Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Peugeot 206 cumparat SH fabricat in 2007 cu 16000Km. la bord

- - - - -
  • Please log in to reply
135 replies to this topic

#1
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 27.06.2007
Incep un jurnal de bord cu noul meu Peugeot 206. Nu am vrut Peugeot. Dar sa va povestesc cum am ajuns in posesia lui!
Pentru a-ti cumpara masina conteaza:
1-suma de bani(cel mai mult)
2-drive testul (cel mai relevant)
Cred ca amandoua depasesc 90% din totalitatea factorilor care te duc spre un anume model. Restul e bla bla.
Pe dinafara e frumos dar de la volan e altfel si cand ajungi sa platesti se schimba totul.
N-am crezut niciodata ca voi ajunge sa imi placa masinile frantuzesti dar pentru drumurile noastre sunt cele mai confortabile. Cand am inceput cautarile voiam ceva nemtesc-neaparat mai micut. Polo, Ibiza, dure, foarte stabile si foarte dure. Fiesta mai treaca mearga. M-a inebunit Clio III. Atat de confortabil, atat de silentios. M-a fermecat micul Fiat Panda. Am vrut sa cumpar unul dar am gasit fie prea vechi, fie prea scump, fie prea rulat. Aveam disponibil 9000 euro-toti banii. M-a fascinat Suzuki SX4. Eram in dilema. daca te uiti mult pe forumuri nu mai cumperi nimic.
Apoi studiind piata mi-am dat seama ca puteam lua ceva bun si cu bani mai putini. De ce sa raman descoperit? Sa raman fara rezerve, muncesc de-mi sar ochii din cap si m-am gandit-eu nu am dreptul la o vacanta? eu nu am voie sa-mi mai fac mofturile? Sunt un caz fericit-la 30 de ani mi-am pus toate la punct-familie, casa, cariera, 0 datorii. Cunoscutii imi prezentau tot felul de variante cam ce nu-si permiteau ei. Era sa cad in plasa Golf1.4 benzina-nu mi-a placut dar l-as fi luat ca asa ma sfatuiau altii. Si tot inclinam spre Panda-radeau toti de mine dar eu Panda si Panda. N-a iesit. Oricum poate o sa-mi fac moftul asta candva. Gasisem o Fiesta 1242 cmc. Dar proprietarul nu m-a asteptat sa treaca Pastile-a vandut-o. Incepea sa-mi placa Fiesta-o gaseam compromisul acceptabil.
Si intr-o dimineata- miercuri dupa Pasti apare anuntul pe Autovit-cred ca si acum mai este. Peugeot 206 cu 6000 euro. era la Galati. Fiind liber atat eu cat si sotia-ne uitam unul la altul . Ea se uita la mine si-mi spune: suna! Incerc sa argumentez ca chiar Peugeot! Aveam bagat in cap de pe la toti ca-s slabe. Sun. Un tip foarte politicos, imi da detalii despre masina si-mi spune motivul vanzarii-unul trist. Ma intreaba cat pot sa-i dau. Convenim la 24000ron. Mi se parea dubios. Dar ne manca undeva si -i spunem ca ajungem in 2 ore, noi locuind in Tulcea. Trecem cu Bacul, el ne astepta. Am testat-o pe piatra cubica, pe gropi, in afara. Ne lasa la bac. Peste 10 minute il sunam sii zicem: o luam! I-am inchis leasingul, masina e ca noua, are totul in regula, m-am dus cu ea la mecanicul meu care considera ca am facut o buna afacere si sa o stapanim sanatosi. Imediat mi-am vandut Solenza Diesel din 2004 cu 7000 lei. Am dat-o unor tineri care nu-si permiteau mai mult. Doamne cat s-au bucurat! Si eu am tinut la masina aceea-mi-a placut teribil!
Am mers pana acum 130 km. cu leutul-noi il numim Gandacel. Conducand numai diesele nu ma pot obisnui cu benzinar-mi se opreste motorul. E silentios, e simplu, e dulce foc. E argintiu! Ca suspensie e media intre suspensia confortabila de pe Clio si cea dura de pe Polo. E spatios, scaunele imi plac, au sustinere laterala, se regleaza pe inaltime, dar eu l-am pus jos de tot ca am 1.83m. Nu bate, nu troncane. Nu-mi place click-clancul pe care-l face maneta schimbatorului-da senzatia de cutie primitiva. Nu se compara cu Polo sau Clio. Motorul e elastic, nu trebuie turat prea tare. Stau in ea si ma intreb: ce-ti trebuie mai mult? Aerul face fata, muzica se aude acceptabil. O sa-i pun scut la motor si o alarma.
O sa pun poze, n-am avut timp sa-i fac. Ce am scris aici e povestea achizitionarii unei masini pe care n-am luat-o deloc in calcul. Cand voi cumpara urmatoarea masina nu voi mai citi pe nici un forum, nici o revista. Voi testa si daca imi place si-mi convine pretul voi cumpara. 2 luni am rafoit revistele si am batut internetul dupa pareri. Nu mi-au folosit la nimic!

Edited by TLGTLC, 29 April 2009 - 21:16.


#2
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006
2 luni? eu am stat 6 si oricum am luat ceva ce nu m-as fi gandit in veci. :lol:

s-o folosesti sanatos si placeros! important e sa-ti placa tie, sa te simti tu implinit cu/in ea. :)

#3
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Frumoasa prezentare. Sa o stapanesti sanatos! Intr-adevar, cam asta e problema cu forumurile, te invart pe toate partile. Esti hotarat 75% pe o masina, iar cand intri pe forumul dedicat si citesti diverse probleme te sucesti rau de tot! :lol: E destul de amuzant.

Dar sa stii ca poti afla multe chestii interesante de pe un forum ;)


PS: nu uita sa pui poze, ne plac pozele :)

Edited by paul_kelso, 29 April 2009 - 21:20.


#4
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,266
  • Înscris: 22.07.2005

View PostTLGTLC, on Apr 29 2009, 22:04, said:

Incep un jurnal de bord cu noul meu Peugeot 206. Nu am vrut Peugeot. Dar sa va povestesc cum am ajuns in posesia lui!

Felicitari sa fie de bine si sa aveti numai clipe frumoase in gandacul vostru!
Pretul este foarte bun, sa auzim de bine...

#5
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007
felicitari si sa te bucuri de ea

#6
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 14.03.2006
Plin de achizitii pe forum. Multi km fara probleme, mi-a ramas cumva la suflet masinuta asta, am facut scoala de soferi pe una identica - dar diesel. :)

#7
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006
Multi km fara probleme!

Si mie mi-a placut 206 le.


P.S La viitoarea masina ni eu nu voi mai citi pe forumuri sau in reviste. :D

Edited by melcu79, 29 April 2009 - 21:54.


#8
dacadrean

dacadrean

    Altruist !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 12.11.2006

View PostTLGTLC, on Apr 29 2009, 22:04, said:

Incep un jurnal de bord cu noul meu Peugeot 206. Nu am vrut Peugeot.  
N-am crezut niciodata ca voi ajunge sa imi placa masinile frantuzesti

Sa te bucuri de masina.

Am trecut prin ce ai trecut si tu si stiu ce ai simtit si ce simti.

#9
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 27.06.2007
Primul consum-la pompa 6.65l/100km. Mers 60%extraurban 40% urban-drumuri scurte. Sper sa ma invat cu ea si daca-i prind spilul o sa scada! La Solnitza diesel ajunsesem la 4-4.2 cu recordul personal de 3.7l/100km.
Sunt anti subturare-consumul mic intotdeauna l-am obtinut tinand cont de turatia de subturare. Si un ,,galop de sanatate'' va fi ca un panaceu pentru motor. :D

Edited by TLGTLC, 30 April 2009 - 11:33.


#10
alexcs

alexcs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 12.11.2005
Sa o stapanesti sanatos. Eu in general m-am ferit de masinile frantuzesti datorita pieselor si service-ului, in rest sunt frumoase si mai ieftine ca una germana. Oricum gusturile nu se discuta asa ca daca tie iti place iti urez multi km fara probleme.

P.S. daca vroiai confort puteai sa ii schimbi amortizoarele la masina, nu trebuia sa iti iei una frantuzeasca pentru asta :).

#11
micutza08

micutza08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 10.10.2008
Inca un 206 dupa care pot intoarce capu'! Sa-ti traiasca!

ps:Si eu ca si Marius am facut scoala pe un 206, iar de atunci iubesc masinuta asta si mai mult decat o iubeam inainte, cu toate miturile existente  :wub:

#12
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
felicitari. ai gasit masina buna.
combinatia cea mai fericita. aproape noua, design cat se poate de actual, dar model cu 10 ani de cariera in care s-au rezolvat toate micile erori de proiectare si pe care il stie pe de rost orice mecanic.
un alt avantaj al vechimii modelului este ca a trecut perioada de exclusivitate pt producerea pieselor de schimb,
producatorii aftermarket cu traditie putandu-se "desfasura" linistiti. adica gasesti piese de calitate, la preturi bu ne, facute de producatori care nu au treaba cu furnizorii sau cu Peugeot.
----------------------------------
la fel mi-am luat si eu varul mai mare al lui 206. m-am gandit si razgandit luni de zile si, cand am ales in sfarsit si ma duceam la Ford sa semnez actele m-am oprit la Citroen. am zis ca mai bine iau c4 si de 1000 de euro mai bine bag 20 de plinuri de benzina. daca stau bine sa ma gandesc am mers gratis pana de curand.

#13
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
felicitari! s-o stapanesti sanatos... :)

cel mai mult mi-a placut ca se vede ca esti un om bun... si din vorba si din fapte... felicitari pentru asta!

#14
Sima2k

Sima2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,780
  • Înscris: 08.08.2004
felicitari pentru masina,
e un model reusit si tinand cont ca e in productie de atatia ani multe probleme s-au rezolvat de mult.

Sa te bucuri de ea si multi km fara nici o problema  :cheers:

#15
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 27.06.2007
Am mers de 1 Mai la mare-aglomeratie cat cuprinde. Drumul Tulcea-Constanta e groaznic. Periculos as putea spune. S-au format cratere pe marginea drumului care s-a lasat de la greutatea masinilor. Drumarii nostri cei isteti au turnat asfalt si fara un suport drumul s-a lasat din nou. Au venit, si au decopertat si au pus piatra pe care au lasat-o asa. Dupa ce ca drumul era cum era, si multi soferi parca au innebunit-goneau si depaseau la mustata. A fost un drum de infarct.
Gandacelul s-a comportat exemplar. Desi are garda la sol mica nu a atins deloc. Asta datorita suspensiei care nu lasa masina sa vina cu botul in jos. Cu Solenza as fi atins sigur pentru ca suspensia moale facea ca la denivelari sa se lase de bot-iar la franare se lasa toata in fata(asta pana i-am schimbat arcurile si i-am pus unele tari). Masina e buna- pacat ca o chinui pe drumurile astea infecte.
Motorul mi se pare foarte elastic. Nu este sportiv dar te poti baza pe el. Nu moare la deal si cutia e medie(rapoartele din ea). Ma enerveaza faptul ca e pe tije si schimbatorul e sgomotos la viteze mici. La drum nu se mai aude clic-clancul. Dar cand face sotia manevre de parcare si eu stau afara se aude urat. Am vazut ca la toate face asa. Pacat! Mi se pare primitiv si invechit.
Ii place sa schimbi de la 2800 r/min. in sus- nu-i place subturata. Parca pe acolo are cuplul maxim. Oricum este o masina foarte previzibila si docila. E exact ce trebuie. Pe la 100 la ora se aude doar zgomotul de cauciucuri, spatele se murdareste usor si am descoperit ca stergatoarele sunt duse-am fost nevoit sa trag pe dreapta sa se termine ploaia pentru ca nu vedeam deloc. Duc dorul Solnitzei care tragea ca nebuna si abia clintea acul la rezervor. Gandacelul consuma cu mare bucurie benzinuta, acul se duce destul de repede- o sa-i fac iar plinul sa vad cat e consumul in afara deoarece mai fac drumuri extraurban. Apoi o sa o testez si in oras.
Iata si primele poze facute in spatele blocului!

Attached Files



#16
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
de ce ai numarul din spate vopsit cu carioca?

#17
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 14.03.2006

View PostTLGTLC, on May 2 2009, 21:24, said:

spatele se murdareste usor si am descoperit ca stergatoarele sunt duse-am fost nevoit sa trag pe dreapta sa se termine ploaia pentru ca nu vedeam deloc.
Asta e unul din dezavantajele hatch-urilor - se murdareste ca naiba luneta.
Pune-i stergatoare noi, aero. ;)
Multi km fara probleme!

#18
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 27.06.2007

View Postconu71, on May 2 2009, 21:29, said:

de ce ai numarul din spate vopsit cu carioca?
Pentru ca placuta a fost pierduta. Dar nu va mai sta mult cu nr. astea! Inca nu am terminat formalitatile de inmatriculare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate