Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 

Peugeot 206 cumparat SH fabricat in 2007 cu 16000Km. la bord

- - - - -
  • Please log in to reply
135 replies to this topic

#109
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Am ajuns cu masina la 51000 km. Este din nou iarna si pot spune ca e o placere sa mergi cu ea pe zapada. Nu am avut probleme cu ea, nu am reparat, nu am schimbat nimic. Doar revizia obisnuita. Consumul mediu e undeva la 6,8l/100km cu fluctuatii intre 4,2 si 13,5. Ultimul consum e strict urban cu drumuri foarte scurte la intervale mari in conditii de temperaturi scazute-metoda plinului la pompa. Am crezut ca masina va zdrangani din toate incheieturile dar uite ca nu e asa. Desi da impresia de fragilitate e destul de robusta. Nu au aparut greierii de care ma temeam si usile mi-au fost reglate astfel ca nu mai prezinta nici un simptom. Din cauza crizei nu ma vad schimband-o prea curand.

#110
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Mai vorbim pe la 110.000. Si a mea s-a tinut bine pana pe la 105.000 cand a aparut dintr-o data o explozie de greierasi. Hayon, roata de rezerva, ruloul portbagajului, portiera sofer, portiera spate dreapta, scrumiera si ceva prin bord. Si apoi am realizat ca-i muzica data cam incet, am dat-o mai tare si au disparut :lol:

Grija mare la gropi, puntea spate e problematica si scumpa in acelasi timp.

#111
SonyAD

SonyAD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,444
  • Înscris: 24.10.2010
[ http://s4.postimage.org/wl3ks4mts/1307.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

:naughty:

#112
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
cam stramb acul de la kmtraj :D

#113
SonyAD

SonyAD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,444
  • Înscris: 24.10.2010
E Jaeger. Are personalitate exuberantă.

#114
awss

awss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 27.08.2006

View PostSonyAD, on 23rd December 2010, 21:42, said:

[ http://s4.postimage.org/wl3ks4mts/1307.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

:naughty:


Ai busit masina si a rams blocat acul "vitezometrului"?  :naughty:

#115
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
55000 km, consum mediu 7.14. Gandacul continua sa ma slujeasca cu credinta. Am trecut la cauciucuri de vara (cele originale) si trebuiesc echilibrate. Alte reparatii nu se anunta.

Attached Files



#116
NEW_NOEL

NEW_NOEL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 20.02.2008
sunt masini mult mai fiabile deat 207, la vremea lor s-au bucurat de mare admiratie, practic cu ele si 307 a renascut peugeout.

#117
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
58000 km si i-am facut revizia! Dupa 21000km am constatat ca a consumat ... 300ml de ulei! Imi scartaia  o placuta dar am rezolvat-o cu spray. Ma deranjeaza mecanismele de reglare pe inaltime a centurilor care zdrangane. S-a reparat drumul si parca nu mai zdrangane. Nu am mare lucru sa va spun. Preturile? Mai mult decat decente. Ma enerveaza cand aud povesti de genul ...Peugeot e scump la intretinere! Chiar nu e scump deloc, sper sa nu o lovesc ca acolo nu e ieftin la nici o masina dar de intretinut si reparat chiar e ieftin! Sa vedem mai departe ce se va mai intampla, pana acum e ok!

#118
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Acum am 68000Km si am schimbat la 62000 km rulmentii de la puntea spate. Sesizasem o usoara uzura neuniforma la un cauciuc pe spate. Dupa cercetari intense am aflat de treaba cu rulmentii si puntea spate, calcaiul lui Ahile la acest model! Am intervenit la timp deoarece intrase apa pe la simeringuri si rulmentii ruginisera. Unul era crapat dar nu a produs decat o foarte usoara uzura puntii. Astfel, am scapat doar cu rulmenti noi! i-am dat gauri in brate si am montat gresoare, am bagat vaselina si sper sa nu mai am probleme!
Ma mai enerveaza se prelige ulei pe la un simering! Am stopat pierderea cu un stop-leak. Acelasi lucru mi s-a intamplat si la un simering la o planetara, aceeasi rezolvare. Noroc cu forumurile auto ca daca era sa ma iau dupa mecanici cheltuiam o groaza de bani! In rest masina merge si se comporta exemplar.
Consumul mediu este 6,72 cf spritmonitor cu oscilatii intre 4,2 (condus extraurban dupa metode preluate de pe site-urile de highmilleage-ing) si 14,7 (condus sa-mi faca placere). Consum mai mic de atat nu se poate obtine, mai mare sunt sigur ca da! Orice economisesc afara risipesc in oras unde nu vrea sa fie economica indiferent ce metode as aplica!
Inca consider masina o achizitie inspirata pentru ca intretinerea, consumabilele si piesele sunt ieftine si fiabilitatea zic eu, nu a lasat de dorit.

#119
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Am implinit 70000km. Mi s-a desprins o sita in toba finala si scoate un sound ,,sportiv". Dupa cateva trosnituri si paraituri am hotarat sa ma uit pe sub ea! Credeam ca s-a desprins toba dar totul era la locul ei. Insa nu-mi vine sa cred ce ruginita este tot traseul. Pe dedesubt masina a fost bine tratata, nici urma de coroziune dar esapamentul se prezinta ca la cea mai autentica Dacie! Un tovaras de la Itp care n-avea clienti mi-a bagat testerul de gaze. Trece fara probleme chiar si fara site in toba finala! Atunci o las ca mere si asa, deja m-am obisnuit cu sunetul!

#120
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Azi am ajuns la 88888 km. Pana acum masina s-a comportat impecabil si chiar nu am ce sa-i reprosez. Nu am mai bagat bani in ea si pot spune ca-i o masina care tine cu omul sarac. As mai fi putut povesti despre locurile pe unde am umblat dar talentul m-a cam parasit (si timpul ce-i drept e putin). Privind in urma pot spune ca am facut o afacere buna.
Consumul e foarte bun la drum intins-mers lejer, dar orasul il da peste cap. Media pe vreo 40000km mi-a iesit 6.5/100.
La intretinere este foarte ieftina, m-am tot documentat sa stiu ce ma asteapta, nu-i de speriat daca pica una-alta, din fericire nu a picat nimic. Nici toba finala nu i-am schimbat-o, m-am obisnuit cu ,,cutiile de conserve" ce se aud la decelerare. Apa, paie si bataie!
In plus e ,,fun to drive". Putine masini iti ofera si placere la condus in atat de putini bani!!!

Attached Files


Edited by TLGTLC, 10 February 2013 - 14:50.


#121
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Nu am mai scris de multă vreme. Peugeotul se ține exemplar, a făcut o groază de excursii, patru în Grecia și cred că nu a rămas nici un județ din țara asta nevizitat.
I-am schimbat kitul de ambreiaj, compresorul de Ac și amortizoarele. În rest ulei Liqui Moly și motor protect, nu absolut niciodată nu am completat între schimburi. Consumul mediu după bonurile băgate pe Spritmonitor este de 6,53. Nu am avut nevoie să îi pun gpl.
Însă trebuie să mă despart de ea pentru că am fost nevoit să iau ceva mai mare. Inițial am zis că îl păstrez dar în scurtă vreme am constatat că este greu cu două mașini dacă stai la bloc. Soția nu conduce, iar un șofer cu două mașini nu merge.
Tare îmi este că mașinile actuale nu mai sunt atât de fiabile cum este  ,,gândacul" meu.

Edited by TLGTLC, 24 December 2016 - 11:57.


#122
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
La cati km ai ajuns?

#123
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
145700

#124
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Felicitari! Ai demonstrat ce multi "stiu" despre marca asta in general si 206 in special.

#125
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Gata, azi pe o vreme ploioasă mi-am luat rămas bun de la ea! Kilometri pe bord 148864. Kilometri făcu-ți de mine 132464.
Mi-a plăcut mult mașina asta, m-am bucurat mult când am dat-o însă acum am un sentiment ciudat. Acela că a plecat un membru al familiei! Am sute de poze cu Gândacul prin nenumărate locuri... O să treacă! Mă bucur că au luat-o niște oameni care sunt sigur că vor ține la el. Cel puțin așa mi-au lăsat impresia.
Dacă vreți o mașinuță și găsiți un Peugeot 206 în mințile lui, luați-l și nu o să regretați. Mie mi-a adus multe satisfacții!

Edited by TLGTLC, 10 March 2017 - 21:40.


#126
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,701
  • Înscris: 15.06.2007
Cam tarziu si eu pe aici. Nu ai zis cu cati km ai luat-o , sa calculam noi.
Cu cat ai dat-o?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate