Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Cum ai reactiona in urmatoarele cazuri?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

View PostOctavian___28, on Apr 2 2009, 15:38, said:

2. As cauta-o pe ma-sa si vad eu apoi.
Good point, nu m-am gandit la asta. :naughty:

#20
NightShift

NightShift

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.11.2006
Si ce i-ai face, Mariuse? In contul cauciucului taiat,, i-ai cauta si tu ceva de intepat? :lol:

Edited by NightShift, 02 April 2009 - 14:54.


#21
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
1. Evit situatiile astea, incerc sa ma informez asupra locului, daca vad ca e marcat in vreun fel, sau aflu ca este o masina care parcheaza de obicei acolo caut alt loc, sau incerc sa aflu programul obisnuit al \"proprietarului\".
Daca s-ar intampla totusi, probabil c-as face plangere la politie,

2. Luati de aripa, dusi la parinti, plangere la politie daca nu se rezolva.

3. Mie mi-a fost furata o masina cu totul (cei de la Furturi Auto mi-au dat doua numere de telefon, sa-i sun cand o gasesc EU  :death: ); Dacia, pe vremea cand aveam, nici nu mai stiu de cate ori a fost sparta, m-am vazut pus in situatia de a face \"pana prostului\" in mijlocul intersectie fiindca mi se furase benzina, am fost in situatia de a face pana de cauciuc si de a constata ca nu mai am rezerva (au inchis la loc portbagajul, iar eu nu stateam sa verific si continutul sau).
In concluzie, mi-as asuma riscul unui proces, dar respectivul, amintindu-si ce-a patit   :raygun: :boxing: :bicycle: :bandit: :ciocan:    , s-ar gandi de doua ori inainte de a mai sparge alta masina  -  asta cand ar fi in stare, cred ca nu prea merge cu mainile si picioarele in ghips  B)


1+2+3.  In orice caz, am asigurare Full Casco, include vandalismul.

Edited by barboso, 02 April 2009 - 15:46.


#22
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007

View PostOctavian___28, on Apr 2 2009, 15:38, said:

2. As cauta-o pe ma-sa si vad eu apoi.
Era o melodie de la Parazitii :roflmaofast: "maaaaaaaaaamiiiiiiiii a zis vecinu ca daca nu ..... imi sparge mingea" :D

View PostMarius3k, on Apr 2 2009, 14:28, said:

Topicul e facut din plictiseala, oricum. :lol:
Am dat "report" pentru offtopic

#23
ionutzndr

ionutzndr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 19.06.2007
1. Daca nu as stii cine e...n-am ce sa fac(ma bucur de casco), daca stiu cine e, sau il prind in fapt....probabil sun la politie sa anunt o smardeala pe strada X
2. As incerca sa vad cum rezolv problema cu parintii(totusi, ca nu uitam ca toti am fost copii. OFF: Cand aveam vreo 8-9 ani, stiu ca am dat o oglinda jos cu mingea, si nu mai stiam de mine de frica)
3. Cu riscul de a o incasa, cred ca as proceda ca in cazul 1 doar ca nu as anunta politia decat dupa ce l-am imobilizat pe Bou

Era o vorba, hotu neprins...negustor cinstit....dar si daca-i prins....

In cazul 3, m-as enerva probabil cel mai mult de stricaciunile produse, broasca de la usa, geamul, fire, bordul de unde smulge cd-mp3-ul.....Zilele trecute, unui prieten cu Dacia i-au furat casetofonul cat noi am stat in cazino; nu era cine stie ce casetofon, sau masina mare piesa, dar i-au facut praf sistemul de inchidere de la usa sofer, si bordul....ma mir cum de n-au taiat si tapiteria....

asa ca la specimene d-astea nu merita decat un tratament cu cheia de 21 cum zicea cineva mai sus

#24
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
1. Ii rup cracii. Daca nu e nici un martor pe strada gasesc unu dupa.
2. Daca nu platesc parintii paguba , fac plangere. Daca copii sunt tigani le rup degetele in usi.
3. Ca la 1.

#25
ady_chesnoiu

ady_chesnoiu

    Supercharged

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 27.05.2007

View PostC.F.S., on Apr 2 2009, 12:38, said:

Sa zicem ca ti-ai lasat masina proprietate personala intr-un loc public, in vecinatatea unui bloc de locuinte. Cand te intorci la masina, dupa 2-3 ore  [ http://www.clipartof.com/images/emoticons/xsmall2/206_superman.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  constati ca se intampla unul din evenimentele de la 1 la 3.

1. Un personaj care locuieste in blocul mentionat, convins ca locul respectiv este al lui, desi nu plateste pentru el vreo taxa la ADP, produce chiar atunci o mica paguba autoturismului (roata taiata, zgarieturi cu cheia etc).

2. Doi copii de 10-11 ani se afla in plin proces de creatie, ilustrand valurile marii cu cheia pe capota.

3. Un hoț se afla in masina si incearca sa desfaca RCD/MP3, dupa ce in prealabil a spart geamul.

Ipoteze:
- Consideram ca apari dupa un colt, la 10 metri de masina, si ca respectivii nu au contact vizual direct, deci ii vei "surprinde" in actiunile lor.
- In cazurile 1 si 3, raportul de forte iti este superior, adica poti fara probleme sa rupi capul contravenientului.


Ma intereseaza ce ai face in fiecare din situatiile enumerate.



1 - îl bag de unde a venit sau mai rău în funcție de gravitate + poliție
2 - la părinți (iar după ce părinții le dau bătaia cuvenită, mergem la poliție)
3 - îi dau o bătută zdravănă , să o simtă bine (mai ales că îl prind cu spatele  :naughty: ) , apoi poliție  

La cazurile 1 și 3 apelez la băteie doar dacă nu-l pot imobiliza pe șmecher atunci când opune rezistență. Dacă opune bătaie și apoi declar autoapărare .

Edited by ady_chesnoiu, 02 April 2009 - 20:24.


#26
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006

View Postady_chesnoiu, on Apr 2 2009, 21:22, said:

să o simtă bine (mai ales că îl prind cu spatele  :naughty:
ce ganduri nebune ai :lol:

#27
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
1- am patit acum 2 luni intr-un cartier , masina parcata linga bordura si de pe geam unde stateam vad un individ ca zgirie masina de la far pina la stop . Am intrebat cine este respectivul , era un vecin "suparat" , am sunat la politie dupa ce am gasit 3 martori si fara scandal a acceptat sa plateasca integral paguba produsa 4 elemente zgiriate x 6 milioane manopera (atit costa in service Dacia)... a iesit ieftin omul . Nu am mai depus plingere .
2- caut parintii , nu folosesc violenta asupra copiilor nici verbala nici fizica . Cu cit mai mic e copilul cu atit sunt mai fericit ca are mama mai tinara  :P .
3- ii lucrez manual prin gura , sun colegii de la interventie rapida sa ma ajute sa-i facem o "scanare" complecta iar dupa 3 luni de spitalizare sigur se lasa de meseria asta . Am ajutat 2 colegi in aceasta situatie delicata si pe linga faptul ca i-mi sunt datori  :)  in unul din cazuri stiu ca respectivul s-a lasat de furturi din autoturisme .

#28
ionutzndr

ionutzndr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 19.06.2007

View PostNeohori, on Apr 2 2009, 20:58, said:

Cu cit mai mic e copilul cu atit sunt mai fericit ca are mama mai tinara  :P .


Si cu cat copilul e mai nebun, cu atat mai multa experienta are mama, nu? :P :rolleyes:

#29
pirategrl_1806

pirategrl_1806

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 01.05.2008
1-verbal, am patit-o cu stergatoarele doar eu...pfiuufff , 2 -i-am dat cu capu de capota pe tanci ,3n-am patit-o,dar as face o fotografie golanului si as suna politia ,asta dupa ce l-as arde putin cu tigara in ochi  :notangel:

#30
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009

View PostC.F.S., on Apr 2 2009, 12:38, said:

Ma intereseaza ce ai face in fiecare din situatiile enumerate.

1.L-as filma,apoi m-as duce la politie cu filmarea.

2.I-as filma apoi m-as duce la parintii lor cu filmarea aratandu-le cu ce isi ocupa timpul pustii lor,totusi e mai bine asa pentru ca se poate rezolva pe o cale amiabila,totusi sunt copii.Daca parintii acepta plata daunei + daune morale(nu mari) atunci totul se uita,in caz contrar merg la politie.

Am uitat sa spun,in ambele cazuri 1 si 2 as face 2-3 cd-uri cu filmarea pentru a fi sigur ca nu imi dau in cap imi ia camera si sterg filmarea.

3.La fel poze\filmare dupa care ii dau una dupa ceafa si il duc la politie (sau poate doar ii dau una dupa ceafa si atat).

#31
Vorbaretzu

Vorbaretzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 22.09.2007
Punctul 1: Am patit-o acum 1 an in Bucuresti cand am lasat masina timp de 30minute in fata unui bloc pentru a discuta cu un prieten.Cand am coborat, nervos cum eram eu, vad un tip cu un BMW care tocmai ce-mi desenase ceva abstract pe bara din spate.M-am dus la el, si fara sa apuc sa injur macar, vine la mine cu chef de bataie, ca i-am ocupat locul.Incerc sa nu ma iau la bataie cu el, ii spuneam ca plec imediat, ca sunt acolo de 30 minute.Incepuse omu' cu tot felul de apelative si intr-un final...l-am batut.Stiu, nu m-am gandit la ce s-ar fi putut intampla, dar omul exagerase, pe scurt, a meritat-o.
Daca ar fi un om cu cel putin 1gram de bun simt, care nu sare la bataie din prima, probabil m-as duce la el si l-as injura de toti stramosii.

Punctul 2: Luat de mana, dus la parinti.Nu ai ce sa le faci altceva.

Punctul 3: Aici depinde de cat de bine ma simt.Oricum, in cel mai bun caz, ma duc linistit spre masina, intru si eu cu el acolo si il ajut sa-mi scoata Mp3-u' din bord, ca sa am cu ce sa-i dau in cap.Probabil l-as pocni frumusel.

In trafic nu sunt violent, dar la atacuri d-astea asupra propietatii nu prea rezist.Si sunt un tip destul de calm.Acum nu stiu cati hoti au si bun simt.Si nu cred ca se duc toti la politie ca au luat bataie de la mine.

#32
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
în cazul 2 îi poftesc politicos pe copii să-mi arate unde locuiesc, după care le-aș cere bani părinților. dacă nu-mi dau, atunci le f.t una la ușa de la intrare, și îmi fac zgârieturile pe casco.
în cazurile 1 și 3 iau un cataroi și le dau la gioale. nu știu nimic, n-am văzut nimic, au mai picat bolovani din cer și-n vechiu testament :D

#33
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002
1. scandal+politie daca nu se rezolva altfel
2.mers la mamica sa vedem cat de tanara e
3.rupt in bataie.....m-a agresat pe proprietatea mea

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate