Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

drepturile copiilor in numele ...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 

Sfaturi muzica clasica

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
petru7

petru7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 16.04.2009
Vreau sa incep sa scult acest gen de muzica si caut artisti care suna ....nu ca mozzart sau ca bethoven... ceva mai trist mai serios dar melodic..sugestii?

Edited by petru7, 18 April 2009 - 18:52.


#2
softpedic

softpedic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 10.07.2007

View Postpetru7, on Apr 18 2009, 19:52, said:

Vreau sa incep sa scult acest gen de muzica si caut artisti care suna ....nu ca mozzart sau ca bethoven... ceva mai trist mai serios dar melodic..sugestii?
Chopin ?

#3
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Strauss (si tatal si fiul), nu e trist dar muzica e minunata,reconfortanta.

Muzica clasica buna gasesti interpretata de Royal Philarmonic Orchestra.sau Royal Orchestra from London.

#4
WackoJacko

WackoJacko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 15.04.2009
Rezso Seress. a fost contemporan. Incearca Gloomy Sunday.

#5
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006

View Postpetru7, on Apr 18 2009, 19:52, said:

Vreau sa incep sa scult acest gen de muzica si caut artisti care suna ....nu ca mozzart sau ca bethoven... ceva mai trist mai serios dar melodic..sugestii?
Rachmaninoff-Concertul pentru pian in do minor. EXCEPTIONAL! sigur o sa indragesti genul.Cat despre compozitor,nu-i clasic,e modern.Asa ca nu plictiseste :P

#6
petru7

petru7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 16.04.2009
Rectific - Bethoven - Moonlight Sonata - exquisite
Am gasit ceva interesant care cu siguranta defineste ceea ce caut [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3wT8eLU9uc4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] mie mi se pare geniala si m-am gandit sa "impart",enjoy

View PostWackoJacko, on Apr 20 2009, 01:31, said:

Rezso Seress. a fost contemporan. Incearca Gloomy Sunday.
Superba

Edited by petru7, 22 April 2009 - 19:10.


#7
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postmaltese, on Apr 18 2009, 22:10, said:

Strauss (si tatal si fiul), nu e trist dar muzica e minunata,reconfortanta.

Muzica clasica buna gasesti interpretata de Royal Philarmonic Orchestra.sau Royal Orchestra from London.
subscriu, în ceea ce-l privește pe strauss, nu pe tatăl și fiul. căci dacă e să vorbim de strauss atunci musai să fie richard strauss ;)

recomandări - așa grăit-a zaratustra (cu györgy solti) , moarte și transfigurație (merge și cu rudolf kempe, merge și cu karajan la pupitru, zet iz) sau simfonia alpină (așkenazi rulz )

ca să fim tot în ton cu tonul trist menționat de inițiatorul tredului, să amintim și de metamorphosen - o supercompoziție pentru orchestră de coarde sau sextet .
aș mai recomanda și din liedurile bunului ștrauss, unde există o grămadă de înregistrări celebre cu elisabeth schwartzkopf.

a da, era să uit, una din cele mai triste melodii evăr, e finalul de la don quixote (tot strauss) cu jaqueline du pre la violoncel. băi. deci chiar e super piesă ;)

#8
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006
Passacaglia de Handel. Foarte trista si deosebita ! ;)

#9
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007
Stie cineva unde pot gasi Simfonia a III-a a lui Peter Vermesy? Am auzit-o o singura data la filarmonica si nu am gasit-o pe net (poate daca as fi stiut ungureste, m-as fi descurcat). :)

Edited by caroline_hi, 01 January 2010 - 22:18.


#10
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007
Nu stie nimeni? :(

#11
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
am să caut, dar slabe șanse să găsesc ceva :)

#12
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View Postgigel de hohențolărn, on 8th January 2010, 10:48, said:

am să caut, dar slabe șanse să găsesc ceva :)
Pacat. Era interesanta piesa, parca era desprinsa dintr-un film gen horror. :D Sunt interesante si piesele astea mai haotice si asta lui vermesy cam asa era.

#13
nickey0217

nickey0217

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 18.05.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0yYikshdLcw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]Schindler's list....Camille Saint-Saens-The Swan, Jules Massenet-Meditation... Asetea sunt cele mai sensibile piese care imi vin in minte.... Meditatia o poti asculta si cu vioara si cu violoncel...

#14
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
salut...eram odata in troleu,stateam in fata si ascultam o muzica de la sofer...era ceva gen ([ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3qzVTQyjkEw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]) chitara spaniola..muzica peruana ..nush ce era..era asa mai romantica(imi placa rau de tot am tot cautat pe net si nu am gasit) si-mi pare asa raw ca nu l-am intrebat pe sofer ce-asculta..offf..care stiti despre ce vorbesc plss spuneti-mi si mie:X:X:X

#15
analuk

analuk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 25.04.2010
Imi pare  rau .... ..... Serghei Rachmaninoff e  compozitor  clasic (cult) pana  in capatul ultimuluui fir  de  par. (e  neo-romantic)... Daca  nu va  pricepeti incercati sa  nu incadrati compozitorii in genuri si/sau ere  ca  e  nasol cand  citesti ......
In fine  nu am venit  sa  ma  dau desteapta ci sa  arunc  niste  sugestii ....
Pentru cei  insetati de  ....lirism  :naughty:  Enjoy!!!!!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KNSDJoSNH-g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mpgyTl8yqbw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2hfYvBAcxos?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8Af372EQLck?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/R54JvRA82bM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by analuk, 20 June 2010 - 08:55.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate