Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

Sfaturi si pareri ortodoxe

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
525 replies to this topic

#505
Parintele777

Parintele777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 10.12.2008

 genius, on 2nd June 2011, 13:32, said:

Dacă aleg un subiect promiți că vii cu explicații plauzibile și nu cu aberații din biblie ???
La întrebarile puse (nu numai de mine) s-a venit cu răspunsuri de tot râsul . Cam cum ai vrea să mă comport cu niște copii mari care încă mai cred basmele evreiești ?
Si pana la urma ti-ai ales subiectul?

#506
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 Parintele777, on 3rd April 2012, 13:03, said:

Si pana la urma ti-ai ales subiectul?
N-are sens . El tot cu aberații din căcatul ăla de carte o să vină .

#507
Zyklona-M

Zyklona-M

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,532
  • Înscris: 24.10.2011

 genius, on 4th April 2012, 09:23, said:

N-are sens . El tot cu aberații din căcatul ăla de carte o să vină .
Ce-mi plac mie facaturile ateiste care se cred cerebrali dar dovedesc exact contrariul.
Esti pe aria de religie si e normal ca raspunsurile sa fie din acest punct de vedere.
Cacatul ala de carte te racaie tare de ii porti tu atat de grija. Un ateu adevarat nu si-ar pierde vremea pe astfel de arii.  :console:

#508
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 Zyklona-M, on 4th April 2012, 09:42, said:

Ce-mi plac mie facaturile ateiste care se cred cerebrali dar dovedesc exact contrariul.
Esti pe aria de religie si e normal ca raspunsurile sa fie din acest punct de vedere.
Cacatul ala de carte te racaie tare de ii porti tu atat de grija. Un ateu adevarat nu si-ar pierde vremea pe astfel de arii.  :console:
Mă râcâie tare pentru că o ridicați la rangul de mare revelație .
E un rahat de carte scrisa de niște trași pe nas la indicațiile unor analfabeți .
Vai ce spune moise , vai ce revelație a avut andrei , vai ce tare s-a căcat ilie ...

#509
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,965
  • Înscris: 27.05.2010
Topicul se numeste Sfaturi si pareri ortodoxe, nu Sfaturi si pareri cretinoido-retarde. Geniule, ne lasi?

#510
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Nu pot intelege ce cauta ateii aici. Daca nu au credinta, pentru ce intra pe acest topic? Daca nu au credinta si nu-i intereseaza aceste lucruri ce treaba au sa vina aici? Daca nu au credinta de ce zandara pe toata lumea care ARE credinta? Puteti sta linistiti in "tribuna" si sa priviti discutiile daca va intereseaza asa mult, nu sa interveniti jignitor, ca niste smecheri ce cunosc si ei doua injuraturi si le tot invart pe-alea. Am obosit ca peste 50% din aceste posturi sa fie pline de cuvinte urate! Vedeti-va de treaba si de viata voastra! Va rugam!!

Edited by vlad29marko, 04 April 2012 - 17:21.


#511
Arraquwain

Arraquwain

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 01.04.2006
Poate pentru că trăim într-o țară în care ne putem exprima liber.
Dacă pe tine te deranjează prezența noastră pe un forum public, poate că nu ar trebui să deschizi subiecte pe un forum public, unde toată lumea are voie să se exprime.
Pentru discuții strict între drept-credincioși, îți recomand forumul creștin-ortodox punct ro. Acolo nu o să te împiedici de atei, sînt eradicați rapid din mijlocul drept-credincioșilor.

#512
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 kyrre, on 4th April 2012, 17:48, said:

Topicul se numeste Sfaturi si pareri ortodoxe, nu Sfaturi si pareri cretinoido-retarde. Geniule, ne lasi?
Uuuuuuuuuuu !!! Și un sfat cretin-ortodox bun ai ?

 vlad29marko, on 4th April 2012, 18:19, said:

Vedeti-va de treaba si de viata voastra! Va rugam!!
Nu vrem ! Dacă  nu-ți convine , du-te pe cretin-ortodox după cum spunea Arraquwain , că acolo nu avem voie ...

#513
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Topicul chemandu-se < Sfaturi si pareri ortodoxe > imi permit sa expun o opinie de aceeasi natura care ii apartine lui Petre Tutea. Precizez de la inceput ca nu intentionez sa atac pe nimeni si nu vreau ca mesajul meu sa fie luat ca o jignire ci doar ca un citat dintr-un mare filosof roman, care are si el o "parere ortodoxa":

" O babă murdară pe picioare, care stă în fata icoanei Maicii Domnului în biserică, fată de un laureat al premiului Nobel ateu - baba e om, iar laureatul premiului Nobel e dihor. Iar ca ateu, ăsta moare asa, dihor. "

Edited by vlad29marko, 05 April 2012 - 14:52.


#514
Arraquwain

Arraquwain

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 01.04.2006
Da, interesant citatul. Arată perfect ce ignorant troglodit era Petre Țuțea.

#515
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011

 Arraquwain, on 4th April 2012, 18:24, said:

Poate pentru că trăim într-o țară în care ne putem exprima liber.
Dacă pe tine te deranjează prezența noastră pe un forum public, poate că nu ar trebui să deschizi subiecte pe un forum public, unde toată lumea are voie să se exprime.
Pentru discuții strict între drept-credincioși, îți recomand forumul creștin-ortodox punct ro. Acolo nu o să te împiedici de atei, sînt eradicați rapid din mijlocul drept-credincioșilor.
Asa este, ai dreptate, fiecare are dreptul la o opinie, dar eu nu pot intelege atitudinea asta golaneasca a unora, vin doar ca sa denigreze si sa injure.. Alta treaba n-au?!

 Arraquwain, on 5th April 2012, 15:54, said:

Da, interesant citatul. Arată perfect ce ignorant troglodit era Petre Țuțea.
"Biblia a fost scrisa de niste tipi analfabeti care habar n-aveau si care...bla bla bla..." - Hai ca p-asta am inteles-o, apostolii si ceilalti nu au nicio valoare, dar nici Petre Tutea nu-i bun? :)) Toata lumea e proasta si primitiva cu gandiri rudimentare, numai alde Darwin sunt destepti, deschisi la minte, luminati si iluminati.

Edited by vlad29marko, 05 April 2012 - 15:02.


#516
Arraquwain

Arraquwain

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 01.04.2006
Biblia nu a fost scrisă de către apostoli, indiferent ce ți-a spus ție popa.
Păi tu l-ai citat, răspunde tu la întrebare. Crezi tu sincer că un laureat ateu al premiului Nobel în fizică, care a adus o contribuție importantă la progresul omenirii, este inferior unei babe analfabete murdară pe picioare ? Sau chiar subuman ?
Cine a emis o astfel de tîmpenie poate fi socotit un troglodit ignorant sau nu ?

Edited by Arraquwain, 05 April 2012 - 15:11.


#517
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011

 Arraquwain, on 5th April 2012, 15:04, said:

Biblia nu a fost scrisă de către apostoli, indiferent ce ți-a spus ție popa.
Păi tu l-ai citat, răspunde tu la întrebare. Crezi tu sincer că un laureat ateu al premiului Nobel în fizică, care a adus o contribuție importantă la progresul omenirii, este inferior unei babe analfabete murdară pe picioare ? Sau chiar subuman ?
Cine a emis o astfel de tîmpenie poate fi socotit un troglodit ignorant sau nu ?
"progresul omenirii" - progres in ce, te intreb? catre ce? ... depinde ce intelegi tu prin progres, ca notiunea asta nu este numai de ordin fizic, material... iar in comparatie cu celalat plan, e degeaba..

Acea batrana e de 10 ori mai "evoluata" si mai "educata" spiritual decat orice alt ateu. Deci da, laureatul premiului Nobel ii ESTE INFERIOR babei, orice mare inventie ar fi facut el, in interior este 0.

#518
Parintele777

Parintele777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 10.12.2008
,,Căci gândurile Mele nu sunt ca gândurile voastre și căile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Și cât de departe sunt cerurile de la pământ, așa de departe sunt căile Mele de căile voastre și cugetele Mele de cugetele voastre." (Isaia 55, 8-9)

#519
Arraquwain

Arraquwain

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 01.04.2006

 vlad29marko, on 5th April 2012, 16:51, said:

"progresul omenirii" - progres in ce, te intreb? catre ce? ... depinde ce intelegi tu prin progres, ca notiunea asta nu este numai de ordin fizic, material... iar in comparatie cu celalat plan, e degeaba..

Acea batrana e de 10 ori mai "evoluata" si mai "educata" spiritual decat orice alt ateu. Deci da, laureatul premiului Nobel ii ESTE INFERIOR babei, orice mare inventie ar fi facut el, in interior este 0.
Asta crezi întradevăr ? Stinge repede computerul atunci, pentru că cei care l-au făcut sînt niște atei involuați. Nu te mai spăla pe picioare și du-te repede la biserică și închină-te la icoana Maicii Domnului. Altfel ești un ipocrit care caută beneficiile progresului material care este inutil în raport cu lingerea icoanelor și a cadavrelor sfinte.

#520
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011

 Arraquwain, on 5th April 2012, 16:11, said:

Asta crezi întradevăr ? Stinge repede computerul atunci, pentru că cei care l-au făcut sînt niște atei involuați. Nu te mai spăla pe picioare și du-te repede la biserică și închină-te la icoana Maicii Domnului. Altfel ești un ipocrit care caută beneficiile progresului material care este inutil în raport cu lingerea icoanelor și a cadavrelor sfinte.
Esti asa sigur ca sunt atei cei ce au inventat computerul? ma rog, oricum nu ajungem nicaieri, s-o lasam balta. Inca o data, tare mult as vrea, ca cei ca tine sa comenteze pe ariile lor iar cei ca parintele777 sa comenteze aici.
Numai bine!

#521
Arraquwain

Arraquwain

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 01.04.2006

 vlad29marko, on 5th April 2012, 17:23, said:

1. Esti asa sigur ca sunt atei cei ce au inventat computerul? ma rog, oricum nu ajungem nicaieri, s-o lasam balta.
2. Inca o data, tare mult as vrea, ca cei ca tine sa comenteze pe ariile lor iar cei ca parintele777 sa comenteze aici.
Numai bine!
1.Doh, pe ce lume trăiești ? Sînt cu siguranță atei, au afirmat ei înșiși asta în diferite ocazii. Interesează-te și salvează-ți sufletul, du-te mai bine la biserică. Nespălat pe picoare de preferat.

2. Dacă vrei să vorbești în particular cu un preot îți recomand de asemenea să mergi la o biserică. parintele777 se află aici, ca și noi, ca să poată discuta cu oameni de toate felurile. Dacă ar dori să stea de vorbă numai cu ortodocși sînt sigur că la el în biserică ar avea toate ocaziile de care are nevoie.

Știu că tare mult ți-ai dori asta, dar mă tem că în viață nu obținem întotdeauna ceea ce dorim.
Ia-o  ca pe o încercare la care te supune Dumnezeu. Dumnezeu este cel care m-a creat și pe mine și m-a trimis să fac comentarii pe aria asta, cine ești tu să te pui contra voinței lui Dumnezeu ?

Și iartă-mă dacă te supăr cu ceva, sînt sigur că lui Isus i-ar plăcea tare mult să poți să faci asta.  :rolleyes:

Edited by Arraquwain, 05 April 2012 - 18:25.


#522
emilboc

emilboc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 31.10.2011

 vlad29marko, on 4th April 2012, 18:19, said:

Nu pot intelege ce cauta ateii aici. Daca nu au credinta, pentru ce intra pe acest topic? Daca nu au credinta si nu-i intereseaza aceste lucruri ce treaba au sa vina aici? Daca nu au credinta de ce zandara pe toata lumea care ARE credinta? Puteti sta linistiti in "tribuna" si sa priviti discutiile daca va intereseaza asa mult, nu sa interveniti jignitor, ca niste smecheri ce cunosc si ei doua injuraturi si le tot invart pe-alea. Am obosit ca peste 50% din aceste posturi sa fie pline de cuvinte urate! Vedeti-va de treaba si de viata voastra! Va rugam!!
ca sa se oftice smecherii ca nu mai pot prosti prosti...

nu bag de seama pe acest forum proportia oficiala de 90-95 % ortodocsi...

sau aici au acces doar cei ce stiu a scrie si a citi?!?

iar despre cuvintele urate, te-ai uitat cine le foloseste? a?

 vlad29marko, on 4th April 2012, 18:19, said:

Nu pot intelege ce cauta ateii aici. Daca nu au credinta, pentru ce intra pe acest topic? Daca nu au credinta si nu-i intereseaza aceste lucruri ce treaba au sa vina aici? Daca nu au credinta de ce zandara pe toata lumea care ARE credinta? Puteti sta linistiti in "tribuna" si sa priviti discutiile daca va intereseaza asa mult, nu sa interveniti jignitor, ca niste smecheri ce cunosc si ei doua injuraturi si le tot invart pe-alea. Am obosit ca peste 50% din aceste posturi sa fie pline de cuvinte urate! Vedeti-va de treaba si de viata voastra! Va rugam!!
armerge u rug, este? sa nu mai existe alte opinii... doar lingatori de ciolane... super lume pentru popi....

Quote

CITAT (kyrre @ 4th April 2012, 17:48)
Topicul se numeste Sfaturi si pareri ortodoxe, nu Sfaturi si pareri cretinoido-retarde. Geniule, ne lasi?

ia zii cine vorbeste urat? ateul kyrre cumva?

 vlad29marko, on 5th April 2012, 17:23, said:

Esti asa sigur ca sunt atei cei ce au inventat computerul? ma rog, oricum nu ajungem nicaieri, s-o lasam balta. Inca o data, tare mult as vrea, ca cei ca tine sa comenteze pe ariile lor iar cei ca parintele777 sa comenteze aici.
Numai bine!
ce o dai ma de gard? toate progresele masive au inceput cand voi credinciosii n-ati mai ars pe rug pe cei ce gandeau... adica in ultimele 100-150 de ani...

dupa ce ca ati tinut lumea in intuneric cu rugurile voastre pe care ardeati orice farama de gandire, acum mai faci si gat?

sa-ti fie rusine pentru crimele comise in numele credintei si l lui d-zeu....

nu-tiplace ca "oile" gandesc? stiu. naspa de voi habotnicii mulgatori...

Edited by emilboc, 06 April 2012 - 03:00.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate