Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?
 cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)
 DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...
 

Rate neplatite

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#55
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Nu s-a mai scris de mult pe acest topic, insa voi incerca totusi, sa aduc in discutie un caz.

De prin februarie, nu am mai reusit sa-mi achit ratele la banca. Am o firma, care anul asta, mi-a stors toate resursele financiare si in final am fost nevoit sa inchid punctul de lucru si sa o tin pe "dreapta" pentru vremuri mai bune. Este vorba de un credit de nevoi personale, fara giranti, doar cu buletinul. Zilele trecute am primit un telefon de la o persoana din judetul Vilcea, care ma instinta ca a primit de la banca o scrisoare despre creditul meu, scrisoare catre firme lui, si nu intelege de ce. Singurul lucru care "semana" era denumirea strazi. Societatea lui este inregistrata pe aceasi strada pe care stau si eu, numai ca eu stau in judetul Alba. Omul a incercat sa sune la banca sa ceara lamuriri, dar fara succes, deoarece nu raspundea numeni.
Vineri am gasit si eu, in cutia postala, o scrisoare asemanatoare. Este vorba de o "Comunicare instintare debitor", care arata ca si o comunicare din partea unei judecatori. Este din partea unui executor bancar, in cadrul Corpului executorilor bancari al banci xxx.
Sunt instintat ca banca, a facut o cerere de executare silita nr. xxx din xx/09/2009, cerere care cica ar fi fost incuviintata de Judecatoria Alba, in data de xx/10/2009, la interval de 10 zile. Eu nu am primit nimic de la judecatorie, si nici nu stiu daca trebuia sa primesc ceva in cazul asta. Nici nu stiu daca o judecatorie poate "incuvinta" o astfel de cerere in doar 10 zile de la emiterea cereri.
Comunicarea este catre mine, catre firma persoanei care m-a sunat, firma din judetul Vilcea cu care eu nu am nici o tangeta ca eu locuiesc in judetul Alba, si catre alte 4 banci.
Firmei  i se cere sa faca poprire pe toate disponibilitatile in ron sau alta moneda pe care urmeaza ca eu sa le primesc de la firma respectiva, si in termen de 15 zile de la primirea scrisori sa le depuna intr-un cont. Sunt trecute 4 conturi, toate la banca de la care am luat inprumutul, si CNP-ul executorului bancar care a redactat scrisoarea. Executorul bancar, conform CNP-ului are 25 de ani.
Bancilor li se cere sa-mi popreasca toate disponibilitatile din conturi si subconturi, de la toate sucursalele din romania, si sa le "consemneze" in aceleasi 4 conturi si acelasi CNP.
In finalul adreselor de infiintare a poriri, se face referire la respectarea dispozitiilor art. 456-460 din Codul de procedura civila. Se mai spune ca art 454 alin. 2 le pune in vedere bancilor si firmei ca au interdictie de a-mi mai plati ceva.
La final scrie: "anexăm prezentei copie certificată de pe titlul executoriu". La mine nu este anexat nimic.

Voi ce ziceti? Cit este de reala treaba asta?

Edited by florin71_skoda, 15 November 2009 - 23:52.


#56
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

View PostKidu, on 21st August 2009, 00:47, said:

Mentiuni:
-in oricare din cazuri sunteti automat inscrisi la BC si CRB, nu mai pupati credite voi si familia voastra.
Mi se falfaie. Imi tin strict evidenta imprumuturilor si am descoperit cu oroare ca la creditele primite in ultimii doi ani a trebuit sa muncesc un an intreg doar pentru plata dobanzilor.
Asa ca nu au decat sa ma tina pe lista cat voi trai, ca dracu se mai incurca cu "serviciile" lor. :ciocan:

Dobitocii mustaciosului m-au dat pe mana executorilor, desi platisem peste trei sferturi din datorie in mai putin de o luna si nici nu primisem un raspuns oficial la un credit de refinantare si/sau alt overdraft (hartii pe care tot ei mi le-au bagat sub nas, sa le completez).
Acum mai am 70 lei de plata dar nici de-al dracu nu le mai platesc. Mercenarii angajati de camatari imi tot arunca pastile prin telefon cu penalitatile, desi telefoanele date cred ca ii costa mai mult decat datoria mea. :lol:

PS: multi au ajuns in imposibilitate de plata a ratelor numai si NUMAI din vina bancilor. In mod normal ar trebui ca lesinatii care au dat credite "doar cu buletinul" sau "carnetul de somaj" sa primeasca un ... cu mot.

- Ce-ai facut mai bancherule nesatul? Ai dat 30000 lei imprumut unui somer?
- Da. :(
- Atunci ... fuck you. Ura si la gara... nu-i pui nici-o proprire omului.  <_<

Prea sau intins si au indatorat o tara intreaga.

Edited by Maresalul, 16 November 2009 - 00:09.


#57
kokocrys24

kokocrys24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.01.2010
UN RASPUNS PENTRU TOATA LUMEA??VA SPUN FOARTE SINCER CA AM STAT DE VB CU UN EXECUTOR JUDECATORESC SI L-AM INTREBAT CE SE INTAMPLA DACA NU MAI PLATESC RATELE LA UN CREDIT,STITI CE A RASPUNS???CAND O BANCA ITI ACORDA UN CREDIT ISI ASUMA NISTE RISCURII..DECI SE ADEVERESTE FAZA CU "RISK BANCAR"..AICI VB DE CREDITE DE NEVOI PERSONALE

#58
cana1988

cana1988

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.07.2010
am vre-o 3 credite neachita din ziua din care le-am luat decat 1-3 rate la fiecare...locuiesc cu parintii, nu am nimik pe numele meu, doar un salariu de 1100lei pe cartea de munca.
cand am dus adeverintele de la munk acolo scria k firma nu face oprire pe salariu, deci ce pot pati pana la urma, de la 1 dintre banci nu am mai primit nimik de mai bn de 1an, una imi trimite si acum cat am de plata, sau cel putin acum 2 luni a trimis, parca luna trecuta nu a mai venit nimik, iar de la ultima nu am mai primit nimik de vro 6 luni!?
ink o data ce pot patii???

#59
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.09.2007
Evetual poti lua o penalizare de la profesoara de limba romana. Regulamentul zice: fara ink, sh tz etc.

#60
funiest

funiest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 31.07.2009
Intreb si eu pentru un prieten.
Avea o masina in leasing ( un renault megane) ,si nu a mai platit ultima rata( nu va loarea rezidala,care era 0 lei ) si sau adunat,restante scrisori ( volksbank  este banca ) si sa dus intr-o suma mare.
Din cauza ca este criza,masina nu a mai prea avut parte de reparatii ( schimb ulei,odata la 20-25-30k km,depinde de cati bani erau)  lovita mai peste tot ( cate o groapa,ba un caine,ba un mic accident) ma rog.
Il vede un nene ( nu la vazut niciodata in viata lui) la urmarit pe prieten,prin oras,si la un semafor,la oprit,ca ii iau masina.
Ii spune ca e de la leasing,ii spune ca ii vor,ridica masina,ori sa plateasca acum ( pe loc atunci)  el a incercat sa il convinga,ca va plati peste cateva zile ,totusi fara niciun succes. Prietenu cheama pe un prieten sa il ea ( nu pe mine ) ala de la leasing a chemat,platforma,ca sa ia masina,prietenu,a golit masina,de tot ce avea prin ea... Si au luat masina. Au verificat,cei de la leasing,ca nu a uitat nimic priin masina,si au plecat.
Masina nu sa platiti nici in ziua de azi,cea ce ramasese,ca sa o ia inapoi,si sa o inmatriculeze.
Masina intre timp,am vazut-o la un service,si recent,am vazut-o circuland,si arata ca noua( cred ca au vandut masina) avea aceleasi numere,deci nu apucasera sa le schimbe.
E legal,cum au ridicat masina?  Asa putea veni oricine,ca e de la leasing,si sa iti luam masina,cheama un prieten si gata .
Deocamdata,nu se mai poate nimic,d.p.d.v legal ,nu? Daca se poate,ce poate face?

#61
cana1988

cana1988

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.07.2010

View Postfuniest, on 26th July 2010, 02:55, said:

Intreb si eu pentru un prieten.
Avea o masina in leasing ( un renault megane) ,si nu a mai platit ultima rata( nu va loarea rezidala,care era 0 lei ) si sau adunat,restante scrisori ( volksbank  este banca ) si sa dus intr-o suma mare.
Din cauza ca este criza,masina nu a mai prea avut parte de reparatii ( schimb ulei,odata la 20-25-30k km,depinde de cati bani erau)  lovita mai peste tot ( cate o groapa,ba un caine,ba un mic accident) ma rog.
Il vede un nene ( nu la vazut niciodata in viata lui) la urmarit pe prieten,prin oras,si la un semafor,la oprit,ca ii iau masina.
Ii spune ca e de la leasing,ii spune ca ii vor,ridica masina,ori sa plateasca acum ( pe loc atunci)  el a incercat sa il convinga,ca va plati peste cateva zile ,totusi fara niciun succes. Prietenu cheama pe un prieten sa il ea ( nu pe mine ) ala de la leasing a chemat,platforma,ca sa ia masina,prietenu,a golit masina,de tot ce avea prin ea... Si au luat masina. Au verificat,cei de la leasing,ca nu a uitat nimic priin masina,si au plecat.
Masina nu sa platiti nici in ziua de azi,cea ce ramasese,ca sa o ia inapoi,si sa o inmatriculeze.
Masina intre timp,am vazut-o la un service,si recent,am vazut-o circuland,si arata ca noua( cred ca au vandut masina) avea aceleasi numere,deci nu apucasera sa le schimbe.
E legal,cum au ridicat masina?  Asa putea veni oricine,ca e de la leasing,si sa iti luam masina,cheama un prieten si gata .
Deocamdata,nu se mai poate nimic,d.p.d.v legal ,nu? Daca se poate,ce poate face?

nu ai specificat daca a avut si vre-un act care sa dovedeasca cine e respectivul care i-a ridicat masina, din cate stiu eu se face si un proces verbal constatator

#62
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.09.2007
Stiu cazuri cand nici macar nu le-au spus nimic. Au venit cu a doua cheie si au luat masina din fata portii incat a ajuns @utilizatorul@ sa sune si la politie ca i-a fost furata masina cand de fapt se afla la firma de leasing care nu au dat nici macar un telefon. Asa ca ce proces-verbal... ca in jungla :))

#63
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Daca respectivul, de buna-voie (adica s-a lasat convins) si-a golit masina de obiecte si i-a lasat sa o suie pe platforma, nu vad nicio problema, mai ales ca este prevazut in contract.
Daca insa angajatul firmei de leasing (adica NU un executor judecatoresc) vine si ridica masina de la utilizator, este furt (art. 208 alin. 3 Cod Penal).

#64
funiest

funiest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 31.07.2009
Pai a venit angajatul firmei,si a luat-o ( la oprit,pe dreapta) ia spus,daca plateste,masina,el a zis nu,cel de la leasing a chemat rampa,sa ridice masina,intre timp,prietenu meu,si-a chemat un prieten,sa il ia,intre timp,el a facut ,,curatenie '' in masina ( adica a luat tot ce avea prin ea) a pus intr-o punga,si au asteptat acolo,dupa au luat masina pe rampa,si adio !
In acest caz de furt?

#65
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Teoretic firma de leasing era proprietara masinii asa ca nu cred ca are nicio treaba judecatorul sau executorul in treaba asta.
Nu cred ca poate fi acuzat proprietarul ca si-a furat bunul.
Este doar o parere personala, nu una avizata.
De verificat si in contractul de leasing ce scrie in caz de neplata a ratelor. De obicei firma de leasing isi ia masina inapoi.

Edited by onlyone, 28 July 2010 - 12:34.


#66
madalin19

madalin19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 04.07.2010
daca nu mai platesti abonamentul al telefon ce se intampla?am un var care nu l-a mai platit de un an - a primit timp de cateva luni somatii de plata si ''amenintari''cu tribunalul de la firma de telefonie si de vreo 2 luni nu a mai primit nimic - acum sta cu frica sa nu cumva sa fi inceput aia procedurile de trimitere in judecata;))

#67
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
greu de zis acum cu legea ce noua.
probabil tot va trebui sa achite pana la urma datoria si penalitatile de intarziere, dar posibil fara taxa de reziliere anticipata daca era sub contract, care conform noii legi nu ar mai putea fi incasata decat eventual fractionar.
nu poate decat sa astepte. ce datorii a cumulat si cat timp a stat abonat? a beneficiet de un telefon "smecher" luat pe o suma mica?

#68
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View Postonlyone, on 28th July 2010, 13:33, said:

Teoretic firma de leasing era proprietara masinii asa ca nu cred ca are nicio treaba judecatorul sau executorul in treaba asta.
Nu cred ca poate fi acuzat proprietarul ca si-a furat bunul.
Zice Codul Penal (culmea ca am spus articolul si mai sus):

Quote

Furtul
Art. 208. - ...
(3) Fapta constituie furt chiar dacă bunul aparține în întregime sau în parte făptuitorului, dar în momentul săvârșirii acel bun se găsea în posesia sau deținerea legitimă a altei persoane.
...


#69
madalin19

madalin19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 04.07.2010

View Postonlyone, on 28th July 2010, 17:13, said:

greu de zis acum cu legea ce noua.
probabil tot va trebui sa achite pana la urma datoria si penalitatile de intarziere, dar posibil fara taxa de reziliere anticipata daca era sub contract, care conform noii legi nu ar mai putea fi incasata decat eventual fractionar.
nu poate decat sa astepte. ce datorii a cumulat si cat timp a stat abonat? a beneficiet de un telefon "smecher" luat pe o suma mica?

mai avea un an de abonament din totalul  de 2 - a primit 1 telefon in valoare de ~ 2 mil

#70
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

View Postvax, on 28th July 2010, 17:42, said:

Zice Codul Penal (culmea ca am spus articolul si mai sus):
pai da dar ramane de vazut cat de legitima e posesia daca nu a mai platit ratele. trebuie citit contractul de leasing care poate stipula ceva de genul.
in cazul intarzierii la plata cu mai mult de 60 de zile, beneficiarul se obliga a returna autoturismul, in caz contrar acesta va fi ridicat iar costurile de ridicare vor fi imputate beneficiarului.

#71
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View Postonlyone, on 28th July 2010, 18:24, said:

pai da dar ramane de vazut cat de legitima e posesia daca nu a mai platit ratele. trebuie citit contractul de leasing care poate stipula ceva de genul.
in cazul intarzierii la plata cu mai mult de 60 de zile, beneficiarul se obliga a returna autoturismul, in caz contrar acesta va fi ridicat iar costurile de ridicare vor fi imputate beneficiarului.
Confunzi civilul cu penalul.
Posesia nu are cum sa inceteze a mai fi legitima pe baza unei prevederi contractuale. Din punct de vedere penal, cel putin.

#72
marianculturistul

marianculturistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 09.09.2005
salutare, pratic nu au ce sa faca, sunt zeci de mii de cazuri.....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate