Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 

Nucul: plantare si intretinere - topic dedicat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6824 replies to this topic

#4969
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008

 cflorin32, on 27 noiembrie 2015 - 22:31, said:

Exemplele concrete 'avizeaza' cel mai bine. Eu cred ca e un lucru bun ca cineva isi povesteste experienta, fie ea de succes ori esec. Cine doreste ia legatura cu respectivul forumist si eventual merge si vede o livada reusita ori distrusa.

De acord cu cele 3 puncte mentionate de tine.

Daca eu ii spun unui  client ca are nevoie de sistem de irigatii si el nu are bani sa si-l faca...eu sunt vinovat  ca nu scoate productiile pe care soiul le poate da?
Daca eu ii spun unui client sa isi puna niste capcane cu feromoni si el nu isi pune... eu sunt vinovat, pentru ca are pierderi legate direct de atacul daunatorilor respectivi?
Daca eu ii spun unui dobitoc sa nu puna lucerna intre nuci si el pune pana la 10 cm de tulpina... eu sunt vinovat ca lui i se usuca o parte din ei exact pentru ca el a facut pe dos ce i-am spus?
Daca la plantare dl Antonie prefera sa lucreze cu tigani pe care sa ii plateasca cu 50 de lei pe zi de munca, eu sunt vinovat ca  lui nu-i supravietuiesc prea multi pomi plantati de acesti tigani, pentru care nu conteaza prea mult daca sunt sau nu goluri de aer la radacina?
Daca eu ii spun unui client sa  faca un anumit tratament foliar si el nu il face...eu sunt vinovat?

Asta nu inteleg  multi din cei ce vor sa isi faca livezi de nuc: ca ei au o responsabilitate in modul cum  arata livada lor dupa un anumit timp! Nu eu.

Iar in cazul nostru, cu dl Antonie de mai sus... el e unul din aceia care cred ca daca stiu cum sa se foloseasca de google, stiu ce au de facut in livada lor, doar pt ca "a citit pe internet". In cazurile astea- ca al celor care stiu doar pt ca au cititi pe internet... nu mai bine imi vad eu de treaba? Nu mai bine va las pur si simplu sa "experimentati" pe banii si pe  pielea voastra si sa va uitati apoi in oglinda la cat ati fost de destepti? Si apoi sa faceti public  tot ce ati facut, pe gratis?  Pe bune...  e ultimul mesaj pe care il postez aici. Mi-au ajuns toate de pana acum. Dumnezeu cu mila!

Edited by iosif73, 29 November 2015 - 17:41.


#4970
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Si totusi, daca privesti peste orgoliul tau o sa realizezi ca sfaturile pe care le`ai lasat tu aici or sa fie multi multi ani de acum incolo disponibile multor persoane care vor sa se apuce de treaba asta cu nucile.
Treci peste ca`i mai sanatos, adica or sa te gandeasca multi de sanatate cand or citi pe aci, chiar si peste 10 ani, cine stie ?

#4971
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008
pe bune, atat ai inteles tu din tot ce am scris aici? Ca am orgoliu? Nu ai sesizat ca m-am saturat de insultele  unora de pe aici? Te si va anunt ca nu-s masochist. Nu mai accept insulte din partea nimanui. Asta e cruda realitate. Si din acest motiv, prefer sa imi vad de treburi si sa nu ma intereseze daca va frangeti gatul sau nu in acest domeniu.

#4972
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Peste insulte nu treci din cauza orgoliului. Daca nu stiai ca`l ai, afli acum.
Ajutorul a zeci sute de tineri ar trebui sa primeze in fata catorva care te insulta.

#4973
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008

 rid, on 29 noiembrie 2015 - 19:25, said:

Peste insulte nu treci din cauza orgoliului. Daca nu stiai ca`l ai, afli acum.
Ajutorul a zeci sute de tineri ar trebui sa primeze in fata catorva care te insulta.

Nu ma apuc sa iti demonstrez ca stiu ce e aia psihologie inversa si  nici cat e de subtire  rationamentul tau. Cum te simti daca te bag- practic si teoretic - in ma-ta, indiferent cat de corect vorbesti dumneata despre un subiect? Te lasa orgoliul sa treci peste asta si sa te focalizezi doar pe cat ajutor am dat tinerilor despre care vorbeai? PS : Asta e doar un mic exemplu despre cat de usor iti e sa vorbesti  cand nu esti tu cel injurat zi de zi. Poate asa intelegi si tu de ce m-am saturat .

Edited by iosif73, 29 November 2015 - 19:47.


#4974
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 iosif73, on 29 noiembrie 2015 - 17:25, said:

...Mi-au ajuns toate de pana acum. Dumnezeu cu mila!
Suntem doi în situația asta acum.
Chiar patru, fiindcă Claudia și dom' doctor urmăresc și ei acest topic.

Eu unul, mai fățiș mai discret, am încercat să calmez lucrurile atât cât mi-a permis regulamentul forumului.
Fiindcă treaba mea-i să aplic regulamentul forumului, nu să fac dreptate.

În fața regulamentului suntem toți ca unul și unul ca și toți.

Dacă domnia ta nu ai întâlnit tot felul de frustrați în trafic, înseamnă că n-ai condus.
Dacă rezolvarea îți este să mergi cu trenul, este alegerea domniei tale, iar noi o vom înțelege și respecta.

Sfatul meu ar fi să încerci a-i accepta pe cei din jur așa cum sunt, fără a le cere imposibilul...
Cantitatea-i importantă numai la vot, aș dori să vezi și calitatea celor care îți apreciază cu adevărat timpul și informațiile.

Până o mai cugeți oleacă, te voi ruga respectuos să respecți recomandarea de la 3.h din regulamentul prezentului forum.
De asemenea, te rog să nu mai postezi nimic până mâine seară.
Îți adresez rugămintea de a nu mai scrie nimic, nu fiindcă aș avea butoanele defecte, ci fiindcă sper că îmi vei înțelege pdv și vei reflecta asupra lui.
Și nu numai.

Mulțumesc.

#4975
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
Iaca-ma-s si eu cu bagatul in seama.
Ma, e naspa sa te sictireasca unii din jur cu porcarii, toti am avut momente cand am pus la suflet, cu timpul am invatat sa devenim mai nesimtiti si sa ne doara nici in cusatura...
De aia cred ca e de inteles o astfel de atitudine.
Drept e si ca din pozitia aluia neimplicat iti vine sa bagi un "stai potol"...

Cine le cerne pe toate la locul lor? Ala care nu iarta.... nu moderatorul bre, timpul...
El singur ne face mai intelepti, mai rabdatori cu ce nu ne place, mai intelegatori..chiar si fata de cei mai saracuti cu duhul, caci, nu-i asa, sunt multi si au si ei imparatia lor.

Rabdare tuturor, apa se linisteste, zoaia se alege...nu e placut cand garla e pamant si la vale plutesc rahati si gunoaie dar se limpezeste....
Iosif s-a mai suparat de cateva ori, ghinionul lui, nu si al nostru, ca e mult prea virusat sa stea de tot departe...

Hai sa-l lasam pe om sa-si toace dracii, are motive, probabil deja stie ca nu vorbeste chiar exclusiv cu peretii....asa ii e felul..nu e nevoie saul intoarca cineva, are nevoie probabil doar de o pauza, probabil mai mare de o zi cat a oferit atat de generos domnu scaiba...
S-o mai intoarce el p'aci singurel cand o simti ca are de ce si pentru cine, cand o fi momentul.
In rest, pana atunci, oricum nimic util nu s-ar produce, chiar si cu el de fata, ca ce e important sua spus si s-a ras-spus de ne-am plictisit noi citind, dapai el zicand..io drept va spun, il mai injur in gand desi pricep ca are.dreptate...mai du-te nene iacacui cu analiza ta de sol si cu "cititi in urma"...:lol::lol:

Ca tot e cu lungeala, hai La multi ani! de ziua natinii si asa, mai pe coate, mai pe burta, sa dam 'nainte cu nucii, care cum poate, e mai bine decat nimic, bah macar de o coliva buna sa avem..daca nu e a noastra ar fi chiar sublim.

#4976
costi245

costi245

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 10.09.2012
Deja de doua pagini numai va certati pe aici. Ganditi si voi mai pozitiv, disputele astea chiar nu sunt nimanui de folos.

On topic:
Am luat cativa puieti altoiti de Geoagiu65 si Sibisel44 la 12 RON bucata. Incet, incet se va ieftini pe la noi piata puietilor.

#4977
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
12 lei,altoiti !?,de unde?

#4978
mr_ady_bmw

mr_ady_bmw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 06.06.2006
La 12 lei altoit nu ti-l da nimeni. Și dacă era altoit în curtea blocului nu îl luai cu atâta.

#4979
costi245

costi245

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 10.09.2012
Daca doresti pot sa-ti vand cu 12 EUR bucata.

#4980
mr_ady_bmw

mr_ady_bmw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 06.06.2006
Poți să ne dai niște date de unde ai luat?
Niște poze cum arată altoiul?

#4981
raul-sj

raul-sj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 03.12.2014

 parintele, on 30 noiembrie 2015 - 01:01, said:

Iaca-ma-s si eu cu bagatul in seama.
Ma, e naspa sa te sictireasca unii din jur cu porcarii, toti am avut momente cand am pus la suflet, cu timpul am invatat sa devenim mai nesimtiti si sa ne doara nici in cusatura...
De aia cred ca e de inteles o astfel de atitudine.
Drept e si ca din pozitia aluia neimplicat iti vine sa bagi un "stai potol"...

Cine le cerne pe toate la locul lor? Ala care nu iarta.... nu moderatorul bre, timpul...
El singur ne face mai intelepti, mai rabdatori cu ce nu ne place, mai intelegatori..chiar si fata de cei mai saracuti cu duhul, caci, nu-i asa, sunt multi si au si ei imparatia lor.

Rabdare tuturor, apa se linisteste, zoaia se alege...nu e placut cand garla e pamant si la vale plutesc rahati si gunoaie dar se limpezeste....
Iosif s-a mai suparat de cateva ori, ghinionul lui, nu si al nostru, ca e mult prea virusat sa stea de tot departe...

Hai sa-l lasam pe om sa-si toace dracii, are motive, probabil deja stie ca nu vorbeste chiar exclusiv cu peretii....asa ii e felul..nu e nevoie saul intoarca cineva, are nevoie probabil doar de o pauza, probabil mai mare de o zi cat a oferit atat de generos domnu scaiba...
S-o mai intoarce el p'aci singurel cand o simti ca are de ce si pentru cine, cand o fi momentul.
In rest, pana atunci, oricum nimic util nu s-ar produce, chiar si cu el de fata, ca ce e important sua spus si s-a ras-spus de ne-am plictisit noi citind, dapai el zicand..io drept va spun, il mai injur in gand desi pricep ca are.dreptate...mai du-te nene iacacui cu analiza ta de sol si cu "cititi in urma"...Posted ImagePosted Image

Ca tot e cu lungeala, hai La multi ani! de ziua natinii si asa, mai pe coate, mai pe burta, sa dam 'nainte cu nucii, care cum poate, e mai bine decat nimic, bah macar de o coliva buna sa avem..daca nu e a noastra ar fi chiar sublim.

Asta-i gandirea care ne face pe noi romanii sa avem doua viteze in progres: incet si foarte incet. In loc sa ne educam caracterul si sa respectam valorile (ex.un om cunoscator al domeniului sau), sa cream acel sistem in care oamenii buni la ceva sa se poata manifesta, sa avem incredere unii in altii, mai bine sa se schimbe valorile dupa multimea de netoti si nestiutori. Halal gandire. Si atunci ne mai miram ca astfel de oameni isi cauta universul de manifestare in alte parti ale Europei sau lumii , sau se retrag intr-un coltisor al lor , iar restul raman cu nestiinta lor cu tot.

 costi245, on 30 noiembrie 2015 - 18:24, said:

Daca doresti pot sa-ti vand cu 12 EUR bucata.

Hai fama sa inteleg; adica toate pepinierele serioase din Europa produc nuci altoiti la masa cu min 6-7 eur (anul I) sau 12-15 eur (anul II), noi toti ne orientam inspre ele si tu esti mult mai destept si cumperi cu 12 lei altoit, si inca si din cele mai bune soiuri zonate pentru Transilvania. Bravo!!!

OK;  Si ce va spuneam de respect fata de valori in postul anterior?!

#4982
Malureanu

Malureanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 21.10.2015
Domnilor,

Sunt un mare fan al acestui topic si va rog mult sa-l salvam si sa consideram de azi un punct zero de cand se va vorbii strict despre nuci si orice incepere a unei discutii cu PH acid sa fie ignorata.
Eu sunt mai nou inscris pe forum, dar va urmaresc de mai mult timp.
Initial am vrut sa fac o plantatie de Paulownia si experimental intru in anul 3 cu 20 de bucati, dar am vazut pe net acum doi ani o nuca frantuzeasca si mi-am amintit de un nuc de la cineva dintr-un sat din apropiere care ne dadea in fiecare an o plasa de nuci si aveau aceeasi forma cu franquette si erau minunate.
Si atunci am cautat si am cumparat un kg de nuci franquette sa le gust. Nuca plina de miez galben-pai,coaja subtire, gust bun un pic mai dulceag decat ale noastre.
Am inceput de o jumatate de an sa studiez piata de material saditor si sa vizitez orice livada am putut si am fost profund dezamagit.
Va dau exemple de discutii cu furnizori de puieti:
- Buna ziua, sunt interesat sa achizitionez puiet de nuc.
- Nu mai avem....si zdrang imi inchide telefonul.
sau
- Buna ziua, am vazut pe site ca aveti puiet de nuc la 12 RON
- Cum domne la 12 lei ca este la 15 si la 20 ?!!!
- Nu scrie pe site, dar la acest pret banuiesc ca este selectionat. Pe mine ma intereseaza altoit.
- Pai stii tu ba cu ce se mananca altoit ? Ba e alta treaba cu ba.......
Si pot sa continui, dar in fine, ati inteles ideea.
Eu sunt din Arges, am fost la Maracineni si nu mai au nuci, am fost la Valcea si m-au refuzat elegant, pai si atunci nu-ti vine sa Posted Image ?
Am incercat pe la localnici de care am aflat ca detin livezi de nuci, dar am vazut doar tentative de nucet .
Aaaa,...si ultima picatura: saptamana trecuta am plantat cativa nuci altoiti si abia cand i-am pus in pamant am vazut ca la unii portaltoiul era o parte putrezit. La asta nu m-am mai gandit sa verific cand i-am cumparat Posted Image .
V-am povestit o mica parte din experienta negativa ca sa va rog sa fim oameni aici pentru ca in afara forumului ne lovim zilnic de nesimtire, mediocritate si instinctul unui anumit catel rus.

#4983
costi245

costi245

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 10.09.2012
Revin cu pozele. Din pacate am aruncat restul etichetelor ca sa nu vada "ciorile" ce am plantat.

[ http://s10.postimg.org/3sacufsqx/12319770_923310897764005_1368166865_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://s10.postimg.org/dtf73r5u1/12309260_923311061097322_1434894595_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://s10.postimg.org/46bou1cuh/12336152_923311151097313_496713877_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://s10.postimg.org/o27o9ktvt/12312237_923311201097308_2138329505_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4984
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,610
  • Înscris: 23.09.2009

 costi245, on 01 decembrie 2015 - 11:10, said:

Revin cu pozele. Din pacate am aruncat restul etichetelor ca sa nu vada "ciorile" ce am plantat.
.....
De unde le-ai cumparat?(norocosule)Posted Image

Edited by vasile59, 01 December 2015 - 15:37.


#4985
costi245

costi245

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 10.09.2012
De la un magazin fitosanitar. Avea si puieti de pomi fructiferi de vanzare, printre care si 10 nuci. Evident ca i-am luat pe toti, la 12 lei bucata (cu bon fiscal). Din pacate n-am avut loc pentru toti in livada, dar la urmatoarea extindere o sa pun mai multi nuci din soiuri romanesti.

#4986
ghedanro

ghedanro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 23.03.2007
Costi.."norocosule"...asa trebuie sa arate o eticheta de pomi fructiferi...si daca nu ai ingropat punctul de altoire...ai niste hibrizi...frumusei.

Attached Files


Edited by ghedanro, 01 December 2015 - 19:06.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate