Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Masina care merge pe baza de apa sau hidrogen, inventata ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
10 replies to this topic

#1
razvan915

razvan915

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 11.03.2008
Nu vreau sa par conspirativ dar am auzit ( doar auzit , nu am citit din surse verosimile) cum ca masina care merge pe baza de apa sau chiar hidrogen ar fi inventata si este "ascunsa" de mai marii detinatori de petrol . Ati auzit asa ceva sau a fost doar un zvon spus la intamplare? Multumesc

Edited by razvan915, 10 January 2009 - 20:25.


#2
cardinal

cardinal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,127
  • Înscris: 28.06.2006
eu cred ca tu esti un mare credincios si un monarhist :)

nu e nimic, stai linistit, dumnezeu va va mantui :)

Edited by cardinal, 10 January 2009 - 21:04.


#3
razvan915

razvan915

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 11.03.2008

View Postcardinal, on Jan 10 2009, 22:04, said:

eu cred ca tu esti un mare credincios si un monarhist :)

nu e nimic, stai linistit, dumnezeu va va mantui :)
cum ai dedus ? care este rationamentul ?

#4
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008
Eu cred ca un astfel de zvon este adevarat. Probabil s-a inventat o astfel de masina dar este ascunsa pentru a nu afla nimeni de ea sau se va inventa. Pe la inceputul secolului 20 a fost inventat prima masina care nu utiliza carburanti, dar ulterior au schimbat-o pentru a utiliza carbuanti. Aceasta schimbare de ultima oara s-a facut pentru a imbogati multe persoane din lumea intreaga. Multe tari s-au imbogatit de pe urma petrolului tari precum, Arabia Saudita, Rusia, fara resursele de subsol cred ca populatia ar muri de foame si crezi ca ar fi cineva prost sa renunte sa mai extraga petrol dupa ce s-au imbogatit asa mult.

#5
Flegmatic

Flegmatic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 24.06.2008
exista masina care merge pe hidrogen, a aparut la top gear facuta de Honda parca, pretul litrului de hidrogen este identic cu cel al benzinei si se incarca rezervorul la fel de repede. Va fi folosit ca alternativa cand petrolul se va termina + ca nu polueaza.

varianta pe curent nu este buna asta ramanand singura alternativa nepoluanta dar la fel de costisitoare cu cea a benzinei cand nu va mai fi petrol

#6
Huck_

Huck_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 04.06.2007

View PostFlegmatic, on Jan 10 2009, 17:48, said:

exista masina care merge pe hidrogen, a aparut la top gear facuta de Honda parca, pretul litrului de hidrogen este identic cu cel al benzinei si se incarca rezervorul la fel de repede. Va fi folosit ca alternativa cand petrolul se va termina + ca nu polueaza.

varianta pe curent nu este buna asta ramanand singura alternativa nepoluanta dar la fel de costisitoare cu cea a benzinei cand nu va mai fi petrol

Problema cu masina pe hidrogen este ca productia hidrogenului consuma mai multa energie decat cea degajata prin arderea lui.
Lucru care practic inseamna ca hidrogenul nu rezolva nici una din problemele energetice care vor apare cand petrolul va fi din ce in ce mai costisitor de extras.

#7
razvan915

razvan915

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 11.03.2008
@flegmatic : varianta pe curent e destul de greu ...
Pe baza de apa, teoretic pare usor, practic pare a fi mai greu. De ce teoretic pare usor ? Oricine stie catusi de putina chimie stie ca hidrogenu arde si oxigenu intretine arderea, deci pteoretic e usor, cum s-ar putea face un dispozitiv care sa separe hidrogenul de oxigen din apa ?

#8
Strike

Strike

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 30.04.2004
Acum la Antena 3 tocmai ruleaza o emisiune pe tema asta. Pe langa Honda, si Toyota a pus in circulatie masini pe baza de hidrogen. De asemenea au si aparut cateva pompe de hidrogen in California, statul in care sunt testate.

#9
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Proiectul statiilor de alimentare cu hidrogen include productie de electricitate din energii regenerabile (soare, vant, apa). Asadar poate ca se consuma mai multa electricitate decat puterea calorica degajata prin arderea hidrogenului, dar cine crezi ca sufera cand energia vine de la vant? Sau daca nu e suficient poate sa vina si de la reactoare nucleare si atunci ar fi suficient.

A, da, iar statiile de hidrogen si-ar produce singure hidrogenul, au nevoie numai de o sursa de apa.

Da, a fost la Antena 3 aseara o emisiune. Nu numai ca tehnologia exista, dar este si matura. Problema e cu costurile exagerat de mari prin faptul ca nu exista productie in masa. O sa se treaca si peste asta. Un picut de rabdare. Nu mai mult de 10-15 ani.

#10
Flegmatic

Flegmatic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 24.06.2008
idea de baza e ca s'a gasit o alternativa buna si sigura care sa functioneze la fel de bine ca petrolul dar mai putin poluanta

#11
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Voi n-ati citit topicul asta? http://forum.softped...howtopic=367655

Closed!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate