Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 

curent pe impamantare?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
grumppy

grumppy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.02.2009
Am renovat de curand apartamentul(Bucuresti,bloc din '77) si i-am cerut eletricianului sa traga instalatie pe cupru si sa-mi puna prize cu impamantare in bucatarie.Intrucat au existat ceva diferente de opinie cu seful de echipa , am ramas cu prizele nemontate, doar instalatia trasa cu firele(3 la prizele cu impamantare, de aceeasi culoare galben/verde, unul mai subtire decat celelalte doua) scoase din duze. Am pus restul de prize din casa dar, la cele cu (asa zisa) impamantare, am observat ca, la testarea cu creionul de tensiune, acesta se aprinde atat pe unul din firele groase(presupun faza)dar si pe cel subtire, pe care eu il consideram impamantarea. Este normal asa ceva? Am montat o priza pe una din duze ,legand acel fir subtire la impamantarea ei si am testat-o cu un cuptor cu microunde care "ciupea" cand era legat pe priza fara impamantare. Culmea, nu mai ciupeste si chiar a functionat dar parca n-as merge mai departe (mai am de cuplat in bucatarie un cuptor electric, frigider, hota, plita si, daca se intampla ceva, sunt ruinat pe criza asta).
Va rog ceva sfaturi daca se poate. Multumesc.

#2
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,279
  • Înscris: 24.06.2006

 grumppy, on Apr 25 2009, 15:50, said:

Am renovat de curand apartamentul(Bucuresti,bloc din '77) si i-am cerut eletricianului sa traga instalatie pe cupru si sa-mi puna prize cu impamantare in bucatarie.Intrucat au existat ceva diferente de opinie cu seful de echipa , am ramas cu prizele nemontate, doar instalatia trasa cu firele(3 la prizele cu impamantare, de aceeasi culoare galben/verde, unul mai subtire decat celelalte doua) scoase din duze. Am pus restul de prize din casa dar, la cele cu (asa zisa) impamantare, am observat ca, la testarea cu creionul de tensiune, acesta se aprinde atat pe unul din firele groase(presupun faza)dar si pe cel subtire, pe care eu il consideram impamantarea. Este normal asa ceva? Am montat o priza pe una din duze ,legand acel fir subtire la impamantarea ei si am testat-o cu un cuptor cu microunde care "ciupea" cand era legat pe priza fara impamantare. Culmea, nu mai ciupeste si chiar a functionat dar parca n-as merge mai departe (mai am de cuplat in bucatarie un cuptor electric, frigider, hota, plita si, daca se intampla ceva, sunt ruinat pe criza asta).
Va rog ceva sfaturi daca se poate. Multumesc.
este ok, impamantarea este un nul de fapt, de ce spun asta? pe vremuri cand mi-am pus curent trifazic am vazut ca am 4 cabluri: 3 faze si o impamantare, care este nulul pentru consumatorii monofazici din casa

#3
grumppy

grumppy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.02.2009

 dan210, on Apr 29 2009, 14:13, said:

este ok, impamantarea este un nul de fapt, de ce spun asta? pe vremuri cand mi-am pus curent trifazic am vazut ca am 4 cabluri: 3 faze si o impamantare, care este nulul pentru consumatorii monofazici din casa


Inteleg dar nu mi se pare ok faptul ca atunci cand atingi clemele de impamantare de la priza simti cum "pisca", nu aceeasi senzatie ca la 220 V dar, chiar si asa, cred ca pt.copii nu e bine(si pe la mine tocmai misuna un pui de 2 ani).Oricum multam pentru raspuns si mai astept ceva pareri.

#4
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,279
  • Înscris: 24.06.2006

 grumppy, on May 1 2009, 10:16, said:

Inteleg dar nu mi se pare ok faptul ca atunci cand atingi clemele de impamantare de la priza simti cum "pisca", nu aceeasi senzatie ca la 220 V dar, chiar si asa, cred ca pt.copii nu e bine(si pe la mine tocmai misuna un pui de 2 ani).Oricum multam pentru raspuns si mai astept ceva pareri.
oops, asta n-ai spus-o din prima, ca nu ma bagam, asta da e o problema
scoate tot (asigura-te ca ai scos tot) din prize, daca ai tablou el cu circuite separate, desarmeaza cate o siguranta si vezi daca mai pisca
ar fi bine sa ai un aparat de masura/multimetru la indemana pentru ca asta cu piscatul e relativ, depinde de rezistenta de izolatie a pielii care e diferita de la om la om, oricum nu ar trebui sa ai curent acolo
poate ca ai vreun aparat care are o rezistenta de izolatie foarte mica

 grumppy, on Apr 25 2009, 15:50, said:

un cuptor cu microunde care "ciupea" cand era legat pe priza fara impamantare. Culmea, nu mai ciupeste si chiar a functionat
asa nu cred ca ai rezolvat problema, anomalia ramane, impamantarea este o protectie in caz de ..., nu trebuie sa fie o situatie permanenta, du aparatul la reparat sau cumpara altul daca nu merita

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate