Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Ce facultate v-ați ales? ALEGERE FACULTATE. La ce vreți să dați admitere? Îndrumare facultate.

- - - - -
  • Please log in to reply
3895 replies to this topic

#3835
AmunSeth

AmunSeth

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 18.05.2017
Salut !
Cineva care este la medicina la Timisoara ? Am inteles ca admiterea la Timisoara merge doar pe carti. Ai timp de acum 18 mai pana pe 26 iulie sa le visezi ? Ma refer la carti. In conditiile in care am mai facut si lucrez din ele, chimia o am bine pusa la punct iar biologia trebuie lucrata in permanenta.

#3836
Chillax

Chillax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 19.05.2017

View PostAmunSeth, on 18 mai 2017 - 17:10, said:

Salut !
Cineva care este la medicina la Timisoara ? Am inteles ca admiterea la Timisoara merge doar pe carti. Ai timp de acum 18 mai pana pe 26 iulie sa le visezi ? Ma refer la carti. In conditiile in care am mai facut si lucrez din ele, chimia o am bine pusa la punct iar biologia trebuie lucrata in permanenta.
Merită încercat, mai ales dacă zici că lucrezi la ele.
Dacă vrei cu adevărat , atunci nu renunți fără să lupți !
Dacă nu reușești, te reorientezi.
Nu te lua după ce zice unul-altul, capacitatea fiecăruia este diferită : poate altcineva nu poate visa cărțile în intervalul acesta, dar tu poți. Nu fii limitat !
La Medicină înveți în mod constant să îți întreci limitele.
Baftă !

Edited by Chillax, 22 May 2017 - 10:07.


#3837
AmunSeth

AmunSeth

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 18.05.2017

View PostChillax, on 22 mai 2017 - 10:07, said:

Merită încercat, mai ales dacă zici că lucrezi la ele.
Dacă vrei cu adevărat , atunci nu renunți fără să lupți !
Dacă nu reușești, te reorientezi.
Nu te lua după ce zice unul-altul, capacitatea fiecăruia este diferită : poate altcineva nu poate visa cărțile în intervalul acesta, dar tu poți. Nu fii limitat !
La Medicină înveți în mod constant să îți întreci limitele.
Baftă !

Mersi mult omule ! M-ai motivat si sper sa reusesc si sa fac asta, trebuie doar lupta si ambitie din partea mea. :)

Edited by AmunSeth, 22 May 2017 - 22:40.


#3838
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
E simplu, dai la anu, te pregatesti mai bine.

#3839
wwBoTe001

wwBoTe001

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.07.2017
Salut , ce parere aveti de Facultatea ingineria securitatii in industrie (isi) ? Astept orice parere !

#3840
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Mai avem industrie? Iar daca tot vrei o inginerie, urmeaza ceva prin care ai o meserie in mana, nu ca aceasta unde numeri pe degetele de la o mana joburile posibile.

#3841
MarcoFilimon

MarcoFilimon

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 04.07.2017
O sa aplic la Informatica Cuza si Automatica si Calculatoare la Asachi Iasi.
Dar as vrea sa mai bag si n brasov la Informatica. Ce parere aveti despre aceasta facultate? Si vad ca sunt mai mutle domenii: Info,Mate info, Info aplicata.
Pareri?

#3842
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Pai la mate-info vezi ca scrie domeniul inainte si anume matematica. Ar trebui sa fie destul de clar. Trage si un ochi pe materiile de studiu de la fiecare din cele enumerate sa nu zici ca n-ai stiut dupa ce intri.

Edited by neagu_laurentiu, 05 July 2017 - 04:28.


#3843
jmek4you

jmek4you

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,281
  • Înscris: 22.05.2011
Pareri despre Facultatea de Electronica, Telecom. si Tehn. Info din Iasi ? Cat de grea e (avand in vedere o presupusa problema cu matematica), posibilitati de angajare dupa, etc.
Vroiam sa dau la inceput la Automatica si Calculatoare, dar admiterea se face pe baza de examen si e un mare nu pentru mine.

#3844
MarcoFilimon

MarcoFilimon

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 04.07.2017
Slaba , stai 4 ani si nu iesi mare chestie, sau cel putin nu simti tu ca ai invatat mare lucru sau ca te poti angaja undeva.
Automatica si Calculatoare ar fi meritat mult mai mult.

#3845
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postjmek4you, on 06 iulie 2017 - 15:34, said:

Pareri despre Facultatea de Electronica, Telecom. si Tehn. Info din Iasi ?
Nici nu conteaza parerea daca vrei in IS o diploma de inginer electronist, ca n-ai alternativa. Asa ca asta ai, cu ea defilezi.

View Postjmek4you, on 06 iulie 2017 - 15:34, said:

Cat de grea e (avand in vedere o presupusa problema cu matematica), posibilitati de angajare dupa, etc.
Greutatea-i relativa dar daca matematica si fizica sunt o problema atunci e aproape imposibil sa o termini. De munca se mai gaseste.

View Postjmek4you, on 06 iulie 2017 - 15:34, said:

Vroiam sa dau la inceput la Automatica si Calculatoare, dar admiterea se face pe baza de examen si e un mare nu pentru mine.
Poti lucra in IT si cu diploma de electronist insa si la AC te lovesti la fel ca la Electronica de materiile in cauza.

Ca alternativa, la Informatica Economica se merge cu dosar, la FEAA / Cuza, aici doar o matematica usoara si economie.

Edited by neagu_laurentiu, 06 July 2017 - 17:29.


#3846
jmek4you

jmek4you

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,281
  • Înscris: 22.05.2011

View Postneagu_laurentiu, on 06 iulie 2017 - 17:23, said:

Ca alternativa, la Informatica Economica se merge cu dosar, la FEAA / Cuza, aici doar o matematica usoara si economie.

Am luat in calcul si asta, am terminat un liceu economic si majoritatea profesorilor imi recomandau asta dar nu imi vine in gand nici un job dupa . La o adica, sunt sute de "contabili" iesit anual cu diploma in mana si nu isi gasesc nimic. Si nu cred ca e ca in IT sau altele , faci un proiect doua sa ai ce arata si esti angajat.

#3847
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
N-ai inteles. Ti-am dat-o ca alternativa la zona IT pe care o urmareai. Lasa contabilitatea si economia, diploma asta are dubla valoare (dar si materiile sunt la jumatate insa oricum pe tine cade magareata cand vine vorba de meserie indiferent unde te duci).
La contabilitate e la fel ca in IT, meseria o inveti si de acasa unde exersezi problemele specifice.

Edited by neagu_laurentiu, 06 July 2017 - 19:25.


#3848
DeadSoul

DeadSoul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.04.2015
Ce imi puteti spune de Management sau REI (ASE)?

#3849
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Ai nevoie de diploma aia? Ti-o cere undeva? Daca nu, atat valoreaza.

#3850
MarcoFilimon

MarcoFilimon

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 04.07.2017
Daca faci Matematica, la Iasi Cuza sau Bucuresti, inafara de profesor ce mai poti face?

#3851
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Strict cu matematica, nu mai poti altceva (cel putin la noi).

Edited by neagu_laurentiu, 07 July 2017 - 08:22.


#3852
MarcoFilimon

MarcoFilimon

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 04.07.2017
Intre Brasov Informatica sau Automatica si Calculatoare Iasi ( Asachi ) ce ati alege ? Unde ai iesi mai bine ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate