Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

DISPERAT...PROBLEME CU CSA x((((((

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
pai nu te baga la puscarie.
te obliga sa platesti un anumit procent din venitul lunar pana achiti diferenta :).

sansele sa se intample asa ceva la noi sunt mici.
doar daca pocnesti vreun camion plin cu lcd-uri de 2 metri si ala se face praf.
sau vreun car tv.

#20
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,695
  • Înscris: 30.01.2006
Si daca nu am un venit constant, si chiar sunt luni, multe, in care nu am nici un salariu? Sau daca pur si simplu inca traiesc pe banii parintilor, si o voi face inca vre-o 10 ani de acum incolo, sau mai mult? (nu e cazul meu la nici una din situatii, dar daca?) Si apoi fac o paguba de 1 mil Euro.

Si daca am minimul pe economie, pot sa platesc si 100% din salariu, ca pana fac 300 000 Euro trebuie sa treaca vreo 3000 de luni(250 ani)

Edited by test_driver, 14 January 2009 - 12:23.


#21
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
multi de daca :)
DACA vrei sa stii exact ntreaba un avocat.

#22
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,695
  • Înscris: 30.01.2006
Pai si daca nu cunosc nici un avocat??

ok ok am priceput, iti zic eu ce or sa faca, or sa te lase linistit.

#23
frumosuuuuuu

frumosuuuuuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 11.03.2008
Doamne!nu pot sa cred!cata implicare!Va multumesc din suflet....se pare ca mai exista si oameni care sunt interesati de soarta altuia...si nu exclusiv cei care posteaza pe forum doar ca sa ''se afle in treaba''!Va multumesc inca o data!S-a rezolvat!Eu a trb sa mai dau 5000000!asta este!

#24
Inspector-Daune

Inspector-Daune

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.11.2008

View Postfrumosuuuuuu, on Jan 5 2009, 16:21, said:

Da...acum am vazut..nu m-am exprimat coerent.....Eu am fost accidentat,EU SUNT VICTIMA EL VINOVATUL!asa este!Dar daca suma primita de la Asigurarea lui nu corespunde cu totalul cheltuielilor....ce pot face...?ca nu-mi convine sa pun eu diferenta de bani sa mi-o repar singur!din moment ce eu nu am avut nicio vina!1@x(((((.dati-mi mai multe informatii va implor!ce pot face eu...cum pot actiona impotriva lui...daca se poate actiona impotriva lui..mentionez ca nu am CASCO la masina!Nu cunosc prea multe detalii intrucat nu am mai fost pus in aceasta situatie anterior!va multumesc!


Reparatia autovehiculului se face pe baza RCA a persoanei vinovate de accident.
Te duci cu polita RCA + procesul verbal de la politie in original + autorizatie de reparatie la societatea de asigurare a persoanei vinovate + masina avariata.
Ti se deschide dosarul de dauna, facandu-se o constatare a avriilor, respectiv proces verbal de consatare + poze la masina.
In baza celor sus mentionate se face un calcul.. ca valoarea daunelor sa nu depaseasca valoarea autoturismului la data accidentului (presupun ca nu este un caz de dauna totala).
Te trimite la un service agreat de societate si ori iti face un deviz in cazul daunei totale ori treci direct la reparat, in functie de ceea ce iti spune inspectorul de dauna sa faci.
OK-ul de plata se da de catre societate direct in service, prin transfer bancar, tu nu vezi nici un ban!
TU ASTEPTI DOAR SA TI SE REPARE MASINA SI S-O RIDICI GATA REPARATA!

SUCCES...  ;)

#25
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
dupa cum am prezentat in topicul accidente cineva mi-a atins masina si mi-a dat rca la otp garancia. (aripa , bara , stop , janta zgariata)

Am dus masina in service , si desii paguba la prima vedere e minora (masina e mai pretentioasa si adaosul service-ului foarte consistent)mi-au facut devizul de plata si arata cam 3990 E din care 550 E manopera. Maine urmeaza sa primeasca si OTP devizul de plata si sigur nu v-or fi de acord cu aceasta suma. Cu siguranta or  sa-mi subevalueze masina si nu stiu daca se mai incadreaza cei 3990 in reparatie. ......Insa masina o am asigurata si casco la o suma  REALA de 8500 E.

Azi am vorbit si cu o firma importatoare de piese si mi-au zis ca piesele respective valoreaza in jur de 2000-2500 E la care este posibil sa-mi dea si un discount (piesele ajung in 3-4 zile din germania). De la firma asta cea ma scumpa mi s-a parut o janta (350 E ) pe care pot sa o achizitionez din ro sh la 100E si din germania la 220 E noua.(asa ar costa piesele intre 1700-2200 E + discount aferent) In acest caz reparatia nu ar depasi cu totul 2500-2900 E , insa rca-ul nu cred ca va mai plati direct.

Ce fac ?

1.Accept sa repar masina in sistem propiu daca rca o sa-mi dea cel putin 3500 E ?  (afacere sau spargere)
2.Repar pe casco cu regres la rca ? in acest caz mai tre sa platesc fransiza de 100 E (pe care vinovatul acum 1 saptamana a zis ca mi-ar plati-o el .....dar e posibil sa  figurez cu un malus )
3.Ma inteleg cu rca ....poate achizitioneaza piesele de la aceea firma si sa repare masina la service-ul cu decontare directa unde am dus-o.

As avea si banii sa platesc eu piesele in avans....dar nu stiu cum sunt OTP astia cu plata si nu am chef sa alerg dupa ei .

Edited by Marius3k, 03 February 2009 - 08:25.


#26
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007

View Postmorogan, on Jan 7 2009, 22:19, said:

Limita e de 700.000
Naspa situatie ar fi sa faci dauna totala un Ferarri de 750.000 E... :(

View Posttest_driver, on Jan 14 2009, 12:21, said:

Si daca nu am un venit constant, si chiar sunt luni, multe, in care nu am nici un salariu? Sau daca pur si simplu inca traiesc pe banii parintilor, si o voi face inca vre-o 10 ani de acum incolo, sau mai mult? (nu e cazul meu la nici una din situatii, dar daca?) Si apoi fac o paguba de 1 mil Euro.

Si daca am minimul pe economie, pot sa platesc si 100% din salariu, ca pana fac 300 000 Euro trebuie sa treaca vreo 3000 de luni(250 ani)

Platesti toata viata, inclusiv cand iesi la pensie. Bineinteles ca nu se termina aici: dupa ce dai coltu ti se retine tot ce detii, in contul daunei. Daca ai ceva pe numele tau bineinteles...

View Postcosmin_miu, on Feb 3 2009, 00:05, said:

Ce fac ?

Daca scoti 3500 E de la ei, ia banii si vinde masina daca te deranjeaza ca e putin ciobita. :) Din cate retin nu e foarte afectata.

Oricum, au ceva adaos la service. Pe deviz de max 8-900 E am: vopsit bara fata/spate si indreptat usor +vopsit aripi fata/spate.

Attached Files


Edited by C.F.S., 03 February 2009 - 00:32.


#27
ticodriver

ticodriver

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 02.09.2005

View Postcosmin_miu, on Feb 3 2009, 00:05, said:

...
1.Accept sa repar masina in sistem propiu daca rca o sa-mi dea cel putin 3500 E ?  (afacere sau spargere)
2.Repar pe casco cu regres la rca ? in acest caz mai tre sa platesc fransiza de 100 E (pe care vinovatul acum 1 saptamana a zis ca mi-ar plati-o el .....dar e posibil sa  figurez cu un malus )
3.Ma inteleg cu rca ....poate achizitioneaza piesele de la aceea firma si sa repare masina la service-ul cu decontare directa unde am dus-o.

As avea si banii sa platesc eu piesele in avans....dar nu stiu cum sunt OTP astia cu plata si nu am chef sa alerg dupa ei .


Nu platesti fransiza. Am reparat eu masina pe Casco cu regres la RCA si nu figurez cu dauna si nici fransiza nu a fost cazu', nefiind eu vinovat. In schimb a trebuit sa platesc reintregire - nu mi s-a parut normal, dar, in fine, si cei de la CSA au zis ca asa se face  :rolleyes:

#28
mst

mst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 14.02.2005
nu stiu sigur cu fransiza, dar cu malus nu cred ca vei figura. cand am avut prea multe daune pe casco mi-au pus fransiza, dar la calculul daunelor nu au luat in vedere dauna platita prin regres.

#29
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
multumesc ptr pareri.

Ieri am primit un raspuns neoficial de la asiguratorul rca otp si apoi de la service ca dauna se accepta....dar se accepta doar atat ce scrie in devizul de plata. Service-ul a zis ca intervine sa mai ceara un 250E la suma ca sa nu fie probleme , in caz de mai apare ceva.(scumpe ale drecu service-urile astea :deadtongue: )

Saptamana viitoare stiu raspunsul concret ......

Edited by cosmin_miu, 07 February 2009 - 17:56.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate