Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 

firma infiintata...

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
andreid20

andreid20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.03.2005
Am infiintat o firma noua cu obiectiv-ul principal creare de produse software (codul 7222 in caen   :)   ) ... Insa intentionez sa ma ocup si de instalare, intretinere retele si configurare, intretinere servere (nu am gasit nimic asemanator in caen). Intrebarea mea ar fi unde pot gasi clienti?

Multumesc anticipat

#2
magister

magister

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 25.12.2003
lol...asta e din ciclul "avem o tara...cum procedam?!"  :D  © Academia Catavencu

#3
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
plublicitate sufocanta, profesional realizata :) ! => clienti

#4
cosx

cosx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 24.02.2005
inarmeaza-te si cu rabdare... eu cu agentia de turism trag de vreo 3 ani .. si abia de anul asta pot sa zic ca incepe sa se miste(fara pile , bani garla sau alte "ajutoare") .s .. daca mai ai pile . prieteni care sa-ti ofere clienti pentru inceput , apoi reclama si servicii de calitate.

Bafta.

#5
andreid20

andreid20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.03.2005
ok... reclama... cum? ma apuc sa umblu pe strada sa inmanez la oameni carti de vizita, fac un site? Fac reclama de la om la om? ... alte idei?

Care ati spune ca e cea mai buna metoda (sau spuneti-mi alte metode)...

Problema mea (si probabil nu numai a mea):ca am ambitii prea mari si posibilitati prea mici


Sa imi cobor standardele la inceputul afacerii?

Astept sugestii...

#6
denis.m

denis.m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 23.02.2005
coboara preturile la inceput si daca-s standardele ridicate ti se va duce vestea ;)

#7
kiwy

kiwy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.01.2004
Sincer, tu chiar vrei sa iti zica concurenta cum sa faci sa iti mearga bine?  :lol:  :lol:  :lol:

#8
cosx

cosx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 24.02.2005
apeleaza la un site intai. e cea mai accesibila varianta.
nu cobori standardul de calitate. ofera ce ai mai bun la un pret cat mai mic. chiar daca profitul nu e mare. atat cat sa nu iesi in pierdere .. sa-ti ramana ceva si tie .. ideea e sa te stie lumea.
Din vorba in vorba o sa-ti faci reclama cel mai bine. Mai vezi si tu forumuri. Apeleaza la baze de date cu potentiali clienti si trimite un mail de prezentare (eventual cu un telefon in prealabil ca sa trimit in atentia cuiva cu putere de decizie). Da produci soft trimiti unei anumite categorii de persoane... care se incadreaza in specificul softului produs.

Bafta

#9
Garfield

Garfield

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 20.11.2004

andreid20, on Mar 26 2005, 18:18, said:

Am infiintat o firma noua cu obiectiv-ul principal creare de produse software (codul 7222 in caen   :)   ) ... Insa intentionez sa ma ocup si de instalare, intretinere retele si configurare, intretinere servere (nu am gasit nimic asemanator in caen). Intrebarea mea ar fi unde pot gasi clienti?

Multumesc anticipat

<{POST_SNAPBACK}>


am 50.000 lei in buzunar, cum pot face 50.000 euro ?

#10
avocatpro

avocatpro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 05.11.2004

dani85, on Mar 27 2005, 09:43, said:

am 50.000 lei in buzunar, cum pot face 50.000 euro ?

<{POST_SNAPBACK}>

Xerox Color :D
Sau imprimanta... daca nu te descurci, cere ajutorul unui programator... :D
Sau editeaza o carte cu intrebari retorice  ;)

#11
bitubv

bitubv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.12.2004
andreid20

te pot ajuta ....am eu clienti...zi-mi numai din ce oras esti si ce stii sa faci ....ai spus produse software...ok....astept mai multe detalii la [email protected] legate de ce numar de angajati ai,cu ce firme ai lucrat (daca ai sau nu un portofoliu)...si mai ales zi-mi ce programe stiti sa folositi si la ce nivel.....in prima faza o sa-ti trimit cateva programe de proba(micutze) dar pentru care vei fi platit si dupa care daca sti ce faci o sa discutam mai aprofundat in functie de seriozitatea ta.....eu in momentul de fata nu fac fata la comenzi ....... :peacefingers:

#12
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
cred ca raspunsul la intrebarea pusa trebuia sa existe INAINTE de a crea compania. firma/compania trebuie sa apara ca raspuns al acestor NECESITATZI. exista piatza, prestezi servicii. exista cerere.. oferi... nu exista, stai in banca ta.

sa'tz spun principiul si chintesentza e inglobata in raspunsul lui Dilinger cand l'au intrebat:

- De ce spargeai banci?
- Pentru ca acolo se tzin banii.

departe de mine sa'tz recomand sa faci acelashi lucru, exemplul de mai sus contzine farama de cauza/efect pe care trebuie sa o intzelegi atuci cand faci orice. trebuie sa ai un motiv clar, o procedura si cai de operare... indiferent ce vrei sa faci.

in cazul tau, vrei sa administrezi servere... bun.

du'te unde sunt servere si ofera serviciile. pare simplu? in practica va fi o idee mai complicat dar nu mult. nu te arunca in reclama, pt ca vei pierde bani. reclama e pentru produse si firme cu bani grei. reclama ta este reputatzia care trebuie sa tz'o creezi.

munceshte mult, pe nimica, pana devi cineva. apoi, vei fi mai bine.

bafta

#13
rasputzin

rasputzin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 29.08.2004
Produse soft si tu te intrebi de clienti???
Vorba lui bitubv ... asa nu ar trebui sa faci fata la solicitari...

Cat despre povesti de genul administrare ..... iti faci frumos o harta comerciala a orasului .... localizezi potentianii clienti ... pe acolo pe unde sunt calculatoare multe... te imbraci frumos ... ceri sa vorbesti cu directorul ... ii duci oferta .... si il prostesti ...
Pentru asta va trebui sa ii dai niste tarife mici, mici, mici ... insa impartite de genul>
1 strans surub dreapta sus ----5000 lei
2 strans surub dreapta jos ----5000 lei
etc...

sigur ca exemplul meu este exagerat .... insa nu cred ca iti va conveni nici tie chiar sa lucrezi sub pretul pietei .... care este cea mai buna reflectare a valorii reale a efortului tau...

Duci pretul jos ....si il imparti ... in multe pretuletze .... asta era ideea mea

Daca vrei sa dai banii pe recalama .... PM la mine si iti iau eu banii cu placere .... reclama este pentru marci .... serviciile tale nu sunt inca o marca,,,,,

#14
zeedocta

zeedocta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 26.04.2005

andreid20, on Mar 26 2005, 20:16, said:

ok... reclama... cum? ma apuc sa umblu pe strada sa inmanez la oameni carti de vizita, fac un site? Fac reclama de la om la om? ... alte idei?

Care ati spune ca e cea mai buna metoda (sau spuneti-mi alte metode)...

Problema mea (si probabil nu numai a mea):ca am ambitii prea mari si posibilitati prea mici
Sa imi cobor standardele la inceputul afacerii?

Astept sugestii...

<{POST_SNAPBACK}>


nu trebuie sa-ti cobori standardele... da-mi un mail pe [email protected] sau contacteaza-ma pe Y!M, am niste idei  :naughty:

#15
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
un site tre sa ai inainte sa ai sediu si linie telefonica... lol...


o intrebare: tu nu te-ai gandit la asta INAINTE sa-ti faci firma?????

#16
cerbra

cerbra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 28.12.2003
Eu sunt student si m-am saturat de viata asta de rahat. vreau si eu sa-mi deschid o firma dar nu stiu ce..Idei?

#17
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004

cerbra, on Apr 28 2005, 18:50, said:

Eu sunt student si m-am saturat de viata asta de rahat. vreau si eu sa-mi deschid o firma dar nu stiu ce..Idei?

<{POST_SNAPBACK}>


Parca toata lumea viseaza aceasta intrebare in fiecare secunda din viata, la orice pas.
Rezolvare: gireaza rinichii, parintii, bunicii, putza, masina, casa, prietena si ia un credit de la banca pe care il investesti cu cap in ceva ce da 100% roade. Asa esti sigur ca nu mai iti vine in cap acea intrebare, ci alte intrebari gen: cu ce am gresit sa ma nasc aici? :wallbash:

#18
neostar

neostar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 25.03.2004
lol

Era mai bine daca te nasteai in Iraq de ex? Sau afganistan? Ce motive asa de grave ai sa te plangi chiar asa de Romania. E destul de bine aici.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate