Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

Windows 7 vs. Windows XP

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1494 replies to this topic

Poll: Poate sa ajunga Windows 7 mai iubit ca Windows XP ? (2389 member(s) have cast votes)

Poate sa ajunga Windows 7 mai iubit ca Windows XP ?

  1. Da (1828 votes [76.42%])

    Percentage of vote: 76.42%

  2. Nu (564 votes [23.58%])

    Percentage of vote: 23.58%

Vote Guests cannot vote

#91
localintruder

localintruder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 01.04.2009

View PostRCG, on Jan 11 2009, 21:14, said:

Va ajunge cel mai folosit Windows world-wide. Deja mica "revolutie" a inceput. Interfata ce da spre KDE si viteza lui XP sunt atuurile lui.

Winows 7 nu are tocmai viteza lui XP, am o configuratie buna, si asa, varianta beta fiind merge mult mai slow ca un XP ca sa nu spun ca mananca mult mai multe resurse decat XP, evident. Am sa incerc si Vista ca sa fac o compratie dar pana una alta windows 7 nu mi merge prea rapid si am o configuratie peste ce se cere lui 7 ca sa ruleze bine.

#92
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View Postlocalintruder, on May 14 2009, 12:17, said:

Winows 7 nu are tocmai viteza lui XP, am o configuratie buna, si asa, varianta beta fiind merge mult mai slow ca un XP ca sa nu spun ca mananca mult mai multe resurse decat XP, evident. Am sa incerc si Vista ca sa fac o compratie dar pana una alta windows 7 nu mi merge prea rapid si am o configuratie peste ce se cere lui 7 ca sa ruleze bine.
xp a aparut in?????
Retail: October 25, 2001.

Quote

Here's What You Need to Use Windows XP Professional
PC with 300 megahertz or higher processor clock speed recommended; 233 MHz minimum required (single or dual processor system);* Intel Pentium/Celeron family, or AMD K6/Athlon/Duron family, or compatible processor recommended
128 megabytes (MB) of RAM or higher recommended (64 MB minimum supported; may limit performance and some features)
1.5 gigabytes (GB) of available hard disk space*
Super VGA (800 x 600) or higher-resolution video adapter and monitor
CD-ROM or DVD drive
Keyboard and Microsoft Mouse or compatible pointing device
si tu ai un pc?
vs. windows7:

Quote

1 GHz 32-bit (x86) or 64-bit (x64) processor
1 GB of system memory


#93
localintruder

localintruder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 01.04.2009

View Posteasy90rider, on May 14 2009, 14:24, said:

xp a aparut in?????
Retail: October 25, 2001.

Eu ii dadeam raspuns antepostatorului meu care afirma ca 7 are viteza lui XP, sa fim seriosi. Din 2001 au aparut o tona de update uri si service pack uri aditionale si nu cred ca un sp3 la XP va merge la fel pe un sistem din 2001 ca versiunea aparuta atunci. La fel si cu windows 7, asta e o versiune beta inca si cand, peste ani, va aparea versiunea finala, nu va mai avea 2-3 Gb kitul si nu se va incarca la fel de repede Windows 7.
Deci care e problema sa compari viteza lui XP cu cea a lui 7 indiferent de data aparitiei pe piata a lor?

#94
Al3cscs

Al3cscs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.05.2009
eu zic ca inca nu... poate peste vreo 3-4 ani ... deocamdata nu toata lumea are pc de windows 7 ;) asta ar fi singurul motiv ;) !

#95
iuli_iuly10

iuli_iuly10

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 245
  • Înscris: 27.03.2009
eu am avut windows xp si mi`am instalat seven transformation pack.....e bun....windows 7 e soooper fain

#96
olympykus

olympykus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 04.06.2008
am si eu o intrebare: merg instalate programele pe Win7 sau fac cum faceau cu vista la inceput, de ziceau ca nu suporta windows vista? ma tenteaza sa il incerc si eu dar asta e singurul lucru care ma retine ....

#97
Urmelinho

Urmelinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 26.12.2007

View Postiuli_iuly10, on 21st May 2009, 18:18, said:

eu am avut windows xp si mi`am instalat seven transformation pack.....e bun....windows 7 e soooper fain
păi de ce nu ai băgat W7? de ce ai ales un tuning vizual al Xp-ului în loc să ai și vizual și securitate?

#98
kNN

kNN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 28.08.2008
L-am mai folosit dar pe atunci mai jucam CS si nu mergea bine. Mai nou nu mai joc jocuri (mai un PES 08 pe aici pe dincolo.. ) si il folosesc doar pentru browsing, pentru care mi se pare excelent. Aveam si eu "gandirea de sapa" cum zicea careva pe aici, dar dupa ce l-am testat mai multa vreme am trecut la el fara discutii :). XP e ok pentru sisteme slabe...ca al meu ( http://valid.canardp...c.php?id=549122 ), dar si w7 mi se misca ok (desi cam sta mai mult la boot...).

#99
b0se

b0se

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 26.05.2009
Oare de ce am mereu probleme cand vreau sa sterg ceva din recycle bin ? Am incercat diferite build-uri .

#100
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

View Postcrysty2k5, on 11th January 2009, 17:30, said:

Poate sa ajunga Windows 7 mai iubit ca Windows XP ?

Daca DA, de ce ?

Daca NU, de ce ?
Imposibil de raspuns exact la intrebare, dar baietii lui "Bill" te pot obliga sa-l iubesti.
Cum? Limitand sau eliminand suportul pentru XP.

View Postady_chesnoiu, on 11th January 2009, 17:40, said:

DA , normal . Este revolutionar ! Merge mai bine , arata mai bine , a evoluat din alt sistem de operare , multe altele .
In afara de zorzoane ce vezi tu "revolutionar" la el?

#101
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007
Majoritatea considera XP-ul super stabil pentru ca nu au avut tangenta decat cu SP2, iar acum mai nou SP3. Posed toate cele 3 sisteme de operare, cu licenta (mai putin Seven care este evaluation copy, dar cand apare finalul o sa fie si el). Din toate, cel mai des folosesc Vista, urmand Seven si ultimul XP. Trecerea de la Vista/7 la XP este insotita de o perioada de accomodare, XP este mult mai greoi in configurari uzuale, dar imi permite un acces mai punctual asupra resurselor. Pentru aplicatii care nu au treaba cu home-userul prefer XP, este arhicunoscut, usor de anticipat, iar augmentat cu diferite subsiteme reprezinta o platforma buna, mai ales pentru dezvoltatrea de sisteme embeded (alaturi de CE si Mobile!).
Vista pe de alta partea este un sistem care se configureaza aproape singur, user friendly cu o evolutie clara spre idiot proof. Din punctul asta de vedere este mult mai rezistent la "perturbatii" decat XP, ca platforma multimedia iarasi este peste. De cand am luat notebook-ul cu Vista nu l-am reinstalat niciodata si merge perfect, oricat l-am stresat. Windows 7 chiar se configureaza automat, securitatea este mai sus decat la Vista, dar nu mai este la fel de stresanta. Consuma mai putine resurse, dar nu cu mult, oricum le aloca mai bine.
Din punctul meu de vedere, pe notebook raman cu Vista Premium, nu simnt nevoia sa trec pe Seven, desktopul ramane cu Seven pentru are rost sa cumpar inca un Vista, pentru ca sunt foarte asemanatoare, iar notebook-ul de 13.3 ramane cu XP pentru ca imi consuma mai greu bateria si este 100% compatibil cu toate aplicatiile care imi trebuie in dezvoltare.

Sistemele :
XP - Dell Latitude 13.3" T7250, 1 GB DDR2, video integrat - merge perfect
Vista Premium, - Sony Vaio, C2D , 1 GB DDR2, video integrat - merge perfect, dar boot-eaza mai greu la inceput (fara Aero activat).
Windows 7 - Desktop, X2 6000+, 2GB DDR2 CL4, 8800 GTS 640 mb - merge perfect, dar nu este compatibil cu toate aplicatiile care ruleaza pe XP si Vista.

#102
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

View PostTom_Cat, on 7th June 2009, 14:07, said:

Majoritatea considera XP-ul super stabil pentru ca nu au avut tangenta decat cu SP2, iar acum mai nou SP3.
Probabil, dar nu e cazul meu.
Am testat W7 si Vista si nu am vazut cresteri de performanta, nici in aplicatiile pe care le folosesc frecvent, dar nici in jocuri.

#103
ammelyia

ammelyia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.06.2009
7 va ajunge mai folosit decat XP, din cauza graficii
just wait for the big companies ;-)

#104
GogolBordello

GogolBordello

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 20.05.2007
vis a vis de xp vs win 7
am o problema, am scris cu office 2003(in word) un document pe win 7, si i l-am trimis cuiva, iar acela are win xp si tot office 2003, dar el nu vede diacriticile, adica vede doar ă î â, dar nu si pe ș ț . aveti idee cum se poate rezolva aceasta problema?

#105
Nick_White

Nick_White

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 16.10.2004
Vezi aici de ce nu merg si cum se poate rezolva.

#106
Mikay5000

Mikay5000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 30.04.2008
Cred ca in vreo 3 ani va ajunge mai iubit 7 decat XP. Din cauza graficii, nu mai apar atatea probleme ca la xp.

#107
mano42

mano42

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 05.08.2007

View Postady_chesnoiu, on 11th January 2009, 20:30, said:

Majoritatea Windows-urilor au fost iubite , dar Microsoft a dat-o si in bara , cu unuele care nu au fost finalizate niciodate cum ar fi :
*Longhorn
*Whistler (nu va ganditi la XP , este diferit)
*Neptune

Cum adica Whistler e diferit de XP?  E acelasi supa doar in stadiu beta.

Whistler era numele de cod la proiectul XP, si chiar s-a numit Whisler pana ce era in stadiu beta. Am folosit Whislerul ca si acum win7 RC.

#108
Tibbi

Tibbi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 22.02.2007
Pe computerul de la serviciu aveam Windows XP SP3 cu licenta. Din cauza crash-urilor destul de dese si enervante aparute fara a stresa in vreun fel sistemul cu programe complicate, mai ales atunci cand aveam nevoie de computer, m-am hotarat sa instalez Windows 7 RC si il voi folosi pana la anul cand va expira versiunea free. 7 este un pas foarte mare facut de Microsoft spre stabilitate mai ales, dar si spre alocarea resurselor de catre sistemul de operare. Folosesc 7 si pe desktopul personal care are aceeasi configuratie cu cel de la serviciu, cu exceptia procesorului care este dual-core. Pot spune ca 7 foloseste mult mai bine decat XP un dual core.
Nu cred ca este justificata o comparatie intre 7 si XP intrucat sunt doua sisteme de operare nascute la 7 ani diferenta, fiecare trebuind sa satisfaca cerinte software si hardware din perioade diferite, dar pot sa spun ca Windows 7 este un sistem de operare bun.

Edited by Tibbi, 18 June 2009 - 10:37.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate