Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Pozitionare sateliti

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
cocotzy

cocotzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 30.12.2008
Cum ar trebui pozitionati satelitii ? Sistemul este Logitech X-540, 5.1, 70 W rms. Camera are 3.5 x 3.5 m, va atasez si un filmuletz cu camera. Mentionez ca sistemul va fi folosit mai mult pentru muzica, iar ascultatorul va sta in fata calculatorului cat si la biroul alaturat. M-am gandit si eu la mai multe variante:

2 sateliti pe peretele cu ceasul, 2 pe peretele cu geamul si centralul intre monitor si tastaura sau pe primul sau al doilea raft al biblioteci.
2 sateliti pe peretele cu ceasul, 2 pe peretele unde sunt paturile si centralul din nou intre monitor si tastaura sau pe primul sau al doilea raft al biblioteci.
2 sateliti pe peretele cu patul, 2 pe peretele cu geamul, centralul intre monitor si tastaura sau pe primul sau al doilea raft al biblioteci.

Attached Files


Edited by cocotzy, 04 February 2009 - 10:50.


#2
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Depinde ce vrei sa faci mai mult cu ele. Pentru muzica/filme aranjamentul este diferit fata de jocuri. La jocuri difuzoarele suround stau mai in spate.

[ http://webopedia.internet.com/img/Surround_51.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Aranjament muzica/filme.

#3
cocotzy

cocotzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 30.12.2008
Am facut niste scheme care ar fi mai potrivita pentru muzica ?

Albastru - Woofer (sub birou)
Verde - Sateliti
Rosu - Ascultatorul

Satelitii spate si fata vor fi prinsi pe perete in primele 2 scheme vor fi prinsi pe perete, iar in a 3-a satelitii fata vor fi pe birou...

Attached Files


Edited by cocotzy, 04 February 2009 - 15:30.


#4
eroarex

eroarex

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 14.06.2007

 cocotzy, on Feb 4 2009, 15:28, said:

Am facut niste scheme care ar fi mai potrivita pentru muzica ?

Albastru - Woofer (sub birou)
Verde - Sateliti
Rosu - Ascultatorul

Satelitii spate si fata vor fi prinsi pe perete in primele 2 scheme vor fi prinsi pe perete, iar in a 3-a satelitii fata vor fi pe birou...
cred ca 1 ar fi cel mai bine, ai cablu cu care sa prelungesti?
nu prea cred ca satelitii aia mici o sa acopere toata camera dar o sa sune bine
si subul pune-l intrun colt nu sub birou ;)

#5
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Varianta a 3-a daca ai indeparta ceva mai mult difuzoarele din fata si daca poti sa aliniezi cumva pe cele din spate cu cele din fata si cu ecranul.
Pai cand vizionezi filme poti sa stai mai departe de ecran, spre difuzoarele de surround, astfel incat sa iti fie mai in lateral, cum este in poza de mai sus.

#6
pitchiu

pitchiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.04.2008
Salutare! Am accesat forumul vostru cu o mica problema. Vreau sa-mi cumpar un sistem audio logitech x530 si am o camera mai...speciala. Daca ma puteti ajuta sa gasesc o solutie de asezare a boxelor v-as fi recunascator. Si asa va sunt pentru ca ati citit aceste randuri.

Am facut o schita a unuia dintre peretii camerei mele. Sa zicem ca subwoofer-ul stiu unde sa-l pun(sub birou, in colt), iar boxa centrala o s-o pun pe etajera(nu am mai desenat si etajera de la pat). Nu am gasit exact patul pe care-l am. Patul este lipit de perete si este paralel cu acesta(nu ca in poza).

M-am gandit sa pun 2, sus, pe peretii din spate, si ceilalti 2 pe birou. Sau sa-i pun pe toti 4 in colturile stalpilor patului. Voi ce ziceti?

[ http://imagehost.rophotoshop.com/pics/bd50d32a1ed7ebf332bbf8aca24a21cb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

PS: La sistemul audio logitech x530 pot adauga o telecomanda? Sau ma complic?

Edited by pitchiu, 29 April 2009 - 09:25.


#7
anush

anush

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 24.08.2008
vezi ca mai sus ai un topic urias despre Logitech

#8
pitchiu

pitchiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.04.2008
Am vazut anush, dar nu cred ca mai sunt persoane in situatia mea. O sa mai trag cu ochiul si pe acolo.

#9
anush

anush

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 24.08.2008
eu am citit acel topic si am vazut mai multe posturi despre asezarea boxelor in camera,  e  posibil sa gesesti  solutia pe acolo

succes!

#10
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
eu unul ma crucesc. cum sa puneti fratilor subwooferul sub birou? sau mai rau, in colt?
si asa satelitii sunt anemici si sunt acoperiti de singura nota muzicala pe care o stie un subwoofer de pc sau de armonicele ei.
voi vreti sa se auda si mai prost decat se aude "neajutat"?

#11
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 pitchiu, on Apr 29 2009, 03:04, said:

Salutare! Am accesat forumul vostru cu o mica problema. Vreau sa-mi cumpar un sistem audio logitech x530 si am o camera mai...speciala. Daca ma puteti ajuta sa gasesc o solutie de asezare a boxelor v-as fi recunascator. Si asa va sunt pentru ca ati citit aceste randuri.
M-am gandit sa pun 2, sus, pe peretii din spate, si ceilalti 2 pe birou. Sau sa-i pun pe toti 4 in colturile stalpilor patului. Voi ce ziceti?

Pui doua difuzoare pe stalpii din fata si doua pe cei laterali orientati spre urechile tale - uita-te la poza de mai sus.

#12
pitchiu

pitchiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.04.2008
SuperDuper, multumesc pentru raspuns. Asa am zis si eu. Sper sa am cum sa-i pun. Si inca o intrebare: ce recomandati un x530 sau x540? Pretul este identic(unde le-am gasit eu), dar as opta pentru 540 pentru ca are telecomanda.

#13
joker21

joker21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.03.2009

 pitchiu, on Apr 30 2009, 23:17, said:

SuperDuper, multumesc pentru raspuns. Asa am zis si eu. Sper sa am cum sa-i pun. Si inca o intrebare: ce recomandati un x530 sau x540? Pretul este identic(unde le-am gasit eu), dar as opta pentru 540 pentru ca are telecomanda.

Un x540 spun eu ca e mai bun .

#14
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Sunt identice. Si ca pret si ca specificatii... este o chestie de design mai mult si de realizare a subwooferului. As merge pe x540 doar din considerente de design.
Personal nu sunt incantat de sistemele de boxe PC, sunt ok pentru jocuri, dar lasa de dorit pe muzica. Sunt constient insa ca nu toti avem fabrica de bani acasa, asa ca... ia ce gasesti si ce iti place.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate