Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Grosimea cablului de alimentare vs. puterea amplificatorului

  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
ANCABARGAU

ANCABARGAU

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.08.2006
Va salut domnilor si va solicit ajutorul.
Pe scurt, mi-am montat 4 difuzoare Dls [2x 125+2x150] la un amplificator de productie mai veche, marca Dominator, fabricat in Austria pe care scrie ca scoate 4x150 w RMS... mai multe date despre el nu am si nici pe google nu gasesc nimic.

Problema este ca dupa un anumit volum incepe sa distorsioneze iar bass-ul este destul de firav. Am facut mici cercetari pe forum si presupun ca este din cauza cablului de alimentare de doar 10 mm2 pe care l-am pus.
Va rog ajutati-ma cu ceva solutii si eventual sfatuiti-ma asupra grosmii cablului de alimentare ce trebuie sa-l achizitionez pentru a nu mai avea probleme, si eventual rezistenta sigurantei. Se exclude posibilitatea HU ului sau a difuzoarelor de proasta calitate.

Va multumesc mult. [b]

#2
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,981
  • Înscris: 06.04.2007
Toata treaba e sa fie 10 mm2 atat pe + cat si pe - , daca pe minus ai un clablu subtire ai cadere mare pe el.
La difuri, si acolo trebe clablu mai gros, adica minim 1,5 mm2 (de 2 mm e bun).

#3
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Puterea difuzoarelor este sub puterea amplificatorului . Dls nu produce difuzoare cu puteri rms 125 sau 150W - aici ma refer la cele de montat in usi si cu diametre pina in 17 cm , singura serie care este mai speciala ar fi ultimate iridium 8.3I cu o putere rms 100W dar pretul de 30 mil te cam descurajeaza plus ca au 20 cm diametrul ...
Pe scurt : ai luat de buna puterea muzicala a difuzoarelor nu cea reala , nu-i nimic dai mai incet amplificatorul si suplimentezi puterea cu un sub bun . Puterea reala la dls este in jur de 50w/difuzor , la amplificator da , se poate sa scoata usor 150w real . Distorsiunile din aceasta cauza apar si atentie ca spargi membranele la difuri sau arzi/topesti bobinajul daca dai in difuri cu acea putere , ar fi pacat pentru ca sunt difuzoare deosebite .
numai bine

#4
aproape0m

aproape0m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 24.06.2004
faptul ca pe el scrie 2 x 150 e ca si cum as lua eu un marker si as scrie pe el 2 x cat vrei tu.

cel mai sigur te uiti la sigurante. daca ai siguranta mai mare de 50A, schimba cablul cu unul mai mare. daca nu e mai mare, atat poate amplificatorul

ca sugestie incearca sa tii gain catre 4V

distorsiunile pot aparea din N cauze. cel mai simplu incearca de la cineva un amplif asemanator ca putere, sa vezi daca e de la el sau nu.

#5
Lup

Lup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 11.05.2004
Daca amplificatorul este mai mare decat difuzoarele ca putere cu atat mai mult nu trebuia sa distorsioneze. Daca zici ca ai un bass firav tind sa cred ca ai legat undeva in antifaza. Verifica daca ai + la + si - la -.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate