Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 

Cum Scap De dependenta de Cola?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
tu_bizon

tu_bizon

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 151
  • Înscris: 05.10.2008
De fiecare data cand cumperi o sticla de Cola, pune intr-o pusculita si o bancnota de 10 Lei. Dupa cateva luni, trimite-mi mie pusculita.
Vezi ce viciu scump ai? :D

#20
Radu_TGW

Radu_TGW

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 26.01.2008
eu m-am lasat usor, cu vointa.
2 luni nu m-am atins deloc de cola, deoarece nu cumparam deloc. cand eram tentat in magazin fugeam repede la lipton sau altceva.

acum mai beau ocazional cand mai gasesc cola prin casa, da' numa' un pahar de dor sau cand mai vorbeste gura fara mine,din reflex,  la un bar: "adu-mi si mie un cola..."

nu am obs. schimbari. cateodata ma trezesc ca mi-e sete si vreau sa beau ceva, vad apa plata da' imi zic ca vreau altceva..gandindu-ma la ceva acidulat da' ma trezesc repede si beau apa sau ceai :) . desigur, acum cred ca sunt dependent de ice tea. da' cred ca e mult mai bine asa .

#21
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005
ma amuz cand vaz ca multi au renuntat la cola si au dat'o pe ceaiuri de plastic... care ceaiuri au mult mai mult zahar decat cola.
vrei ceai? fierbe acasa 2 l de ceai si baga in el 50 gr de zahar nu 250. daca o dai tot pe ceaiuri din chimicale... e tot aia, numai ca de data asta il bei constiincios crezand ca te ajuta si'ti face bine...

#22
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
joannes, la cate studii cu rezultate negative si pareri "de dulce" despre coca-cola, pepsi, american cola si ce o mai fi...Tind sa cred ca este cea mai NENOROCITA bautura racoritoare dupa piata. Pune o bucata de carne intr-un pahar de cola si lasa 24-28 h. Vezi ce zic?

#23
rivanol

rivanol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 21.06.2007
Si eu am fost dependent de cola , asta pana la sfarsitul verii cand un prieten de pahar i a descoperit nu stiu ce , ceva nasol oricum la ficat care cica de la cola se face .

Oricum vara in fiecare zi in fata blocului , seara la calculator , la pranz cand era canicula , in oras  ,donshoara cola era nelipsita


Din septembrie pana pe la inceputul lui noiembrie nu mai pusesem deloc gura pe cola , pana cand am fost la burger king de mi am luat un meniu cu cola . Surpriza a fost ca nu l am baut pe tot ! Deobicei mai comandam unul ca nu mi ajungea :)


In momentu asta am o sticla de cola de 1l pe birou si am baut cam 1 sfert in 2 zile ... si nu ma atrage sa beau . Daca o descopera tata il pune in vin si isi face spritz !

Daca bei din ce in ce mai putin o sa te lasi ... sincer pe mine m a ajutat ca ma si cam saturasem de gustul ei :)

#24
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003
Cel mai probabil dependenta de Cola e data de cofeina, deci un inlocuitor mai sanatos e ceaiul negru (care la fel contine cofeina, dar e mult mai natura decat cola)..

#25
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postjoannes, on Nov 15 2008, 17:26, said:

ma amuz cand vaz ca multi au renuntat la cola si au dat'o pe ceaiuri de plastic... care ceaiuri au mult mai mult zahar decat cola.
vrei ceai? fierbe acasa 2 l de ceai si baga in el 50 gr de zahar nu 250. daca o dai tot pe ceaiuri din chimicale... e tot aia, numai ca de data asta il bei constiincios crezand ca te ajuta si'ti face bine...

Sunt 72g de zahar la o sticla de 1,5L, deci aprox 100g la 2L, nu 250.

2L de ceai inseamna 8 cani, deci vin in medie cam 16 lingurite de zahar. O lingurita are aprox 7g de zahar. Rezulta 106g.

Ce amuzanta este ignoranta...

#26
Sergiu_Q

Sergiu_Q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 11.03.2005

View PostGaiusBaltar, on Nov 14 2008, 17:06, said:

Si eu am trecut de la Cola al Nestea sau Lipton,ca deveneam deja dependent!

si crezi ca e vreo diferenta ? ...aceleasi chimicale..alt gust si culoare

ca sa te lasi e simplu...nu mai cumperi si gata..o sa mai bei pe la prieteni dar oricat de nesimtit ai fi nu cred ca te-ar servi cu 4 litri de cola :)

#27
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 14.05.2007
Te lasi foarte simplu de Cola: cumpara altceva. Preferabil ar fi sa bei apa, ceai, sucuri naturale, etc. Dar, deh, nu au acelasi gust. Si eu beau cola, dar nu mult, mai ales dupa ce am stat 3 saptamani in spital si nu am avut voie 2 luni sa beau decat apa, ceai si sucuri naturale. Fara sa exagerez, pot sa spun ca in fiecare zi am baut cam 1.5 l de ceai, ceai facut acasa, nu cumparat. Si cand te mai intreaba cineva , mama, prieteni, colegi etc.: "ce suc sa cumpar", incearca sa spui si tu Fanta de exemplu. Macar nu are cofeina.


P.S: stati linistiti, nu am ajuns in spital din cauza cola-ei.

Edited by Galacticul, 15 November 2008 - 21:42.


#28
mandolinu

mandolinu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 03.02.2007
inlocuieste cola cu vin, macar stii o treaba

#29
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005

View PostTLGsoft, on Nov 15 2008, 19:48, said:

Sunt 72g de zahar la o sticla de 1,5L, deci aprox 100g la 2L, nu 250.

2L de ceai inseamna 8 cani, deci vin in medie cam 16 lingurite de zahar. O lingurita are aprox 7g de zahar. Rezulta 106g.

Ce amuzanta este ignoranta...


engioi
http://www.energyfie...sugar-in-drinks


http://wiki.answers....aspoon_of_sugar

peseu foloseste miere. mai sanatos, mai multa energie...
peseu al doilea. daca gasesti undeva un link unde sa'mi arati ca zaharul produce mai mlta energie decat mierea, nu te obosi. te cred.

joannes, ignorand

Edited by joannes, 16 November 2008 - 07:53.


#30
Stripper

Stripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 04.10.2008

View Postoauzor, on Nov 15 2008, 16:36, said:

joannes, la cate studii cu rezultate negative si pareri "de dulce" despre coca-cola, pepsi, american cola si ce o mai fi...Tind sa cred ca este cea mai NENOROCITA bautura racoritoare dupa piata. Pune o bucata de carne intr-un pahar de cola si lasa 24-28 h. Vezi ce zic?

Cred ca vorbesti prostii.
Eu am pus carnea intr-un pahar de apa si acelasi rezultat.
ce sa fac, nu mai beau apa ?

#31
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postjoannes, on Nov 16 2008, 08:50, said:

engioi
http://www.energyfie...sugar-in-drinks


http://wiki.answers....aspoon_of_sugar

peseu foloseste miere. mai sanatos, mai multa energie...
peseu al doilea. daca gasesti undeva un link unde sa'mi arati ca zaharul produce mai mlta energie decat mierea, nu te obosi. te cred.

joannes, ignorand


Tu zici 4, astia zic 5, eu zic 7 ca pun cu varf.

Brusc ai devenit precis si cu argumente verificabile, nu mai sustii ca sunt 250g in ceai? Si tu indulcesti 2L cu 50?

Nu te obosi...  <_<

#32
Stripper

Stripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 04.10.2008
Nu va mai certati ca aveti toti dreptate.
Zaharul din Cola nu este acelasi cu zaharul din punga de la magazin.


Quote

Ce este zaharul?
Majoritatea oamenilor, ar raspunde prin descrierea granulelor albe de zahar care se gasesc in mod obisnuit pe masa fiecaruia. In orice caz, aceasta este numai un tip de zahar:Sucroza.Zaharul apartine alimentelor din familia carbohidratilor. Zaharurile sunt o forma principala a carbohidratilor si se gasesc in aproape toate plantele verzi. Apare in cantitati semnificative in majoritatea fructelor si legumelor. Exista trei tipuri de zaharuri simple: Sucroza, Fructoza si Glucoza. Sucroza este de fapt o combinatie intre fructoza si glucoza iar amestecul se separa repede in aceste doua substante.
Lactoza este un alt zahar similar cu sucroza. Ea se gaseste in toate produsele lactate. Cele doua principale tipuri de carbohidrati sunt zaharul si amidonul.
Toata energia din alimente provine din efectele soarelui asupra vietii plantelor verzi. Plantele transfoma energia solara in zaharuri si amidoane. Cum corpul uman nu poate transforma energia solara, el se bazeaza pe energia provenita de la plante.O dieta echilibrata provine dintr-o varietate de alimente care furnizeaza necesarul de carbohidrati, grasimi si proteine. Nutritionistii sugereaza ca ar trebui ca,carbohidratii sa reprezinte 50% din nevoile energetice. Daca nu exista suficienti carbohidrati disponibili in organism acesta transforma grasimile si proteinele in glucoza.
Pentru a intelege rolul zaharului ca aliment, este nevoie sa privim mai in detaliu la carbohidrati. Acestia stau la baza energiei alimentelor, care dau cel mai direct energia pe care toate plantele verzi o produc si stocheaza. Cele doua categorii principale de carbohidrati sunt zaharurile si amidonurile.
Zaharurile sunt cele mai simple dintre cele doua. Moleculele de amidon pot fi considerate ca fiind molecule de zahar aliniate in lanturi (mai degraba libere). Acestia, mult mai complexi carbohidrati de amidon se gasescin cartofi, orez,paine,paste si cereale.Toate zaharurile si amidoanele sunt impartite si folosite in prepararea glucozei, care este principala sursa de energie a corpului.

Acum spuneti voi.

#33
alinadi

alinadi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 04.11.2008
nu poti  :death:
m-am lasat de tigari si de cola nu
probabil trebuie sa si vrei  :naughty:

#34
cosminlive

cosminlive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 27.01.2006
Chiar daca este vechi acest topic merita un refresh.

Eu am scapat de cola (de la baut industrial la baut ocazional) cu Kinley Apa Tonica si cu Apa Minerala cu lamaie. Dupa Cola am trecut pe Kinley care este amar. Si am baut, si am baut si am baut.... iar dupa 2 saptamani am pus gura pe Cola si am zis : "cum naiba am putut sa beau asa ceva?" Practic gustul meu nu mai suporta bauturile gen cola, pepsi. Iar acum vreau sa zic ca m-am domolit si consum ceva de genul : max 0.5L/saptamana de cola, max 2L de Kinley/saptamana iar apa+apa minerala ... cat cuprinde.

#35
n1ceTRY

n1ceTRY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 05.01.2010
Si eu m-am lasat de cola, dar am trecut la cafea, dar nu exagerez doar 2 canii pe zi :)

#36
Crazy_Mouse

Crazy_Mouse

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 27.06.2010
Si eu am avut problema asta cu dependenta de Cola. Am reusit sa scap de acest lucru brusc, deoarece analizele la sange nu erau bune si o perioada am baut doar ceaiuri din plante culese de la tara. Bine, recunosc faptul ca si bautul ceaiului devenise o obsesie, acum dupa 6 luni mi-am revenit. Nu mai beau deloc Cola si nici foarte mult ceai, doar 1-2 cani zilnic.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate