Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

FINLANDA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
2092 replies to this topic

#1297
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
@#1296  Siisti: Ceea ce este cu adevarat interesant este pt ce au luat imprumuturile alea.
De la nenea google inteleg "Most at risk are aged 25-44 men. Of them, 15 per cent leave their bills unpaid."
Deci barbatii intre 25 si 44 de ani au ce-a mai mare rata de rau platnici (15%). Nu gasesti asta deosebit de interesant ?
Dc imi spuneai de familii care nu isi mai permit sa plateasca chiriile, intelegeam.

#1298
Siisti

Siisti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
@ Vladdy sunt de acord cu ce spui,sunt cazuri si cazuri,  dar citeste ce am spus mai aici:
Peste 50% dintre finlandezi au greutati in asi plati facturile.
  La radio se face reclama, ca sa se adune cadouri pentru cele 100.000 de familii sarace din Fi care au copii.
Karhule ai auzit-o?
Facem un calcul simplu:
100000Ś 2,75( cica asta e media in Fi, copii per familie)+ 350.000(cei care nu-si pot plati facturile)+50% dintre cei care sunt platitori de facturi care isi platesc facturile cu greu( cele uzuale).
Da bine?!

Edited by Siisti, 23 November 2016 - 15:30.


#1299
syndrome13

syndrome13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.09.2013

View PostSiisti, on 23 noiembrie 2016 - 15:30, said:

Facem un calcul simplu:
100000× 2,75( cica asta e media in Fi, copii per familie)+ 350.000(cei care nu-si pot plati facturile)+50% dintre cei care sunt platitori de facturi care isi platesc facturile cu greu( cele uzuale).
Da bine?!
100,000 familii * (2 parinti? + 2.75 copii) = 100,000 * 4.75 = 475,000 . Ai totusi grija ca acei 200,000 de parinti saraci pot fi inclusi in acei 350,000 de cetateni care nu-si pot plati facturile.
O colega a prietenei mele vaneaza, are un copil pe care-l creste singura, nu lucreaza, isi cumpara flanea de 200 euro, ciubote de nu mai stiu cate sute de euro, geaca didrikson de 200 si ceva de euro si apoi se plange cu banii. Trebuie totusi recunoscut ca majoritatea sunt si prosti de bubuie... Si taxele si impozitele alea colosale nu prea-i ajuta

Edited by syndrome13, 23 November 2016 - 15:47.


#1300
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postsyndrome13, on 23 noiembrie 2016 - 15:43, said:

100,000 familii * (2 parinti? + 2.75 copii) = 100,000 * 4.75 = 475,000 . Ai totusi grija ca acei 200,000 de parinti saraci pot fi inclusi in acei 350,000 de cetateni care nu-si pot plati facturile.
O colega a prietenei mele vaneaza, are un copil pe care-l creste singura, nu lucreaza, isi cumpara flanea de 200 euro, ciubote de nu mai stiu cate sute de euro, geaca didrikson de 200 si ceva de euro si apoi se plange cu banii. Trebuie totusi recunoscut ca majoritatea sunt si prosti de bubuie... Si taxele si impozitele alea colosale nu prea-i ajuta

deci sunt prosti de bubuie dar:

1. nu prea muncesc
2. au bani destui
3. traiesc bine
4. se distreaza

nu prea vad unde sunt prosti !! asta-i vis !

altii muncesc de le crapa buzele si in final tot la fel traiesc; spui ca cei din urma sunt destepti ?!

View PostSiisti, on 23 noiembrie 2016 - 15:07, said:

@avenirv
Gasesti peste tot in Helsinki cartofi cu 0,65 de centi kilogramul.
Daca faci o medie intre magazinele scumpe si cele ieftine tot ieftin iese kg-ul de cartofi.
Uite link-ul acela de l-am pus eu, acolo sunt problemele.
Peste 350.000 de finlandezi care nu-si pot plati facturile, chiar azi discutam cu cineva, pacat ca nu mi-a dat link-ul unde a citit ca peste 50 la suta dintre finlandezi au probleme cu plata facturilor, adica le platesc dar cu greu.

poate omu' nu vrea sa se amestece cu plebea...
cei ce nu pot plati poate NU VOR sa le platesca. exploateaza si ei sistemul la sange.
stiu ce spun, am lucrat aproape un an jumatate in buricul helsinkiului.

#1301
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,853
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

La radio se face reclama, ca sa se adune cadouri pentru cele 100.000 de familii sarace din Fi care au copii.
Asta nu am sa o inteleg...Adica Mos Craciun vine din Finlanda si nu se gandeste si la semenii lui ? Urat din partea lui Posted Image.

Uite, de asta nu ascult eu posturi de radio norvegiene si nici la TV-ul lor nu ma uit Posted Image.
Iar chestia asta, cu "hai sa ajutam" mi se pare o cersetorie legala.

Am patit-o 2 chestii similare cu doua finaluri diferite:
1. suna soneria. deschid. Un omulet pricajit, cam infrigurat, cu un ghiozdan in spate ce statea in fata mea imi intinde un cartonas. I-am zis ca nu sunt interesat dar omul mi-a spus ca nu vrea bani ( mai degraba mi-a gesticulat ca nu vorbea...sau cel putin s-a dat drept surdo-mut ...stiu, se practica ). OK. Hai sa vedem despre ce e vb. Imi arata pasaportul si ma uit pe el: polonez. Ma, nu stiu cum sa va explic, dar eu am o simpatie pentru polonezi la modul serios. Ma simt cu polonezii ca si cum am fi din aceiasi tara dar vb limba diferita. In fine, sa revin. Apoi omuletul asta imi scoate din geanta niste jucarioare artizanale facute din lemn, genul cum se mai practica pe la noi. Mi-am ales 2 care mi-au placut si i-am dat 300nok. Fara nici o remuscare sau gand de constrangere. Desi cred ca alea in realitate nu costau mai mult de 50nok, nu mi-a parut rau ca i-am dat. Sincer.
2. suna soneria. ma uit pe geam ( la mine geamul de la bucatarie are vedere in fata si vad ce se intampla ) si vad o masina destul de noua. Nu asteptam pe nimeni pentru vre-un ciubuc si nici masina nu era cunoscuta. Hai sa deschid sa vad. In fata mea se afiseaza un nene cu o salopeta de la crucea rosie parca, cu un pahar cu capac sigilat care mi-l intinde ca sa ii pun bani il el. Intre timp imi vorbea el ceva in pinguineza, cred ca despre destinatia banilor. Gestul in sine de a imi intinde paharul sa pun bani il el mi-a dat un sentiment de repulsie si i-am zis in engleza ca nu sunt interesat de nici o donatie. Omul, foarte surprins m-a intrebat de ce. Si eu i-am zis scurt: Nu sunt norvegian. O seara buna. Si am inchis usa.

In primul caz am inteles...un om care incearca sa vanda niste produse pentru niste bani. Ok, nimic de zis.
In al doilea caz unul care colecteaza bani umbland din casa in casa intr-o masina relativ noua pentru niste scopuri...care nu stiu cat de caritabile sunt si unde se duc banii. Iar daca o luam pe partea cealalta, Norvegia parca era prin topuri cu cei mai cei oameni fericiti, instariti, cu visteria plina etc, etc...si vine sa ceara bani de la oameni  ? Pe bune ?
Cand o sa imi dea mie cineva 1 kr moca, atunci o sa dau si eu 2kr...pana atunci multa sanatate.

Edited by tehnics, 23 November 2016 - 16:07.


#1302
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Crucea rosie nu e cumva un ONG care ia de la cine doneaza si da la cei nevoiasi din toata lumea? Mi se pare putin ciudata atitudinea ta.

#1303
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,991
  • Înscris: 25.06.2007

View Postavenirv, on 23 noiembrie 2016 - 15:54, said:

2. au bani destui
Nu stiu daca se poate zice chiar asa, insa nici saraci nu sunt decat putini, in general aia care lucreaza pe sume de genul 1500-2000 euro sau somerii care locuiesc in blocurile detinute de KELA sau de kunta.
Ca tot vorbiram acu' o vreme de masini, recent am vazut la stop, pe banda de langa mine, 5 Mercedesuri, unul dupa altul. Si mai noi, si vreo doua ceva mai vechi (dar f. bine intretinute).
In alta zi, venind spre serviciu, cand trecem podul vad ca si in fata mea si in spatele meu era cate o masina identica cu a mea, deci un sir de trei XC60 una dupa alta.
Bine, sunt si multe Toyote si Mazde vechi, dar care circula bine mersi (semn ca sunt intretinute corespunzator).

#1304
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,853
  • Înscris: 01.11.2005

View Postro_explorer, on 23 noiembrie 2016 - 16:07, said:

Crucea rosie nu e cumva un ONG care ia de la cine doneaza si da la cei nevoiasi din toata lumea? Mi se pare putin ciudata atitudinea ta.
Probabil, asa o fi. Dar omul ala, cu atitudinea lui nu mi-a inspirat deloc incredere. Nu ecuson nu vre-o legitimatie, nimic. Un pahar de plastic cu un capac sigilat care mi l-a intins in fata din prima secunda cand am deschis usa. Si pur si simplu am simtit ca "sunt obligat sa donez". Nu stiu de unde pana unde donatia a devenit obligatorie.
Daca vreau sa fac gesturi caritabile, le fac..si le-am facut de multe ori donand in Romania, nu in Norvegia, dar le-am facut ca asa am simtit eu, din simt civic, nu din constrangere.
Ultima data am trimis din No in Ro, pe banii mei, 50 de kg de haine pentru copii pana intr-un an ( ce ramasese de la ai mei ) unei familii din Romania care avea gemeni si se descurcau mai greu. Si da, am trimis din toata inima ca stiam unde ajung hainutele.

Edited by tehnics, 23 November 2016 - 16:15.


#1305
syndrome13

syndrome13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.09.2013

View PostKarhu, on 23 noiembrie 2016 - 16:11, said:

Ca tot vorbiram acu' o vreme de masini
In vaasa singurele masini noi pe care le-am observat sunt Dacia Duster-urile

#1306
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Deci 498 de harburi mai noi de 1 an, de toate tipurile si culorile si tu vezi doar Dustere ?
Si culme ironiei, e un singur duster de vanzare Posted Image

Da, stiu, multe sunt masini noi, dar nu le ar aduce dc nu se vand !

Pe una din asta cu carburator dublu am invatat sa conduc  Posted Image
Interesant vad ca in finlanda au vandut lazile 21xx ca 1200s.

@Siisti: Serios ?
"From Finland to the questionnaire on the Internet was attended by over a thousand."
Dati si la mine o mana de ajutor ca visez si eu la un maybach si o ranga!

Ha, toata lumea are probleme, ce sa zic finezi sunt nitelus peste media europeana!
Iti dai seama ca e un kkt ca sa mai justifice niste fonduri, sa isi mai ia un volvo si sa se plimbe pe la conferinte ?

Edited by vladdy99, 23 November 2016 - 17:11.


#1307
Siisti

Siisti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
http://www.iltasanom...0004877963.html
@vladdy uite aici! Mai mult de atat sa nu-mi ceri.
Mai facut de am trimis mesaj prietenei mele, sa-mi spuna unde a citit.:))

Edited by Siisti, 23 November 2016 - 17:01.


#1308
syndrome13

syndrome13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.09.2013

View Postvladdy99, on 23 noiembrie 2016 - 16:45, said:

Ha, toata lumea are probleme, ce sa zic finezi sunt nitelus peste media europeana!
Iti dai seama ca e un kkt ca sa mai justifice niste fonduri, sa isi mai ia un volvo si sa se plimbe pe la conferinte ?
" Perintäyhtiön tekemässä selvityksessä on havaittu, että suomalaisilla on enemmän maksuvaikeuksia kuin eurooppalaisilla keskimäärin. " ups

#1309
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postro_explorer, on 23 noiembrie 2016 - 16:07, said:

Crucea rosie nu e cumva un ONG care ia de la cine doneaza si da la cei nevoiasi din toata lumea? Mi se pare putin ciudata atitudinea ta.

max 17% din ce doneaza ajunge la cei declarati drept destinatie.
a fost scandal enorm in canada cand s-a descoperit ca cei din organizatia paraguvernamentala ce managea donatiile mergeau in africa si stateau la 5 stele, zburau cu business clas. biletul si cazarea de o zi intrecea ceea ce real ajungea la negrul ala din sat.
vedeti ce a ajuns in haiti din tot ce s-a dat cu tot felul de superstele cantand si jucand. a fost sub 17%.

#1310
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,853
  • Înscris: 01.11.2005

View Postvladdy99, on 23 noiembrie 2016 - 16:45, said:

Deci 498 de harburi mai noi de 1 an, de toate tipurile si culorile si tu vezi doar Dustere ?
Si culme ironiei, e un singur duster de vanzare Posted Image
Nu-i nici o ironie, dar restul Duster-urilor sunt pe sosea nu la vanzare. Pentru ca sunt bune, lumea nu le vinde. E clar ca n-ai sa le gasesti acolo Posted Image
Tot ce vezi acolo sunt de vanzare pentru ca lumea sa isi cumpere Duster dupa Posted Image.

Lasand gluma la o parte, Dusterul nordic version s-a comportat destul de bine in teste si a facut o impresie buna. Nu o fi cea mai smechera masina in dotari, dar te poti baza pe ea.

Edited by tehnics, 23 November 2016 - 19:03.


#1311
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

View Postsyndrome13, on 23 noiembrie 2016 - 18:25, said:

" Perintäyhtiön tekemässä selvityksessä on havaittu, että suomalaisilla on enemmän maksuvaikeuksia kuin eurooppalaisilla keskimäärin. " ups
Mie tembelul de google mi-a tradus "Tämä on hieman enemmän kuin eurooppalaisilla keskimäärin."  ca fiind  "This is slightly more than the European average".
Oricum o dai, este sondaj irelevant din moment ce are o plaja atat de mica si este realizat online.
Le vezi pe amaratele astea raspunzund la sondajul asta ?

@tehnics: Sunt convins ca Dusterele/ Sandero Stepway sunt masini foarte corecte ca raport pret calitate. Plus ca au avantajele unor motoare de cilindree mica la tractiunea 4*4. (Impozite/Asigurare mai mici).

Cat despre vandut, nu e chiar asa.
Dar de aici pana la afirmatii de genul

View Postsyndrome13, on 23 noiembrie 2016 - 16:18, said:

In vaasa singurele masini noi pe care le-am observat sunt Dacia Duster-urile
  
E cale lunga...

Edited by vladdy99, 24 November 2016 - 09:15.


#1312
Siisti

Siisti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
@Vladdy
Au mai multe probleme cu plata facturilor decat...
Asa se traduce.



#1313
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
@Siisti: Multa'm frumos.
Insa ideea ramane, oamenii cu adevarat sarmani nu sunt cei care raspund la chestionare online, nici macar cei care reusesc sa ajunga la cersit prin nord.

#1314
syndrome13

syndrome13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.09.2013

View Postvladdy99, on 24 noiembrie 2016 - 09:13, said:

Dar de aici pana la afirmatii de genul
E cale lunga...

Asta observ eu. Afirmatia e ok. Mercedes-urile, XC60-urile, jaguarurile si porsche-urile trec neobservate. Or merge prea cu viteza si n-as avea timp sa le observ ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate