Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Valoare vanzare laptop

Inlocuire hdd cu ssd la NVR

Multe fisiere apar ca protejate c...

Serie noua - Profetii biblice cu....
 Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 

Viata fara petrol II

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
244 replies to this topic

#109
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Dragă Billy, soluții există.

Uite, mai de ună zi, erai foarte supărat pe americani, spunând că nu le pasă de efectul de seră.

Ei bine, ați învins.  Au venit au voștri la putere.  Hi, hip, ura !
Trăiască lupta contra emisiei de codoi !
----------------------------------------------------------------
Reprezentanții EPA-Environmental protection Agency (Agenția de Protecție a Mediului) vor să le ceară fermierilor "taxa pe vacă", în valoare de 175 de dolari.

Dacă această propunere intră în vigoare, fermierii americani vor fi obligați să plătească 175 de dolari pentru vacile crescute în scopul obținerii laptelui, 88 de dolari pentru cele crescute pentru carne și 20 de dolari pentru porci.  Susținătorii taxei sunt de părere că noul președinte, Barack Obama, va fi de acord cu aproape orice propunere legată de reducerea efectului de seră. Reprezentanții fermierilor din New York avertizează, însă, co o astfel de taxă va duce la o creștere semnificativă a prețului laptelui.

http://www.libertate...aca-225789.html


...............................................................................

Sunt 1,5 miliarde de vaci care fac caca și trag beșini .  Consider că ar trebui să nu fim ignorați și noi, oamenii !
Suntem 6 miliarde de căcăcioși și beșinoși. Ar trebui să fim taxați pentru faptele noastre !

#110
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
ala cu co2-ul si incalzirea globala e alt topic.

Quote

Sunt 1,5 miliarde de vaci care fac caca și trag beșini . Consider că ar trebui să nu fim ignorați și noi, oamenii !
Suntem 6 miliarde de căcăcioși și beșinoși. Ar trebui să fim taxați pentru faptele noastre !

Sistemul digestiv al vacilor foloseste bacterii anaerobe metanogene pentru digestia celulozei. Numai cine se considera vaca isi imagineaza ca stomacul sau functioneaza la fel.

Taxele nu rezolva nimic, aici iti dau dreptate.

#111
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

 tomaso, on Jan 6 2009, 23:02, said:

Dragă Billy, soluții există.
[...]
N-am ignorat asta niciodata, draga Tomaso ... tristetea mea este data de incetineala cu care ne miscam si de intarzierea cu care o facem; atata tot.

#112
nickulnou

nickulnou

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 48
  • Înscris: 04.01.2009
Mda, decât să o face precum comuniștii, repede și prost, mai bine deloc.
Ce garanție am că dacă mâine se impune o soluție guvernamentală, aceasta nu va fi proastă?

Edited by nickulnou, 07 January 2009 - 12:29.


#113
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
ndc74, billy - ce mai faceti mai baieti, ca nu v-am mai vazut de mult pe aici :)

Pe blimpy, had3z si pe M4V3RiCk_ i-am mai zarit pe topicul celalalt de petrol, dar pe voi tot mai rar.. :)

Gata pregatirile de criza ? ndc, ai terminat cu casa ?

Lumea e acum prinsa cu situatia economica si de problemele energetice mai ca au uitat cu totii. Ma intreb insa daca si Peak Oil a uitat de noi ? :)

#114
jet li

jet li

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,828
  • Înscris: 26.08.2006
Nu exista probleme "energetice" sau "economice", astea sunt doar efecte ale organizarii noastre. Daca nu exista oameni nu exista probleme. Daca toti oamenii sunt maestri Zen sau asa ceva, din nou nu exista probleme, poate sa dispara tot petrolu maine.
Exista probleme doar cu oamenii si modul lor de ganidre sau de negandire.  E o pierdere de timp sa le rezolvi, societatea asta de somnambuli le va crea din nou.


http://www.ascentofh.../chapter6-4.php
Schools train individuals to respond as a mass. Boys and girls are drilled in being bored, frightened, envious, emotionally needy, generally incomplete. A successful mass production economy requires such a clientele. A small business, small farm economy like that of the Amish requires individual competence, thoughtfulness, compassion, and universal participation; our own requires a managed mass of leveled, spiritless, anxious, familyless, friendless, godless, and obedient people who believe the difference between "Cheers" and "Seinfeld" is worth arguing about.

Edited by jet li, 19 February 2009 - 13:09.


#115
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
nu stiu daca ati observat, insa de cind s-a dus dracului pretul la petrol, jet li al nostru citeste in loc de saituri apocaliptice cu petroluri terminate, niste cacaturi de te doare capul, pe care din nefericire le spameaza peste tot :lol:

#116
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
spam e atunci cand unu vrea sa-ti vanda un cacat iar tu nu vrei sa-l cumperi. Si mie imi place cartea din care citeaza jetli, ba chiar i-am recomandat-o (deci poti sa-mi multumesti ca o citeaza baiatu asta atat de des). Daca nu poti sa intelegi ce scrie Eisenstein ala, ai putea sa te faci ca nu mai pierzi timpul cu raspunsuri de cacao. "mie nu-mi place aia ca  e grasa si urata", "nici dansul sau dansatorii" , "nici prostii care iubesc natura" , "nici jetli ca citeaza site-uri care nu-mi plac" .  Esti plictisitor prin faptul ca nu esti capabil sa vorbesti decat despe rejectiile tale.

Raspunde la subiect, sau inchide topicul daca te streseaza atat de tare.

Edited by blimpyway, 19 February 2009 - 16:47.


#117
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

 flaviand, on Feb 19 2009, 08:46, said:

ndc74, billy - ce mai faceti mai baieti, ca nu v-am mai vazut de mult pe aici :)

Pe blimpy, had3z si pe M4V3RiCk_ i-am mai zarit pe topicul celalalt de petrol, dar pe voi tot mai rar.. :)

Gata pregatirile de criza ? ndc, ai terminat cu casa ?

Lumea e acum prinsa cu situatia economica si de problemele energetice mai ca au uitat cu totii. Ma intreb insa daca si Peak Oil a uitat de noi ? :)
Se pare ca am intrat deja in faza in care fiecare-i pentru el ori pentru grupul lui ... Scapa fiecare cum poate daca mai scapa vreunul. Lasand doomer-ismul deoparte, mie mi-e tot mai clar ca lumea asta merge din defectiune in defectiune ...

Sunt atat de multe semnale, mai ales in ultimele luni de zile, ca petrolul este tot mai deschis recunoscut ca fiind o problema ca iti dai seama ca nu merita sa te mai iei la harta cu niste oameni care nici cand o sa-i paleasca problema direct in moalele capului tot n-o sa-si dea seama ce se intampla cu ei; dorm pe ei, bravo lor, ce trebuie sa ne pese noua.

Mai trebuie oare demonstrat ca versiunea cea mai pesimista a evenimentului major din evolutia civilizatiei umane este si cel mai probabil scenariu pentru viitorul apropiat?! Cireasa de pe tortul maretei civilizatii umane e pe cale de a ne exploda in fata si noi tot in dodii o tinem.

Daca mai era vreun dubiu ca lumea nu poate sa gaseasca si sa aplice politici dureroase, comune la nivel global, urmarind speach-urile de la ultimul Davos, cel din ianuarie 2009, se spulbera definitiv orice indoiala.

#118
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,308
  • Înscris: 03.08.2004
Billy, hai sa-ti dau o veste care sa te mai incurajeze: inca dinainte sa te nasti, au fost voci autorizate care au pronosticat "problema" petrolului in anii imediat urmatori, deci, nimic nou sub soare, vorba cui?
Serios vorbind, incepind cu 1925, a fost profetit "doom-ul" petrolier de cel putin cinci ori, profetiile respective fiind facute nu de Billy sau de g_force ci de oameni pe care azi i-am numi "insideri". Cred ca mai bine ramai numai la incalzirea globala si alte algorisme fiindca pina se va consuma tot petrolul lumii, o sa ajunga si Romania civilizata. Chiar, ce va apare prima: civilizarea romanilor sau "disparitia" petrolului? :D Am putea sa tinem si niste pariuri...

#119
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

 g_force, on Feb 19 2009, 21:43, said:

Billy, hai sa-ti dau o veste care sa te mai incurajeze: inca dinainte sa te nasti, au fost voci autorizate care au pronosticat "problema" petrolului in anii imediat urmatori, deci, nimic nou sub soare, vorba cui?
Serios vorbind, incepind cu 1925, a fost profetit "doom-ul" petrolier de cel putin cinci ori, profetiile respective fiind facute nu de Billy sau de g_force ci de oameni pe care azi i-am numi "insideri". Cred ca mai bine ramai numai la incalzirea globala si alte algorisme fiindca pina se va consuma tot petrolul lumii, o sa ajunga si Romania civilizata. Chiar, ce va apare prima: civilizarea romanilor sau "disparitia" petrolului? :D Am putea sa tinem si niste pariuri...
Dragul meu g_force, se pare ca nu ai citit pana la capat povestea cu peak oilul prezis/calculat de Hubbert prin anii '50; ala chiar s-a si petrecut TAMAN cand a fost prezis, la inceputul anilor '70 numa' ca nu  a fost prezis atunci pentru nivel global ci doar pentru SUA. Cu toata Alaska, cea care a fost imediat bagata pe ... teava, america nu si-a mai revenit si o tot tine de-atunci intr-o scadere continua a productiei interne. Si-asa a ajuns astazi sa importe circa 60% din consum.

Dar cum ziceam mai sus, ce mi-oi bate eu capul cu oameni care nu vor sa afle pana la capat ce trebuie aflat? Chiar nu inteleg cum pot unii emite pareri dupa ce s-au poticnit cu informarea pe undeva pe la mijloc? Sa fie lene? Sa fie autosuficienta? Care sa fie motivul semi-informarii, mi-e greu de inteles ...

Mai degraba cred ca este un sistem mental de auto-protectie la ... scurt-circuit; imi si imagineaz cat de mare ar fi grozavia  pentru unii mai slabi de inger daca ar trebui sa cuprinda cu mintea asemenea evenimente cu ordin de marime cataclismic! Cred ca ar fi ucigator; de aceea cu toata amaraciunea ce mi-o provoaca, inteleg totusi de unde vine o astfel de atitudine.

Edited by Billy, 19 February 2009 - 22:58.


#120
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,308
  • Înscris: 03.08.2004
Billy, nu ma preocupa prea mult soarta omenirii pentru bunul motiv ca persoana mea detine un rol destul de mic, spre neglijabil, in bunul mers al omenirii. Mai apoi, o definitie clara a "bunului mers" nu prea se poate da. In fine, polologhia asta intra la categoria "nimic nou sub soare", apropo, nu mi-ai zis vorba cui este.
La ce vreau eu sa-ti atrag atentia: scaderea productiei interne a SUA, este un factor care nu are absolut nici o relevanta in toata povestea "drobului" de petrol si acest lucru este vizibil chiar si pentru un copil de liceu un pic mai informat. Faptul ca SUA a scazut productia de textile, inca din 1990, inseamna ca avem criza textilelor? :D Gindeste-te si la faptul ca asa "nerevenita" cum este, daca peste 5 minute te duci sa-ti  alimentezi "fierul" vei plati cam 1.7$/gallon. Adica in jur de 1.50 pe litru. Aproape cit platesti in Romanica, care este revenita, asa-i?  Cred ca ma repet acum, in momentul cind o sa se dea la stiri ca nu se mai fabrica avioane de lupta, nave cu un deplasament de nu-ti vine sa crezi ce consum au, etc, abia atunci o sa ma gindesc ca va putea sa cada "drobul".
P.S. Stiai ca daca prin absurd nu ar mai circula nici o masina ( vorbim de SUA), tot s-ar consuma de doua ori mai mult decit se produce?Petrol, desigur.
P.S.P.S. Productia interna a SUA mai este ingradita si din motive algoriste si alti fluturi.

Edited by g_force, 20 February 2009 - 00:36.


#121
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

 g_force, on Feb 20 2009, 00:35, said:

Billy, nu ma preocupa prea mult soarta omenirii pentru bunul motiv ca persoana mea detine un rol destul de mic, spre neglijabil, in bunul mers al omenirii. Mai apoi, o definitie clara a "bunului mers" nu prea se poate da. In fine, polologhia asta intra la categoria "nimic nou sub soare", apropo, nu mi-ai zis vorba cui este.
La ce vreau eu sa-ti atrag atentia: scaderea productiei interne a SUA, este un factor care nu are absolut nici o relevanta in toata povestea "drobului" de petrol si acest lucru este vizibil chiar si pentru un copil de liceu un pic mai informat. Faptul ca SUA a scazut productia de textile, inca din 1990, inseamna ca avem criza textilelor? :D Gindeste-te si la faptul ca asa "nerevenita" cum este, daca peste 5 minute te duci sa-ti  alimentezi "fierul" vei plati cam 1.7$/gallon. Adica in jur de 1.50 pe litru. Aproape cit platesti in Romanica, care este revenita, asa-i?  Cred ca ma repet acum, in momentul cind o sa se dea la stiri ca nu se mai fabrica avioane de lupta, nave cu un deplasament de nu-ti vine sa crezi ce consum au, etc, abia atunci o sa ma gindesc ca va putea sa cada "drobul".
P.S. Stiai ca daca prin absurd nu ar mai circula nici o masina ( vorbim de SUA), tot s-ar consuma de doua ori mai mult decit se produce?Petrol, desigur.
P.S.P.S. Productia interna a SUA mai este ingradita si din motive algoriste si alti fluturi.
Ramane cum zici tu, g_force, dragule ... n-are rost sa ne ciondanim cu vorbe p-aci cand avem fiecare lumea noastra ...

Vise placute in continuare, in matrix ...

#122
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,308
  • Înscris: 03.08.2004
Bine, mai, jivanmukta, tie ce-ti pasa, te-ai scos, dar ce ne facem noi, astia, pulimea din matrix, ha? :D Nu este nici o suparare sa nu mai ai argumente, tot e bine ca nu injuri... Bon,  gata, fiecare cu a lui, cum ai zis tu. Daca dai de noutati, nu uita de matrix, ca e si ei suflete, da? :D Salutari marmotei!

#123
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

 g_force, on Feb 20 2009, 02:58, said:

Bine, mai, jivanmukta, tie ce-ti pasa, te-ai scos, dar ce ne facem noi, astia, pulimea din matrix, ha? :D Nu este nici o suparare sa nu mai ai argumente, tot e bine ca nu injuri... Bon,  gata, fiecare cu a lui, cum ai zis tu. Daca dai de noutati, nu uita de matrix, ca e si ei suflete, da? :D Salutari marmotei!
De apropae 4 ani de cand s-au tot adunat dovezi pe topicul celalalt "Viata fara petrol", decedat de ... Mosotti, subiectul n-a ramas in umbra si nu s-a asternut praful pe el, ba din contra, despre el vorbesc sefi de state mari de-acuma, companii petroliere il recunosc, alti si alti insi cu o minima intelegere a lumii il percep cu claritate ...

Negationistii insa, nu si nu, raman la a lor; bravo lor, macar arata constanta in convingeri si atitudine.

Edited by Billy, 20 February 2009 - 08:02.


#124
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 blimpyway, on Feb 19 2009, 16:46, said:

spam e atunci cand unu vrea sa-ti vanda un cacat iar tu nu vrei sa-l cumperi. Si mie imi place cartea din care citeaza jetli, ba chiar i-am recomandat-o (deci poti sa-mi multumesti ca o citeaza baiatu asta atat de des). Daca nu poti sa intelegi ce scrie Eisenstein ala, ai putea sa te faci ca nu mai pierzi timpul cu raspunsuri de cacao. "mie nu-mi place aia ca  e grasa si urata", "nici dansul sau dansatorii" , "nici prostii care iubesc natura" , "nici jetli ca citeaza site-uri care nu-mi plac" .  Esti plictisitor prin faptul ca nu esti capabil sa vorbesti decat despe rejectiile tale.

Raspunde la subiect, sau inchide topicul daca te streseaza atat de tare.

nu crezi ca esti cam penibilous cind imi spui mie sa vorbesc la subiect? pai cacatu lui jet li are legatura cu pretul si situatia petrolului? da, poate, la fel cum au legatura capatinile voastre cu orice tine de inteligenta. una este sa-ti placa ce scrie cineva sau a compus cineva si alta este sa spamezi cu timpenii fara nici o legatura cu subiectul :w00t:


 Billy, on Feb 20 2009, 08:01, said:

De apropae 4 ani de cand s-au tot adunat dovezi pe topicul celalalt "Viata fara petrol", decedat de ... Mosotti, subiectul n-a ramas in umbra si nu s-a asternut praful pe el, ba din contra, despre el vorbesc sefi de state mari de-acuma, companii petroliere il recunosc, alti si alti insi cu o minima intelegere a lumii il percep cu claritate ...

Negationistii insa, nu si nu, raman la a lor; bravo lor, macar arata constanta in convingeri si atitudine.

de fapt nu mai vorbeste nimeni cam de mult de peak oil. toti au vorbit despre criza imobiliara, apoi despre criza financiara. nici macar de incalzirea globala nu mai aud, desi nu ma mir, avind in vedere ca e aceeasi situatie ca si la petrol, cum sa urli de incalzire globala cind te caci pe tine de frig :w00t:

si ca sa nu mai apara vreun cretin care sa-mi zica ca nu inteleg ca nimic nu dureaza la infinit, mai zic odata ca nu afirm ca nu va exista peak oil, ci doar ca n-o sa crapam din cauza lui :wacko:

#125
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
mesajul lui jet li se refera la cum vede el viata fara petrol adica e normal sa nu  vorbeasca de petrol  din moment ce se discuta despre cum vede el ca ar fi viata fara acesta. Asta e topicul, rememeber?
Cacaturile de mesaje ale lui mosotti au singurul scop sa demonstreze tuturor care au alte opinii decat el ca sunt niste cacati si el mosotti este deasupra, adica motul.

Edited by blimpyway, 20 February 2009 - 15:15.


#126
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
da,  sint siderat de adincimea mesajul jetului de citate nebunatice, pe care stii prea bine ca le improasca pe toate threadurile, nu doar aici, si asta nu chiar asa de mult. nu m-as mira sa aveti un club de lectura, ceea ce nu e rau deloc, dar exista aria de literatura

 jet li, on Feb 19 2009, 13:03, said:

Nu exista probleme "energetice" sau "economice", astea sunt doar efecte ale organizarii noastre. Daca nu exista oameni nu exista probleme.

ce sa zic, adinc ca un cur. daca nu exista jet li, clar nu exista asa de multe imbecilitati pe forum

nu v-ati plictisit sa tot aberati despre minunatia traiului simplu din triburi si comunitati amish in timp conduceti masina, vorbiti la mobil, va holbati la tv, va pierdeti timpul pe saituri tembele, va cacati pe lumina data de un bec electric si trageti apa care vine printr-un sistem complex de tzevi produse de o industrie mamut? ipocritii dracului :puke:

productia de masa exista pentru ca exista mase de oameni, miliarde si miliarde, care trebuie satisfacute, nu 3 amishi care au nevoie de o palarie noua la 5 ani. nici unul dintre tembelii care dau aici lectii de umanitate si de simplitate n-ar renunta la as duce curul in masina proprie, n-ar renunta la telefonul mobil, n-ar renunta la apa curenta si nici la curentul produs arzind petrol si poluind in draci. de ce? pentru ca sint MIJTO :death:

"da, trebuie sa se schimbe, nu se mai poate asa ceva, da sa se schimbe fara sa ne schimba noi, ca ne e tare bine" :death: :lol:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate