Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

MAGAZIN EBAY

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,628
  • Înscris: 20.05.2008
As vrea sa imi deschid in magazin pe Ebay, de bijuterii handmade si grafica/ mici tablouri de sevalet.

Toate bune si frumoase, am card la BRD si cont vechi pe ebay de 2 ani, de cumparator. Am vazut ca nu e greu sa deschizi un magazin mic, nu e foarte scump, dar mi-e teama de taxele postale care sunt foarte ridicate din Romania in strainatate, duble sau chiar triple + posibile alte taxe , vamale si TVA la iesirea din tara.



De ex. pretul unui pachetel de pana un kg in UE e cam 50-60 lei, asta inseamna 20 de $, daca m adaug si alte taxe.... vai si amar. Ce sa mai pomenesc de pretul uni pachet in SUA, e si m mult...



Pe langa asta, veniturile facute pe net is impozitate, si nu stiu cum sa fac cu dubla impozitere, la iesire platesc, la sfarsitul anului platesc....

Mentionez ca nu sunt inca persoana fizica, ci voiam sa incep sa vad intai daca merge treaba, si abia mai apoi sa ma inham la ceva m serios.... Astia din SUA nu au probleme, omul de rand fara firma, fara nimic poate sa vanda orice, si au preturi asa de mici la posta...



Cum sa fac sa ies mai bine? Merita sa ma apuc de asa ceva?  A incercat cineva sa vanda ceva pe ebay...?



Multumesc mult. :)

Edited by tipareth, 05 January 2009 - 17:04.


#2
alexander1805

alexander1805

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 134
  • Înscris: 24.07.2008

 tipareth, on Jan 5 2009, 17:03, said:

As vrea sa imi deschid in magazin pe Ebay, de bijuterii handmade si grafica/ mici tablouri de sevalet.

Toate bune si frumoase, am card la BRD si cont vechi pe ebay de 2 ani, de cumparator. Am vazut ca nu e greu sa deschizi un magazin mic, nu e foarte scump, dar mi-e teama de taxele postale care sunt foarte ridicate din Romania in strainatate, duble sau chiar triple + posibile alte taxe , vamale si TVA la iesirea din tara.



De ex. pretul unui pachetel de pana un kg in UE e cam 50-60 lei, asta inseamna 20 de $, daca m adaug si alte taxe.... vai si amar. Ce sa mai pomenesc de pretul uni pachet in SUA, e si m mult...



Pe langa asta, veniturile facute pe net is impozitate, si nu stiu cum sa fac cu dubla impozitere, la iesire platesc, la sfarsitul anului platesc....

Mentionez ca nu sunt inca persoana fizica, ci voiam sa incep sa vad intai daca merge treaba, si abia mai apoi sa ma inham la ceva m serios.... Astia din SUA nu au probleme, omul de rand fara firma, fara nimic poate sa vanda orice, si au preturi asa de mici la posta...



Cum sa fac sa ies mai bine? Merita sa ma apuc de asa ceva?  A incercat cineva sa vanda ceva pe ebay...?



Multumesc mult. :)
io pentru inceput m-as limita doar in tara, pui anunturi pe okazii, aukro etc si sa vezi dak iesie cv mergi mai departe

#3
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Nu-ti face probleme cu impozitarea acum. Pana nu faci cateva mii pe luna n-ai de ce sa declari. Si parerea mea ca e greu sa ajungi la cateva mii din treaba asta.

#4
dannielghi

dannielghi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 25.05.2006
poti sa-ti faci linistit magazin pe ebay. nu platesti nimic in plus fata de costul de transport (care poate fi posta romana)- lista de preturi o gasesti pe site-ul oficial. preturile sunt relativ ok. cand iti faci firma, o sa platesti taxe, impozite, etc, dar atata vreme cat vinzi una-alta pe ebay nu vad motivul.
succes!

#5
Chops_new

Chops_new

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 25.10.2008

 dannielghi, on Jan 6 2009, 19:44, said:

poti sa-ti faci linistit magazin pe ebay. nu platesti nimic in plus fata de costul de transport (care poate fi posta romana)- lista de preturi o gasesti pe site-ul oficial. preturile sunt relativ ok. cand iti faci firma, o sa platesti taxe, impozite, etc, dar atata vreme cat vinzi una-alta pe ebay nu vad motivul.
succes!

In Europa care e cea mai buna varianta de trimitere plicuri mari cu ramburs?

Aveti idee cam cat costa prin posta romana, DHL altii?

Intreb pentru ca oportunitati de comert exista pe zona asta in multe tari europene.

#6
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,628
  • Înscris: 20.05.2008
Multumesc mult de raspunsuri. Deci m-am lamurit cu impozitarea.



- La varianta plic, cu protectie de bule m-am gandit si eu, dar nu stiu daca se trec prin detectorul de metale.... Caci lucrez si cu metal si argint.... Asta ar fi cea mai ieftina metoda, stiu. Si e si rapida.


- pachetele sunt scumpe - nu stiu de ce mie nu mi se par preturi rezonabile cele de 15-20 de euro/ 60-80 lei per pachet, cand din America cu 6-10 $ vine coletul. Pe site-ul lor, sunt unele preturi, dar eu m-am fript cu ele... Am trimsi o data o recomandata imprimata destul de grea, si ma dusesem cu preturile alea in minte, destul de rezonabile, numai ca la posta mi-au cerut mult mai mult, aproape dublu. I-am mentionat fetei de acolo de site-ul lor oficial si a dat din umeri.


- Am avut ceva licitatii pe Okazii - dar pe okazii merge fff greu, sunt unele sectoare unde pur si simplu nu intra vizitatori. Sunt tone de bijuterii acolo si nimeni nici nu se oboseste sa le vada. E drept am reusit sa vand ceva... dar in general merge greu...

Edited by tipareth, 07 January 2009 - 12:06.


#7
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
din America vine cu 6$ plic (corespondență), nu colet, sau cel puțin nu e încadrat la colete.
Tarifele Poștei sunt aceleași, și pe site și la ghișeu, trebuie doar să știi ce le ceri.
Pentru colete în Europa DPD are un serviciu pe cale rutieră destul de convenabil ca preț

#8
gogy

gogy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 05.11.2006
'seara

eu unu nu vad dece te cramponezi de "taxele postale"
doar sunt platite de catre cumparator, nu de vanzator

si in cazul obiectelor mici, se poate treimite plic fara probleme si cu costuri minime

in afara de taxele de pe e-bay (in cazul unei vanzari) nu vad alte impedimente

enjoy

PS: parerea mea proprie si personala

#9
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,628
  • Înscris: 20.05.2008

 retele, on Jan 7 2009, 16:13, said:

din America vine cu 6$ plic (corespondență), nu colet, sau cel puțin nu e încadrat la colete.
Tarifele Poștei sunt aceleași, și pe site și la ghișeu, trebuie doar să știi ce le ceri.
Pentru colete în Europa DPD are un serviciu pe cale rutieră destul de convenabil ca preț

S-ar putea sa ai dreptate, intr-adevar... Dar, in general corespondenta din exterior vine direct in cartier, iar coletele la centrul vamal din oras.

Am cumparat de multe ori de pe ebay , si in afara de un mic plic, care a venit ca si corespondenta direct in cartier, restul a trebuit sa ma duc la posta centrala si eu fost deschise de factorul vamal. De aceea le-am socotit ca si COLETE. Iar preturile lor dinAmerica sau China, is sigur mai mici decat ale noastre. lol

Am trimis colete in SUA si Franta la prieteni si am platit mult, cel putin mie mi se pare mult 60-80 lei pt un colet mic.

Multumesc de info - merita incercat.  :)

 gogy, on Jan 7 2009, 17:56, said:

'seara

eu unu nu vad dece te cramponezi de "taxele postale"
doar sunt platite de catre cumparator, nu de vanzator

si in cazul obiectelor mici, se poate treimite plic fara probleme si cu costuri minime

in afara de taxele de pe e-bay (in cazul unei vanzari) nu vad alte impedimente

enjoy

PS: parerea mea proprie si personala

Ma "cramponez" pt ca sunt mari, si am experienta ca si cumparator de vreo cativa ani pe ebay. Imi fac alegerile in functie de m multe criterii printre care procentul pozitiv la feedback si taxele postale... Stiu ca multi fac asa. Taxele postale moderate atrag clientii.

Asta stiu si eu, am mentionat m sus ca mi se pare varianta cea mai buna - nu stiu insa daca pot sa treaca de detectorul de metale - bijuteriile au componente metalice. Asta e singurul lucru care ma face sa ezit in legatura cu varianta expedierii prin plic.



Multumesc inca o data. :)

Edited by tipareth, 08 January 2009 - 11:23.


#10
mikidutza_vl

mikidutza_vl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 04.01.2009
Tipareth, crede-ma ca unele lucruri din cele spuse de tine sunt aberatii. Stiu prea bine cum sta treaba cu acest site...cum sunt userii , ce vor....metode de expediere. Daca tu vrei sa vinzi bijuterii pe ebay si sa le trimiti in plic mi se pare cea mai mare prostie... crede-ma.
La sume ce depasesc 100$ multi intreaba daca trimiti marfa asigurata. Tu o sa declari ca trimiti o bijuterie in plic ? Mi se pare ceva amuzant... Inteleg ca Romania nu este privilegiata din multe puncte de vedere economic in comparatie cu USA dar fi mai inventiv... Pune-te in locul cumparatorului. Ai zis ca folosesti eBay-ul de mult timp si ai tot cumparat de acolo. Daca ai cumpara un ceas, de ex, ai accepta sa iti fie livrat in plic ? Fara asigurare ? Daca se pierde ? Daca se deterioreaza ? Stii ca firma de shipping nu este responsabila in astfel de cazuri.... Ce faci in aceasta situatie ? Ii dai alt produs ? Fii serios !
Multi userii din USA ofera free shipping dar sunt firme mari si au fel de fel de contracte cu firmele de shipping... Oricum taxele nu sunt chiar free pt ca sunt incluse in pretul produsului....Au ei grija de asta, crede-ma !..... O pers fizica care vinde pe eBay si are 2 listari...nu ofera free shipping worldwide... Esti de acord cu mine ?
Daca ai marfa ieftina in comparatie cu altii merita sa vinzi pe eBay...si shipping-ul il plateste cumparatorul. El isi va face un calcul si va decide daca sa cumpere de la tine sau nu.
De ex : tu vinzi un ceas cu 100$ si taxele de livrare si asigurare in US sunt 43$, Total 143$. Daca in USA sau altundeva el gaseste aceiasi marfa la 170$ si free shipping automat ca va cumpara de la tine,nu ? ;)

#11
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,628
  • Înscris: 20.05.2008
Multumesc mult.  :)

Aberatii, neaberatii nu de etichetari am nevoie.

Ca tot veni vorba de aberatii, cumpar frecvent swarovski si cubic zirconia de pe ebay. Multi aleg varianta plic cu bubles ca expediere. Asigurare? In nici un caz.

La bijuterii cu pret mic de 10-15 $, nici nu stiu daca merita. Oricum voiam doar un mic chit chat pe tema asta a magazinului pe ebay...

Acum m-am lamurit, solutiile le gasesc personal si in nici un caz nu aici.

Va multumesc mult pt tot si consider topicul inchis.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate