Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cum Scap De dependenta de Cola?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
narcisx

narcisx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 21.01.2008
Da intrebarea este pe bune, "Cum scap de dependenta de Cola?". Acum cateva saptamani am realizat ca practic sunt dependent de acest lichid negru, spumant, intepator, pe care-l numim Coca-Cola.
Daca stau sa ma gandesc cred ca beau cam 3,5 chiar 4 L pe zi, acasa la scoala cu prietenii  :mellow: . Aproape ca a ajuns sa inlocuiasca apa. Sunt zile in care aproape ca nu beau apa, mai ales seara la PC, daca raman fara la 12 noaptea si sunt in hainele de casa, ma schimb si ma duc la non-stop sa-mi iau.
Am incercat sa inlocuiesc Cola cu altceva, dar cand nu consum aceasta "cocaina legala" devin irascibil, nu am chef de nimic, si parca as dormi toata ziua, am senzatia ca sunt pe "slow motion".
Deci ce sugestii aveti pt a ma lasa de aceasta chestie.

Edited by narcisx, 14 November 2008 - 16:40.


#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
vointa
pur si simplu nu mai bei

#3
ThunderSS

ThunderSS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 27.09.2007
Cum Scap De dependenta de Cola?

Nu mai bei :P. Si serios vorbin, asta este raspunsul. Iti spui ca de azi nu mai bei si gata, daca ai vointa...
PS: Esti prima persoana pe care o aud ca se plange de o astfel de dependenta...totusi e bine ca nu ai luat-o cu alea alcoolice :)


EDIT: Te apuci de mentosane! Daca mai bei cola cat timp ai dalea... :)

Edited by ThunderSS, 14 November 2008 - 16:44.


#4
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Eu am scapat inlocuind-o cu Nestea.

#5
ThunderSS

ThunderSS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 27.09.2007

 TLGsoft, on Nov 14 2008, 16:43, said:

Eu am scapat inlocuind-o cu Nestea.

Dar nu prea ai rezovat problema :P Ai trecut de la suc la ceai :))

#6
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005
Cum scapi de dependenta de cola? simplu, bea pepsi  :D , lasand gluma la o parte incearca sa reduci treptat cantitatea pe care o bei zilnic inlocuind cola cu altceva, un alt gen de suc, apa minerala, etc, ce preferi.


Si eu beau cola, (dar nu in cantitatile alea totusi) si cred ca si mie mi-ar veni greu sa nu mai beau de loc asa dintr-o data :)

Edited by Bobby_ro, 14 November 2008 - 16:50.


#7
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,207
  • Înscris: 28.04.2003
Gandeste-te ca daca nu te lasi o sa ai parte de o groaza de boli naspa si o moarte lenta si dureroasa.
Cand e vorba de viata lui omu face orice. Inclusiv sa se lase de prostii

#8
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 22.01.2008
aversion therapy: bei o data pana ti se face rau si pe urma nu vei mai vrea sa o vezi in fata ochilor

sau incearca sa bei numai calda si/sau rasuflata, poate asa ti se va face sila de gustul nasol pe care-l are

#9
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
4 l de cola pe zi este enorm; atata cofeina si zahar...
iti iei 1 saptamana de vacanta, bei 2 cafele pe zi pt cofeina, si daca ti-e somn dormi pana nu mai poti
in saptamana aia faci diverse chestii care sa-ti trezeasca interesul, nu stai la calculator sau la TV: sport, excursii, shopping etc

#10
GaiusBaltar

GaiusBaltar

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 665
  • Înscris: 20.10.2007
Si eu am trecut de la Cola al Nestea sau Lipton,ca deveneam deja dependent!

#11
Delirium

Delirium

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 05.08.2008

 narcisx, on Nov 14 2008, 16:39, said:

Da intrebarea este pe bune, "Cum scap de dependenta de Cola?". Acum cateva saptamani am realizat ca practic sunt dependent de acest lichid negru, spumant, intepator, pe care-l numim Coca-Cola.
Daca stau sa ma gandesc cred ca beau cam 3,5 chiar 4 L pe zi, acasa la scoala cu prietenii :mellow: . Aproape ca a ajuns sa inlocuiasca apa. Sunt zile in care aproape ca nu beau apa, mai ales seara la PC, daca raman fara la 12 noaptea si sunt in hainele de casa, ma schimb si ma duc la non-stop sa-mi iau.
Am incercat sa inlocuiesc Cola cu altceva, dar cand nu consum aceasta "cocaina legala" devin irascibil, nu am chef de nimic, si parca as dormi toata ziua, am senzatia ca sunt pe "slow motion".
Deci ce sugestii aveti pt a ma lasa de aceasta chestie.


Asa am fost si eu pana acum vreo doua luni. Am baut cola ani de zile, cate 2-3 litri pe zi. Practic nici nu mai stiam ce e aia apa. :) Nu beam altceva: nici pepsi, nici ceaiuri, nimic. Doar cola. Dimineata, la prima ora, un pahar de cola rece era nelipsit...:) Nu puteam functiona fara cola. La fel si eu, daca ramaneam fara cola la 1 noaptea, ma imbracam si ma duceam sa imi cumpar. Cum mi-a trecut? M-au apucat dracii intr-o zi si nu am mai vrut sa beau. Pur si simplu. Vreo 3 saptamani am fost zombi, eram ametita tot timpul, ma simteam fara vlaga, nervoasa...samd. Am trecut pe cafea acum :) Beau cate 7-8 cafele pe zi. :lol: Inca nu-mi dau seama ce e mai nociv: cafeaua in exces sau cola? :P

#12
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005
sucurile (atat cele "naturale" cat si astea de "plastic") au intre 15 si 35 gr zahar la 250 ml. nu am date exacte la indemana, dar daca nu ma insel cola are undeva pe la 28 gr. spre exemplu o cutie de pepsi de 355 ml are 41 gr de zahar.
de raschetezi zilnic 4 litri de cola, te poti numi fericit sau mai degraba indulcit: cel putin 400 gr  pana la 500 gr de zahar in organismul tau zilnic, numai din cola.
zaharul nu se ia numai din cafea, zaharul il poti lua si din nu's ce prostii de conserve de carne spre exemplu. te asigur, ca zilnic consumi inca 100 gr de zahar din alte surse.
cred ca o lingura mare de zahar are undeva la 6-8 gr. realizezi ca atunci cand bei un pahar de cola, e ca si cum tocmai ai amestecat acolo 5-6 linguri de zahar...
te las pe tine sa calculezi at zahar consumi tu anual din: cola, ciocolata, alte dulciuri, cafea, inghetata etc...
zaharul e o substanta care poate fi inger sau demon pentru organism... daca tu poti metaboliza zilnic jumatate de kilogram de zahar fara efecte negative pe termen scurt si lung, e ok, tine'o tot asa.

p.s. vreo 2 luni eu nu am pus in gura picatura de apa... si nici acum nu beau mai mult de 2-3 pahare pe zi. ceea ce nu e o realizare.\

p.s.s.- sa nu uit. sa treci pe diet cola nu e o solutie. ca incep alte tampenii sa'si faca loc.

Edited by joannes, 14 November 2008 - 17:43.


#13
sorin520

sorin520

    OM

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 05.09.2008
Orice dependenta se trateaza in primul rind cu vointa
Inainte de a lua o hotarire trebuie sa sti cita vointa ai Daca esti un tip cu vointa si personalitate puternica poti renunta brusc si poti suporta "efectele"renuntarii(eu am avut efecte la renuntarea la tutun cam 6 luni)
Daca personalitatea este mai slaba poti incerca renuntarea treptata pe baza unui program,dar este destul de dificil Nu sfatuiesc inlocuirea cu alte produse "inocente"care dau dependenta(am renuntat la tutun pentru guma de mestecat si nu puteam sa scap de guma)

#14
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
stii cum scapi ?
cum am scapat si io :)

bea intruna asa ca spartul , pana o sa ti se faca rau odata de o sa iei la p*la toti angajatii coca cola ..si o sa te scarbeasca apoi cand o sa auzi de cola ;)

#15
narcisx

narcisx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 21.01.2008
WoW nici nu ma gandeam ca o sa primesc atatea raspunsuri. Acum serios astazi am facut primul pas pt a ma lasa de aceasta dependenta. Nu am baut decat spre seara 1 doza atunci cand nu mai suportam si aveam nevoie de gustul unei cola, asta mi se pare totusi o realizare de la 4L la 330 ml, oricum "greul" incepe acum. Deja mi s-au pus intrebari de genul "la cat te-ai cultcat azi noapte?" sau "de cand n-ai mai dormit?" s.a.

Si am uitat sa mai spun  ca pe langa aia 4L mai "bagam" si 2-3 expresso-uri la scoala  :cursing:

 Campers, on Nov 14 2008, 19:08, said:

stii cum scapi ?
cum am scapat si io :)

bea intruna asa ca spartul , pana o sa ti se faca rau odata de o sa iei la p*la toti angajatii coca cola ..si o sa te scarbeasca apoi cand o sa auzi de cola ;)

Am un prieten care a facut cam ce ai facut si tu dar el a ajuns la spital dupa cam 13L intr-o zi. Din cate mi-a spus nu prea mai vedea bine si "ii tiuiau urechile".

#16
TupaC

TupaC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,220
  • Înscris: 05.02.2006
Apuca-te de sport si cu siguranta ai sa scapi si de restu bauturilor/alimentelor care iti fac doar rau.Bine asta documentandu-te pe masura.
Iti spun asta din experienta.

#17
icx

icx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 25.02.2007
Eu obisnuiam sa beau cola cu saptamanile fara sa pun o picatura de apa in gura. Da, am spus "saptamani", am mereu provizii acasa. :P

Dependenta nu este psihica...

Cea mai buna solutie este s-o inlocuiesti cu altceva. :) Suc de portocale, smoothie, lapte cu miere... sau ce-ti mai place tie.

PS: Si sport, cum zice TupaC :P

#18
TupaC

TupaC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,220
  • Înscris: 05.02.2006
Grav este ca sucurile si alcoolul nu hidrateaza ci deshidrateaza.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

4 user(s) are reading this topic

0 members, 4 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate