Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 

Botezul: cum este corect botezul?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
527 replies to this topic

#487
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Parca v-am interbat, pe tine si pe Mario, care este botezul corect? In numele Tatalui, al Fiului si al Sfantului Duh, sau in numele lui Hristos?

#488
7culori

7culori

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 19.02.2010

View Postzexelica, on 27th September 2010, 02:17, said:

Parca v-am interbat, pe tine si pe Mario, care este botezul corect? In numele Tatalui, al Fiului si al Sfantului Duh, sau in numele lui Hristos?


Hristos inseamna Uns ,deci vrei sa spui in Numele Unsului, cine este Unsul? Dupa Biblie Unsul este...completeaza tu punctele ,ca eu stiu, sa vad daca tu stii!.

Tata,Fiu si Duh Sfint sint descoperiri ,calitati ale D-zeului adevarat, cum il cheama pe D-zeul adevarat,care este Numele Lui?Dupa Biblie Numele lui D-zeu este...completeaza tu punctele ca eu stiu ,sa vad daca si tu stii.!

Edited by 7culori, 27 September 2010 - 01:54.


#489
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Post7culori, on 27th September 2010, 02:49, said:

Hristos inseamna Uns ,deci vrei sa spui in Numele Unsului, cine este Unsul? Dupa Biblie Unsul este...completeaza tu punctele ,ca eu stiu, sa vad daca tu stii!
Sunt corecte amandoua. Botezul in numele lui Hristos, care este Dumnezeu, iar Dumnezeu este Tata, Fiu si Duh Sfant.

#490
7culori

7culori

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 19.02.2010

View Postzexelica, on 27th September 2010, 02:52, said:

Sunt corecte amandoua. Botezul in numele lui Hristos, care este Dumnezeu, iar Dumnezeu este Tata, Fiu si Duh Sfant.


Dar se schimba datele problemei daca pui Numele,astfel ca ,atit Hristos ,cit si Tatal ,cit si Fiul ,cit si Duhul Sfint au un Nume ,un singur Nume...care este deci acest singur Nume dat oamenilor in care sa fim mintuiti?

View Postzexelica, on 27th September 2010, 02:52, said:

Sunt corecte amandoua. Botezul in numele lui Hristos, care este Dumnezeu, iar Dumnezeu este Tata, Fiu si Duh Sfant.


TU ai spus CE este ,eu te intreb CINE este ,fiindca nu-i totuna CE cu CINE!

#491
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postzexelica, on 27th September 2010, 02:52, said:

Sunt corecte amandoua. Botezul in numele lui Hristos, care este Dumnezeu, iar Dumnezeu este Tata, Fiu si Duh Sfant.
Ai revenit la ganduri mai bune Zexe? Sau ai avut un moment de ratacire cand ai postat?

#492
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postmario_bril, on 27th September 2010, 13:10, said:

Ai revenit la ganduri mai bune Zexe? Sau ai avut un moment de ratacire cand ai postat?
Vad ca el te contrazice cu botezul in numele Tatalui, Fiului si Sfantului Duh.

#493
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postzexelica, on 29th September 2010, 11:09, said:

Vad ca el te contrazice cu botezul in numele Tatalui, Fiului si Sfantului Duh.
El inca nu intelege Trinitatea intrucat, desi Branham o nega cu fervoare, recunostea ca Dumnezeu este si Tatal, este si Fiul si este si Sfantul Duh. E mai greu la asta ca nu stie cum sa le impace cata vreme Branham a facut o varza.

Edited by mario_bril, 29 September 2010 - 18:28.


#494
7culori

7culori

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 19.02.2010
Varza faceti voi cu treimea voastra idolatra ,dar uite cum e corect ce zice Zexe,numa ca nici el ,nici tu nu vedeti ,si asa o sa r

amineti nevazatori pina veti matura aluatul cel vechi trinitar. La afirmatia de mai jos ,pui IISUS acolo unde a scris Dumnezeu si atunci se schimba totul si atunci ,abia atunci ,vezi cu cine ai a face!



"Sunt corecte amandoua. Botezul in numele lui Hristos, care este Dumnezeu, iar Dumnezeu este Tata, Fiu si Duh Sfant."

Deci Hristos este Iisus ,care este Meshia ,iar IISUS este Tata ,Fiu ,Duh Sfint, asa spuneau si apostolii,altfel daca nu vedem cine este Subiectul in Biblie ,sintem ca toata lumea care zice ca D-zeu este unul si nu conteaza ca e buddha,sau crisna sau zamolxe sau mai stieu ce zeu ,am uitat de alah. NUMAI Iisus este D-zeul adevarat si viata vesnica ,dar aici e vorba de taina devenirii Lui ,care a inceput ca un copilas(Isaia9.6), a continuat ca Fiu, ca in final sa fie Insusi D-zeu


44. Apoi le-a zis: "Iata ce va spuneam cand inca eram cu voi, ca trebuie sa se implineasca tot ce este scris despre Mine in Legea lui Moise, in Proroci si in Psalmi."

45. Atunci le-a deschis mintea, ca sa inteleaga Scripturile.




25. Atunci Isus le-a zis: "O, nepriceputilor si zabavnici cu inima, cand este vorba sa credeti tot ce au spus prorocii!

26. Nu trebuia sa sufere Hristosul aceste lucruri si sa intre in slava Sa?"

27. Si a inceput de la Moise si de la toti prorocii si le-a talcuit, in toate Scripturile, ce era cu privire la El.

#495
mossel

mossel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 26.04.2009
Mă, voi ați citit Biblia Hazlie, asta numai în cazul în care ați citit ceva. Mă rog, pentru voi era serioasă...

Ia puneți-vă cu toții la lucru singurul neuron credincios care v-a mai rămas și meditați puțin a cărui teorie o îndreptățesc și o dovedesc adevărată, antiprost textele din Isaia:

Ascultați, surzilor; priviți si vedeți, orbilor!, vedeți voi vreo tentă  sau măcar vreo aluzie sau cea mai mică sugestie către vreo tâmpenie trinitară sau branhamistă? Isaia 42:


Iata Robul Meu, pe care-L sprijin, Alesul Meu, in care Isi gaseste placere sufletul Meu. Am pus Duhul Meu peste El; El va vesti neamurilor judecata.     :death: :death: :death:  

(Cât de loază poate fi cineva să nu constate că io nu spun altceva decât spune Scriptura...)


Iata Robul Meu, pe care-L sprijin, Alesul Meu, in care Isi gaseste placere sufletul Meu.  

Eu, Domnul, Te-am chemat ca sa dai mantuire si Te voi lua de mana, Te voi pazi si Te voi pune ca legamant al poporului, ca sa fii Lumina neamurilor,

sa deschizi ochii orbilor, sa scoti din temnita pe cei legati si din prinsoare pe cei ce locuiesc in intuneric.



Habar n-aveți. Domnul să fie cu voi toți, dar eu cred că o să se plictisească repede.

Edited by mossel, 30 September 2010 - 00:08.


#496
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Deci Scriptura e gresita cand spune sa botezam in numele Tatalui, al Fiului si al Sfantului Duh, da? Brănhănel si cu Șarli Rasăl să trăiasca, nu? Că Scriptura e greșită, nu ei.

#497
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postzexelica, on 2nd October 2010, 02:31, said:

Deci Scriptura e gresita cand spune sa botezam in numele Tatalui, al Fiului si al Sfantului Duh, da? Brănhănel si cu Șarli Rasăl să trăiasca, nu? Că Scriptura e greșită, nu ei.
:thumbup:

#498
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,712
  • Înscris: 16.03.2004

View Postpenticostalul, on 06 iunie 2018 - 12:35, said:

Pentru ca nimeni nu te poate boteza daca nu este preot.

Unde scrie asta?

#499
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdark, on 06 iunie 2018 - 12:51, said:

Unde scrie asta?
ce?Posted Image

#500
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postdark, on 06 iunie 2018 - 12:51, said:

Unde scrie asta?
In mintea si in inima noastra.
Unde si cum ar trebui sa scrie, ca sa crezi si tu?

#501
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,712
  • Înscris: 16.03.2004
În Sfintele Scripturi ale Noului testament. Acolo trebuie să scrie că doar un preot poate oficia botezul. Scrie așa ceva?

#502
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postdark, on 06 iunie 2018 - 13:07, said:

În Sfintele Scripturi ale Noului testament. Acolo trebuie să scrie că doar un preot poate oficia botezul. Scrie așa ceva?
Nu.

#503
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,712
  • Înscris: 16.03.2004
Nasol atunci, ai tuflit scufia! Posted Image

#504
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Poti spune si de ce?
Sau doar asa, pentru distractie?
Spune-ne, sa ne radem si noi!

:)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate