Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Ce credeti ?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
8888

8888

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 05.05.2008
uite o mica intamplare .. care s-a petrecut astazi. Veneam eu linistit din oras.. cand sa intru in bloc..ma apropiam de el.. vine un boschetar beat... si incepe sa "se ia" de mine.. venind spre mine vorbind.. daca am vazut ca nu are de gand sa se opreasca..evindent ca am inceput sa ma indepartez .. m-am indepartat vreo 20-30 de metri el incercand sa ma alerge..dar m-am bagat eu repede dupa o masina. eu urasc intamplarile de genul asta.. cand sunt implicati boschetari beti..si oameni nevinovati. pentru ca nu poti sti ce se poate intampla.. de ce sa ajung eu nevinovat cu vreo taietura pe corp sau mai stiu eu ce la spital?

si asa ca eram cam nervos..ca, repet, urasc sa mi se intample lucruri de genul asta chiar in fata blocului... tinand cont ca cartierul meu  nu este niciun ferentari.. si vroiam sa sun la politie.. poate il gasesc sa il ridice.. , nu de alta..dar va spun sincer.. nu concep ce vina ar avea un om nevinovat .. sa fie ranit sau mai stiu eu ce...

ca in gura cu ei nu e bine sa te iei..  ca mai isi cheama vreo 2-3 boschetari si iese circu de pe lume. :)

bineinteles ca am primit reactii negative din partea persoanelor cunoscute ..cu raspunsuri de genul "e..ca ce faci..suni la politie.. ? te intreaba daca il cunosti? ce faci? " si eu .. sunt tot putin mirat..EU....ca cetatean.. nu am dreptul la siguranta in plublic? chiar intr-o societate atat de mizera traim (.. oricum stiam asta..dar..ca chestie) ? presupun ca nici politia nu ma baga in seama...

nu stiu..astept pareri si pro si contra..

acum...nu zic ca venea politia si gata il baga la puscarie.. dar totusi.. la noi nu exista o chestie numita Prevenire?

evident..ca majoritatea raspunsurilor o sa fie de genul "e..treci tu cu vederea" dar.. nu vreau.. chiar e prea mult sa sper la o Romanie Civilizata?

LE:am uitat sa mentionez ca era cu sticla de bere in mana.. beat

Edited by 8888, 17 March 2009 - 14:17.


#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
am patit asta in urma cu 3-4 luni, in alt oras, noaptea, fiind in vizita la cineva
parcasem masina si de peste drum, din scara unui bloc, apare un individ cu sticla in mana, bolborosind ceva  "baiatu, stai asa ca am o treaba.." si inaintand spre mine
l-am ignorat complet si m-am indepartat de el catre bloc; pana am ajuns l-am tot auzit cum striga "baiatu, baiatu, stai asa! bah stai asa sa vorbesc cu tine.."

a doua zi, pe masina erau 20-30 de zgarieturi nu foarte adanci (banuiesc ca s-a rezemat de masina cu o haina cu fermoar metalic si a tot alunecat si s-a ridicat) si un stergator indoit (probabil suport pentru ridicat)
la politie m-au convins gazedele sa nu sun pentru ca e un nebun cunoscut in zona si daca afla cine l-a turnat, ei vor avea de suportat consecintele
spuneau ca politia a mai venit, a constata ca are certificat de handicapat, si s-a intors fara alte masuri

#3
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Post8888, on Mar 17 2009, 14:16, said:

uite o mica intamplare .. care s-a petrecut astazi. Veneam eu linistit din oras.. cand sa intru in bloc..ma apropiam de el.. vine un boschetar beat... si incepe sa "se ia" de mine.. venind spre mine vorbind.. daca am vazut ca nu are de gand sa se opreasca..evindent ca am inceput sa ma indepartez .. m-am indepartat vreo 20-30 de metri el incercand sa ma alerge..dar m-am bagat eu repede dupa o masina. eu urasc intamplarile de genul asta.. cand sunt implicati boschetari beti..si oameni nevinovati. pentru ca nu poti sti ce se poate intampla.. de ce sa ajung eu nevinovat cu vreo taietura pe corp sau mai stiu eu ce la spital?
si asa ca eram cam nervos..ca, repet, urasc sa mi se intample lucruri de genul asta chiar in fata blocului... tinand cont ca cartierul meu  nu este niciun ferentari.. si vroiam sa sun la politie.. poate il gasesc sa il ridice.. , nu de alta..dar va spun sincer.. nu concep ce vina ar avea un om nevinovat .. sa fie ranit sau mai stiu eu ce...
ca in gura cu ei nu e bine sa te iei..  ca mai isi cheama vreo 2-3 boschetari si iese circu de pe lume. :)
bineinteles ca am primit reactii negative din partea persoanelor cunoscute ..cu raspunsuri de genul "e..ca ce faci..suni la politie.. ? te intreaba daca il cunosti? ce faci? " si eu .. sunt tot putin mirat..EU....ca cetatean.. nu am dreptul la siguranta in plublic? chiar intr-o societate atat de mizera traim (.. oricum stiam asta..dar..ca chestie) ? presupun ca nici politia nu ma baga in seama...
nu stiu..astept pareri si pro si contra..
acum...nu zic ca venea politia si gata il baga la puscarie.. dar totusi.. la noi nu exista o chestie numita Prevenire?
evident..ca majoritatea raspunsurilor o sa fie de genul "e..treci tu cu vederea" dar.. nu vreau.. chiar e prea mult sa sper la o Romanie Civilizata?
LE:am uitat sa mentionez ca era cu sticla de bere in mana.. beat



1. Poliția dacă venea în timp util și îl găsea pe boschetar îl ducea la secție, îl amprenta și fotografia și îl verifica pentru a nu fi căutat în alte cauze...
Probabil că îi mai dădea o amendă, pe care să o folosească undeva... Deci, CLAR, boschetarul nu ajungea la zdup pentru ce ți-a făcut... poate pentru alte prosti...
2. Cumpărăți un spray lacrimogen, pe care să nu eziți să-l folosești în astfel de cazuri...
3. Astfel de cazuri se vor înmulți, așa că, ferește-te pe cât posibil pentru a evita astfel de cazuri...
4. Care e treaba cu prevederea? Nu am înțeles ce vrei să spui!



#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Post8888, on Mar 17 2009, 14:16, said:

acum...nu zic ca venea politia si gata il baga la puscarie.. dar totusi.. la noi nu exista o chestie numita Prevenire?
Exista, si in cazul de fata s-ar traduce, asa cum ti s-a sugerat, printr-o conducere la sectie (masura administrativa) si, eventual (desi daca avea domiciliul in Bucuresti destul de putin probabil) o amenda. Intr-un sens larg, se poate numi prevenire. Nu prea inteleg acel "la noi". Ai cunostinta de alte tari in care ar putea exista alte urmari?
Cat despre o posibila plangere, depinde ce a insemnat acel "sa se ia de mine". Ca din ce-ai descris tu acolo nu a existat niciun gest concret de amenintare la adresa ta.
Despre perspective viitoare: in proiectul de Cod Penal exista infractiunea de hartuire. Dar va putea fi invocata doar atunci cand fapta este repetata, deci nu s-ar aplica in cazul descris de tine (eveniment singular).

#5
8888

8888

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 05.05.2008

View Postcopjob2000, on Mar 17 2009, 15:02, said:

1. Poliția dacă venea în timp util și îl găsea pe boschetar îl ducea la secție, îl amprenta și fotografia și îl verifica pentru a nu fi căutat în alte cauze...
Probabil că îi mai dădea o amendă, pe care să o folosească undeva... Deci, CLAR, boschetarul nu ajungea la zdup pentru ce ți-a făcut... poate pentru alte prosti...
2. Cumpărăți un spray lacrimogen, pe care să nu eziți să-l folosești în astfel de cazuri...
3. Astfel de cazuri se vor înmulți, așa că, ferește-te pe cât posibil pentru a evita astfel de cazuri...
4. Care e treaba cu prevederea? Nu am înțeles ce vrei să spui!

evident ca pe viitor o sa incerc sa evit pe cat posibil..dar astazi s-a pus in fata mea chiar inainte sa intru in scara de bloc...

aveam dreptul sa sun la politie?

4. ma refeream la prevenire, uite.. batem in lemn dar individu poate comite vreo fapta penala.. (talharie, omor, mai stiu eu ce), daca eu as fi sunat si ar fi trecut politia sa il ridice.. poate reuseam sa evitam. se poate tine cont de asta?

Si daca se poate coojob, ca avem vazut ca te pricepi, cum se compara legislatia romaniei in astfel de cazuri.. cu legislatia din alte tari vecine? evident..ca mai la vest :)

mersi mult

View Postvax, on Mar 17 2009, 15:17, said:

Exista, si in cazul de fata s-ar traduce, asa cum ti s-a sugerat, printr-o conducere la sectie (masura administrativa) si, eventual (desi daca avea domiciliul in Bucuresti destul de putin probabil) o amenda. Intr-un sens larg, se poate numi prevenire. Nu prea inteleg acel "la noi". Ai cunostinta de alte tari in care ar putea exista alte urmari?
Cat despre o posibila plangere, depinde ce a insemnat acel "sa se ia de mine". Ca din ce-ai descris tu acolo nu a existat niciun gest concret de amenintare la adresa ta.
Despre perspective viitoare: in proiectul de Cod Penal exista infractiunea de hartuire. Dar va putea fi invocata doar atunci cand fapta este repetata, deci nu s-ar aplica in cazul descris de tine (eveniment singular).
sub nicio forma nu se pune problema de plangere.. dar eu am fost mai mult mirat de faptul ca in plina zi.. nu ma pot duce linistit acasa vazandu-mi de treaba mea... . nu e prima oara cand mi se intampla..dar acum.. a fost cam prea de tot.. , adica.. in fata scarii mele

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postaeon, on Mar 17 2009, 14:32, said:

am patit asta in urma cu 3-4 luni, in alt oras, noaptea, fiind in vizita la cineva
parcasem masina si de peste drum, din scara unui bloc, apare un individ cu sticla in mana, bolborosind ceva  "baiatu, stai asa ca am o treaba.." si inaintand spre mine
l-am ignorat complet si m-am indepartat de el catre bloc; pana am ajuns l-am tot auzit cum striga "baiatu, baiatu, stai asa! bah stai asa sa vorbesc cu tine.."

a doua zi, pe masina erau 20-30 de zgarieturi nu foarte adanci (banuiesc ca s-a rezemat de masina cu o haina cu fermoar metalic si a tot alunecat si s-a ridicat) si un stergator indoit (probabil suport pentru ridicat)
la politie m-au convins gazedele sa nu sun pentru ca e un nebun cunoscut in zona si daca afla cine l-a turnat, ei vor avea de suportat consecintele
spuneau ca politia a mai venit, a constata ca are certificat de handicapat, si s-a intors fara alte masuri
Infractiunea de distrugere. Ar insemna dosar penal, si tare ma indoiesc ca politia s-ar fi intors fara a lua masuri. Probabil ca ar fi fost si usor de probat: ma gandesc ca a lasat o gramada de amprente pe masina si, mai important, pe stergator (unde nu mai poate fi invocat un contact accidental).
Cat despre faptul ca are certificat medical: probabil ca era vorba de simple contraventii, sau de plangeri generice, fara o fapta concreta (de genul celor care suna sa raporteze vecinul ca face prea mult zgomot). Pentru ca daca e vorba de infractiuni, nu cred ca politia are autoritatea sa decida ca respectivul nu poate raspunde penal: pentru asta exista instanta, si mai mult, chiar in cazul celor bolnavi mintal, exista posibilitatea ca instanta sa oblige la masuri de siguranta:

Quote

Art. 114. - Internarea medicala

Când faptuitorul este bolnav mintal ori toxicoman si se afla într-o stare care prezinta pericol pentru societate, se poate lua masura internarii într-un institut medical de specialitate, pâna la însanatosire.
Aceasta masura poate fi luata în mod provizoriu si în cursul urmaririi penale sau al judecatii.

Apropo de atitudinea pasiva a celor care suporta in jur asemenea specimene. Acum vreo 2 zile a dat Kovesi un interviu pe HotNews. Si foarte multe intrebari puse de public erau de genul: "se stie ca e mafie/coruptie/hoti in orasul/comuna xxxx; de ce nu se face nimic"? Si raspunsul dat era, invariabil, acelasi: e nevoie ca cineva sa depuna o plangere, sa fie dispusa sa depuna marturie, sa faca ceva. Pai daca in fata unui prapadit de boschetar lumea nu reactioneaza de teama ca "afla nebunul", cine sa ia atitudine impotriva cazurilor de mafie/coruptie/talharie/etc.?
Ce incerc sa spun: e adevarat ca sistemul nu functioneaza ca uns. Dar ne si complacem in starea asta gri (n-as numi-o chiar neagra - sigur se poate mult mai rau).

#7
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
puteai sa suni la politie, poate macar il linistea... daca il ridica sau nu, e discutabil, dar poate s-ar fi invatat minte si alta data nu ar mai fi facut (desi sunt dereglati care nu tin cont nici de politie)

#8
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
[quote name='8888' date='Mar 17 2009, 15:32' post='6192637']
evident ca pe viitor o sa incerc sa evit pe cat posibil..dar astazi s-a pus in fata mea chiar inainte sa intru in scara de bloc...
aveam dreptul sa sun la politie?

[size=3]La Poliție are dreptul să sune orice cetățean pentru a reclama orice faptă antisocială, sau pentru a solicita ajutor...
În România când cineva sună să reclame ceva la Poliție, este privit ca "un sifon" datorită anilor de dictatură... pe când în alte state (de exemplu Franța, sau, mai ales Elveția) este considerată o obligație și o datorie... rezultând o foarte mică rată a infracționalității comparativ cu alte state similare din punct de vedere al numărului populației...[/size]



4. ma refeream la prevenire, uite.. batem in lemn dar individu poate comite vreo fapta penala.. (talharie, omor, mai stiu eu ce), daca eu as fi sunat si ar fi trecut politia sa il ridice.. poate reuseam sa evitam. se poate tine cont de asta?
Si daca se poate coojob, ca avem vazut ca te pricepi, cum se compara legislatia romaniei in astfel de cazuri.. cu legislatia din alte tari vecine? evident..ca mai la vest :)
[size=3]

În alte state, cu vechime în ceea ce privește democrația în general și legea penală în special, s-a ajuns la concluzia că Poliția nu este o instituție de binefacere, sau una "aproape și în slujba cetățeanului", gogorița vehiculată pe la noi, rezultând o instituție cu care orice infractor se șterge undeva!
În aceste state, poliția ridică de pe străzi aurolacii sau în general persoanele dubioase, care nu-și justifică prezența în anumite locuri și nici unul dintre aceștia nu vociferează, sau să se țigănească...
Așa cum am mai spus, caută să te ferești și înarmeată-te cu un spray![/size]


#9
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View Postcopjob2000, on Mar 17 2009, 15:48, said:

În România când cineva sună să reclame ceva la Poliție, este privit ca "un sifon" datorită anilor de dictatură... pe când în alte state (de exemplu Franța, sau, mai ales Elveția) este considerată o obligație și o datorie... rezultând o foarte mică rată a infracționalității comparativ cu alte state similare din punct de vedere al numărului populației...[/size][/font]
asta nu are absolut nici o legatura cu infractionalitatea scazuta din elvetia(si nici nu cred ca se suna asa des pe cat sugerezi), ci e doar o chestie care tine de cultura(infractionalitatea scazuta)... un contraexemplu veritabil e sua, unde populatia e super-indobitocita si suna la politie si pt. cele mai triviale si absurde lucruri (doar niste exemple reale: o cretina a sunat la 911 pt. ca prietenul a aruncat cu un hamburger in ea; niste parinti betivi si cretini au sunat la 911 pt. ca fiul lor de 8 ani le-a furat o bricheta; unei babe i s-a urcat pisica in copac[de astea am mai vazut si pe la noi] etc)... rezultatul e nul asupra infractiuonalitatii, aceasta ramand la nivele imense...

#10
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Din întâmplare... știu câți sună în Elveția...
De exemplu, dacă faci imprudența să umbli la o oră târzie spre casă pe jos, cu plase cu cumpărături în mâiini, ai șanse ridicate să fii oprit de poliție și întrebat de sănătate... iar când pui întrebarea de unde au știut, sau cine i-a anunțat, primești răspuns că un cetățean din zonă a anunțat că un hoț a furat niște bunuri...
Despre americani nu mă pronunț! Atât timp cât au nevoie de instrucțiuni suplimentare ca pentru înapoiați mintal, cum ar fi cele în cazul carucioarelor pentru copii, pliabile: "a nu se plia cu copilul înăuntru" sau la telefoanele mobile "a nu se usca în cuptoarele cu microunde", îi consider tembeli și nu îi includ în nici un clasament....
Bat pe oricine, la mare distanță!!!


#11
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
Eu in locul vostru asteptam sa se apropie si daca nu era cuminte ii spargeam fata.
Daca avea cutit fugeam si asta e...

#12
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Ori preîntâmpini și eviți întâlnirea cu un astfel de individ, ori îl aștepți (pregătit cum trebuie) să vezi ce-i poate pielea... și acționezi în consecință...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate