Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Despre Cuptoare electrice si cu microunde

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
469 replies to this topic

#1
kabul

kabul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.02.2005
Ce marca imi recomandati? A auzit cineva de Galanz? Sunt bune?
Ca pret Vortex sunt cele mai accesibile...la Metro unul de 21 litrui e vreo 2,4 mil. Dar calitate? Merita? (Nu vreau cuptor digital).
Merci!

#2
James

James

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 04.06.2003
Daca nu ai mai multi bani sunt bune.
Dar daca iti permiti mai mult cauta ceva de firma si ai sa fii mai multumit in timp.
Plus ca sunt mai fiabile si cum piesele sunt foarte scumpe la microunde in final ajungi cam la acelasi cost sau chiar mai mic decat la cuptoarele no-name.

#3
kabul

kabul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.02.2005
Nu prea am bani, si oricum nu mi se pare prea normal sa dau 16-17 mil pe un cuptor cu microunde. Deci as vrea ceva bun cu un pret rezonabil. De firma de firma dar au tot felul de caracteristici...de exemplu platoul. Care e mai bun: sticla termorezistenta sau metal vopsit? Si putere microunde cat recomandati? 800W e suficient? (am vazut si cu 900, 1000 dar pretul creste considerabil).

#4
masterofpuppets

masterofpuppets

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 04.12.2003
Eu am Electrolux, fara gril.
800 W
;)
Am vazut cum se comporta si altele (vortex) si cred ca trebuie investit in firma.

#5
James

James

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 04.06.2003
Eh acuma nu trebuie sa dai chiar 16-17 milioane pentru asa ceva.
Un model de inceput de gama de la o firma buna ar fi destul pentru tine.
Ca putere 800 w este destul nu merita sa platesti mai mult pentru 1000 W.
Majoritatea au platou de sticla termorezistenta, putine au platou metalic si e cam riscant cu metalul in cuptorul cu microunde.
Recomandabil ar fi ca interiorul sa fie din otel inoxidabil sau tabla emailata, nu vopsita.
Grill numai daca vrei sa faci pui sau alte chestii in cuptorul cu microunde, recomandabil este sa il folosesti numai pentru incalzit nu neaparat si pentru gatit.

#6
Cuvy

Cuvy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 28.04.2004
Eu am un Vortex analogic (adica nu cu controale digitale), ca asa am vrut - ceva simplu, fara grill. Are putere maxima 700W si capacitate 17 litri, si am dat pe el 2 mil la karfur si am primit cadou si un flitru de cafea Vortex.
Are platou de sticla termorezistenta, iar tabla este emailata.
Sunt foarte multumit de el, il am de aproximativ 1 an si il folosesc cam de 3-4 ori pe saptamana.
Daca te scot banii din casa, ia-ti unul de firma mai renumita, pentru ca asta cam e ce platesti in plus - brandname-ul.

#7
nicos

nicos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 24.11.2002
:coolspeak: LG MB 394 AA. De 3 ani, no trouble. 19litri. 800W microunde, 1100W grill.
Grilul este foarte important, fara el nu ai rumenire. Platou de sticla. Sa nu-ti iei decit unul electronic pentru ca numai ele au programe de preparare. Datorita acestor programe microundele sau grilul intra in functiune combinat sau alternativ, cu puteri si timpi diferiti astfel incit alimentul sa fie cit mai bine preparat. Astfel profiti de experienta si multiplele incercari ale fabricantului si esti scutit de multa munca si eventuale esecuri in pregatirea mesei.

#8
goguferaru

goguferaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 03.11.2004
Am un Alaska analogic, fara grill, de 2 ani, presupun ca este din aceeasi clasa cu Vortexul, daca vrei doar sa incalzesti mincare e ok dar mai mult nu face. Si de un an a cam inceput sa dea mici rateuri sistemul de invirtire a platoului.
La 5 mil sint cuptoare destul de dotate si de firma, ai de unde alege.

#9
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
eu am un galanz...de fapt ai mei parintzi....are cam 3 ani...fara nici o problema....merge ceas....este digital, are functii de dezghetzre si programe de prepare, ceas si a costat destul de putzin iar de curan am luat un cuptor elite...este identic la butoane si ca functii cu acest galanz numai ca are interiorul din otzel inoxidabil....este si el digital....are 21 litrii si acu' 2 luni a costat la metro de unde l-am luat...2,5 milioane.....este asamblat in bulgaria avand aceiasi tehnolgie cu galanz-ul

ps....nu sunt sigur....dar din cate am auzit....galanz-ul sunt lideri de piatza la cuptoare cu microunde
mai cunosc lume ca are galanz de multa vreme si nu au avut probleme....

nu itzi recomand vortex....sunt chinezesti....si nu au eferintze bune

ps....de ce nu vrei unul digital?....este mai dragutz...si nici nu se strica rotitzele cum am vazut pe la altele....

#10
Invisigoth

Invisigoth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 11.08.2003
Si eu cautam acum cateva luni sa-mi iau cuptor cu microunde, imi "facea cu ochiul" un Rohnson cu tot felul de functii...dar pana la urma, la sfatul iubitei mele (thanks, babe  :inlove: ), am luat un LG de 19l, digital, care este super-beton...nu mai stiu exact cat a fost, ceva gen 4 sau 4,5 mil. lei, dar eu zic ca merita banii...merge brici, si macar stiu ca e de firma, nu "no name" (in anul 2002 LG au fost no. 1 microwave oven manufacturer sau asa ceva). L-am luat de la DOMO, dar cu banii jos, nu in rate.

#11
sonic_adi

sonic_adi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.11.2004
Iti recomand Elta sunt mari si ieftine !

#12
sonic_adi

sonic_adi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.11.2004
Iti recomand Elta sunt mari si ieftine !

#13
cerbra

cerbra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 28.12.2003
Asa e...cumpara unu de 800W. Sunt arhisuficienti. Eu am un Whirpool fabricat in Suedia pe care am dat o gramada de bani si acum imi pare rau.Nu-ti lua cu grill ca nu iese calumea.Mai folositor grill-ul de la cuptorul cu gaz...

#14
Dumby

Dumby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 26.03.2004
Eu am un Heygey digital luat din Cora cu 3milioane si ceva acum 1 an. Merge perfect, il folosesc aproape zilnic la incalzit, facut floricele etc. Are platou din sticla termorezistenta, 800 W si 1000 W la grill.
Oricum nu ti-as putea spune: ia-ti Heygey ca sunt cele mai bune ca pana sa-l iau n-am auzit niciodata de firma asta si cine stie, poate l-am nimerit eu mai bun. :peacefingers:

#15
Avalanche

Avalanche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 15.03.2005
Tre sa imi iau si eu un cuptor neaparat.Sa-mi incalzesc papica.Si poate sa mai si gatesc.Cred ca imi voi lua ceva de inox, vreo 900 W si cu grill.E bun si grilul.Si sa fie neaparat digital. :bouncey:

#16
dodi1965

dodi1965

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 01.02.2005
Si eu am un Galanz de vreo 2,5 ani, si deocamdata merge perfect.
Este mare-20l, digital, 800/1100W microunde si gril.
Pentru incalzit mancarea este perfect, pentru gatit mai putin.
Nu l-am desfacut, dar un prieten s-a uitat intr-unul si are piese nemtesti. Si nici nu e asa scump.

Edited by dodi1965, 05 May 2005 - 09:45.


#17
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
eu am avut un noroc chior, vroiam un cuptor cu microunde si am vazut un daewoo.

inox, digital, 1000w, grill, 25l. era printre cele mai misto ca specificatii. dar a fost undeva sub 5 mil, nu mai stiu exact. niciodata nu am regretat ca l-am luat :)

#18
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
parerea mea e ca niciodata nu vei putea gati, sau nu va iesi la fel de gustoasa mancarea GATITA la microunde (fie ele si digitale si cu grill) ca si cea de la cuptorul clasic. exceptie fac floricelele ;) . asa ca daca-ti cumperi unul cu fel de fel de functii o sa constati dupa o perioada ca nu-l folosesti decat la incalzit. iar pt asta-i arhisuficient unul de 800W analogic si (fiindca cana ta nu are intotdeauna dimensiunea celei cu care s-a facut etalonarea si tu poate bei cafeaua mai rece sau mai calda) si brandname ca sa te tina niste ani. de baza ulterior in folosire e ochiometrul, adica ai sa ajungi sa-ti cunosti vesela si ai sa stii ca un castron plin cu supa la temperatura la care-l scoti din frigider, ca sa ajunga la temperatura la care-ti place sa mananci tu supa tre sa stea cam x min. nu sunt deloc adeptul celor digitale. in plus mai toate cuptoarele cu microunde sunt albe in interior, asa ca gandeste-te ce ai sa ai de spalat dupa ce faci un grill in el. ;)

Edited by Fane, 06 May 2005 - 18:09.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate