Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Viata fara petrol II

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
244 replies to this topic

#37
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Absolut penibil a debutat acest thread! Practic este o refulare împotriva celor care au închis primul thread. Acela se umpluse deja de mizerii și s-a început a se repeta același rahat over and over again.

#38
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
mi se pare amuzant ca niste cretini speriati de bombe care toata ziua stau cu ochii beliti pe iutub si gugal imi zic mie sa ies la aer. acum am sa ma prapadesc de ris :roflmaofast:

continuati. desigur, problema peak oil si dumul aferent sint niste probleme absolut reale si apocaliptice. nimic nu se mai poate face pentru ca a mai ramas atit de putin timp :( ar mai fi o speranta daca ar exista vreo alternativa, dar a auzit cineva de avioane pe baterii? ma indoiesc :crybaby: we are fucked and we are fucked in the a$$. norocul nostru cu criza imobiliara programata de masoni pentru a reduce cererea de petrol, altfel acum am fi stat cu pipetele la putzuri

ce e si mai comic este ca tarile producatoare de petrol in loc sa reduca productia ca sa mai creasca pretul pina trece criza programata de masoni, baga mare. ce sa zic, se pare ca se cistiga bine si din petrol la 40 de dolari, nu tre sa fie 140 :w00t:

#39
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

 Mosotti, on Dec 17 2008, 09:39, said:

ce e si mai comic este ca tarile producatoare de petrol in loc sa reduca productia ca sa mai creasca pretul pina trece criza programata de masoni, baga mare. ce sa zic, se pare ca se cistiga bine si din petrol la 40 de dolari, nu tre sa fie 140 :w00t:
De fapt aceste tari, evident controlate tot de masoni, vor sa termine petrolul cat mai repede, pentru a se restabili ordinea mondiala Duracell.

#40
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 Valentine, on Dec 17 2008, 20:42, said:

De fapt aceste tari, evident controlate tot de masoni, vor sa termine petrolul cat mai repede, pentru a se restabili ordinea mondiala Duracell.
dupa care o sa fie topicul "viata fara duracell" cu intrebarea de baza: acum ca vom ramane fara duracel, femeile ne vor da si noua, luptatorii netului,  putina atentie?  :inlove:

criza mondiala a fost declansata ca sa fie motiv de genocid. care zice ca e prea putin petrol , bang .

tot se plangeau ca e prea multa lume pe planeta. pai daca se inghesuie ca tampitii in autobuze ......

#41
jormungandr

jormungandr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 13.12.2008

 Mosotti, on Dec 17 2008, 19:39, said:

ce e si mai comic este ca tarile producatoare de petrol in loc sa reduca productia ca sa mai creasca pretul pina trece criza programata de masoni, baga mare.

Eu cred ca de fapt afirmatia ta de mai sus e comica si total rupta de realitate. :D Si cand te gandesti ca puteai sa eviti greseala asta cu un banal search in gugalul ala atat de criticat.. ;)
Ia uita-te un pic aici:


Opec agrees record oil output cut  

The oil producers' cartel Opec has agreed to make a record cut in output, slashing 2.2 million barrels per day (bpd) from its current supply.

Opec has made two other cuts since September, meaning it has cut a total of 4.2 million bpd in four months.

However falling demand amid the economic downturn has meant prices have fallen sharply from highs seen in July.

Opec said that it hoped the record cut would boost prices but that it had no formal price target.

The cut means that the target for production for the 12 member states is now 24.845 million bpd.


Sursa: BBC

Cica n-au redus productia de petrol, nu-i asa, Moso? :naughty:

#42
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Opecul e istorie, din vreme ce au ieșit arabii, Mexicul nu vrea să mai audă de ei, li se cam duce jmecheria.
http://blogs.moneyce...th-of-opec.aspx

Prețul la petrol e 40$, de vreo 4 ori mai mic ca vârful din vară. Și probabil va sta jos o vreme, de urcat va urca timid. Probabil vor trece ani de zile pănă se va ajunge la prețul acela, pănă atunci vor ieși pe piața noastră mașini gen Byd-ul, care momentan nu se exportă. Și cum nu am nici cea mai vagă îndoială referitor la capacitatea de producție a chinezilor, probabil vor scoate unități cât 2-3 producători europeni sau americani. Lucru care s-ar putea să netezească vârful de-atunci. Om vedea cum o fi și specula, tot ce a trecut de sută în vară, mai mult ca sigur a fost speculă.

Edited by jafpefata, 17 December 2008 - 22:36.


#43
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 jormungandr, on Dec 17 2008, 22:13, said:

Eu cred ca de fapt afirmatia ta de mai sus e comica si total rupta de realitate. :D Si cand te gandesti ca puteai sa eviti greseala asta cu un banal search in gugalul ala atat de criticat.. ;)
Ia uita-te un pic aici:


Opec agrees record oil output cut  

The oil producers' cartel Opec has agreed to make a record cut in output, slashing 2.2 million barrels per day (bpd) from its current supply.

Opec has made two other cuts since September, meaning it has cut a total of 4.2 million bpd in four months.

However falling demand amid the economic downturn has meant prices have fallen sharply from highs seen in July.

Opec said that it hoped the record cut would boost prices but that it had no formal price target.

The cut means that the target for production for the 12 member states is now 24.845 million bpd.


Sursa: BBC

Cica n-au redus productia de petrol, nu-i asa, Moso? :naughty:

nu face pe prostul. ma refeream sa reduca pina cind creste pretul. ce conteaza ca au redus daca pretul e de 3+ ori mai mic decit in vara? cind spuneam in vara ca dobitocii platesc ca prostii un petrol la supramegapret cretinii dumaristi urlau ca nu-i asa, ca pretul de extractie este fenomenal de mare, petrolul e pe gatate si ca vai, abia scot aia profit. ete ca este petrol CACALAU la 40 de dolari barilu. gizas de gizas, cum zic baietii de carter

#44
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 jafpefata, on Dec 17 2008, 22:27, said:

Opecul e istorie, din vreme ce au ieșit arabii, Mexicul nu vrea să mai audă de ei, li se cam duce jmecheria.
http://blogs.moneyce...th-of-opec.aspx

Prețul la petrol e 40$, de vreo 4 ori mai mic ca vârful din vară. Și probabil va sta jos o vreme, de urcat va urca timid. Probabil vor trece ani de zile pănă se va ajunge la prețul acela, pănă atunci vor ieși pe piața noastră mașini gen Byd-ul, care momentan nu se exportă. Și cum nu am nici cea mai vagă îndoială referitor la capacitatea de producție a chinezilor, probabil vor scoate unități cât 2-3 producători europeni sau americani. Lucru care s-ar putea să netezească vârful de-atunci. Om vedea cum o fi și specula, tot ce a trecut de sută în vară, mai mult ca sigur a fost speculă.
daca anul trecut trageam o basina pretul urca instant cu vreo 10$.

acum pot sa se si spanzure arabetii ca pretul tot va scade cel putin pana la 30$.


iar dumarii ar face bine sa isi dea foc poate asa mai reduc stocurile de petrol. is niste petroliere care stau pline ochi prin niste porturi ,,,,,

#45
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

 Valentine, on Dec 17 2008, 09:06, said:

M-a lovit oil picu asta rau de tot. De la 5$ pe galon platesc acuma 1$ pe galon. Cred ca e mai scump sa cumperi un litru de benzina in romanica decat sa cumpar un galon (4 litri) aici. Nu mai pot, nu mai stiu ce sa fac cu atatia bani extra :lol:
Din pacate, noii veniti au dreptate, din punctul meu de vedere, relativ la atitudinea copilareasca a unora dintre cei ce, zic ei, isi dau cu parerea "autorizata" despre o situatie globala ce este tot mai mult, pe zi ce trece, adusa la lumina zilei ca tot omul sa se obisnuiasca cu si sa se trezeasca la o realitate ce este pe cale sa se instaureze.

A trecut deja de mai mult timp, vremea ca doar niste anonimi ca noi sa-si expuna temerile si grijile in legatura cu necesitatea transformarii pe noi baze a civilizatiei umane. Oameni proeminenti din viata internationala, politica, stiintifica, economica etc guverne de state si, iata si organizatii internationale precum cea pentru energie pun pe masa subiectul acesta fierbinte al Peak Oil-ului si atat de multi dintre cei din "audienta" tot nu pot sa inteleaga incercarile la care trebuie sa facem fata intr-un fel ori altul, cat de curand ...

Cred ca jormungandr are dreptate ... E timpul sa ignoram total incercarile copilaresti de deviere a discutiei de la subiect si sa purtam o discutie serioasa. E timpul.

Pentru tine: Valentine; te-ai pregatit pentru The Big One? Peak Oil n-o sa mai aiba chiar nici o semnificatie pentru tine daca mai zabovesti prin ... zona prea mult.

Edited by Billy, 18 December 2008 - 11:10.


#46
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Eu acum am prins de fapt scopul topicului asta: strangem aici toti mistocarii si-i lasam sa abereze intre ei :D

Asta pentru ca cei care dezbat serios pe tema asta sa poata discuta linistiti pe alte arii sau forumuri  :naughty:

Ce sa zic, nu-i rea ideea. Cu toate ca daca se continua in ritmul asta, o sa lipim aria editoriale la cea de FUN cat de curand.

#47
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 flaviand, on Dec 18 2008, 10:46, said:

Eu acum am prins de fapt scopul topicului asta: strangem aici toti mistocarii si-i lasam sa abereze intre ei :D

Asta pentru ca cei care dezbat serios pe tema asta sa poata discuta linistiti pe alte arii sau forumuri  :naughty:

Ce sa zic, nu-i rea ideea. Cu toate ca daca se continua in ritmul asta, o sa lipim aria editoriale la cea de FUN cat de curand.
dezbaterea voastra despre cum face gal-gal petrolul si murim cu totii este o varianta telectuala a lui "of viata mea, dusmanii mei ...".

suntteti hilari cand barilul este sub 40$. sau caz de manual.

#48
biciclistu

biciclistu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 10.08.2007
Nea' moso .. nu face TU pe prostu (nu ca ai transpira simuland), ca problema era una de fond. Ca suntem la peak, am trecut sau mai avem 20 de ani pana acolo.. e discutabil, cert nu e nimeni, nici pesimistii si nici optimistii, dar nici nu are importanta in secunda asta ce cred unii si altii. Faptul ca din vanitate uzezi de niste drepturi lasate inconstient la indemana ta, interzicand prin suprimare o ASEMENEA discutie, te face iremediabil un infirm intelectual, un nebun.
Ca nu esti de acord cu o tabara sau alta nici nu discut, e dreptul si vointa ta dictata de facultatile tale mintale. Ca nu crezi in finitatea unei resurse ca petrolul si in posibilele pericole ce le atrage epuizarea, e fix biznisu tau; dar sezi bland si nu te ridiculiza pe tine, in primul rand, facand un misto de cartier despre un subiect CEL PUTIN extrem de discutabil si animat in prezent. Ai argumente contra? Participa la DIALOG de pe frontul opus. Nu poti combate cu argumente? TACI! Esti moderator si ai niste drepturi? Hmmm, cei care ti-au dat aceste credentials erau beti la evaluarea ta, dar ma rog.. ti le-au dat. Acum fa-te si tu ca ai inteles ceva din regulile jocului si modereaza, nu te da in spectacol. Sau fa pe clovnul in sectiunile sau discutiile care accepta prin esenta lor maimutoi. HUUUOO

Imi cer scuze fata de ceilalti participanti la discutie

#49
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
biciclistule, nu trebuie sa-ti ceri scuze, apreciem pozitiv interventia...

Mi-e teama insa ca unii n-or sa aprecieze in acest fel si s-ar putea sa te mai vedem doar dupa cateva zile de pauza :(

Dolarelul se duce la valeeee, sa vedeti si preturile la petrol spre deal cum urmeaza... ;)

Edited by flaviand, 18 December 2008 - 13:00.


#50
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

 turbo trabannt, on Dec 18 2008, 01:20, said:

suntteti hilari cand barilul este sub 40$. sau caz de manual.
De ce folosesti eufemisme? :lol:

#51
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 Valentine, on Dec 18 2008, 19:25, said:

De ce folosesti eufemisme? :lol:
pentru ca sunt politically corect. daca nu eram , ii faceam tacaniti ca pe al gore  :lol:



 flaviand, on Dec 18 2008, 12:59, said:

Dolarelul se duce la valeeee, sa vedeti si preturile la petrol spre deal cum urmeaza... ;)
yeah ha ha ha la ce deal se duc preturile la petrol de la 40 spre 37 acuma  :lol:  :lol:  :lol:

LE: voi si somalejii aia carora li s-a injumatatit valoarea prazii intr-o luna. si ei care credeau ca ajunge la 250$  :lol:

Edited by turbo trabannt, 18 December 2008 - 20:01.


#52
cardinal

cardinal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,127
  • Înscris: 28.06.2006
pai a scazut drastic consumul din cauza recesiei

#53
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003
Sunt curios ce mai zice ndc78, parca el era mandru ca isi luase 2 butoaie de benzina la 150$ barilul :lol: S-o fi apucat sa joace la bursa :lol:

Edited by Valentine, 18 December 2008 - 20:05.


#54
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 Valentine, on Dec 18 2008, 21:05, said:

Sunt curios ce mai zice ndc78, parca el era mandru ca isi luase 2 butoaie de benzina la 150$ barilul :lol: S-o fi apucat sa joace la bursa :lol:
ala era flaviand. ce sa zica , cine are asa benzina vintage ca el? :lol:

daca joaca la bursa , sunt vreo 25 de superpetroliere care stau in port legate la mal pline ochi si nu au unde sa plece. e ieftine  :lol:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate