Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...
 

Ce facultate v-ați ales? ALEGERE FACULTATE. La ce vreți să dați admitere? Îndrumare facultate.

- - - - -
  • Please log in to reply
3895 replies to this topic

#3853
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003
Compari doua diplome diferite: informatica si calculatoare (presupun, nu automatica). Informatica se bazeaza strict pe programarea "peste un sistem de operare" pe cand la calculatoare faci si notiuni de proiectare hardware, microcontrolere etc. Adica la modul teoretic include pe informatica. Acum depinde ce vrei sa butonezi o viata, daca doar aplicatii din prima categorie alegi info (merge si calculatoare dar sa te vad la cursurile de inginerie cum o sa ai chef sa le treci). Asa ca ecuatia nu se rezuma la a fi alba sau neagra.

Edited by neagu_laurentiu, 07 July 2017 - 10:49.


#3854
DeadSoul

DeadSoul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.04.2015
Spuneti-mi si mie despre REI si Management ASE.
Recomandati? Care e mai buna?

#3855
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003
N-ai inteles nimic din ce ti-am spus mai sus?

#3856
BelBelBlaze

BelBelBlaze

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.06.2017
Ce parere aveti despre modulul psihopedagogic? (merg la Politehnica Iasi daca conteaza)
Eu una parca nu as vrea sa predau, dar vreau sa citesc ceva pareri! :)
*Nu stiu daca e locul potrivit sa intreb, dar incerc :)) *

#3857
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Pai daca nu vrei sa predai atunci de ce intrebi de el?

#3858
_Claudiu_

_Claudiu_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 05.09.2013
Am nevoie de cateva sfaturi cu privire la cele cateva universitati din Ramnicu Valcea. Mai exact, eu am avut profil tehnic cu mate M2 la liceu si vreau sa urmez o facultate in domeniul Finante si Banci/Contabilitate si Informatica de Gestiune. Dintre optiunile pe care le am la facultati in oras (nu imi permit financiar sa parasesc municipiul) sunt Spiru Haret, Constantin Brancoveanu filiala Valcea, Universitatea din Pitesti (UPIT) filiala Valcea.

Unde vreau sa ajung cu subiectul : am cautat cateva informatii pentru acele profiluri pe net si am aflat ca matematica se apropie de nivelul celor de mate-info, problema e ca eu am avut matematica tehnic M2 si imi e teama ca nu ma descurc cu nivelul cerut de Finante si Banci/Contabilitate si Informatica de Gestiune. Am 8.8 in proba de mate M2 de bac, la mate-info sunt slab uitandu-ma prin variante si imi e frica ca matematica o sa imi faca probleme in facultate. Chiar atat de diferita e matematica fianciara de cea M2 tehnic ?

Inca o intrebare, dintre facultatile de mai sus am dubii cu privire la calitatea invatamantului. Despre Spiru Haret am aflat in general ca este putin mai slaba comparativ cu restul (dar nu am gasit informatii legate de cea din Ramnicu Valcea), iar de Constantin Brancoveanu Valcea am gasit doar un sigur review, din 2013, in care persoana respectiva spunea ca "NU SE FACE CARTE". Care ar fi mai ok? Multumesc anticipat de raspunsuri.

Edited by _Claudiu_, 13 July 2017 - 12:09.


#3859
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003
Lasa nene ca nu chiar te omoara cu matematica acolo, cum au trecut atatia vei trece si tu.
"A face carte" e un mit, facultatea doar iti arata o directie pe care o urmezi sau nu, in timpul liber. Asa ca alege unde poti intra (Univ. Pitesti e de stat, restul private). Si fa carare la biblioteca, pe net, oriunde prinzi pe cineva ce cunoaste lucrurile pe care nu le intelegi din ce te indruma acolo.

Edited by neagu_laurentiu, 13 July 2017 - 11:57.


#3860
Aloman

Aloman

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.10.2016
Hei! Dacă e să aleg științe economice, ce specializare îmi recomandați. Eu m-am gândit la marketing, dar nu sunt sigur că acolo se învață genul ăla de marketing pe care îl vreau eu ( să înveți tehnici prin care să faci consumatorii să vrea să cumpere produsul tău, cum să faci reclame publicitare care atrag, design de produs, chestii de astea :) ).

M-am mai gândit și la economia comerțului, turismului și serviciilor sau la economie și relații internaționale. Nu știu, sunt nehotărât. Cei care ați urmat specializările astea sau aveți cunoștințe despre ele, vă rog să mă ajutați cu câteva păreri și sfaturi.

Ce specializare ar fi mai bună? Ce se predă? Ce posibilități am după? etc.

#3861
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003
Ce se preda ai pe site la fiecare in parte. Posibilitatile sunt pe site-urile cu joburi.

Edited by neagu_laurentiu, 17 July 2017 - 14:15.


#3862
Aloman

Aloman

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.10.2016
Uau, ce răspuns profund. :)
Mă așteptam la ceva mai detaliat, dar mersi oricum.

#3863
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003
De ce sa crezi un anonim pe forum cand poti vedea cu ochii tai, negru pe alb?
De ce sa ma crezi daca-ti spun ca din ce ai enumerat vei ajunge somer cu diploma? Eu m-as duce spre contabilitate de ex. sau info-economica de acolo. Da' e numai viziunea mea, nu tin sa se potriveasca si altora ca fiecare avem alte pasiuni.

Edited by neagu_laurentiu, 17 July 2017 - 15:16.


#3864
Aloman

Aloman

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.10.2016
Bun, m-ai lămurit cu asta? Dar mai am o întrebare. :)
Între științe economice în Cluj și Informatică în Sibiu, care ar fi alegerea mai bună. Acum, știu că sunt două domenii ce nu prea au legătură unul cu altul, dar totuși, care alegere ar fi mai recomandată?

#3865
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003
Statistic, cele mai bune sanse le ai cu informatica, piata mai mare si mai generoasa. Insa cifrele acestea pot sa nu reprezinte nimic pentru un pasionat de economie, unde nu-l intereseaza sa intre in statistica, doar vrea sa-si urmeze destinul. Asa ca totu-i relativ.

#3866
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,416
  • Înscris: 15.12.2009
Are cineva idee daca lantul de universitati tehnice din Olanda (E vorba de TU/Eindhoven, TU/Delft, etc.) au o perioada maxima de la absolvirea ciclului de licenta, pana la care te poti inscrie la un program de Master, ca student strain (din Romania)? Pe site-urile de prezentare n-am gasit informatia. Am dat mail, dar n-am primit raspuns de cateva zile.

#3867
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003
Eu cred ca fiind tot sistemul Bologna, nu se impune astfel de restrictii.

#3868
SymbaOpera

SymbaOpera

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 04.03.2014
Salut!
Tocmai am intrat la Brasov la Inginerie electronica si telecomunicatii si la Bucuresti la Politehnica la Energetica - Inginerie Electrica
Daca ma puteti ajuta cu cateva +/- pentru fiecare facultate
M-am gandit ca la Telecomunicatii dupa ce termini facultatea ai un domeniu FOARTE larg de a lucra. La Energetica se stationeaza pe loc. Dar la Bucuresti toata lumea alege Politehnica din Bucuresti ca este in capitala si gaseste loc de munca usor. Distanta pentru mine nu este o problema.

#3869
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003
Nu vad legatura dintre locul unde studiezi ceva si cel in care te vei angaja. Stii geografie, mergi acolo unde se ofera de munca.
In rest, electronica se ocupa de o treaba, energetica de alta (maxim furnizeaza curent la prima). Iar Ingineria Electrica e o a treia facultate.

Edited by neagu_laurentiu, 19 July 2017 - 11:16.


#3870
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,416
  • Înscris: 15.12.2009

View Postneagu_laurentiu, on 18 iulie 2017 - 19:45, said:

Eu cred ca fiind tot sistemul Bologna, nu se impune astfel de restrictii.

Am impresia ca acum ceva timp am citit ceva asemanator intr-o brosura de-a lor. Insa, e posibil in acelasi timp sa se fi referit la dovada intelegerii limbii engleze (test TOEFL sau IELTS) si sa nu-mi amintesc eu corect. Mi se pare ciudat ca am trimis mail, am primit mesaj automat de confirmare prin care se angajau in scris sa raspunda in 3 zile, insa nu am primit raspuns.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate