SD HC. L-am schimbat cu un 4Gb SD 80x (fara HC) si merge fara probleme. Deci asta e tot spilul.

#12
cristian11

cristian11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 10.11.2006
inca ceva!
pe langa functiille pe care le-ai enumerat la inceput, are si voice recoreder ;).
exele pentru el este in "System\Recorder.exe".
Nu are corespondent in meniu (parca asa tin ) dar in cazul in care se schimba interfata pot fi puse toate aplicatiile originale cat si multe altele!

#13
Optimus

Optimus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 17.02.2003
Cu softul original are si comanda vocala.

Inca o treaba, este deblocat din fabrica, poti boota oricand in win CE cu o sinpla combinatie de taste (butonul de on/off si tasta + de volum), cu conditia sa nu ai condul pin cerut la initializare.

#14
flotouran95

flotouran95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,618
  • Înscris: 02.11.2008
optimus iti dau eu cd de recovery dar gaseste o modalitate cum

#15
cristian11

cristian11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 10.11.2006

View Postflotouran95, on May 13 2009, 19:15, said:

optimus iti dau eu cd de recovery dar gaseste o modalitate cum
imi permit sa raspund eu in locul lui.
faci o arhiva pe care o "urci" pe:http://rapidshare.com/ sau pe alt server.

#16
Optimus

Optimus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 17.02.2003
Nu-i asta problema, am facut eu un ftp.

#17
latty

latty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 27.10.2006

View PostOptimus, on May 12 2009, 14:36, said:

Update: ala care nu mergea era SD HC. L-am schimbat cu un 4Gb SD 80x (fara HC) si merge fara probleme. Deci asta e tot spilul.


...asa e, sunt multe GPS-uri care nu accepta carduri de 4g SD HC...printre care si nenorocitele astea de Blaupunk-uri...care nici macar nu se incarca prin cablu USB, insa daca va luati carduri de 4G evitati pe cele HC.

#18
Optimus

Optimus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 17.02.2003
Stie cineva cum poti scapa de faza cu inversarea butoanelor de volum in iGo8 si cum poti face GPS-ul sa dea refresh la pozitie mai des de odata pe secunda?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate