Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Cum Scap De dependenta de Cola?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008
Si cum se manifesta dependenta de Cola? Ce se intampla daca nu bei?
In cazul cafelei, daca bei regulat cantitati mari pe zi si te opresti brusc, ai o stare de somnolenta si de lene toata ziua. Dar nevoia de cafea se compenseaza prin sport. Cum este la cola?

Edited by Owidiu, 18 July 2010 - 00:45.


#38
Louie-Anderson

Louie-Anderson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 08.04.2010
Probabil la fel .

#39
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Stiu pe cineva care vroia sa se lase de cola ca oricum se ingrasase foarte mult si a zis ca odata cu zaharul din cola poate scapa si de "binefacerile" cofeinei din suc. Ajunsese omul intr-o perioada dimineata de scria comanda pe tastatura si-l lua somnul pana sa dea enter, si efectiv statea uitandu-se in gol la monitor cu comanda la prompt :lol: Poate pare gluma, dar nu e. E greu sa inlocuiesti brusc lipsa cofeinei. Colegul meu o daduse pe ceai negru, pe care a reusit sa-l rareasca incet.

Edited by filipxxx, 21 July 2010 - 05:21.


#40
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017
Eu sunt dependent de vreo doi ani de ceai negru si de cola/pepsi, in conditiile in care am probleme de sanatate oarecum incompatibile cu ambele licori. Am observat ca licorile astea doua au si un efect "pervers"; pofta pentru fructe sau altfel de sucuri a devenit zero. Poti sa-mi pui in fata mama fructelor...sa pice zeama din piersici, din pere, etc... ca nu mi se face pofta! Nu mai mananc dimineata, mi-am schimbat orele de somn; toata viata am fost matinal, aproape ca un pensionar, acum am program studentesc... M-am molipsit de la un prieten care nu avea voie alcool, el s-a lasat de cola/pepsi la peste 200 glicemie...un fel de a spune ca s-a lasat ca acum bea fara zahar, dar tot bea. Mai mult imi place ceaiul negru si doar frica de nesomn si afectarea absorbtiei fierului ma face sa ma opresc pe la trei cani pe zi. Consumul de cola/pepsi l-am diminuat si sunt pe cale sa-l aduc la "normal" cumparand la cutie. Cumpar doar cate una, orice pofta suplimentara se plateste cu un drum afara. Dar ma ustura la buzunar......2 lei +2 lei +2+2 etc In principiu sunt impotriva taxarilor si interzicerilor pentru ca nu e treaba statului ce facem noi cu sanatatea noastra dar dupa mine s-a gresit cand au fost incluse la TVA 9%. N-as zice nu nici la interzicerea sticlelor mai mari de 1,25 litri in anumite categorii de magazine.
LE
Sunt si zile cand nu beau Cola sau pepsi dar beau ceai negru in compensatie.
LE
Ala verde nu-mi prea place. Altfel de ceaiuri sunt tortura pentru mine oricat de simandicoase ar fi. Dulci-acrisoare....bleah!

Attached Files


Edited by 2003spirit, 19 October 2017 - 21:41.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate