Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Ce facultate v-ați ales? ALEGERE FACULTATE. La ce vreți să dați admitere? Îndrumare facultate.

- - - - -
  • Please log in to reply
3895 replies to this topic

#3817
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Nici una din perspectiva diplomei.

#3818
Asfiya

Asfiya

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 09.02.2017
Eu am făcut Facultatea de Limbi Străine a Universității din București, Română - Engleză, și sincer nu regret nimic. Cel mai bun lucru despre limbi străine e că poți să lucrezi în toată lumea ca profesor de engleză, translator, etc. și salariile sunt destul de bunicele (am lucrat în Jeddah cam 1 an jumate prin 2003 și aveam un salariu de 2700 EUR).

Edited by Asfiya, 11 February 2017 - 18:06.


#3819
Razvan2017

Razvan2017

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 21.10.2016
Este cineva la mecanica: Inginerie mecanica sau mecatronica ?
Cum este? Ce parere aveti?

#3820
CakeDieNow

CakeDieNow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 28.09.2016

View PostRazvan2017, on 12 februarie 2017 - 21:23, said:

Este cineva la mecanica: Inginerie mecanica sau mecatronica ?
Cum este? Ce parere aveti?

De ce te-ai limitat la aceste optiuni ? Banuiesc ca iti place fizica Posted Image

#3821
Lynxt

Lynxt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 09.02.2013
UBB Automatica si calculatoare sau UPT automatica si calculatoare?

Strict din perspectiva deschiderii pe piata muncii si calitatea profesorilor ( ca oameni)

#3822
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
UBB = Universitatea Babeș-Bolyai, ori aici nu ai AC! Ai doar Informatica. La Cluj exista AC la UTCN.

Diploma e aceeasi. Restul e cancan, tine doar de cat interes iti dai sa continui in timpul liber studiul, plecand de la introducerea cursurilor in cauza.

Edited by neagu_laurentiu, 27 February 2017 - 07:40.


#3823
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

View PostRazvan2017, on 12 februarie 2017 - 21:23, said:

Este cineva la mecanica: Inginerie mecanica sau mecatronica ?
Cum este? Ce parere aveti?

Fac. Inginerie Mecanica, Autovehicule Rutiere. Este mult de invatat, majoritatea profesorilor sunt trecuti cu mult de a doua tinerete si este uneori dificil sa intelegi ce vor exact de la tine. La mine se tin cursurile in engleza si nu e atat de super pe cat pare. Principalul avanta ar fi familiarizarea cu termenii tehnici, pentru documentare ulterioara.

Daca nu pleci din start cu niste cunostinte elementare de fizica (optica, mecanica, electrica) si bazele analizei matematice, vei avea de tras.

Edited by Ann0nyym0us, 05 March 2017 - 15:41.


#3824
Darwin92

Darwin92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 19.01.2017
In afara de UB mai are alta universitate  facultate de biologie in Bucuresti ?

#3825
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Cauta in pomelnicul lor: https://www.edu.ro/s...i_2016_2017.pdf

#3826
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

View PostRazvan2017, on 12 februarie 2017 - 21:23, said:

Este cineva la mecanica: Inginerie mecanica sau mecatronica ?
Cum este? Ce parere aveti?
Am terminat anu asta mecatronica. Nu lucrez efectiv in domeniu dar nici de colegii mei cei ce lucreaza in domeniu nu e rau. E un domeniu unde se cauta oameni pregatiti ca e lipsa. Cel putin in vestul tarii nu duc lipsa de oferte.

#3827
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 01.11.2005

View PostAnn0nyym0us, on 05 martie 2017 - 15:41, said:

Fac. Inginerie Mecanica, Autovehicule Rutiere.
Intotdeauna mi-au placut si respectat domeniile a trei facultati: automobilistica, aeronautica, navala.

Domeniile astea trei mi se par cele cu responsabilitatile cele mai mari dar si din punct de vedere ai ingineriei.

Colegu Ann0nyym0us respect pentru facultatea care o faci. Inteleg prin ce treci...dar la final va fi ceva misto... Si eu fac parte dintr-una din categorii.

Edited by tehnics, 07 March 2017 - 19:03.


#3828
AlexandraAlionte

AlexandraAlionte

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.04.2017
Bună tuturor! Sunt în clasa a XI-a și deja m-am orientat pentru facultate - UNIBUC limbi străine. Însă am câteva dificultăți:

Am două variante în cadrul acestei secții:

a ) Japoneză - Engleză ( am studiat limba la un curs acreditat timp de doi ani)
b )Cehă - Engleză ( am origini slave )

Aici întrebările mele sunt următoarele:

- merită cu adevărat limba Japoneză sau limba Cehă? mi-aș dori argumente pro și contra
- eu nu îmi doresc să urmez o facultate la taxă, așadar, în urma examenului de la filologie (pentru disciplinele Japoneză - Engleză), dacă voi intra la taxă voi opta fără doar și poate pentru limba cehă - totuși dacă intru la ambele la taxă, pe care să o aleg? pentru mine, amândouă cântăresc aceeași greutate
- pentru a intra la Cehă-Engleză am nevoie de o medie mare în examenul de bacalaureat ( peste nouă) - cum pot reuși să obțin note frumoase?
- ca și probă E, la examenul de bacalaureat, eu am optat pentru logică și argumentare, în locul geografiei ( îmi este extrem de dificil să învățat la geografie, iar pe de altă parte nu am parcurs materia încă din clasa a IX-a) - crede-ți că am făcut alegerea corectă în ceea ce privește proba E? doresc argumente pro și contra
- chiar dacă fac pregătire atât la limba Română și limba Engleză ( asta pentru a aprofunda, nu că nu aș ști; deoarece eu sunt extrem de perfecționistă și studioasă) am foarte mari emoții și uneori cred că nu voi reuși să intru - ce pot face pentru a scăpa de gândul și sentimentul acesta?

Vă mulțumesc anticipat și vă aștept cu mare drag răspunsurile, fiindcă mi-ați fi de mare ajutor în aceste momente de cumpănă!

Edited by AlexandraAlionte, 13 April 2017 - 18:46.


#3829
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
La cat e de mica taxa de scolarizare la o facultate obisnuita fata de traiul de zi cu zi, n-ar trebui, dupa mine, sa fie un factor decizional in alegerea unei viitoare cariere.

#3830
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Mie nu mi se pare mica taxa de scolarizare. Eu nu mi-as fi permis-o si ar fi trebuit sa lucrez pentru ea 8 ore(si nu in domeniu) inca din anu 1, iti dai seama cum ar fi fost... garantat mult mai greu. Mai mult ca sigur nu as fi facut o facultate daca ar fi trebuit sa platesc taxa sau probabil nu as fi terminat-o.

#3831
ROTFO

ROTFO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 09.07.2013
Salut!
Cineva care a intrat la SRI? Sau care lucreaza ?
PM, va rog.

#3832
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Mai bine intrebi aici ce te intereseaza.

#3833
jmek4you

jmek4you

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 22.05.2011
Ce facultati ai la alegere cand frica ta cea mai mare e matematica si vrei sa faci si ceva cu facultatea aia dupa (gen sa nu fie doar pentru diploma) ?
Ma gandeam la ceva IT&C intrucat sunt atras de calculatoare si IT in general (am incercat acum ceva timp sa invat web-development  dupa niste cursuri de facultate de pe net , am trecut de html, css iar cand am ajuns la ruby nu prea a mai mers).
Nu ma intrebati ce mi-ar placea sa fac,visul meu sau asemanatoare, pur si simplu nu stiu.


Va multumesc.

#3834
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Noi nici atat.

Intrebari obiective (ce presupune X, Y, nu ce sa aleg eu?) poti adresa pe aria de programare. Te pot ajuta sa iei o decizie mai in cunostiinta de cauza.

Edited by dani.user, 28 April 2017 - 21:12.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate