Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Despre Cuptoare electrice si cu microunde

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
469 replies to this topic

#73
blu26

blu26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 05.09.2006

View Postdave, on Oct 19 2006, 23:49, said:

de ex. cat de repede se incalzesc sarmalele reci din frigider la MW? cat timp? m-am saturat sa tot incalzesc multe mancaruri reci amestecand mereu la aragaz....in timp ce la MW este o alternativa rapida si curata...

Astept orice parere pro/contra
;)
Eu sunt incintata de microunde pt ca nu mai trebuie sa folosec aragazul sa spal oale etc. Sarmalele le poti incalzi in 2 min si nu trebuie sa le intorci sau pazesti sa nu se arda.
Iar partea cu efecte negative.... ce te tot stresezi atit??? trebuie sa murim si noi odata si odata de ceva

#74
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005

View Postblu26, on Oct 20 2006, 13:09, said:

Eu sunt incintata de microunde pt ca nu mai trebuie sa folosec aragazul sa spal oale etc. Sarmalele le poti incalzi in 2 min si nu trebuie sa le intorci sau pazesti sa nu se arda.
Iar partea cu efecte negative.... ce te tot stresezi atit??? trebuie sa murim si noi odata si odata de ceva

mersi pt asta.... :)

pana acum nu s-a dovedit stiintific daca microundele la MW sunt periculoase....doar sa stii ceva fizica avand avantaje dar si dezavantaje.....

pt mine este suficient sa incalzesc la MW mancare nu pt gatit sau grill....

o intrebare catre toti forumisti....
cablul este scurt , are 0,8 metri si nu ajunge pana la priza. Ce trebuie facut?
se poate folosi prelungitor rezistent pana la priza cu impamantare?

astept raspunsuri

#75
teo0

teo0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 07.02.2006

View Postdave, on Oct 20 2006, 13:26, said:

o intrebare catre toti forumisti....
cablul este scurt , are 0,8 metri si nu ajunge pana la priza. Ce trebuie facut?
se poate folosi prelungitor rezistent pana la priza cu impamantare?

astept raspunsuri
da, poti folosi prelungitor.
eu am achizitionat de curand un Samsung fara grill , analogic - am postat mai sus- (eu l-am luat cu aproape 3 mil din Cora ) in Carrefour  am vazut ca era ceva mai ieftin. :cursing:
---La mine un criteriu de alegere a fost si maner pe usa nu buton mi se pare mult mai comod asa, la cele cu buton ma cam enervam cand eram grabit si miscam cuptorul cu totul in momentul deschiderii.
---Iti recomand un volum minim de  23 litrii
---Daca vrei sa-l folosestei doar pt incalzit/dezghetat nu ai nevoie de grill (sunt tare curios dintre posesorii cuptoarelor cu microunde cu grill cam ce procent a folosit aceasta functie vreodata - in afara de vreo incercare imediat dupa achizitie)

Edited by teo0, 20 October 2006 - 16:22.


#76
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
pt teo,

mersi mult  :)

#77
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
in legatura cu tensiunea si puterea pt cuptor microunde la priza, este nevoie de 6 amperi, 230 volti( asa este specificat in manual de instructiuni la cuptor microunde).

dar in priza obisnuita este de 16 amperi, 250 volti cu impamantare.

Ce sa fac cu asta? :huh:

sa chem un electrician sa modifice tensiunea la priza pt cuptor microunde?

need help please

#78
bubbly

bubbly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 13.08.2003
Am un Samsung analogic, cumparat in 1992 (ma intrece cineva la vechime? B) ). Acum vreo 3 ani s-a stricat grill-ul, pe care oricum il foloseam rar. Nu-i simt lipsa deloc. Cand s-o strica si cuptorul (desi nu da semne), imi iau tot Samsung si tot analogic. E foarte util la incalzit si la diverse semipreparate (mamaliga iese intr-adevar super).

#79
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
cuptorul microunde scoate un zgomot asurzitor parca de ventilator pt racirea a nu stiu cum se spune( se zice "magnetron")....ma cam deranjeaza zgomotul cu toate ca-i nou si nu stiu ce sa fac cu asta(sa-l duc inapoi la magazin din cauza acestui lucru) Modelul este Daewoo KOR 63D7A(fara grill)

e normal sa auda asa un zgomot ? pe mine ma  :o zgomotul....

#80
ronell

ronell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 30.06.2006
iaca mi-am luat si eu o microunda samsung. grill, digital, toate alea. il folosesc la mai multe. problema e alta. de fiecare data la primele folosiri din zi, se aud niste pacanituri din spate, care persista si dupa cuptorul se opreste. de la ce sa fie?

#81
ronell

ronell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 30.06.2006
iaca mi-am luat si eu o microunda samsung. grill, digital, toate alea. il folosesc la mai multe. problema e alta. de fiecare data la utilizare, se aud niste pacanituri din spate, care persista si dupa cuptorul se opreste. de la ce sa fie?

#82
teo0

teo0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 07.02.2006

View Postdave, on Oct 21 2006, 20:49, said:

cuptorul microunde scoate un zgomot asurzitor parca de ventilator pt racirea a nu stiu cum se spune( se zice "magnetron")....ma cam deranjeaza zgomotul cu toate ca-i nou si nu stiu ce sa fac cu asta(sa-l duc inapoi la magazin din cauza acestui lucru) Modelul este Daewoo KOR 63D7A(fara grill)

e normal sa auda asa un zgomot ? pe mine ma  :o zgomotul....

toate cuptoarele pe care le-am vazut au acel zgomot

Edited by teo0, 30 January 2007 - 09:38.


#83
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Ce parere aveti despre cuptorul cu microunde LG MB-3842E (care este potrivit DOMO cel mai vandut cuptor cu microunde)? Dar despre ocupantul locului 2 in vanzari, LG MS 1922E? Care este cel mai bun, in opinia voastra? As vrea sa aleg unul din cele doua, dar nu stiu care incalzeste/gateste mancarea mai bine?

Edited by duculeana, 09 February 2007 - 12:06.


#84
ZorracK

ZorracK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 26.11.2003
Citi dintre voi stiu principiul de functionare al unui cuptor cu microunde?
Moleculele de apa, grasime etc. sub radiatia de 2,45 Ghz incep sa se miste producand caldura (energie) si astfel se incalzesc.
Ideea e ca exista numeroase mituri urbane cu privire la microunde, unul dintre ele fiind faptul ca mancare se incalzeste din interior spre exterior.
O cunostinta isi hranea bebelusul numai cu mancare preparat la microunde, copilul evident avea probleme si s-a dus la doctor. Dintr-una in alta  o intreaba daca foloseste asa ceva, ea raspunde ca da. Concluzia o trageti voi. Pe amblajul produselor scria clar a nu se folosi la microunde.
Mai multe ptr cine vrea sa citeasca aici
http://en.wikipedia..../Microwave_oven

#85
Luchian

Luchian

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 335
  • Înscris: 19.02.2004
Salut,
am cumparat un cuptor Daewoo digital; am incercat sa fac o pitza dar blatul a iesit umpic necopt. Am folosit intai programul combinat (microunde +gril) 12min apoi doar gril, 5min. Asa am gasit intr-o reteta. Stie cineva sa-mi zica varianta cea mai buna ? Eventual cea in care blatul sa iasa crocant? Ce platou/tava e indicat sa folosesti? Eu am folosit capacul unui vas de yena...

#86
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Numai bune de Galanz. Pentru parinti am cumparat unul in 2000, analogic dar cu grill. Merge perfect, dar plasticul e putin galben acum. :) Inainte de a lua am intrebat pe un prieten, care e service manager la un importator mare din tara, si a spus ca nu au fost probleme in afara de spargerea din cand in cand a farfuriei (dar nu a precizat din ce cauza au fost sparte, ca el nu stia acest lucru).
Sora mea a luat tot Galanz, si cand am cumparat si noi, tot Galanz am luat, fiindca am vazut ca sunt reliabile, era gri (dar nu din inox...) si digital. Nu prea gatim cu el, numai incalzim, dezgehtam mancarea. Digitalul are un atu: poti sa setezi la intervale scurte. De exemplu incalzim mancarea pisicii in 5 sau 10 secunde. Sau cafeaua in 30. Insa nu-mi place ca nu are baterie pentru ceas, si fiindca in zona mea sunt frecvente intreruperile de curent, ceasul lui este mai mult un decor.
Prelungitor de calitate poti folosi linistit.

#87
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,775
  • Înscris: 01.10.2002
Eu am un Eurotec de 4 ani, 20L, 800/1000W cu grill, digital, l-am luat cu trei milioane. Sunt multumit de el, probabil as fi fost la fel de multumit de orice tip asemanator. :D  Timp de 3 ani a fost singurul mod de a gati mancare calda pentru mine. Supe, pui prajit, mici, cremwursti, carnati. Incalzeste un pahar cu apa pt. nessu` de dimineata in 30 s, cartof copti in 20-25 min, oua ochiuri 1.30-2 min, cremwursti 4-6 min. In principiu poti gati la microunde aproape orice daca are grill, doar ca oamenii nu sunt obisnuiti. Acum, dupa ce m-am mutat, n-am folosit plita nici o data, o data de doua ori pe saptamana cuptorul..  Are avantajul ca e foarte rapid. Nu cred ca microundele alea ar fi mai daunatoare decat un mobil tinut lipit de creieri  sau prajeala dint-o tigaie clasica facuta pe aragaz, sau decat gazele de ardere care raman in bucatarie de la acel aragaz. In definitiv cuptorul e astfel construit ca microundele sa ramana in interior (cusca Faraday) si nu sa zburde afara (in care ca n-ar mai incalzi mare lucru). Iar microundele, ca orice unde radio, dispar in momentul in care inchizi sursa (cuptorul) nu sunt radioactivitate sa ramana in almente. :rolleyes:
Ca sfat de achizitie e de preferat un model digital (fiabilitate, programe) pe la 18-21 L. Grill-ul daca il folositi la mai mult decat incalzit/ congelat. un dezavantaj e curatatul necesar dupa ce-ai facut carnati pe gril de ex. si stropi s-au distribuit prin interior in timpul rotirii. :cursing: Marca nu cred ca conteza prea mult, cam toate sunt destul de fiabile, eventual un criteiu de selectie ar fi durata garantiei..

Edited by Wotan, 03 April 2007 - 23:46.


#88
ciumonk

ciumonk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 24.05.2006
bubbly, te intrec eu.... AUDIOTONE(Philips) din `89 ...... merge ca in prima zi, folosit de cel putin 10 ori pe zi.  B)

#89
electroland

electroland

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.05.2007

View Postdave, on Oct 26 2005, 18:44, said:

salutare
B)

as dori de mult timp planificat un cuptor cu microunde dar inca nu stiu care marca este potrivita.
in primul rand cuptorul da foarte bine in bucatarie dar si pt incalzit/dezghetat :huh: nici n-am incercat.
sunt multe pareri impartite unele sunt foarte utile pe cand altele nu prea doar ca un exponat in muzeu.

evit orice din China ca Vortex.

despre Samsung ce parere aveti? este facut din Coreea?
LG
Whirlpool
zanussi
ETA
Galanz?

unde este fabricat whirlpool si conteaza marca?

astept sfaturi :photo:

Daca vrei sa iti cumperi un cuptor cu microunde atunci cumpara-ti un Samsung CE283GN. Are capacitate de 23 l, display digital, putere de 850, numai bun pentru utilizarea obisnuita si in plus arata foarte bine. Il gasesti in jur la 4 milioane.

Succes la cumparaturi...
Electroland.ro

#90
grigoret

grigoret

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 28.05.2004
bafta la aruncat banii...

Poate reusesc sa salvez atasamentul si sa-l pun aici..

Experimentul era urmatorul
: se fierbe apa  , se lasa la racit si se uda cate o floare simultan cu apa provenita
1. de la fierberea in cuptor de micro
2. de la fierberea normala pe aragaz

dupa 9 zile planta udata cu apa de la microunde e ofilita, moarta .....
Concluzia era ca in cazul 1 se modifica ADN-ul celulelor 'apei' (nu-s biolog) si apa nu e recunoscuta pentru a fi asimilata de plante (vii)

Interesant?!
Sanatate

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate