Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Progressive/Deep House

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
Tidusss

Tidusss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 25.08.2006

View PostVegaX, on May 10 2009, 11:51, said:

ATB = Trance, Progressive
ATB n-a fost niciodata progressive trance/house/rock/manea sau ce mai bãlmãjişi voi pe acolo. A fost intotdeauna ibiza cu elemente de ambient trance...si eventual ceva influente de epic trance, dar cam atat.

Nu stiu care-i chestia asta cu progressive techno, dar eu n-am prea auzit de ea.


View PostVegaX, on May 10 2009, 17:16, said:

Spune-ai mai jos ca Deadmau5 nu e progressive!!! Deadmau5 este progressive pur sange...Asculta albumul lui It Soudns Like....si spune-mi ce gen e ...daca nu e progressive????
Deadmau5 e progressive house toata ziua. Si chestia asta cu progressive e foarte dubioasa, NU exista progressive simplu asa cum nu exista nici minimal simplu. Progressive inseamna o particularitate a sunetului/piesei - progresia, asa cum e la minimal sunetul minimal - scurt/simplu blabla. Cand spui progressive, te referi la prescurtarea de la progressive house sau ce o mai fi pe acolo, asa cum minimal e prescurtare de la microhouse/minimal house (minimal techno mai putin). Dar deja nu mai intru in polemici, am zis asta de prea multe ori si deja m-am plictisit.

#20
nightfever

nightfever

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 09.01.2007

Quote

Deadmau5 e progressive house toata ziua. Si chestia asta cu progressive e foarte dubioasa, NU exista progressive simplu asa cum nu exista nici minimal simplu. Progressive inseamna o particularitate a sunetului/piesei - progresia, asa cum e la minimal sunetul minimal - scurt/simplu blabla. Cand spui progressive, te referi la prescurtarea de la progressive house sau ce o mai fi pe acolo, asa cum minimal e prescurtare de la microhouse/minimal house (minimal techno mai putin). Dar deja nu mai intru in polemici, am zis asta de prea multe ori si deja m-am plictisit.
deadmau5 nu prea mai e progressive, e mai mult funky/electro
Contact sau Clockwork pot intra in categoria progressive

nu exista progressive simplur sau complex ci de calitate sau nu
insa a le baga unora productiile in categoria progressive cand ele sunt niste rahaturi comerciale si penibile, funky, electro sau minimal, e penibil

progressivul este prin definitie un gen foarte "underground" si asa cred ca va ramane

Edited by nightfever, 10 May 2009 - 18:35.


#21
Tidusss

Tidusss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 25.08.2006
Nu prea am mai ascultat deadmau5 de vreun an cred, poate d-asta am ramas in urma :D

Nu stiu cat de underground e genul, de vreme ce Sasha e de vreo 10 ani in top10 DJ Mag, fiind totodata printre cei mai cunoscuti/ascultati/respectati artisti de muzica electronica.

#22
VegaX

VegaX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 18.01.2007
Poate ne-am face mai folositori daca am posta fiecare niste piese....mai mult sau mai putin progressive...fiecare cum considera...decat sa intram in discutii interminabile

Cum spuneam mai sus...progressive-ul este cel mai elegant gen de muzica...de la Axwell, Chris Lake, Eric Prydz  :P  pana la Audiofly X, Booka Shade, Julien Jabre...

#23
nightfever

nightfever

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 09.01.2007

Quote

de la Axwell, Chris Lake, Eric Prydz tongue.gif pana la Audiofly X, Booka Shade, Julien Jabre..
sper ca se sesizeaza un moderator pentru offtopic

#24
Filip_pine

Filip_pine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 25.10.2006

View Postnightfever, on May 8 2009, 13:36, said:

ala nu-i progressive :lol:

da ce e atunci daca nu e progressive ?

#25
nightfever

nightfever

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 09.01.2007

View PostFilip_pine, on May 16 2009, 03:04, said:

da ce e atunci daca nu e progressive ?
funky, electro

#26
Tidusss

Tidusss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 25.08.2006
Au si chestii de progressive, dar in mare parte sunt electro/tech...Buka Sheid au si ceva de minimal.

Prydz scoate el mai multe chestii, depinde de alias.

#27
Filip_pine

Filip_pine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 25.10.2006

View Postnightfever, on May 16 2009, 03:47, said:

funky, electro

pai hotareste-te ori e funky ori e electro ?

Edited by Filip_pine, 16 May 2009 - 06:12.


#28
nightfever

nightfever

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 09.01.2007

View PostFilip_pine, on May 16 2009, 07:10, said:

pai hotareste-te ori e funky ori e electro ?
vrei sa-i iau discografia la puricat si sa ti zic?
in orice caz progressive poate e doar clockwork

#29
VegaX

VegaX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 18.01.2007
Deadmau5 Funky si Booka Shade minimal???  :surprise: M-am lamurit....

#30
nightfever

nightfever

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 09.01.2007

View PostVegaX, on May 17 2009, 00:15, said:

Deadmau5 Funky si Booka Shade minimal???  :surprise: M-am lamurit....
e greu de definit stilul lui
unele piese au influente progressive, altele sunt mai funky si electro (cum ar fi remixu la harder better stronger), altele influence trance
in orice caz nu e progressive house

#31
Tidusss

Tidusss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 25.08.2006

View PostVegaX, on May 17 2009, 00:15, said:

Deadmau5 Funky si Booka Shade minimal???  :surprise: M-am lamurit....
Intrebare: Mandarine Girl ce gen e? :)

Nu de alta, dar imi pun toata alocatia ca nu o sa stii.

#32
VegaX

VegaX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 18.01.2007
Cum am mai spus si mai sus ...un DJ nu face un singur gen de muzica.....piesele lui sunt de mai multe genuri ....asa cum Uppermost produce si Progressive si Electro House.....dar cei mai multi DJ au stilul lor reprezentativ.....iar in cazul lui Deadmau5 cu siguranta nu este nici Electro House si nici Funky....

Spre exemplu Uppermost - Daily Clouds, Uppermost - Mirage, Uppermost - Somebody, toate sunt progressive
                     Uppermost - Funk, Uppermost - Audio Link, Uppermost - Equivocal, sunt Electro pur sange

La fel este si in cazul lui Deadmau5, Booka Shade, Dirty South si multi alti (sau mai bine zis....aproape toti DJ produc mai multe genuri)

Iar Booka Shade - Mandarine girl este Electro...dar are foarte multe influente Progressive....si da, nu am auzit de ea decat in 2006 ...doar la un an dupa aparitie....in acea perioada nu prea eram la curent cu noutatile...cam greu gaseam melodii in acea perioada...si cat spune-ai ca ii alocatia ta???  :roflmaofast:

Iti recomand sa asculti Booka Shade - Mandarine Girl (Michael Fakecsh Remix)...e mult mai faina ca originala.....si e tot Electro  :P

#33
Tidusss

Tidusss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 25.08.2006

View PostVegaX, on May 18 2009, 09:28, said:

Iar Booka Shade - Mandarine girl este Electro...dar are foarte multe influente Progressive....si da, nu am auzit de ea decat in 2006 ...doar la un an dupa aparitie....in acea perioada nu prea eram la curent cu noutatile...cam greu gaseam melodii in acea perioada...si cat spune-ai ca ii alocatia ta???  :roflmaofast:

Iti recomand sa asculti Booka Shade - Mandarine Girl (Michael Fakecsh Remix)...e mult mai faina ca originala.....si e tot Electro  :P
Tin sa te dezamagesc...e ceea ce se numeste minimal/neo trance ca Ame - Rej, Ananda - Ihre Persönliche Glücksmelodie aia (sau cum se numeste), ultimele piese de la Kyau & Albert samd. Care e legatura cu tranceul? Faptul ca daca analizezi structura piesei ii da o tenta foarte trancey, structura orientata pe breakdownuri si ceea ce e mai important - piesa CRESTE si DESCRESTE in amplitudine/stare - ceea ce la o piesa house nu prea vezi. E discutabila chestia cu electro house, pentru ca doar daca iei pe bucati o poti considera asa (are un sunet mai electro, ce-i drept), daca iei piesa ca un tot unitar nu e deloc house. Electro treaca-mearga, dar progressive in niciun caz.

Si nu ma contrazice la chestia cu minimal tranceul, e chiar ceea ce revitalizeaza genul si-l tine in picioare de vreo 3-4 ani. Chiar daca nu prea mai are nicio legatura cu celalalt trance din zilele noastre, e mult mai entrancing...plus ca e ceva mai acid si mai minimalist, tocmai asta il face sa sune atat de bine si de addictive.

Electro nu exista, progressive nu exista. Iar trebuie sa intru in discutia asta penibila? Ele sunt prescurtari de la electro/progressive house, dar termenii sunt prea vagi pentru a fi folositi in momentul de fata.
Mai era electro ala de avea legatura cu breakbeatul, dar e deja alta mancare de peste.

Si chestia cu alocatia era la deruta, nu mai am asa ceva de vreo 5 ani de zile.

#34
nightfever

nightfever

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 09.01.2007

Quote

Cum am mai spus si mai sus ...un DJ nu face un singur gen de muzica.....piesele lui sunt de mai multe genuri ....asa cum Uppermost produce si Progressive si Electro House.....dar cei mai multi DJ au stilul lor reprezentativ.....iar in cazul lui Deadmau5 cu siguranta nu este nici Electro House si nici Funky....
1. djii nu fac muzica
2. remixul de la harder better stronger ce e?
http://www.trackitdo...ck/1019854.html
http://www.trackitdo...ck/1019962.html
http://www.trackitdo...ack/944233.html

astea ce-s?

Quote

Si nu ma contrazice la chestia cu minimal tranceul, e chiar ceea ce revitalizeaza genul si-l tine in picioare de vreo 3-4 ani. Chiar daca nu prea mai are nicio legatura cu celalalt trance din zilele noastre, e mult mai entrancing...plus ca e ceva mai acid si mai minimalist, tocmai asta il face sa sune atat de bine si de addictive.
minimal trance-ul asta, sau influenta minimal in trance, e ce distruge din ce in ce mai mult tot ce insemna trance cu adevarat
pentru ca minimal prinde la mai mult public => vinde si are succes

#35
Tidusss

Tidusss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 25.08.2006
Aoleu, nu...in niciun caz :)

Minimalul in trance exista de foarte multi ani, inca de la inceput...cam toate piesele vechi au influente minimal daca stai sa le asculti, influente care s-au cam diminuat odata cu leadurile upliftingului de prin 99-2000 (vezi Rank1 - Airwave). Si aici nu ma refer la chestiile tech care se fac acum si care n-au nicio noima, ma refer la acidul care era odata, la ibiza cum se facea in trecut etc etc. De prin 2004-2005 a aparut un subgen ceva mai nou: minimal/neo trance, subgen care, desi are numele de "trance" in titlu, are mai multe tangente cu minimal technoul decat cu tranceul propriu-zis. De aici si faptul ca genul respectiv mai mult e promovat de artisti de minimal (de toate felurile) decat de cei de trance (gen armin etc). De unde si impresia ca Vath/Zabiela au inceput sa bage destul de trancey in ultima vreme...probabil ca de aici e si impresia. Si acum revenim la intrebarea: de ce se numeste minimal/neo trance? Pentru ca e foarte entrancing (cel putin mult mai hipnotic decat muismele lui Armin), iar piesa are un build destul de asemanator cu tranceul - creste/coboara (chiar daca la sunet are reminisciente destul de putine, nu inexistente, dar putine), are BREAKDOWNURI etc. De cand minimalul are breakdownuri?

Si nu, minimalul chiar e vandut mult mai prost decat cheesy vocal tranceul :)

#36
nightfever

nightfever

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 09.01.2007

Quote

Si aici nu ma refer la chestiile tech care se fac acum si care n-au nicio noima, ma refer la acidul care era odata, la ibiza cum se facea in trecut etc etc.
asa da
iar vanzarile sunt irelevante avand in vedere pirateria

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate