Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

drepturile copiilor in numele ...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 

Into the wild (2007)

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
psyblink

psyblink

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 19.03.2008
A fost un film bun, nu exceptional. M-au cam plictisit unele faze, parca a fost prea lung.
Totusi, conceptiile lu' McCandless chiar m-au impresionat. A vrut sa se simta liber. Imi aduc aminte o faza tare, nu vroia masina pe care vroia sa i-o ia tasu, niste lucruri normale de altfel .. ^_^ Era saturat de rahatul de zi cu zi, de formalitati  si a VRUT sa actioneze. :)
Il recomand !  :rolleyes:

#2
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,757
  • Înscris: 23.05.2013
Intr-adevar, si mie mi s-a parut interesant. La inceput, pana la un anumit punct cand m-am plictisit. In plus mi s-a parut cam lung pentru o asemenea actiune.
Cam atat pot spune, nu il consider neaparat un film foarte bun, dar merita vazut in orice caz.

#3
psyblink

psyblink

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 19.03.2008
Da, a fost chiar foarte lung, mai mult de 80% din film a fost cu peisaje si chestii, nu ma pasioneaza astea :)
Dar ideea a fost misto  ;)

#4
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,757
  • Înscris: 23.05.2013
Ideea a fost misto, iar scenele foarte lungi cu peisaje...era un mod de a iti arata si de a te convinge pentru ce a renuntat el la viata sa de pana atunci.

#5
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Fara peisajele geniale prinse de Sean Penn (da, actorul) ideea filmului si ideea care a vrut s-o arate personajul principal nu poate sta in picioare.

E un film simplu prin idee insa excelent prin executie. E o poveste despre viata si cum trebuie traita, despre ce trebuie sa ne bucuram si scop in viata. E un film foarte bun. L-am vazut demult...mi-ati adus aminte sa-l revad.

#6
choppermaster

choppermaster

    The Mechanic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,498
  • Înscris: 08.07.2008

View PostM0n0, on Apr 27 2009, 01:08, said:

Fara peisajele geniale prinse de Sean Penn (da, actorul) ideea filmului si ideea care a vrut s-o arate personajul principal nu poate sta in picioare.

E un film simplu prin idee insa excelent prin executie. E o poveste despre viata si cum trebuie traita, despre ce trebuie sa ne bucuram si scop in viata. E un film foarte bun. L-am vazut demult...mi-ati adus aminte sa-l revad.
un film care chiar mi-a placut sa stau si sa il urmaresc cu toate ca e cam lung:)   e dupa o poveste adevarat

#7
dogamin

dogamin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 30.12.2008
o minunatie de film insa o singura scena nu mi se pare justa: de ce nu "a trimis un email" cu fatuca dintre hipioti cum o chemao, Tracy parca... trist dom'le

#8
bodinsoul

bodinsoul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 12.03.2009
--un tip egoist care refuza orice prietenie, orice semn de afectiune
Batranul vrea sa-l infieze si refuza
Nu comunica cu familia, in special sora sa care sufera
Se aventureaza in natura salbatica fara a sti cum sa supravietuiasca
O moarte stupida la varsta tanara
Actorul care il joaca e anost si insuportabil.
Singurul "merit" e ca a avut avere pe care a refuzat-o. Daca n-ar fi fost avut, nimeni n-ar fi auzit de el.
Un film teribil de prost.

#9
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View Postbodinsoul, on Apr 28 2009, 22:56, said:

--un tip egoist care refuza orice prietenie, orice semn de afectiune
Batranul vrea sa-l infieze si refuza
Nu comunica cu familia, in special sora sa care sufera
Se aventureaza in natura salbatica fara a sti cum sa supravietuiasca
O moarte stupida la varsta tanara
Actorul care il joaca e anost si insuportabil.
Singurul "merit" e ca a avut avere pe care a refuzat-o. Daca n-ar fi fost avut, nimeni n-ar fi auzit de el.
Un film teribil de prost.
Daca era cum crezi tu ca a fost ar fi refuzat din start orice semn de socializare. Pur si simplu ar fi umblat fara sa ofere un salut oricarei persoane ce l-ar fi salutat sau ce ar fi dorit sa-l cunoasca. Familia trebuia sa-i inteleaga alegerea sau macar sa o suporte...el nu s-a dus in salbaticie ca sa isi dea viata, a facut-o din cauza ca salbaticia l-a invins. El a ajuns sa aiba foarte mult cunostine despre asta insa nu mai exista nicio posibilitate de intoarcere in acel moment.

Noi am auzit de el din cauza ca e povestea unui om ce a dorit sa cunoasca ceea ce ne inconjoara acolo unde putini au fost si putini merg in continuare, filmul asta a fost important ca poate asa ne mai scoate din casa si ne face si pe noi sa mergem fara tinta spre un loc care poate ne place sau nu. E o poveste inspirationala despre viata si viata ce trebuie traita. Daca tie iti place sa stai in puf sau oriunde, fara sa te aventurezi, asta e alegerea ta...dar cred ca tocmai gandirea asta a vrut filmul asta sa inlature de la privitor.

#10
dogamin

dogamin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 30.12.2008

View Postbodinsoul, on Apr 28 2009, 22:56, said:

--un tip egoist care refuza orice prietenie, orice semn de afectiune
Batranul vrea sa-l infieze si refuza
Nu comunica cu familia, in special sora sa care sufera
Se aventureaza in natura salbatica fara a sti cum sa supravietuiasca
O moarte stupida la varsta tanara
Actorul care il joaca e anost si insuportabil.
Singurul "merit" e ca a avut avere pe care a refuzat-o. Daca n-ar fi fost avut, nimeni n-ar fi auzit de el.
Un film teribil de prost.

Intr-un mod mai superficial poti zice despre personajul principal ca e egoist, adica faptul ca de-a lungul experientelor, in fata oamenilor intalniti, de care s-a apropiat, primeaza scopul calatorii/ aventurii, indiferenta fata de familie care poate fi interpretata in multe moduri,etc. Dar cu totul alta este esenta ideii centrale (foarte pe scurt din ce-am inteles eu: ambitia/vointa/determinarea pe care si-a indreptat-o intru atingerea scopului adica evadarea din viata anosta anterioara - tocmai urmarirea personajului, a cumulului de factori ce au marcat calatoria si modul cum le-a facut fata dar si felul in care a reusit sa tangentieze cu celelate personaje si sa "patrunda" in memoria lor sunt demne de toata lauda) , insa idila cu Tracy trebuia concretizata altfel(printre toate experientele traite nu merita lasata asa, imaginati-va doar daca infaptuia ce dorea dansa, plecand, nu provoca aceeasi durere doar ca se bucurau reciproc de sex?).

#11
psyblink

psyblink

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 19.03.2008

View Postbodinsoul, on Apr 28 2009, 22:56, said:

--un tip egoist care refuza orice prietenie, orice semn de afectiune
Nu comunica cu familia, in special sora sa care sufera
Se aventureaza in natura salbatica fara a sti cum sa supravietuiasca
Pentru dinastia ca tine a fost facut filmul, sa poata pricepe ceva. El comunica cu familia, familia nu comunica cu el pentru ca nu ii intelegeau alegerile pe care vroia sa le faca. Ei aveau pregatit pentru el un viitor, il vedeau mare shit .. ma rog, el n-a vrut chestia asta.

Edited by psyblink, 03 May 2009 - 19:45.


#12
Katta92

Katta92

    Sibiu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 08.09.2008
L-am vizionat si eu,ca mi-a trezit interesul psyblink,oricum s-a meritat efortul,mi-a placut filmul,ii dau nota 8/10 pt ca unele faze sunt putin plictisitoare. :)

#13
psyblink

psyblink

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 19.03.2008
Sunt, chiar sunt. Eu cand am vazut 2 ore si juma la cum au fost primele 10 minute de la film, am zis ca nu rezist.  ^_^

#14
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Sunt plictisitoare acele scene pentru cei care nu pretuiesc natura, peisajele, mesajele mai subtile ale regizorului si asa mai departe.

Eu l-am vazut de trei ori, si nu m-am plictisit deloc, nici macar ultima oara. Este foarte important de spus ca filmul reda intamplarile reale prin care a trecut Cristopher Mcandless, adica nu trebuie privit ca pe o fictiune.
Despre Cristopher M putem spune ca era NU NUMAI un neadaptat al societatii, un rebel, omolog al Vamaiotilor de pe la noi, neinteles de cei din jur, si in special de familie - care avea aspiratii de ordin lumesc, social, de cariera, si asa mai departe - aspiratii firesti dupa parerea mea (daca nu sunteti de acord ca sunt firesti si corecte amintiti-va ce se intampla cu eroul nostru la final, la a sa varsta de numai 23 ani).

Nu, nu era numai asta, era si un pic deplasat, un pic deranjat dpdv mintal, iar acest portret se contureaza de-a lungul intregului film.

Nu este singurul care a plecat in Alaska si a ramas acolo. Acesta este doar un alt exemplu - doar ca el a uitat sa aranjeze cu pilotul sa-l ridice inapoi din salbaticie la sfarsitul verii.

@bodinsoul si restul - ar fi de apreciat daca nu am mai face spoilere pe aceste threaduri dedicate filmelor - cu siguranta sunt o multime de useri care n-au vazut inca filmul respectiv, si vor sa citeasca despre el fara sa stie cum se termina.

#15
psyblink

psyblink

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 19.03.2008
Explica-mi de ce era deplasat si un pic deranjat dpdv mental :)
Da, nu este singurul care a plecat in Alaska, dar n-are nici o legatura cu ce ai dat acolo. Ala n-a donat douaj de mii de $, era doar pasionat de salbaticie. Ca n-a mai venit pilotu sa-l ia, ghinionu lui :(
McCandless era saturat de cotidian, atat. Nu mi se pare ca era un neadaptat si ce ai mai zis tu acolo ;)

#16
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Nu? Pai ia mai uite-te odata si vezi ce soarta a avut. A meritat?

#17
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007
Unul dintre filmele mele preferate. Mi se pare ca mai exista un topic.
Foarte frumos filmul, bun actorul, buna povestea. :inlove:

#18
Matza_Madutza

Matza_Madutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 17.07.2009
Ma alatur si eu fanilor acestui film :)...mi-a placut mult de tot si dupa vizionare mi s-a parut putin inspirat din viata lui Timothy Treadwell ( a fost acum cativa ani un documentar despre el pe Discovery), Omul Grizzly, care s-a daruit naturii, a lasat tot in urma (era dependent de droguri si alcool) si a trait intr-un parc national din Alaska alaturi de ursi...A murit in 2003 impreuna cu prietena lui sfasiat de urs.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate