Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 

incinte audio pt auto

  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
miniyo

miniyo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.12.2008
Daca ma puteti ajuta, as vrea sa vad cateva schite, sectiuni de incinte audio tip box nu tub, pentru auto; Am inteles ca se fac f putine incinte tip tub din MDF deoarece e greu de facut pe rotund .Stiu ca trebuiesc facute dupa puterea subwooferului sau a tipului de subwoofer si ca volumul incintei este direct proportinal cu puterea subwooferului. Vreau doar informativ, pentru ca poate intr-o zi ma gandesc sa imi fac singur una. multumesc

scuzati dezacordul :) ma refeream la MDF ca e greu de facut rotund.. din graba

#2
bogdan200710

bogdan200710

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 15.11.2008
Trebuie sa faci dupa valorile subwooferului.Le pui intr-un soft, acesta calculeaza incinta si iti da schita.Tu o faci din mdf.In program poti alege si ce tip de incinta.
Am incercat si eu sa fac, dar am lasat-o pe alta data.Poate ne invata si pe noi cineva.Ma intereseaza si pe mine

#3
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
de fapt nu e asa simplu.
Difuzoarele, inafara de SPL, Putere Nominala si gama de frecventa mai au si alte date tehnice (volumul ocupat de conul membranei, cursa maxima, etc). In functie de aceste date si de tipul de incinta dorita (inchisa, cu radiatoare pasive, bass-reflex, etc) se calculeaza cu acel soft (sau pe hartie, daca stiti formulele) volumul necesar al cutiei. Forma acesteia nu este asa importanta. Din proprie experienta am vazut ca incintele trapezoidale scot sunetul cel mai clar (in cazul subwoofer-elor). "Tuburile" si in general incintele BASS-REFLEX sunt bune pentru zgomot mult.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate