Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Viata fara petrol II

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
244 replies to this topic

#73
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

 Valentine, on Dec 19 2008, 08:35, said:

[...]
Simply put, discutia asta depaseste cu mult abilitatile unora de a intelege fenomene economice, culturale si stiintifice.
[...]
Ale cui unora, Valentine, ca nu sunt sigur la care tip de user de pe acest topic de discutie te referi? La cei care vor sa construiasca o discutie normala, cu pozitii si opinii diferite dar civilizat si cu argumente clar exprimate sau la ... ceilalti, demolatori de profesie fara ... vina?

Pe vremuri, Ceausescu visa sa construiasca ceea ce el zicea ca urma sa fie "omul de tip nou". N-a reusit. De fapt nici nu era prea clar la ce fel de "om de tip nou" se referea ... Probabil ca se referea la acel "om de tip nou" care dupa ce doar citind primul si ultimul rand dintr-o opinie scrisa, crede ca isi poate exprima o parere in legatura cu acea opinie.

Nu crezi ca ar fi nevoie de oaresce comunicare inainte de a ne exprima valoroasele noastre pareri? In momentul in care niste oameni sunt nesiguri in legatura cu evolutia unor fenomene, mi se pare normal sa explorezi toate argumentele si scenariile posibile pentru a incerca sa dezlegi itele. Daca sunt si dintre aceia care STIU DEJA si au destelenit deja ogorul topicului in care noi, astilalti ne-am incurcat, atunci il rugam frumos, cu toata reverenta sa ne expuna argumentele sale ... one by one, pana cand intelegem si noi.

Pe de alta parte, daca baieti ca tine si ca ceilalti ca tine care nu pot fi suspectati nici macar o fractiune de secunda de slow minded nu reusesc sa articuleze de obicei reply-uri mai lungi de cateva propozitii, din comoditate, din emfaza ori din ignoranta a subiectului in discutie aici si nici nu vin in discutie cu vreun argument nici macar discutabil, ce sa mai vorbim de solid, atunci eu nu reusesc sa-i inteleg pe acesti baieti ... ce ii mana pe ei sa se implice in ceea ce nici macar nu-i intereseaza (cel putin aparent)? ce ii imboldeste sa se bage in ciorba chiar si prea acra a unora pe care evident ii considera sub nivelul lor? si mai ales, ce ii impiedica sa ii lumineze pe doomer-i si sa-i salveze de "boala" lor?

Nu trebuie sa raspunzi la ultimele intrebari, Valentine (aici nume generic dat celor ca tine), caci cred ca am ceva idee despre cauzele acestor atitudini.

Nota pentru cei care chiar sunt slow minded: "Boala" de care amintesc mai sus este "boala" celui ce vrea raspunsurile sale propri la intrebari pe care si le pune singur; e "boala" celui care nu se multumeste cu explicatiile altora si a celui care incearca sa vada firele ... nevazute ale acestei lumi. Acesta nu este un inocent-ignorant, este, pur si simplu, cel ce vrea sa stie.

Join us ... if you can.

Edited by Billy, 19 December 2008 - 11:50.


#74
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007

 turbo trabannt, on Dec 19 2008, 11:06, said:

care inflatie? acum suntem in deflatie!

sa ne traiasca barilul la 30$. iar dumarii sa isi dea foc de suparare ca asteroidul nu a venit la rendez vous, se mai amana apocalipsa.
inca nu avem deflatie,nici macar in america!iar din 2004 pina acum am avut in mod cert inflatie!
daca petrolul va ajunge la 30 $ atunci  vom avea deflatie si sa vezi ce bucurosi vom fi totii!
actuala stare de fapt din economia mondiala se datoreaza si idiotilor din opec!in primavara-vara ,cind bush se ruga de ei sa mareasca productia opecul o tinea pe-a lui ca oferta este in concordanta cu cererea!daca idiotii ar fi marit productia si ar fi scazut opretul la baril adica ar fi scazut inflatia,atunci bancile centrale ar fi redus dobinzile de referinta mai rapid si cu efecte mai puternice tinind cont ca ,criza era incipienta si poate ca aceasta criza nu ar fi evoluat la dimensiunea de azi!atunci idiotii se bucurau de pretul petrolului si de dobinda la certificatele americane!acum nu au nici pret ,nici dobinda si este cit se poate de posibil ca americanii in curind sa inceapa sa emita extramoneda pt a acoperi programele de relansare economica ceea ce ii va lovi si mai tare!

Edited by haplea82, 19 December 2008 - 12:02.


#75
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

 Billy, on Dec 19 2008, 01:46, said:

La cei care vor sa construiasca o discutie normala, cu pozitii si opinii diferite dar civilizat si cu argumente clar exprimate sau la ... ceilalti, demolatori de profesie fara ... vina?

Pe vremuri, Ceausescu visa sa construiasca ...
Da e clar, dupa cum zicem din oil pic in comunism, ceausescu, slow minded, de ce indienii sunt nedreptatiti, iar masonii sunt de vina pentru tot. Si Basescu. Dar mai rar ca masonii  :lol:

#76
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

 cardinal, on Dec 17 2008, 07:39, said:

de cel mai cumplit adevar din istorie va veti lovi in curand :)
si e posibil sa nici nu stiti ce v-a lovit :drac:
Corect!
Am fost inselat de amanta :(

Asta drama...

#77
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 haplea82, on Dec 19 2008, 12:01, said:

actuala stare de fapt din economia mondiala se datoreaza si idiotilor din opec!in primavara-vara ,cind bush se ruga de ei sa mareasca productia opecul o tinea pe-a lui ca oferta este in concordanta cu cererea!daca idiotii ar fi marit productia si ar fi scazut opretul la baril adica ar fi scazut inflatia,atunci bancile centrale ar fi redus dobinzile de referinta mai rapid si cu efecte mai puternice tinind cont ca ,criza era incipienta si poate ca aceasta criza nu ar fi evoluat la dimensiunea de azi!atunci idiotii se bucurau de pretul petrolului si de dobinda la certificatele americane!acum nu au nici pret ,nici dobinda si este cit se poate de posibil ca americanii in curind sa inceapa sa emita extramoneda pt a acoperi programele de relansare economica ceea ce ii va lovi si mai tare!
frate , ai ginit-o beton aici . bravo!

sa ii fut pe arafleti cum stau acuma si taie bugetul de camile brand new ca i-a atins recesiunea.

ah da si pe putin :D

#78
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007
Au renuntat la productia de limuzine cu doua cocoase si baga mare in cea de un cilindru, mai economicoasa.
Ca plan de rezerva, productia de microprocesoare.
Nisip cica au.

#79
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007

 turbo trabannt, on Dec 19 2008, 12:18, said:

frate , ai ginit-o beton aici . bravo!

sa ii fut pe arafleti cum stau acuma si taie bugetul de camile brand new ca i-a atins recesiunea.

ah da si pe putin :D
merci draga,dulce ca intotdeauna! vad ca pe arabeti ai boala da lu` "cavalerul luminii" ii iei apararea! :rolleyes:  fii consecvent!sa belim toti profitorii si speculatorii :lol:

#80
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 haplea82, on Dec 19 2008, 12:37, said:

merci draga,dulce ca intotdeauna! vad ca pe arabeti ai boala da lu` "cavalerul luminii" ii iei apararea! :rolleyes:  fii consecvent!sa belim toti profitorii si speculatorii :lol:
daca cavalerul luminii ar avea put de petrol si ar fi aiatolah as zice la fel. ala a mai facut un puz , o sosea , puii mei arabetii au stat cu mana intinsa la vest sa le faca instalatii petroliere si apoi le-au nationalizat.  :rolleyes:

nu suport saormarii in halate albe  -_-

ah ce misto e articolul asta  , ma unge pe suflet...

http://www.standard....le_in_opec.html

#81
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
34$ barilul . music to my ears . aud cum sar dumarii de pe blocuri......

#82
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
33,6$!nu cred ca-l mai poate opri ceva din cadere pina nu atinge 24$!nasoala treaba!

#83
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 haplea82, on Dec 19 2008, 14:24, said:

33,6$!nu cred ca-l mai poate opri ceva din cadere pina nu atinge 24$!nasoala treaba!
dap nasoala  B) numa pot opri din plans .

se pare ca pic oil-ul a fost de fapt un mare partz. e drept cu co2 care incalzeste puternic planeta  -_-

#84
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

 turbo trabannt, on Dec 19 2008, 14:26, said:

dap nasoala  B)  

[...]
De-ai si intelege cata dreptate ai ...

#85
biciclistu

biciclistu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 10.08.2007

 Valentine, on Dec 19 2008, 02:54, said:

Realizezi cat timp ai pierdut scriind acest post imens din care am citit eu doar prima si ultima propozitie si m-am lamurit despre ce e?
Te-ai lamurit pe dracu. Tu nu poti sa-ti dai seama ca esti in/de cacao nici daca esti la 5 metri afundat in hazna

 Valentine, on Dec 19 2008, 08:35, said:

Simply put, discutia asta depaseste cu mult abilitatile unora de a intelege fenomene economice, culturale si stiintifice. Aceleasi personaje care tipa ca va veni oil picu' si toti vom muri sunt si cei care sunt anti-civilizatie, anti-vaccine, anti-stiinta, etc. Daca lumea s-ar fi luat dupa voi am fi dat cu totii la sapa in curtea unui boier.
Discutia depaseste pe TOATA lumea de aici, dar pe langa tine trece cu viteza luminii

 Mosotti, on Dec 19 2008, 09:40, said:

n-am pierdut nici un timp, majoritatea sint postate de la serviciu :w00t:
Canti pe la nunti mosotti? Toate cele 20.000 de versuri postate de tine pe aici sunt refrenul unei manele imbecile; acelasi acordeon si tzambal isteric

 turbo trabannt, on Dec 19 2008, 11:06, said:

care inflatie? acum suntem in deflatie!
daca ar stii dumarii ce rasete in hohote se mai aud prin unele birouri cand mai posteaza o "profetie".....
In ce esti ma tu? In deflatie? Baiatu, nu te mai zbate ca nu sunt birouri alea ci celule, sshhhh, stai jos, nota 2!

#86
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 biciclistu, on Dec 19 2008, 18:08, said:

In ce esti ma tu? In deflatie? Baiatu, nu te mai zbate ca nu sunt birouri alea ci celule, sshhhh, stai jos, nota 2!
pustiu nervos, alea sunt celule nervoase , ceea iti doresc si tie  :rolleyes:

masonii te urmareste si nu te iarta cu tot ip-ul matale dinamic facut cu fane haitistu'......

#87
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007

 biciclistu, on Dec 19 2008, 02:39, said:

SCUZE tuturor, chiar si tie maimutzica mica  <_<
Se vede clar că n-ai ce face. Așa te-o învățat mama. Când vă expiră argumentele, începeți cu inepții și injurii! :nonobad:
Io cred că e de la criză. v-o afectat intelectul. Luați o gură de benzină pănă nu se gată.

Edited by jafpefata, 19 December 2008 - 23:45.


#88
Impartial

Impartial

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 01.07.2006
Nu va fie frica, e o criza mica !
Mai cade, apoi iar se ridica ...

Atata timp cat mai exista posibilitatea de a extrage o picatura de petrol din zacamintele cunoscute sau ne(re)cunoscute vom fi zgaltaiti in saua zimtilor Peak Oil.
("Prietenii" stiu de ce, cand, cat si ... mai ales ... pana cand).

Fie ca aceste zguduituri sa aseze lucrurile pe un fagas al normalitatii !

Sarbatori fericite !

#89
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

 Impartial, on Dec 29 2008, 19:11, said:

Nu va fie frica, e o criza mica !
Mai cade, apoi iar se ridica ...

Atata timp cat mai exista posibilitatea de a extrage o picatura de petrol din zacamintele cunoscute sau ne(re)cunoscute vom fi zgaltaiti in saua zimtilor Peak Oil.
("Prietenii" stiu de ce, cand, cat si ... mai ales ... pana cand).

Fie ca aceste zguduituri sa aseze lucrurile pe un fagas al normalitatii !

Sarbatori fericite !
Si de la mine urari de Sarbatori Fericite! si de La Multi Ani! prietenilor cat si mai putin prietenilor, cu alte cuvinte tutulor prietenilor ...

Ceva-ceva deja pluteste in aer, un fel de gol, ca la ... fotbal.

#90
jet li

jet li

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,828
  • Înscris: 26.08.2006
La multi ani ! :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate