Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?
 Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia
 Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...
 Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri
 

(dude79trc & tudorelu) Casa la "tara" - "Duplex" in Padurisu

- - - - -
  • Please log in to reply
1327 replies to this topic

#55
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,572
  • Înscris: 10.05.2007
Eu cred ca scarile ar trebui acoperite. Mai ales iarna scarile pline de zapada sunt o adevarata provocare, si noi n-aveti chiar putine :) .
Dar in treaba asta cel mai bine ar fi sa-si dea cu parerea cineva avizat, un arhitect.

#56
tudorelu

tudorelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 05.04.2006

 Astrul, on May 14 2009, 23:06, said:

Eu cred ca scarile ar trebui acoperite. Mai ales iarna scarile pline de zapada sunt o adevarata provocare, si noi n-aveti chiar putine :) .
Dar in treaba asta cel mai bine ar fi sa-si dea cu parerea cineva avizat, un arhitect.

Scarile de acces in casa si eu sunt de acord ca trebuie acoperite, deci in cazul lui Radu da, unde scarile de acces in casa=scarile de la terasa. dar scarile mele de la terasa de exemplu nu vor fi de acces in casa, ca nu o sa intru iarna in casa prin living. sau cel putin eu asa ma gandesc. oricum nu as acoperi scarile de la terasa doar pentru eventualitatea ca voi intra vreodata direct pe acolo. avantajul de a avea terasa cat mai descoperita mi se pare mult mai mare decat de a nu avea gheata pe scari de cateva ori pe an. oricum, daca e ceva urc pe la Radu si sar la mine  :lol:

#57
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,572
  • Înscris: 10.05.2007
Aha, deci tu vei intra prin lateral si scarile din fata sunt strict pentru terasa. Ok, i got it, sunt obosit am ajuns la 11 acasa. :confused:

#58
tudorelu

tudorelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 05.04.2006

 Astrul, on May 15 2009, 00:26, said:

Aha, deci tu vei intra prin lateral si scarile din fata sunt strict pentru terasa. Ok, i got it, sunt obosit am ajuns la 11 acasa. :confused:

Nici o problema, multumesc frumos pentru sfat!
...Eu asa ma gandesc, ca atunci cand voi veni acasa nu voi intra direct prin terasa in living. ma duc si eu in hol, ma descalt, ma dezbrac, mai stiu eu ce, si dupa aia intru in casa. Scarile de la terasa vor fi pentru cand voi sta pe terasa (cand e frumos afara) si ma voi fatai de colo-colo. Cel putin asa imi imaginez eu acum, cine stie ce va fi. Oricum, mie imi plac spatiile cat mai deschise, si incerc sa evit sa acopar permanent terasa, de asta am si folosit marchiza in proiect. Mai ales ca voi avea soare din acea parte, si doar in prima parte a zilei, si vreau sa ma bucur cat mai mult de el.

#59
dude_79_trc

dude_79_trc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 08.01.2007
Cu ajutorul lui Dumnezeu azi am turnat fundatia. M-am ars din nou pe fata si pe maini si arat ca un tractorist. :P
Turnarea a inceput la 11:30 fata de 10 cat era prevazut pt ca atunci a venit pompa si prima cifa. Se pare ca totusi e cerere mare la betoane. Au fost 6 cife de cate 10 mc de B150. S-a mirat si inginerul ca deobicei cifele astea vin cu 9.5 mc si nu cu 10. Voi ati mai auzit sa vina cu 10 mc sau am luat noi o "mica" teapa?
Am stat cu fundul putin strans pentru ca socoteala de acasa nu s-a potrivit cu cea de la santier. Calculasem ca ar trebui sa intra 54 de mc si 3 mc la 10 ml de gard si pana la urma au intrat 60 mc la fundatie si 3 ml de gard. Important e ca a ajuns pentru fundatie. Au muncit baietii pe rupte. Cand au iesit din beton dupa 3 ore erau plini de besici pe picioare. Imi pare rau pentru ei si sper ca pe viitor sa nu mai avem turnari de genul asta. Oricum jos palaria pt baieti. Sa dea Dumnezeu sa ii tina tot asa.
In alta ordine de idei mi-a placut la turnare. Nu as mai fi plecat de acolo. :P Deabia astept urmatoarea turnare.  :rolleyes:
Poze:

Attached Files


Edited by dude_79_trc, 15 May 2009 - 20:26.


#60
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
La mine cifele erau de 9 mc si se potrivea socoteala de acasa cu cea din targ. Poate si tu ai bagat doar 54 mc (6 cife a 9 mc) si cifele nu erau de 10 mc. Marja de eroare de  6mc imi pare cam mare...hmm
Dar de ce au intrat bietii oameni prin santuri ca sa vibreze betonul? De pe margine nu puteau?

#61
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
In poza 11 e Ana lu' Manole? :)

#62
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
nu trebuia sa ai si stalpii instalati inainte de turnare?

#63
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,572
  • Înscris: 10.05.2007
Cu cifa noua poti turna si 11 numai ca nu prea se risca nimeni caci exista riscul sa se verse betonul cand trece peste denivelari. 9,5-10 este cam standard, daca cifele sunt vechi, ramane beton intarit pe margini si astfel se diminueaza cantitatea de beton transportat.
Daca stai pe margine exista riscul sa-ti cada tot pamantul in beton.

#64
dude_79_trc

dude_79_trc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 08.01.2007
Multumesc pt explicatii Astrul si roandre.
Si mie imi parea rau de bietii oameni, mai ales ca s-au ales cu arsuri de la aditivul din beton. :(
Am discutat cu inginerul si am ajuns la concluzia ca diferenta de beton poate sa provina de la faptul ca cei 10 cm beton de egalizare nu au fost peste tot chiar 10 cm, iar santurile aveau in unelele locuri mai mult de 60 cm.
In alta ordine de idei ultimii 2 cuzineti turnati s-au crapat la mijloc si nu au fost vibrati ca lumea. Deh, era vineri si oamenii se gandeau la mers acasa. Intr-un fel ii inteleg. Pe de alta parte o sa incerc sa nu mai turnam vineri si sa fiu mai atent la partea de vibrare. Nu e mare problema ca sunt 2 crapaturi foarte mici, dar la cat costa casa nu vreau sa am nici un fel de erori si probleme.
Apropos de erori si probleme, nu ne ajunge lemnul pe care l-a estimat constructorul, si asta in primul rand din cauza gardului pe care nu l-a luat in calcul ca si cofrag. Deci alti bani alta distractie. Sper sa nu se toace aiurea lemnul si sa il putem refolosi la astereala. Tot constructorul a descoperit ca structuristul si-a batut joc de noi si antemasuratorile sunt la misto, continand erori de 50-60% (in minus) la grinzile de la elevatie. Din pacate nu il putem trage in nici un fel la raspundere pt ca i-am dat toti banii deja. Pentru cei care sunteti la faza de proiectare, sfatul meu e sa opriti (daca puteti) un 10-20% din pretul final si sa il dati abia la sfarsitul lucrarii si doar daca proiectul a fost bine/corect facut. In acest moment suntem in situatia de a ne creste pretul casei pentru ca estimarea initiala nu a fost corecta.
Ca sa inchei intr-o nota optimista, avem 3 "musafiri":

Attached Files



#65
dude_79_trc

dude_79_trc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 08.01.2007
Zile astea se lucreaza intens la cuzineti si stalpi. Din pacate am spart ecranul aparatului de pozat si in concluzie imi cer scuze pt calitatea pozelor.

Attached Files


Edited by dude_79_trc, 19 May 2009 - 19:08.


#66
dude_79_trc

dude_79_trc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 08.01.2007
La noi la mosie se lucreaza in continuare la grinzile de fundatie. Se pare ca e o munca foarte migaloasa, dar eu zic/sper ca pana la final sa iasa foarte bine. Atasez niste poze "calde":

Attached Files



#67
tudorelu

tudorelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 05.04.2006
Baietii au terminat cu fierul, si de ieri s-au apucat de cofraje si au facut o parte din cele exterioare. A mers foarte greu pentru ca a intrat mult fier, dar credem ca au lucrat ca la carte.

Acum trebuie sa ne gandim la o impartire definitiva a camerelor si la dimensiunile geamurilor, ca inginerul sa calculeze exact necesarul de caramida si sa o cumparam, ca am auzit ca se scumpeste.

Contructorul a mai descoperit si o neconcordanta intre planul de arhitectura si planul de structura, legata de inaltimea parterului. Se pare ca ne va iesi cu 10cm mai inalt, ca sa intre 10 randuri de caramida, nu 9 1/2.

Poze de ieri.

Attached Files



#68
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007
pana in prezent mi se pare cam cea mai ingrijita si corect executata-  constructie de pe acest forum;
cred ca merita schimbat apelativul de "la tara" in  "la oras" cu cateva stelute :)
spor la treaba in continuare !

#69
RamsesII

RamsesII

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 07.08.2003
Intrebare stupida: ce-s chestiile alea si la ce folosesc?

Attached Files



#70
claudiaradu

claudiaradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 08.08.2008

 RamsesII, on 29th May 2009, 09:20, said:

Intrebare stupida: ce-s chestiile alea si la ce folosesc?

pastreaza distanta dintre cofraj si armatura care distanta se numeste acoperire cu beton a armaturii.Parca distantieri se numesc - am un lipsus acum. ^_^
in momentul in care tu decofrezi sa nu vezi fierul neacoperit cu beton.
:)

#71
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008

 RamsesII, on 29th May 2009, 07:20, said:

Intrebare stupida: ce-s chestiile alea si la ce folosesc?


Sunt distantieri de plastic care fac ca armatura sa fie cuprinsa de beton si sa nu se lipeasca de cofragul de lemn .Distanta minima cofrag -armatura la diafragma este de 2,5cm.

#72
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Sunt distantieri din plastic, tip "rozete" si se folosesc pt a departa armatura de cofrag ca sa intre betonul si sa acopere bine fierul pastrand o acoperire egala de beton peste acest fier (de vreo cativa cm)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate