Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 

Despre Cuptoare electrice si cu microunde

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
469 replies to this topic

#55
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 02.09.2005

View Postisr2002, on Aug 8 2006, 10:57, said:

Eu il folosesc aproape zilnic.


La ce? poate doar la incalzit....

#56
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Am eu un Hyundai din 98 sau 99 , nu mai tin minte, mai maricel, asamblat la Oradea (da, ati citit bine), reparat in garantie din prima zi (uitasera sa lege o sarma :rolleyes:) si caut acum inca unul la fel... marele avantaj: tastatura numerica completa. Daca vrei sa il programezi 99 de secunde, 653 secunde, 5 minute la putere 40%, whatever, nu trebuie sa apesi pe un buton si sa numeri de cate ori face piu. :D Folosit zilnic de catre o familie de 5 persoane, fara probleme... Sunt multumit de el. :)

#57
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 06.09.2004

View Postjericho, on Aug 9 2006, 14:33, said:

La ce? poate doar la incalzit....
Da. + destul de des mamaliga, decongelare.

#58
teo0

teo0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 07.02.2006
pt incalzit/ decongelat il vreau, mecanic si minim 20litrii.
merg azi in metro si carrefour sa vad care-i oferta la vortex, galantz, hyundai,etc - probabil designul le va departaja- din  ce am citit se pare ca nu prea conteaza marca in cazul unei folosiri casnice (aproximez o ora/sapt).

p.s.
nu dati cu pietre...
in interior, in partea dreapta au un un capac (la unele modele din material plastic, la altele din mica sau ceva de gen) acel capac trebe inlaturat inainte de-al pune in functiune? va intreb pt ca din ce-am vazut cel putin la cele ce nu sunt din material plastic, l-am vazut de cele mai multe ori cazut in interior. Am cerut detalii unui domn de la altex si nu stia.

Edited by teo0, 10 August 2006 - 11:02.


#59
RAN

RAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 04.07.2004
Nu se scoate acel capac, e permeabil la microunde si protejeaza magnetronul.

#60
teo0

teo0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 07.02.2006
multumesc @ran.
mi-am luat un samsung de 23litri ce pare ok.

#61
ecou

ecou

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 30.07.2004

View Postteo0, on Aug 11 2006, 13:20, said:

multumesc @ran.
mi-am luat un samsung de 23litri ce pare ok.
sa-l stapanesti sanatos si sa ne spui sinoua ce faci cu el! :)
ca eu mai mult de incalzit/sanwich-uri calde/dezghetat/incalzit apa pt ness/incalzit lapte nu am atins performanta de a il folosi.
si9 pana la urma... e digital sau analogic? are sau nu grill? (ca eu grill-ul nu l-am folosit deloc)

#62
teo0

teo0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 07.02.2006

View Postecou, on Aug 11 2006, 16:22, said:

sa-l stapanesti sanatos si sa ne spui sinoua ce faci cu el! :)
ca eu mai mult de incalzit/sanwich-uri calde/dezghetat/incalzit apa pt ness/incalzit lapte nu am atins performanta de a il folosi.
si9 pana la urma... e digital sau analogic? are sau nu grill? (ca eu grill-ul nu l-am folosit deloc)

e analogic, fara grill, 23 litri, nu are buton pt deschidere usa ci maner.  
am spus mai inainte pt ce aveam nevoie: incalzit si dezghetzat. exista posibilitatea sa-l folosesc in curand si pt sterilizat biberoane.

Edited by teo0, 14 August 2006 - 11:49.


#63
ecou

ecou

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 30.07.2004

View Postteo0, on Aug 14 2006, 12:39, said:

e analogic, fara grill, 23 litri, nu are buton pt deschidere usa ci maner.  
am spus mai inainte pt ce aveam nevoie: incalzit si dezghetzat. exista posibilitatea sa-l folosesc in curand si pt sterilizat biberoane.
Felicitari atunci - pentru partea cu sterilizarea biberoanelor :D
Da, si eu am facut asta, insa ai grija ca apa din biberon atinge temperaturi uimitoare. eu am avut rezultate optime cand am culcat biberonul umplut cu apa doar o treime (cat sa acopere cam 1/3 din biberon cand acesta era la orizontala)

#64
Alexadi

Alexadi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 16.11.2002
Exista sterilizatoare de biberoane pt microunde. Are 2 compartimente, jos pui apa, sus pui componentele biberonului/pompei etc. Se inchide ermetic si il lasi vreo 10 minute la putere maxima. Apa de jos se transforma in aburi si ai sterilizare corecta, la >125C.

E genial. Il pui si uiti de el, le scoti de acolo doar cand ai nevoie.
Fiertul in oala e de cosmar fata de microunde.

#65
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
O precizare: sterilizatorul nu se inchide ermetic, se creeaza o presiune in interior prin evaporare si o parte din aburi trebuie sa iasa afara. Timpul de sterilizare difera la fiecare tip de sterilizator si in functie de puterea cuptorului. Pot spune si eu ca e o bijuterie daca ai bebelusi, biberoanele nu se mai distrug asa repede si nu mai ramane calcar pe ele. In plus economia de apa si energie.

Edited by Inginerul, 18 August 2006 - 10:20.


#66
aionaro

aionaro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 21.05.2005

View PostInginerul, on Aug 18 2006, 11:19, said:

O precizare: sterilizatorul nu se inchide ermetic, se creeaza o presiune in interior prin evaporare si o parte din aburi trebuie sa iasa afara. Timpul de sterilizare difera la fiecare tip de sterilizator si in functie de puterea cuptorului. Pot spune si eu ca e o bijuterie daca ai bebelusi, biberoanele nu se mai distrug asa repede si nu mai ramane calcar pe ele. In plus economia de apa si energie.


unde se gasesc astfel de sterilizatoare si cam cat costa?
multumesc

#67
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
Gasesti in farmacii, magazine cu articole pt. copii, magazine on-line. Preturile incep de la 400.000 lei vechi si urca pana la cateva milioane, functie de capacitate, dotari, firma.

#68
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
salutare,

as vrea sa cumpar un cuptor microunde pt prima data si sunt multe pareri impartite in acest forum
unele pro altele contra....
stiu ca se foloseste doar pt incalzit la orice mancare de la un pahar cu lapte la tocana scoasa rece din frigider....dar si popcorn....

in plus cuptorul da foarte bine in bucatarie numai sa fie ALB.... :)
am gasit in magazin unul DAEWOO si este analogic (fara control digital) la 250 RON?
mi-ar placea si cel digital dar costa mai mult....oricum nu are importanta , unul analogic este suficient pt mine

am auzit ca cuptoarele sunt periculoase din cauza radiatiilor invizibile in timpul incalzirii....oare mancarea pe care o mananc este infestata cu radiatii practic invizibile? :huh:

astept orice parere/sfat

#69
itsirc

itsirc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.07.2006

View PostCuvy, on Mar 23 2005, 18:39, said:

Eu am un Vortex analogic (adica nu cu controale digitale), ca asa am vrut - ceva simplu, fara grill. Are putere maxima 700W si capacitate 17 litri, si am dat pe el 2 mil la karfur si am primit cadou si un flitru de cafea Vortex.
Are platou de sticla termorezistenta, iar tabla este emailata.
Sunt foarte multumit de el, il am de aproximativ 1 an si il folosesc cam de 3-4 ori pe saptamana.
Daca te scot banii din casa, ia-ti unul de firma mai renumita, pentru ca asta cam e ce platesti in plus - brandname-ul.
Si eu am la fel si sunt multumit (tot de un an si ceva). Il folosesc cam o data pe zi si pana acum nu am avut motive de plangere la adresa lui. Cred ca pentru un cuptor simplu e foarte bun.

#70
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004

Acer said:

Dec 11 2005[/b], 23:37' post='1104256']
Omeni buni cititi ceva interesant despre microunde si mai ganditiva  :death: [url=http://www.herbalhealer.com/microwave.html]


10). Eating microwaved food causes loss of memory, concentration, emotional instability, and a decrease of intelligence.

:w00t:

#71
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
salutare :) ,

vreau sa cumpar un cuptor microunde pt ca n-am avut niciodata din cauza parerilor negative la cuptoare adica radiatii periculoase/invizibile...
stiu ca toata lumea spune ca se foloseste doar la incalzit la timp record(mult mai rapid)

m-am orientat spre cele cu analogice(fara control digital si Grill)...
ce inseamna mai exact Grill? cum se gateste cu functia Grill? cum se gateste carnea pui folosind functia Grill?

mentionez ca nu stiu multe chestii despre preparare la cuptor microunde dar pt mine este suficient sa incalzesc orice....si in plus MW da foarte bine in bucatarie :)

O intrebare simpla: MERITA UN CUPTOR MICROUNDE IN LUMEA DE AZI? :huh:

Am vazut un Daewoo fara Grill la 250 RON.....
astept pareri inainte sa-mi iau decizia daca vreau sa cumpar sau nu MW

-_-

#72
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
chiar nimeni nu a postat macar un mesaj.....sunt dezamagit <_<

as vrea un MW(prescurtat Engleza-cuptor microunde) dar astept pareri impartite pro si contra
nu ma pricep la fizica dar ce rol au microundele? avantaje si dezvantaje.....
stiu ca se folosesc pt incalzit si gatit mancare dar radiatiile acelea mi se par periculoase pt organism :huh: in timpul incalzirii/gatirii .....

cat de nocive sunt radiatiile?
de ce MW sunt obisnuite peste tot, a devenit un necesar pe cand radiatiile sunt periculoase pt om?

Nu mai stiu ce sa cred.... :worthy:
cea mai buna varianta este cea cu gaz/electric dar fara radiatii ca acelea microunde....insa nu se compara cu rapiditatea la MW pt incalzit/gatit mancare.....

de ex. cat de repede se incalzesc sarmalele reci din frigider la MW? cat timp? m-am saturat sa tot incalzesc multe mancaruri reci amestecand mereu la aragaz....in timp ce la MW este o alternativa rapida si curata...

Astept orice parere pro/contra
;)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate