Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...

1 capatana de usturoi pe zi, pune...
 Latenta uriasa la laptop cu i7-12...

Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...

Sprayul de muste RAID nu mai func...
 Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...
 Seat Leon FR !

faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa
 

Viata fara petrol II

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
244 replies to this topic

#127
tuareg

tuareg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 21.01.2006
@Mosotti graieste dur dar corect . Viata fara petrol e precum corpul fara singe . Adica nu se poate trai fara .

#128
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View PostMosotti, on Feb 20 2009, 16:06, said:

nu v-ati plictisit sa tot aberati ... va pierdeti timpul pe saituri tembele, va cacati pe lumina data de un bec electric si trageti apa care vine printr-un sistem complex de tzevi produse de o industrie mamut? ipocritii dracului :puke:
Eu am sa ma abtin, asa cum imi sta bine ca om echilibrat ce ma consider ... dar trebuie sa recunosc, raman de fiecare data perplex in fata ideilor si limbajului tau Mosotti ...

Hai sa spun (desi o stiti, imi place s-o repet) cea mai buna gluma pe care am auzit-o in ultima vreme, gluma facuta de cineva, nu conteaza cine, aici pe forum ... Mosotti a ajuns moderator (tineti-va bine) pe aria de spiritualitate. Nu se putea ceva (mai) PERFECT ! Trebuie sa spun ca nu am mai ras demult cu atata pofta ca atunci cand am aflat-o p-asta ... Scuze Mosotti dar cu asta nu m-am putut abtine, e prea tare ...  :lol:

Si pentru ca pe aria spirituala trebuie sa se comporte "civilizat", vine aici sa se descarce si ne face "ipocritii dracului", el, modelul ... spiritual.

View Posttuareg, on Feb 21 2009, 00:02, said:

@Mosotti graieste dur dar corect . Viata fara petrol e precum corpul fara singe . Adica nu se poate trai fara .
Daca-i asa, cand s-o ... scurge tot "sangele", corpul se va stinge, va deceda ... E vorba de corpul civilizat uman.

Dur dar corect.

#129
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,308
  • Înscris: 03.08.2004

View PostBilly, on Feb 21 2009, 00:21, said:

Eu am sa ma abtin, asa cum imi sta bine ca om echilibrat ce ma consider ... dar trebuie sa recunosc, raman de fiecare data perplex in fata ideilor si limbajului tau Mosotti ...

Hai sa spun (desi o stiti, imi place s-o repet) cea mai buna gluma pe care am auzit-o in ultima vreme, gluma facuta de cineva, nu conteaza cine, aici pe forum ... Mosotti a ajuns moderator (tineti-va bine) pe aria de spiritualitate. Nu se putea ceva (mai) PERFECT ! Trebuie sa spun ca nu am mai ras demult cu atata pofta ca atunci cand am aflat-o p-asta ... Scuze Mosotti dar cu asta nu m-am putut abtine, e prea tare ...  :lol:

Si pentru ca pe aria spirituala trebuie sa se comporte "civilizat", vine aici sa se descarce si ne face "ipocritii dracului", el, modelul ... spiritual.


Daca-i asa, cand s-o ... scurge tot "sangele", corpul se va stinge, va deceda ... E vorba de corpul civilizat uman.

Dur dar corect.

Billy, se pare ca nu realizezi ca petrolul nu este numai pentru uzul Hummer-elor. Inclusiv rahatul de-l maninca unii pe SP are o componenta legata de petrol. Daca nu cumva traiesti ca Daniil Sihastru' in vreo pestera, atunci dependenta ta, a lui Billy, de petrol este mult mai mare decit se pare ca poti intelege. La momentul "colapsului", daca acesta va veni in timpul vietii noastre ce crezi ca se va intimpla? Hint: Nu este nimic nou sub soare. ( Tot nu mi-ai spus cine are credit pentru "zicala" asta).

Hai, sa nu te tin cu circumvolutiunile  incordate, o sa-ti spun eu ce se va intimpla: vor supravietui cei mai adaptabili. Astfel, planeta muma isi va gasi "echilibrul", spre fericirea econazistilor si a altor lighioane. :D

#130
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View Postg_force, on Feb 21 2009, 01:24, said:

Billy, se pare ca nu realizezi ca petrolul nu este numai pentru uzul Hummer-elor. Inclusiv rahatul de-l maninca unii pe SP are o componenta legata de petrol. Daca nu cumva traiesti ca Daniil Sihastru' in vreo pestera, atunci dependenta ta, a lui Billy, de petrol este mult mai mare decit se pare ca poti intelege. La momentul "colapsului", daca acesta va veni in timpul vietii noastre ce crezi ca se va intimpla? Hint: Nu este nimic nou sub soare. ( Tot nu mi-ai spus cine are credit pentru "zicala" asta).

Hai, sa nu te tin cu circumvolutiunile  incordate, o sa-ti spun eu ce se va intimpla: vor supravietui cei mai adaptabili. Astfel, planeta muma isi va gasi "echilibrul", spre fericirea econazistilor si a altor lighioane. :D
Mai copile (cred ca ai putea sa-mi fii) de ce crezi tu ca am o intelegere limitata a fenomenului? Tu ai impresia ca vad problema petrolului ca un detasat, ca unu' care nu stie si nu vede in ce lume traim? De ce ai tu impresia ca eu dau vina pe altii de pe pozitie de "sfant"? Si eu sunt la fel de angrenat in civilizatia de astazi la fel ca si tine si ca multi altii, poate chiar mai mult ... Si nu te mai simti aratat cu degetul, ca nu esti ... Intreaga societate umana e construita anapoda, nu doar cativa indivizi sunt vinovati de asta, cu totii suntem.

Dar spre deosebire de altii, de prea multi altii, eu sunt pregatit cel putin mental, in orice moment sa ma adaptez la ORICE altceva ... generatiile tinere de astazi, saracele, in special ele, sunt atat de adanc prinse in lumea tehnologica moderna ca si-ar scoate din minte cu foarte mare greutate comoditatea si obiceiurile devenite droguri zilnice ... Ma uit si numai la mandrii purtatori de casti-microfon blue tooth la telefonul mobil; cata tristete imi pot ei provoca din cauza artificialitatii pe care o accepta cu atata bunavointa.

Am oroare de artificial; viata si naturalul mi se par cu mult mai importante decat orice realizare tehnologica si in sinea mea ma bucur intr-un fel ca dam in sfarsit cu capul de pragul de sus al ingamfarii umane care ne-a facut sa credem ca superioritatea noastra ca specie consta in dominarea lumii si nu in integrarea noastra in ea.

Daca poti sa accepti un sfat de la un "depasit de vremuri", doar un lucru iti recomand, asigura-te ca vei putea fi in stare sa faci ceva util, practic intr-o comunitate simpla; un asemenea skill o sa-ti asigure supravietuirea.

Edited by Billy, 21 February 2009 - 01:55.


#131
nmg

nmg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,454
  • Înscris: 07.09.2005

View PostBilly, on Feb 21 2009, 01:53, said:

Daca poti sa accepti un sfat de la un "depasit de vremuri", doar un lucru iti recomand, asigura-te ca vei putea fi in stare sa faci ceva util, practic intr-o comunitate simpla; un asemenea skill o sa-ti asigure supravietuirea.

Billy, sunt relativ nou pe aici si nu sunt la curent cu teoria. Dar nici nu ma pune sa citesc threaduri de jdemii de posturi ca am alte metode sa ma autopedepsesc. Nu spun ca n-ai avea dreptate dar nici ca ai. La fel si despre Mosotti. Deocamdata am o pozitie neutra. Totusi, cred ca petrolul, ca orice alta resursa, este limitata. Mosotti & Co zice ca nu se va termina curand  dar tu & Co zici ca da. Ce te (va) face sa crezi asta ?

Stiu. Sa-mi raspunzi ar insemna sa rescrii multe posturi. Nu asta iti cer ci doar niste hint-uri.

#132
jet li

jet li

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,828
  • Înscris: 26.08.2006

View Postnmg, on Feb 21 2009, 11:19, said:

Billy, sunt relativ nou pe aici si nu sunt la curent cu teoria. Dar nici nu ma pune sa citesc threaduri de jdemii de posturi ca am alte metode sa ma autopedepsesc. Nu spun ca n-ai avea dreptate dar nici ca ai. La fel si despre Mosotti. Deocamdata am o pozitie neutra. Totusi, cred ca petrolul, ca orice alta resursa, este limitata. Mosotti & Co zice ca nu se va termina curand  dar tu & Co zici ca da. Ce te (va) face sa crezi asta ?

Stiu. Sa-mi raspunzi ar insemna sa rescrii multe posturi. Nu asta iti cer ci doar niste hint-uri.

Hint
http://www.chrismart...er-17a-peak-oil

#133
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
In Emirate rezerva de petrol ,,cantitativ,,a devenit secret de stat.Ceeace inainte nu prea era.Se spune ca acolo ar mai fi petrol pentru vreo 15 ani.Nu degeaba a ,,vazut ,,unchiul Sam arme chimice in Irak.Nu degeaba vrea Iranul arma nucleara.
Cineva spunea.,cine va domina atomul va domina lumea.A facut unul bomba atomica.,au facut-o si altii.
Dar cineva si-a dat seama ca dominind resursele in special petrolul va domina intradevar lumea.
Cit despre faptul ca petrolul se va termina .,se va gasi poate o solutie daca nu cumva sa si gasit.
Oricum Romanul nu a uitat si nu va uita sa tina plugul si haturiile calului.

#134
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,308
  • Înscris: 03.08.2004

View PostBilly, on Feb 21 2009, 02:53, said:

Mai copile (cred ca ai putea sa-mi fii) de ce crezi tu ca am o intelegere limitata a fenomenului? Tu ai impresia ca vad problema petrolului ca un detasat, ca unu' care nu stie si nu vede in ce lume traim? De ce ai tu impresia ca eu dau vina pe altii de pe pozitie de "sfant"? Si eu sunt la fel de angrenat in civilizatia de astazi la fel ca si tine si ca multi altii, poate chiar mai mult ... Si nu te mai simti aratat cu degetul, ca nu esti ... Intreaga societate umana e construita anapoda, nu doar cativa indivizi sunt vinovati de asta, cu totii suntem.

Dar spre deosebire de altii, de prea multi altii, eu sunt pregatit cel putin mental, in orice moment sa ma adaptez la ORICE altceva ... generatiile tinere de astazi, saracele, in special ele, sunt atat de adanc prinse in lumea tehnologica moderna ca si-ar scoate din minte cu foarte mare greutate comoditatea si obiceiurile devenite droguri zilnice ... Ma uit si numai la mandrii purtatori de casti-microfon blue tooth la telefonul mobil; cata tristete imi pot ei provoca din cauza artificialitatii pe care o accepta cu atata bunavointa.

Daca ai fi actionar la vreo firma de le comercializeaza sau le produce, in loc de tristete ti-ar produce bucurie! Problem solved! :D

Am oroare de artificial; viata si naturalul mi se par cu mult mai importante decat orice realizare tehnologica si in sinea mea ma bucur intr-un fel ca dam in sfarsit cu capul de pragul de sus al ingamfarii umane care ne-a facut sa credem ca superioritatea noastra ca specie consta in dominarea lumii si nu in integrarea noastra in ea.

Daca poti sa accepti un sfat de la un "depasit de vremuri", doar un lucru iti recomand, asigura-te ca vei putea fi in stare sa faci ceva util, practic intr-o comunitate simpla; un asemenea skill o sa-ti asigure supravietuirea.


Da, Billy, asa cred ca vezi problema, precum enunti in primul paragraf al postului tau si citeodata mai incerci sa disimulezi chestia aceasta, pretinzand a fi cu picioarele pe pamint. Si fiindca tot te crezi nascut mai devreme decit mine( si mai intelept), ia, lumineaza-ma cu aspectul acesta: vrei/ai vrea sa traiesti pentru totdeauna?
Daca tot te framinta grija pentru generatiile tinere, invata cum ai putea sa te sacrifici tu, pentru a le asigura lor supravieturea, in caz de catastrofa. :D
Oricum, mersi de sfat, dar sa stii ca si aici ne-au luat-o americanii inainte, gugaleste dupa "survival"...

Edited by g_force, 21 February 2009 - 17:32.


#135
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

Quote

Daca ai fi actionar la vreo firma de le comercializeaza sau le produce, in loc de tristete ti-ar produce bucurie! Problem solved!
Ai atins EXACT miezul problemei ... stimuland consumul unor astfel de produse absolut nenecesare s-a generat profit care i-a suit pe cativa pe culmi de bogatie (bravo lor) dar a adus civilizatia umana in prag de faliment ...

View Postg_force, on Feb 21 2009, 17:32, said:

Da, Billy, asa cred ca vezi problema, precum enunti in primul paragraf al postului tau si citeodata mai incerci sa disimulezi chestia aceasta, pretinzand a fi cu picioarele pe pamint.
Daca zici tu g_force, de ce sa te contrazic eu ... ca poate stii mai bine.

View Postg_force, on Feb 21 2009, 17:32, said:

Si fiindca tot te crezi nascut mai devreme decit mine( si mai intelept), ia, lumineaza-ma cu aspectul acesta: vrei/ai vrea sa traiesti pentru totdeauna?
Nu ca as vrea dar chiar sunt obligat s-o fac ...

View Postg_force, on Feb 21 2009, 17:32, said:

Daca tot te framinta grija pentru generatiile tinere, invata cum ai putea sa te sacrifici tu, pentru a le asigura lor supravieturea, in caz de catastrofa. :D
Stiu ce am de facut atunci cand va fi nevoie si o voi face fara intarziere caci nu o sa mai fie nevoie sa pierd vremea ca sa inteleg ce se intampla; ti-as dori si tie unul ca mine prin preajma, cand o sa vina momentul ...

View Postg_force, on Feb 21 2009, 17:32, said:

Oricum, mersi de sfat, dar sa stii ca si aici ne-au luat-o americanii inainte, gugaleste dupa "survival"...
Sunt la curent cu astfel de lucruri g_force, iarasi crezi ca de ieri am inceput sa studiez problema? Si nu ce fac altii la mii de km departare ma intereseaza ci ce facem noi, aici in spatiul proxim noua ...

#136
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,308
  • Înscris: 03.08.2004
[quote name='Billy' post='6047788' date='Feb 21 2009, 18:54']Ai atins EXACT miezul problemei ... stimuland consumul unor astfel de produse absolut nenecesare s-a generat profit care i-a suit pe cativa pe culmi de bogatie (bravo lor) dar a adus civilizatia umana in prag de faliment ...

Billy, te-am prins! Tu esti un filozof si economist, pe deasupra, dar nu vrei sa te arati! :D


Sunt la curent cu astfel de lucruri g_force, iarasi crezi ca de ieri am inceput sa studiez problema? Si nu ce fac altii la mii de km departare ma intereseaza ci ce facem noi, aici in spatiul proxim noua ...

Pai, ti-am indicat "keyword" sa te inspiri. Sa-ti cumperi/concesionezi teren in creierii muntilor, ar trebui sa fie mai usor decit alte cumpari de terenuri, nu? Iar acolo, lipsit de mijloacele moderne iti poti edifica propriul falanster....[/quote]

Edited by g_force, 21 February 2009 - 19:35.


#137
domnul_ionescu

domnul_ionescu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 999
  • Înscris: 02.02.2009

View PostBilly, on Feb 21 2009, 17:54, said:

Ai atins EXACT miezul problemei ... stimuland consumul unor astfel de produse absolut nenecesare s-a generat profit care i-a suit pe cativa pe culmi de bogatie (bravo lor) dar a adus civilizatia umana in prag de faliment ...
Cred că un surplus de resurse generează întotdeauna o utilizare a acestora pentru lucruri inutile, vezi cazul piramidelor.
Totuși, o cască bluetooth e mult mai utilă ca o piramidă, îți poate salva chiar viața când ești la volan sau te poate scuti de crampe la articulația mâinii dacă vorbești mult la telefon.
Asta e, dispare surplusul, dispar și lucrurile inutile, așa e fost întotdeauna în istorie, iar oamenii s-au adaptat, ba chiar au evoluat. Nu uita că raritatea resurselor reprezintă un stimulent pentru tehnologii noi, pentru cercetare și pentru concurență.

#138
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View Postdomnul_ionescu, on Feb 23 2009, 02:17, said:

Cred că un surplus de resurse generează întotdeauna o utilizare a acestora pentru lucruri inutile, vezi cazul piramidelor.
Totuși, o cască bluetooth e mult mai utilă ca o piramidă, îți poate salva chiar viața când ești la volan sau te poate scuti de crampe la articulația mâinii dacă vorbești mult la telefon.
Asta e, dispare surplusul, dispar și lucrurile inutile, așa e fost întotdeauna în istorie, iar oamenii s-au adaptat, ba chiar au evoluat. Nu uita că raritatea resurselor reprezintă un stimulent pentru tehnologii noi, pentru cercetare și pentru concurență.
Ar fi OK in general vorbind insa ce te faci cand descoperi brusc terminarea unor resurse ...

E ca in exemplul cu lacul ce era acoperit cu nuferi, in fiecare zi nuferii dublandu-si suprafata. Ghici cu cate zile inainte vom descoperi fatalitatea acoperirii totale a lacului?

#139
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
nene billy, ideal ar fi fost ca in simultan cu terminarea resurselor, se se termine si prostia din capul unora.
nu dam nume, persoane importante (napoeloni... de astia). :P

1 - Eficienta celulelor solare a crescut la 60-65% (niste americani destepti sunt "de vina")
2 - Alti americani destepti au descoperit un material cu o eficienta de aproape 100% (!!!!!!!!!!!!!!) in conversia energiei solare in electricitate. Materialul a fost descoperit accidental, cam in felul in care Pasteur a descoperit vaccinul, proba ca exista Dumnezeu, cel care ocorteste umanitatea si-i asigura evolutia, altul decat cel religios, violent, gelos.
3 - Niste englezi la fel de destepti au inventat un LED care converteste cel putin 60% din energia consumata in electricitate
- un astfel de LED costa 3 dolari :D :naughty:
- are o durata de viata de aproximativ 100.000 de ore (aproximativ 12 ani)
- este de 3 ori mai eficient decat un tub fluorescent si de aproximativ 12 ori mai eficient decat un bec cu incadescenta
- acum se aloca pentru iluminat aproximativ 20% din energia consumata; cu aceste LED-uri se poate ajunge la 5%. :naughty:
4 - Un anume sistem cu elice verticala care ofera 1,2 kW costa aproximativ 5.000 de dolari.

sursa: Revista CHIP, martie 2009, pag. 48-49.

Acum cateva zile ii spuneam unui sandilau ca intotdeauna progresul a fost asigurat de aproximativ 15%  din populatia planetei. Ceilalti au fost indiferenti sau s-au opus (din prostie sau interes ;) ). Toti insa, indiferent de IQ, se bucura de reusitele acelor 15% - adevaratii eroi ai umanitatii.
Daca ai niste sefi care te platesc pentru a raspandi o stare de spirit negativa intre oameni, sunt mai mult decat dobitoci pentru ca te tin in solda.
Daca o faci din proprie initiativa.... :rolleyes:

Edited by CapitanuPICARD, 02 March 2009 - 08:54.


#140
jet li

jet li

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,828
  • Înscris: 26.08.2006
Din restu de 85% vreo 2 miliarde traisc cu 1$ pe zi. E "prostia" sau "interesu" lor sa moara de foame.
[ http://www.colorado.edu/AmStudies/lewis/ecology/incomegr.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
According to the World Health Organization, hunger is the gravest single threat to the world's public health.[3] According to Jean Ziegler (the United Nations Special Rapporteur on the Right to Food for 2000 to March 2008), mortality due to malnutrition accounted for 58% of the total mortality in 2006: "In the world, approximately 62 millions people, all causes of death combined, die each year. One in twelve people worldwide are malnourished.[13] In 2006, more than 36 millions died of hunger or diseases due to deficiencies in micronutrients"[14]. The World Health Organization estimates that one-third of the world is well-fed, one-third is under-fed and one-third is starving. Every 3.6 seconds someone dies of hunger.

Edited by jet li, 02 March 2009 - 09:39.


#141
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
este irelevant pentru viata fara petrol citi mor de foame. mor de foame pentru ca NU FAC NIMIC, de-aia mor de foame. de exemplu, eu nu mor de foame, DAR aam o alta problema, NU AM LAMBORGHINI. acuma as vrea sa stiu si eu de ce pubipla mea n-am lamborghini, fiindca si eu sint om :death:

si daca se poate, as vrea sa stiu de ce cei mai saraci dintre cei mai saraci imputiti reprezentanti ai speciei cretine umane AU CEI MAI MULTI COPII? sa crape toti, dracu sa-i ia :death:

#142
jet li

jet li

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,828
  • Înscris: 26.08.2006
Nu fac nimic ? Tocmai pentru ca fac ceva de aia mor de foame. Vezi Madagascar : populatia continua sa creasca, oamenii isi distrug insula sa obtina bani sa cumpere mancare, care e adusa din afara. Globalizare. Insula nu ar putea sa-i sustina pe toti.
http://news.bbc.co.u...ent/7915000.stm

Daca nu ar face nimic, si nu ar fi venit nimeni la ei sa-i puna la "munca"  ar fi in situatia asta :
http://www.survival-...es/mostisolated

Quote

They are thought to be directly descended from the first human populations to emerge from Africa, and have probably lived in the Andaman Islands for up to 60,000 years
The islanders are clearly extremely healthy, alert and thriving, in marked contrast to the two Andaman tribes who have ‘benefited’ from Western civilization, the Onge and the Great Andamanese, whose numbers have crashed and who are now largely dependent on state handouts just to survive.

Dar nu mai putem sta degeaba acum, trebuie sa facem ceva, sa transformam mediul inconjurator in bani. Suntem prea multi, si prin cea ce facem devenim si mai multi. Vedeti cu cat a crescut populatia in ultimu secol. Avem un "positive feedback" - am produs mai multa mancare, au rezultat mai multi oameni, care au vrut si mai multa si tot asa. Pana distugem tot.

Madagascar :
[ http://images.wildmadagascar.org/pictures/tana_flight/madagascar_erosion_aerial_1.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Insula North Sentinel locuita de 60000 de ani :
[ http://esamultimedia.esa.int/images/EarthObservation/images_of_the_week/week_North-Sentinel-Island_India_light_H.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by jet li, 02 March 2009 - 16:43.


#143
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
jet li, ai dreptate. cei ca tine sunt intr-adevar prea multi... si la fel de adevarat e ca deveniti si mai multi.
in concluzie, iti dau dreptate pentru a tria oara intr-un singur post: trebuie facut ceva... :naughty:

#144
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View PostCapitanuPICARD, on Mar 2 2009, 08:53, said:

nene billy, ideal ar fi fost ca in simultan cu terminarea resurselor, se se termine si prostia din capul unora.
nu dam nume, persoane importante (napoeloni... de astia). :P
Ori poate capitani de nave intergalactice? Eh? Dar sa nu dam nume ...

View PostCapitanuPICARD, on Mar 2 2009, 08:53, said:

1 - Eficienta celulelor solare a crescut ...
2 - ... un material cu o eficienta de aproape 100% (!!!!!!!!!!!!!!) in conversia energiei solare in electricitate ...
3 - ... un LED care converteste cel putin 60% din energia consumata in electricitate ...
4 - ... Un anume sistem cu elice verticala care ofera 1,2 kW costa aproximativ 5.000 de dolari.

sursa: Revista CHIP, martie 2009, pag. 48-49.
Stiri imbucuratoare capitane ... esti insa sigur ca se vor transforma si in realitate de zi cu zi pana la sosirea definitiva printre noi a peak-ului?! Crezi ca poti raspunde la aceasta intrebare cu inima impacata?

View PostCapitanuPICARD, on Mar 2 2009, 08:53, said:

Acum cateva zile ii spuneam unui sandilau ca intotdeauna progresul a fost asigurat de aproximativ 15%  din populatia planetei. Ceilalti au fost indiferenti sau s-au opus (din prostie sau interes ;) ). Toti insa, indiferent de IQ, se bucura de reusitele acelor 15% - adevaratii eroi ai umanitatii.
Sunt de acord cu tine capitane. IARASI! Nu-i asa ca te minunezi de asta?!

View PostCapitanuPICARD, on Mar 2 2009, 08:53, said:

Daca ai niste sefi care te platesc pentru a raspandi o stare de spirit negativa intre oameni, sunt mai mult decat dobitoci pentru ca te tin in solda.
Daca o faci din proprie initiativa.... :rolleyes:
Dragul meu capitan de nava intergalactica, ceea ce vad eu ca nu reusesti tu sa intelegi (si pace) este ca oamenii (dupa cum se pare ii stim bine si unu si celalalt) nu actioneaza cand le este bine si traiesc in confort (psihic) ci mai ales atunci cand incep sa le fie frica de ceva; in speta, de pierderea confortului vietii pe baza unui petrol ieftin. Semne sunt ca lumea incepe sa realizeze catre ce ne indreptam si incep sa se apuce de treaba (tu realizezi?).

Si nu este vorba de raspandire de stare de spirit negativa, capitane ... nici acum n-ai inteles, dupa aproape 4 ani ... este vorba de ridicarea nivelului de alerta in oameni ca sa-i faci sa-si miste fundul cat mai este timp.

Edited by Billy, 02 March 2009 - 19:15.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate