Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Universul Stargate

- - - - -
  • Please log in to reply
1366 replies to this topic

#1297
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

View PostN-ter, on 16 octombrie 2017 - 17:23, said:


Ce sa fie, ti-am spus: regie, atmosfera, suspans, efecte bune, actori de clasa, realism mai mult fata de prosteala de copii din SG-1.


Pentru tine si plebe da, am spus-o si eu. Plebea l-a dat jos, intr-o vreme in care nu rezistau multe seriale quality. Eu nu sunt plebe si calitatea nu e la plebe. Ca au luat lucruri bune din BSG nu e nimic rau. Scenele din spatiu oricum sunt mult si peste BSG si peste multe altele care au fost inainte si dupa.


De ce sa nu incerci sa te adresezi si altui target, daca tot nu scoti altceva? Sunt n si n productii care au schimbat registrul. Ce sa spun. Daca nu iti place nu te mai uiti, injuri o data ca te-a dezamagit si nu e ce-ti place si gata, nu te apuci de boicotari ca un bubos suparat ca nu mai vede la maturitate happy-shit si super-eroi.

Bineinteles ca a adus ceva nou. A adus ceva cu totul nou, dincolo de batalii banale cu extraterestri humanoizi vorbitori de engleza, dincolo de caterinca fortata a lui MacGyver si de happy-end-urile celor 4 robin hoozi fantastici care rezolvau tot, fara nici o profunzime.

Syfy poate sa planga acum dupa SGU. The Expanse a fost innoit cu sezonul 3, desi inca din primul sezon avea audienta mai mica (cam la jumate) decat al doilea sezon din SGU.

SG-1 era axat pe stimularea imaginatiei privitorului pe cand SGU desi avea si asta a insistat prea mult pe partea de telenovela si combinatia asta e dezastruasa pentru filmele si serialele sf. Asta s-a vazut si in cele mai slabe sezoane BGS. Cand te uiti la un serial sf vrei in primul rand sa-ti stimuleze imaginatia, sa-ti arate o lume asa cum nu ti-ai imaginat vreodata, sa te surprinda ori cu banalitatile vietii gen cine pe cine iubeste, cine pe cine inseala si d-astea mai greu sa-i arati cuiva o lume pe care n-a vazut-o si n-a trait-o, astea tre' sa fie de umplutura si atat, nu sa devina tema principala.

#1298
N-ter

N-ter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 07.11.2006
Am recunoscut deja ca au intins-o unde nu trebuie, dar tot ramane cel mai bun. Povestea era gandita pentru 5 sezoane.

#1299
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 16.02.2005

View PostN-ter, on 16 octombrie 2017 - 17:23, said:

Ce sa fie, ti-am spus: regie, atmosfera, suspans, efecte bune, actori de clasa, realism mai mult fata de prosteala de copii din SG-1.


Pentru tine si plebe da, am spus-o si eu. Plebea l-a dat jos, intr-o vreme in care nu rezistau multe seriale quality. Eu nu sunt plebe si calitatea nu e la plebe. Ca au luat lucruri bune din BSG nu e nimic rau. Scenele din spatiu oricum sunt mult si peste BSG si peste multe altele care au fost inainte si dupa.


De ce sa nu incerci sa te adresezi si altui target, daca tot nu scoti altceva? Sunt n si n productii care au schimbat registrul. Ce sa spun. Daca nu iti place nu te mai uiti, injuri o data ca te-a dezamagit si nu e ce-ti place si gata, nu te apuci de boicotari ca un bubos suparat ca nu mai vede la maturitate happy-shit si super-eroi.

Bineinteles ca a adus ceva nou. A adus ceva cu totul nou, dincolo de batalii banale cu extraterestri humanoizi vorbitori de engleza, dincolo de caterinca fortata a lui MacGyver si de happy-end-urile celor 4 robin hoozi fantastici care rezolvau tot, fara nici o profunzime.

Syfy poate sa planga acum dupa SGU. The Expanse a fost innoit cu sezonul 3, desi inca din primul sezon avea audienta mai mica (cam la jumate) decat al doilea sezon din SGU.
Posted Image
Sicofanții aristocrati trebuie sa se invete cu plebea, mna. Trebuie sa simta opinca pe grumaz. Plange SyFy dupa sgu de nu mai poate, ti-am spus ce ratinguri avea, sub 1 milion, asta inseamna 0 virgula.
Tu pur si simplu nu intelegi cum merge treaba, ce inseamna sa amesteci niste universuri, ce inseamna sa mananci in acelasi timp ciorba de burta cu galuste, varza si fasole. Ok, daca te numeri printre cei care o savureaza, treaba ta.  Daca te apuci sa faci o amestecatura cu House Targaryen, Stark & co la care mai adaugi niste elfi si hobbiti, asta nu inseamna c-o sa aiba si succes, iar aia care o batjocoresc sunt "plebe" in viziunea ta...aristocratica. Dar hei, tu te poti considera cum doresti....

#1300
N-ter

N-ter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 07.11.2006

View Postworldwide, on 17 octombrie 2017 - 08:34, said:

Posted Image
Sicofanții aristocrati trebuie sa se invete cu plebea, mna. Trebuie sa simta opinca pe grumaz.
O simtim, o simtim, mai ales aici in tara de analfabeti a lui Dragnea. N-am zis ca n-o simtitm. Dar nici ca plebea nu e plebe si prostii nu sunt prosti.

Quote

Plange SyFy dupa sgu de nu mai poate, ti-am spus ce ratinguri avea, sub 1 milion, asta inseamna 0 virgula.
Si eu ti-am comparat cu The Expanse, care e mult mai jos ca rating si primeste sezoane noi. Te faci ca nu vezi ce am scris.

Quote

Tu pur si simplu nu intelegi cum merge treaba, ce inseamna sa amesteci niste universuri, ce inseamna sa mananci in acelasi timp ciorba de burta cu galuste, varza si fasole. Ok, daca te numeri printre cei care o savureaza, treaba ta.
Nici tu nu intelegi ce inseamna sa le imbunatatesti. Nu esti capabil sa pricepi ca SGU era cu 3 clase peste panaramele vechi. Hai, mai spune o data cum s-au ofuscat virgineii SeFe-isti si cum ei fac legea. Crezi ca nu s-a priceput asta? Ce vrei sa demonstrezi aici?

#1301
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

View PostN-ter, on 17 octombrie 2017 - 20:41, said:


Si eu ti-am comparat cu The Expanse, care e mult mai jos ca rating si primeste sezoane noi. Te faci ca nu vezi ce am scris.

S-ar putea ca The Expanse sa fie si mai ieftin de produs, asa putem intelege de ce primeste sezoane noi. SGU nu cred ca era prea ieftin.

#1302
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 16.02.2005

View PostN-ter, on 17 octombrie 2017 - 20:41, said:

O simtim, o simtim, mai ales aici in tara de analfabeti a lui Dragnea. N-am zis ca n-o simtitm. Dar nici ca plebea nu e plebe si prostii nu sunt prosti.


Si eu ti-am comparat cu The Expanse, care e mult mai jos ca rating si primeste sezoane noi. Te faci ca nu vezi ce am scris.


Nici tu nu intelegi ce inseamna sa le imbunatatesti. Nu esti capabil sa pricepi ca SGU era cu 3 clase peste panaramele vechi. Hai, mai spune o data cum s-au ofuscat virgineii SeFe-isti si cum ei fac legea. Crezi ca nu s-a priceput asta? Ce vrei sa demonstrezi aici?
Iti sare smaltul una-doua. Posted Image Cu Dragnea vezi c-ai gresit aria, da fuguta in Poiana si joaca-te pe acolo, plange, da-te cu curu' de pamant, fa o petitie, sau cel mai bine emigreaza intr-o tara care "intelege arta" dom'le. Posted Image
Ce naiba sa pricep de la unul care compara ani diferiti si "nimeni pe lume" cu ditamai franciza veche de 15 ani ?! Posted Image In plus in Stargate erau actori, in Expanse sunt si actori, dar mai putini. Lasa o senzatie de ieftin oricum, chiar daca are efecte bune.
Ai inceput sa vorbesti la plural deja...oricum, retine ceva daca nu ti-e prea greu; prostu' ca prostu', da' prostu fudul, ala care se crede destept, inteligent si deasupra tuturor, ala este nu un pericol ci un ridicol. Posted Image

#1303
N-ter

N-ter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 07.11.2006
Asa e, esti un ridicol, te-ai descris bine in timp ce faci apologia prostilor-plebi care cred ca o franciza trebuie sa poarte mereu numele lor. Nu are logica sa ai o inteligenta cat de cat, o varsta matura si sa preferi stilul penibil al lui SG-1 in anul 2017. Nu fac nici o petitie, petitii fac penibilii bubosi ofuscati de putina calitate care le-a invadat lor visele umede cu happy endings si cei 4 robin hoozi.

View Posttiestodj20, on 17 octombrie 2017 - 21:27, said:

S-ar putea ca The Expanse sa fie si mai ieftin de produs, asa putem intelege de ce primeste sezoane noi. SGU nu cred ca era prea ieftin.
Ar trebui sa fie de un multiplu de ori mai ieftin ca sa se justifice. Nu stim bugetul lui, dar din ce se vorbeste nu e el foarte scump dar nici chiar atat de ieftin.

#1304
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

View Posttiestodj20, on 17 octombrie 2017 - 21:27, said:

S-ar putea ca The Expanse sa fie si mai ieftin de produs, asa putem intelege de ce primeste sezoane noi. SGU nu cred ca era prea ieftin.

Este cel mai scump serial produs de SyFy - aprox 20 de milioane dolari pe episod. Majoritatea cheltuiti pe efecte speciale.
Ca o comparatie - Killjoys si Dark Matter ( asta proaspat anulat fara motiv si fara sa i-se faca un final ) se produc cu 3 milioane pe episod.

SGU avea un buget de 2,5-3 milioane pe episod, majoritatea dati pe actori. SGA a avut un buget de 2 milioane pe episod, iar SG-1 a avut de la 1,3 milioane in primul sezon pana la 2 milioane in ultimul sezon pe episod.

Ce nu intelegeti voi de va certati aici - am zis mai sus, SGU avea ceva sanse ca serial daca nu s-ar fi chemat Stargate ci altceva. Si evident nu ar fi avut o poarta stelara in serial.

Problema este ca in vest - in special US, dar si Canada si UK, sunt niste fani extrem de inraiti care nu accepta sub nicio culoare o deviere de la ceva devenit standard. Poate fi el copilaresc, dar trebuie mentinut in forma originala. Uitat-va cate Comiconuri au si cati se duc la ele. Ce scandaluri apar cand careva indrazneste sa modifice ceva la o franciza.

Si cu Star Trek au fost probleme cu ultimele serii. Pur si simplu nu au fost TNG ( serialul original nu a avut asa impact in anii 60 ci abia dupa ce a fost lansat TNG ).

#1305
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007

View PostN-ter, on 17 octombrie 2017 - 20:41, said:

O simtim, o simtim, mai ales aici in tara de analfabeti a lui Dragnea. N-am zis ca n-o simtitm. Dar nici ca plebea nu e plebe si prostii nu sunt prosti.

Yup. Esti superior intelectual pentru ca iti plac telenovelele. Nu e nevoie sa repeti asta in fiecare post.

#1306
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 16.02.2005

View PostN-ter, on 18 octombrie 2017 - 06:44, said:

Asa e
Nope, nici asta n-ai inteles-o din pacate pentru tine. Posted Image

View Posteiffel, on 18 octombrie 2017 - 10:16, said:

SGU avea un buget de 2,5-3 milioane pe episod, majoritatea dati pe actori. SGA a avut un buget de 2 milioane pe episod, iar SG-1 a avut de la 1,3 milioane in primul sezon pana la 2 milioane in ultimul sezon pe episod.
Daca se chema Universe, era ok. Si a mai fost o problema cu el, faptul ca desi se chema Stargate a rupt orice legatura cu ceea ce inseamna Stargate; soldati care pleaca de capul lor prin poarta, chestia cu aia care i-au "invadat", "lovituri de stat", samd. SG 1/SGA n-or fi fost ele pentru "intelectuali", dar stiai niste chestii simple; radem, glumim, dar la o adica luptam si nu lasam pe nimeni in urma, urmam ordinele chiar si cand ne este foarte greu, fara relatii aiurea, si fara "democratie"...doar cand imi amintesc ce tampenie de "lovitura de stat" au pus savantii aia la cale in Universe si imi vine sa plang pentru munca depusa de RDA & co.

#1307
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Nou serial Stargate?
Trebuie sa aiba ghei, si femeie neagra in rolul principal. Pe deasupra trebuie sa fie grasa, urata, independenta si lesbiana.

#1308
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

View PostGenjurooo, on 18 octombrie 2017 - 17:34, said:

Nou serial Stargate?
Trebuie sa aiba ghei, si femeie neagra in rolul principal. Pe deasupra trebuie sa fie grasa, urata, independenta si lesbiana.
Ceva in genul SGU, ca ala era asa superior din  punct de vedere cultural, emotional si social... ceilalti se multumeau cu-n negru cu stema in frunte.

#1309
N-ter

N-ter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 07.11.2006

View Postworldwide, on 18 octombrie 2017 - 15:55, said:

Nope, nici asta n-ai inteles-o din pacate pentru tine.
Ba da, si am inteles si ca-ti place si gargara degeaba. Tu chiar contesti ca ala era mai quality, mai realist, mai bine jucat, mai bine regizat, cu production values mai bune si cu efecte mai bune? Sau nu conteaza astea?

Quote

SG 1/SGA n-or fi fost ele pentru "intelectuali", dar stiai niste chestii simple; radem, glumim, dar la o adica luptam si nu lasam pe nimeni in urma, urmam ordinele chiar si cand ne este foarte greu, fara relatii aiurea, si fara "democratie"...
Cu chestii simple, cu supereroi si morala de clasa a 4-a nu prea functioneaza lumea asta, poate in desene animate. Iar ideea de stargate chiar merita ceva mai bine lucrat.

View Posteiffel, on 18 octombrie 2017 - 10:16, said:

Ce nu intelegeti voi de va certati aici - am zis mai sus, SGU avea ceva sanse ca serial daca nu s-ar fi chemat Stargate ci altceva. Si evident nu ar fi avut o poarta stelara in serial.
Partea de istorie a portilor a fost una din coloanele povestii. Fara Seed Ships si rolul lui Destiny in urma lor, nu mai era SGU.

View PostAMETHIST, on 18 octombrie 2017 - 10:26, said:

Yup. Esti superior intelectual pentru ca iti plac telenovelele. Nu e nevoie sa repeti asta in fiecare post.
Daca asta ai inteles din explicatii dupa ce am spus clar ca asta era defectul lui, ai ignorat celelalte plusuri evidentiate si ai trantit o replica de plebe, poti sa te iei de mana cu worldwide si sa va uitati la Dragon Ball Z.

#1310
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 16.02.2005

View PostN-ter, on 18 octombrie 2017 - 23:01, said:

Tu chiar contesti ca ala era mai quality, mai realist, mai bine jucat, mai bine regizat, cu production values mai bune si cu efecte mai bune? Sau nu conteaza astea?
Ohh, daa ! Posted Image
In plus, nu trebuie sa-mi vinzi nimic, nu cumpar nimic de la tine; aia cu "production values" merge la aia care vand proiecte studiourilor, nu aici. Posted Image

#1311
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

View Posteiffel, on 18 octombrie 2017 - 10:16, said:


Este cel mai scump serial produs de SyFy - aprox 20 de milioane dolari pe episod. Majoritatea cheltuiti pe efecte speciale.

Mi se pare cam mult 20 de milioane pe episod, plm, nici Game Of Thrones nu are bugetul asta / episod. Daca The Expanse ar avea un astfel de buget / episod nu cred ca si-ar scoate banii din reclame si vanzari.

#1312
N-ter

N-ter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 07.11.2006

View Postworldwide, on 19 octombrie 2017 - 07:37, said:

Ohh, daa ! Posted Image
Da? Esti de luat pe targa, sorry. :)

#1313
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

View PostN-ter, on 18 octombrie 2017 - 23:01, said:

Cu chestii simple, cu supereroi si morala de clasa a 4-a nu prea functioneaza lumea asta, poate in desene animate. Iar ideea de stargate chiar merita ceva mai bine lucrat.


Partea de istorie a portilor a fost una din coloanele povestii. Fara Seed Ships si rolul lui Destiny in urma lor, nu mai era SGU.
1. Ptr americani conteaza exact asta. Ptr serialele lor conteaza ce vrea publicul american, nu restul lumii. Ptr noi e copilaros, ptr ei e grozav.
2. Exact. Nu ar fi fost SGU. Dar ar fi  avut poate o sansa.

View Posttiestodj20, on 19 octombrie 2017 - 10:40, said:

Mi se pare cam mult 20 de milioane pe episod, plm, nici Game Of Thrones nu are bugetul asta / episod. Daca The Expanse ar avea un astfel de buget / episod nu cred ca si-ar scoate banii din reclame si vanzari.
La atata a ajuns. Poate nu toate dar cam pe-acolo. Stiu ca pare enorm, dar nu e. Costul unor efecte speciale de talia celor dinserial - concureaza cu filmele artistice - e enorm.
Informatia o am din sursa sigura

Edited by eiffel, 19 October 2017 - 19:29.


#1314
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Cine poate sa ne explice ce anume face ca efectele speciale sa coste sumele astea enorme? Adica munca si chinuiala celor care le fac, piesele pentru computere ultraperformante, ce anume?

Presupun ca partea tehnica si-o platesc dintr-un singur film, altfel cat naiba sa coste calculatoarele si programele folosite?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate