Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Aberatie legislativa?

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 gtk, on May 20 2009, 06:07, said:


Nu ai raspuns deloc la ceea ce am zis eu - diferenta intre limitele de varste legiferate pentru a face niste decizii importante. Diferenta care este egala cu ipocrizie dupa orice standarde logice.

Cand nu ai argumente vii cu jigniri... bravo. Si mai esti si moderator.

Edited by SuperDuper, 20 May 2009 - 13:35.


#38
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
argumente ai garla, de plictisesti de ele: nevoia biologica stabilita stiintific in jurul varstei de 13 ani, faptul ca toate statele UE plus multe altele au varsta sub 18 ani[de regula sub 15], etc.... astea sunt argumente obiective... tu nu ai deloc argumente ci doar propaganda de doi bani, invatata in "minunata" sua, care se pare ca se inspira de la talibani
zici de diferente... ok, dupa mine ar trebuie redusa si varsta pt. votat, iar varsta pt. cumparat alcool nici nu ar trebui sa existe

Edited by gtk, 20 May 2009 - 13:38.


#39
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Deci statele EU sunt ipocrite in legislatie. Exista notiunea de dezvoltare psihologica necesara si atunci cea de 13 ani evident ca intra in conflict cu cea de 18 din alte legi. De ce este admisa o varsta mai mica pentru consimtamantul sexual decat pentru orice alte activitati (angajat in munca, servici miltar, alcool, tutun, raspundere penala) - este exact pentru ca cei ce fac legile (40-50 de ani) gandesc ca tine - vor "prospaturi" de 13 ani ca alea de 16-18 sunt prea batrane deja. Si au legiferat aceasta "derogare" care duce la aberatii legale ca cele metionate mai sus.

Edited by SuperDuper, 20 May 2009 - 16:07.


#40
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

 SuperDuper, on May 20 2009, 17:03, said:

De ce este admisa o varsta mai mica pentru consimtamantul sexual decat pentru orice alte activitati (angajat in munca, servici miltar, alcool, tutun, raspundere penala)
fiindca sex-ul e cu totul altceva decat munca sau serviciul militar! desi de muncitg se poate munci si de la varste mai mici... idem cu serviciul militar...
iar cu adevara ipocrita e SUA deoarece raspunderea penala nu cunoaste limita de varsta!

 SuperDuper, on May 20 2009, 17:03, said:

este exact pentru ca cei ce fac legile (40-50 de ani) gandesc ca tine - vor "prospaturi" de 13 ani ca alea de 16-18 sunt prea batrane deja. Si au legiferat aceasta "derogare" care duce la aberatii legale ca cele metionate mai sus.
arata-mi exact textul din care rezulta ca eu vreau prospaturi de 13 ani! daca nu iti da clara_spiele suspend, iti dau eu!
astia ca tine care fac astfel de afirmatii, fara absolut nici o baza, ar merita ani grei de puscarie!

Edited by gtk, 20 May 2009 - 16:32.


#41
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Tu sustii peste tot aici ca relatiile sexuale ale un copil de 13 ani sunt normale indiferent de varsta partenerului. Nu sustii ca relatiile intre copii ar fi scuzabile ci ca orice partenri sunt acceptabili. Asta te include si pe tine in mod logic. Daca voiai sa te excluzi din acea multime trebuia sa o specifici clar.

Ma insulti si ma ameninti cu suspendarea pentru ca am alta opinie?

#42
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

 SuperDuper, on May 20 2009, 17:45, said:

Tu sustii peste tot aici ca relatiile sexuale ale un copil de 13 ani sunt normale indiferent de varsta partenerului. Nu sustii ca relatiile intre copii ar fi scuzabile ci ca orice partenri sunt acceptabili. Asta te include si pe tine in mod logic. Daca voiai sa te excluzi din acea multime trebuia sa o specifici clar.
discutia asta am mai purtat-o de multe ori pe aici si am specificat clar ca de tineri e vorba, doar nu am se repet aceleasi lucruri pentru tine... fixarea unei limite de varsta - cum se intampla in anumite state - e problematica, deoarece sa zicem unul de 17 care intretine relatii sexuale cu unul de 13 nu e pedepsit, iar unul de 18 care intretine relatii cu unul de 17 e pedepsit... iar legea, in vasta majoritate a cazurilor pedepseste relatiile dintre tineri de varste relativ apropiate, si nu dintre tineri si adulti de varsta inaintata, pt. ca astfel de situatii sunt pur si simplu extrem de rare!

ca sa intelegi mai bine la ce ma refer, ia si lectureaza(posturi de-ale mele mai vechi, referitoare la subiect):

http://forum.softped...m...t&p=4801864

http://forum.softped...m...t&p=5864465

http://forum.softped...m...t&p=4805281

unii tneri complet nevinovati au fost ucisi in sua din cauza ca mentalitatea celora ca tine predomina!

Edited by gtk, 20 May 2009 - 17:09.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate