Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

copy paste program

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
winner23

winner23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 10.06.2008
aveti idee cum pot sa fac un program in visual basic care sa copieze textul dintr-o fereastra si sa il punta in alta predefinita de exemplu o fereastra din yahoomessenger?

#2
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 06.10.2003

View Postwinner23, on Jan 24 2009, 17:46, said:

aveti idee cum pot sa fac un program in visual basic care sa copieze textul dintr-o fereastra si sa il punta in alta predefinita de exemplu o fereastra din yahoomessenger?

Da. Tu cum ai incercat sa faci?

#3
e.cristi

e.cristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 24.12.2005
Nu am facut asa ceva, dar imi imaginez ca se face apel la functiile API....    .Nu cred ca se poate altfel.
In primul rand cred ca trebuie identificata fereastra in care vrei sa transferi codul... cu API FindWindowEx, dar nu stiu metoda prin care as putea pune textul acolo.

#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,473
  • Înscris: 10.08.2005

View Poste.cristi, on Feb 6 2009, 16:40, said:

Nu am facut asa ceva, dar imi imaginez ca se face apel la functiile API....    .Nu cred ca se poate altfel.
In primul rand cred ca trebuie identificata fereastra in care vrei sa transferi codul... cu API FindWindowEx, dar nu stiu metoda prin care as putea pune textul acolo.
Public Declare Function SetWindowText Lib "user32" Alias "SetWindowTextA" (ByVal hwnd As Long, ByVal lpString As String) As Long
   Public Declare Function GetWindowText Lib "user32" Alias "GetWindowTextA" (ByVal hwnd As Long, ByVal lpString As String, ByVal cch As Long) As Long
   Public Declare Function GetWindowTextLength Lib "user32" Alias "GetWindowTextLengthA" (ByVal hwnd As Long) As Long
Dim mStr$, mLen&
   mLen& = GetWindowTextLength(w1hWnd)
   mStr$ = String(mLen + 1, " ")
   Call GetWindowText(w1hWnd, mStr$, mLen& + 1) 'w1hWnd - fereastra de unde citesti
   Call SetWindowText(w2hWnd, ByVal mStr$) ' w2hWnd - fereastra unde scrii textul citit
Sa ne arati si noua cum gasesti fereastra pentru a citi mesajul.

Edited by MarianG, 08 February 2009 - 16:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate