Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 

Booking.com

- - - - -
  • Please log in to reply
1177 replies to this topic

#937
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 14.04.2008
In primul rand cred ca nu e greu de atins.
Apoi, ai beneficiile de care ei vorbesc (reduceri, mic dejun gratuit, upgrade de camera gratuit) doar la anumite cazari, nu la toate.

#938
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 03.04.2017
Da merita atins nivelul 2,dar sa nu ai mu stiu ce asteptari,tocmai din motivul zis mai sus.

#939
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 13.06.2005
Am si eu nivelul 2 si cred ca am mai primit uneori ceva reducer de 5?% si o data chiar mic dejun "gratuit"...
Dar anul asta am gasit variant sensibil mai ieftine si mai bune pe a.i.r.b.n.b...

#940
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,883
  • Înscris: 25.01.2007
Pe lângă airbnb mai e și agoda, unde am prins ceva preturi excelente. Per total Booking are cea mai mare oferta, dar parca și cele mai rare oferte.

#941
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Eu, de ani de zile folosesc Booking.
Am incercat si Agoda de cateva ori, dar preturile erau intotdeauna mai mari.
Si acuma, am rezervare peste 3 saptamani in Croatia si pe booking am  cu 130 euro mai putin decat pe Agoda.
Ma rog, nu am stat de fiecare data sa caut, sunt multumit de Booking.

#942
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 03.04.2017
Agoda aveau preturi ceva mai bune in asia,dar si booking s-a bagat tare pe acolo. Dar ori booking ori agoda tot acelasi lucru e,sunt aceeasi firma.

#943
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostGroh, on 05 iulie 2020 - 20:13, said:

Eu, de ani de zile folosesc Booking.
Am incercat si Agoda de cateva ori, dar preturile erau intotdeauna mai mari.
Si acuma, am rezervare peste 3 saptamani in Croatia si pe booking am  cu 130 euro mai putin decat pe Agoda.
Ma rog, nu am stat de fiecare data sa caut, sunt multumit de Booking.

Am avut perioade cand comparam cu alte motoare de cautare. Cred ca niciodata n-am gasit ceva mai bun decat pe booking, pret, calitate, usurinta de a gasi ce ma intereseaza, etc.

#944
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008

View Postgiuliani, on 06 iulie 2020 - 10:07, said:



Am avut perioade cand comparam cu alte motoare de cautare. Cred ca niciodata n-am gasit ceva mai bun decat pe booking, pret, calitate, usurinta de a gasi ce ma intereseaza, etc.

Da, si asta ar mai fi.
Este usor, intuitiv, nu ai o gramada de briz-brizuri prin meniul ala.

#945
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Am primit mail de la booking. Pana si astia se plang...  Posted Image

Attached Files



#946
AndreY2u

AndreY2u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 21.04.2016
O sa ajung in bucuresti peste 2 sapt noaptea, asa am gasit avion, ma gandesc la o cazare cu pret mai mic, ma gandesc la un hostel sau o garsoniera regim hotelier, sau daca nu ce mai pot face?
nu am mai fost niciodata in bucuresti pana acum

Edited by AndreY2u, 08 September 2020 - 18:56.


#947
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,092
  • Înscris: 20.12.2007
Încearcă Airbnb.

#948
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
De unde vii, din ce tara? Verifica (mai aproape de data călătoriei) , sa nu fii obligat sa intri în carantina sau izolare la intrarea în România.
Lista tarilor se actualizează periodic. Ultima e din 29 august.
https://www.cnscbt.r...ectate-covid-19

#949
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View Postgiuliani, on 06 iulie 2020 - 10:07, said:

Am avut perioade cand comparam cu alte motoare de cautare. Cred ca niciodata n-am gasit ceva mai bun decat pe booking, pret, calitate, usurinta de a gasi ce ma intereseaza, etc.
Ai avut noroc, iar eu "ghinion" Posted Image...Pe mine m-au dezamagit de 3 ori si n-am reusit sa finalizez o rezervare prin ei.  Ultima a fost anul asta, ianuarie, cand am vrut sa fac o rezervare pentru vara, pe litoralul bulgaresc:
La un hotel de 4 stele, unde cele mai mici camere au 35mp si toate au pat suplimentar, booking vroia sa ma oblige sa iau 2 camere pentru 3 persoane. Nu-mi oferea nicio alta varianta...decat apartament, pe care nu-l vroiam. Daca le-as fi trimis un email, as fi primit raspuns dupa o luna, cum am mai patit de 2 ori cu ei...ce concluzie pot sa trag?!
Preturi mai mici si etc., etc...plus comunicare instantanee on-line, am gasit pe directbooking, prin care fac rezervarile de 6 ani si n-am avut probleme...Am rezervat prin ei si anul acesta, la hotelul de care aminteam mai sus, 1 camera pentru 3 persoane. Am fost in iulie si a fost totul perfect.

Edited by danpet, 09 September 2020 - 06:26.


#950
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Dan, tu doar ai simulat, din curiozitate, o rezervare, din moment ce de 6 ani preferatul tau este direct-ul de care se plâng atâtia useri pe Softpedia. Booking.com nu te obliga, așa cum susții, ci îți recomandă. Rămâne la alegerea ta. Folosesc booking.com de 10 ani iar rezervările le fac mereu in luna noiembrie a anului anterior excursiei.

#951
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Florin, nu vreau sa polemizez cu tine,dar nu imi recomanda ci nu-mi oferea alta varianta. Mai clar: imi "oferea" sa aleg doar intre 2 camere si apartament.
Acm 6 ani, nu auzisem de directbooking si dorind sa fac prima mea rezervare in strainatate (BG), am intrat pe booking (cea renumita). Am facut rezervarea, dar era ceva neclar. Trimis mesaj, n-am primit raspuns...Anulat.  Fac o a 2-a rezervare, la alt hotel, alta statiune...din nou neclaritate. Trimit mesaj...vad ca nu raspund, scriu direct la hotel. Dupa 1 luna vine raspunsul de la booking, odata cu cel de la hotel...Ghici ce: booking mintea! Hotelul mi-a spus altceva...Cu o zi inainte anulasem si aceasta rezervare. Atunci am descoperit directbooking, care...aveau si preturi mai mici si mai multe oferte (la booking se terminau repede camerele "disponibile", astia mai aveau).
   Singurul inconvenient fata de booking era ca trebuia facuta plata in avans (2 transe) si e fara "anulare" (dar optional asigurare storno). In rest, totul foarte clar, dialogul cu ei excelent.
  De-aia de 6 ani am mers doar cu directbooking. Anul acesta, (presimtind parca pandemia), in ianuarie, am incercat din nou la booking (cu anulare) si, surpriza: Ori 2 camere ori apartament...Punct.

PS: Daca am fi fost doar 2 persoane (eu si sotia), sunt sigur ca n-as fi avut nicio problema, dar booking are o problema cu al 3-lea pat, indiferent ca e pentru copil (ca acum 6 anI sau pentru adult, ca anul asta cand copilul de atunci a facut 16 ani.
Despre al 3-lea pat pentru copil, intr-un loc spunea una si in alta parte alceva. Asta am vrut sa ma lamureasca si...n-au fost instare, ba mai mult, m-au mintit: au zis ca aceasta camera nu accepta al 3-lea pat (ptr copil). Hotelul mi-a zis ca "desigur ca se poate, sa venim linistiti cu copilul".

Edited by danpet, 09 September 2020 - 07:45.


#952
Bobses

Bobses

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 14.02.2002
Chestia cu 2 camere in loc de una nu cred ca e ceva impus de booking - am patit si eu, dar doar pt. faptul ca asta este oferta unitatii de cazare respective pe booking. Daca ei pun pe booking ca au DOAR camere de 2 persoane si nu accepta 3 persoane in camera, e normal ca platforma sa-ti ofere posibilitatea de a lua 2 camere de 2 persoane pentru a caza 3. Stiu asta pt. ca si noi am cautat (si gasit) camere de 3 persoane pe booking. Totul depinde de cum face oferta unitatea de cazare.
Si eu sunt dezamagit un pic de booking - asta vara am fost la Mamaia prin booking, iar individul unde am stat a anulat unilateral si abuziv rezervarea, desi am stat la el intreaga perioada si a primit si banii. Le-am scris celor de la booking despre asta de 2 ori, spunandu-le ca am si dovezi ca am stat acolo - in afara primului mesaj automat in care ma anuntau ca vor cerceta, nu am mai primit absolut nimic de la ei.

Pentru Bulgaria am inteles si eu ca cea mai buna varianta este directbooking, dar pentru orice alta cazare in afara Romaniei nu m-as hazarda sa nu rezerv prin booking.com... In Romania e cam la ghici: de foarte multe ori gasesti oferte mai bune pe turistinfo.

Edited by Bobses, 09 September 2020 - 07:49.


#953
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Problema nu e de la booking este de la proprietar care configureaza camerele/unitatea de cazare aiurea. Administrez 3 proprietati pe booking si am vazut cam ce se poate face...

#954
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 14.04.2008
Si eu cred si stiu ca administratorul cazarii e responsabil de ceea ce introduce pe booking.
Noi am calatorit de regula cu copiii. F multe rezervari prin booking, camere de minim 3 pers. Cand a fost cazul am solicitat pat suplimentar in momentul rezervarii (rezervare cu anulare gratuita!). Intotdeauna am primit raspuns pt cerere (de la cazare), de regula favorabil.

AndreY2u, gasesti si pe booking variante f ok ca pret in centru, f aproape de statiile lui 783 care asigura permanent legatura cu aeroportul. Sau astepti peste noapte in aeroport!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate