Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

SUV cu cutie automata

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#19
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
Da, arata bine.

Nu pot spune ca l-am condus, insa am admirat una si am ramas oripilat de butoanele "Logan style" dedicate incalzirii scaunelor.

As bate pe cel care a aprobat asemenea rahat :o

Merita vazut acest test:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gFa6wKmPR8U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#20
serie_noire

serie_noire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 04.05.2007

 Valy1, on Apr 21 2009, 21:57, said:

De Ford Kuga ce zici ? E putin cam scump dar arata tare misto.

Nu stiu ce sa zic. Nu prea ma incanta kinetic designul asta. De nici un fel. Iar interiorul la toate fordurile imi da senzatia de fals.

#21
groparu

groparu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 15.05.2008
Freelanderul 2 sare de limita ta de pret dar pare ca e in ceea ce vrei ...mai ramane, desigur feeling-ul dat de test, dar am inteles ca l-ai condus. :unsure:
Cutia e ok ...cel putin pentru genul asta de masina.

#22
serie_noire

serie_noire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 04.05.2007
Iham, ai dreptate in toate privintele :coolspeak: :
-l-am condus
-mi se potriveste
-nu se incadreaza in limita de bani!
Cu cat caut si citesc mai multe pareri despre oricare dintre modelele care ma tenteaza cu atat sunt mai uimit de ce masina buna am si mi se duce entuziamul.

#23
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Aaaa, salutare la toata lumea ! Ce topic fain !

Si eu incerc de ceva timp sa-mi configurez un SUV - am zis mai intai un SUV, dupa aceea am ajuns la modelele mai profesionale ... si am tot cautat ceva cu diesel + automata. Bine, o sa mai dureze, ca acum tocmai ce ne-a venit in vizita Tanti Criza si pana se hotaraste sa mai si plece ...

N-am inteles niciodata, poate ma lumineaza si pe mine cineva - de ce nu pun fratilor, astia cutie automata pe diesel ? Nici la Subaru, nici la Kuga, nici la Suzuki Grand Vitara, nici la ... multe ! Nu-i intereseaza sa faca bani ? Bine, asta a fost un pic cam off topic. Nu, dar e chiar frustrant: cauti, gasesti modelul, iti place, motoru' diesel capabil, fara zgomot, fara vibratii, cu demaraj ca lumea, cuplu maxim la turatii mici, mananca putin - si cand intrebi de cutie automata: "stiti, numai pe variantele cu benzina"... Pur si simplu ma racaie la stomac ...

On topic: am gasit Ford Ranger (XLT Limited) cu motor diesel de 3 litri (nu face rau la buzunar ca se inmatriculeaza ca utilitara), cu cutie automata. Intrebarea mea este: ce parere aveti de cutia asta ? E buna de ceva ? Are ceva bube ?

Si inca ceva: de ce zic unii ca automata nu-i buna in off-road ? Ce, trebuie neaparat sa mesteci mamaliga ca sa ai senzatia "optima" de off road ? Nu face acelasi lucru ca o "manuala" cand te balacesti prin noroaie ? Sau in zapada de 1 metru ? Ce-i lipseste ?

Multam fain de lamuriri si toate bune.

#24
lucianer

lucianer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 30.12.2007
In luna Mai, va aparea in Europa de Vest , noua Toyota Rav 4 (cred ca D-CAT)cu o cutie automatik. :P .

Edited by lucianer, 22 April 2009 - 23:45.


#25
serie_noire

serie_noire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 04.05.2007

 lucianer, on Apr 23 2009, 00:42, said:

In luna Mai, va aparea in Europa de Vest , noua Toyota Rav 4 (cred ca D-CAT)cu o cutie automatik. :P .
Pe bune? Da un link sa vedem si noi....

#26
Rationalul

Rationalul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 08.05.2008
Uite un link http://www.toyota.de...rav4/index.aspx  Din cate inteleg eu cel de 2.2 litri ( 150 cp ) va avea cutie automata. Nu-mi dau seama daca si D-CAT ( 177 cp ) va avea. . Te sfatuiesc sa faci neaparat o intrebare la Toyota Romania .

#27
lucianer

lucianer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 30.12.2007
Ca si in cazul altor marci , cei de la noi in tara sunt foarte limitati in privinta modelelor ce se importa.Pot sa-ti dau o groaza de exemple.

Edited by lucianer, 23 April 2009 - 21:25.


#28
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 horia66, on Apr 23 2009, 00:23, said:

...
Ford Ranger (XLT Limited) cu motor diesel de 3 litri (...) cu cutie automata. Intrebarea mea este: ce parere aveti de cutia asta ? E buna de ceva ? Are ceva bube ?

Si inca ceva: de ce zic unii ca automata nu-i buna in off-road ? Ce, trebuie neaparat sa mesteci mamaliga ca sa ai senzatia "optima" de off road ? Nu face acelasi lucru ca o "manuala" cand te balacesti prin noroaie ? Sau in zapada de 1 metru ? Ce-i lipseste ?

Multam fain de lamuriri si toate bune.

Nu stie nimeni nimic de cutia asta ? N-a condus nimeni asa ceva ?

#29
lucianer

lucianer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 30.12.2007

 serie_noire, on Apr 23 2009, 16:04, said:

Pe bune? Da un link sa vedem si noi....
Daca te intereseaza , baga un PM. ;)

#30
Jack90

Jack90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 30.08.2007
La Kia Sorento te-ai gandit?
Pretul nu trece de 30k, ai 170cp diesel si ceva dotari printre care si scaune de piele.
Problema e ca nu e chiar asa de stralucita pe teren accidentat daca nu le ai cu off roadu' (un Freelander trece prin zone prin care Kia ramane) si ca are ceva ruliu (tangaj) la viteze mari.
Un mare plus ar fi faptul ca, tocmai datorita suspensiilor, masina e foarte comfortabila.
Daca ii faci test la Kia, sa vezi daca iti convine intarzierea la turbo, care intre in actiune de la 2000 de ture

La un Land Rover Freelander te-ai gandit? Modelul nou este foarte bun, fiabil, si construit cu materiale de calitate.
Problema e ca trece cu vreo 5k de bugetul tau.
Personal, eu as opta pentru Freelander

Edited by Jack90, 24 April 2009 - 15:26.


#31
lucianer

lucianer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 30.12.2007
Si cum suna preturile la Freelander?Ca idee...

#32
serie_noire

serie_noire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 04.05.2007

 lucianer, on Apr 24 2009, 22:28, said:

Si cum suna preturile la Freelander?Ca idee...
Pai exact cum a zis si Jack undeva pe la 35k. Cel putin la Gut Auto pe site. Pe site la Land Rover cred ca o idee mai scump.
Ma refer la cel cu cutie automata si care sa aiba Terrain Response

#33
Jack90

Jack90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 30.08.2007
Si inca ceva, eu conduc un Freelander model 2005 si cutia automata este excelenta pe teren accidentat. Are limita la trepte, putand sa limitezi treapta maxima a cutiei ceea ce este foarte bun pe teren accidentat, in special iarna si pe teren noroios. De ex (cum am folosit-o eu): daca ai de urcat un deal cu zapada sau cu strat de gheata, limitezi cutia pana la a 2a treapa (sau la 1a daca dealul are panta foarte mare) , si accelerezi fara sa te ingrijorezi ca va schimba automat intr-a 3 si sa-ti pierzi demarajul, dupa care v-a retrograda si rotile vor primi dintr-o data un plus de cuplu ceea ce te poate face sa aluneci si sa pierzi controlul (asta se poate intampla daca se schimba treptele).
Plus ca freelanderul are HDC (Hill Descent Controll) ceea ce e mana cereasca cand ai de coborat un drum acoperit cu gheata.

Dupa ce te hotarasti ce masina iti iei, sa ii faci test drive sa vezi daca iti place cum accelereaza brusc pe cutie automata.

#34
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007
La 31.000 eur gasesti Chevrolet Captiva LT Medium 2.0D 150CP AT cu 5 locuri. Masina e ok, se comporta decent pe off-road, cutia AT este robusta si destul de rapida.(Vine si cu HDC, 4x4 Toyoda, etc).

Edited by Tom_Cat, 25 April 2009 - 10:50.


#35
bogdan_0220

bogdan_0220

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 28.11.2006

 Tom_Cat, on Apr 25 2009, 10:47, said:

La 31.000 eur gasesti Chevrolet Captiva LT Medium 2.0D 150CP AT cu 5 locuri. Masina e ok, se comporta decent pe off-road, cutia AT este robusta si destul de rapida.(Vine si cu HDC, 4x4 Toyoda, etc).

Acuma cred ca o iei si cu 25000 la ce oferte sunt in perioada asta

#36
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006

 horia66, on Apr 23 2009, 00:23, said:

N-am inteles niciodata, poate ma lumineaza si pe mine cineva - de ce nu pun fratilor, astia cutie automata pe diesel ? Nici la Subaru, nici la Kuga, nici la Suzuki Grand Vitara, nici la ... multe ! Nu-i intereseaza sa faca bani ? Bine, asta a fost un pic cam off topic. Nu, dar e chiar frustrant: cauti, gasesti modelul, iti place, motoru' diesel capabil, fara zgomot, fara vibratii, cu demaraj ca lumea, cuplu maxim la turatii mici, mananca putin - si cand intrebi de cutie automata: "stiti, numai pe variantele cu benzina"... Pur si simplu ma racaie la stomac ...

On topic: am gasit Ford Ranger (XLT Limited) cu motor diesel de 3 litri (nu face rau la buzunar ca se inmatriculeaza ca utilitara), cu cutie automata. Intrebarea mea este: ce parere aveti de cutia asta ? E buna de ceva ? Are ceva bube ?

Pai un motor diesel e mai scump decit unul pe benzina, iar o cutie automata e mai scumpa decit una manuala. Adunate iese o diferenta de pret considerabila. Dpv tehnic, motoarele diesel se preteaza mai bine la cutiile automate, mai ales cele cu 4 trepte.

Off-topic: daca motorul diesel nu are zgomot si vibratii, ala pe benzina la ce categorie se incadreaza?  :lol:

Care e diferenta la impozit intre o masina utilitara si echivalentul "autoturism"? Nu cumva daca o inmatriculezi ca autoutilitara ai RCA mai mare si ITP anual?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate