Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...
 Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 

Tendinta cursului valutar

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#19
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,080
  • Înscris: 22.06.2004

View Post~warlock~, on Nov 1 2008, 14:01, said:

eu am un feeling ca euro o sa scada iar daca o sa doreasca cresterea acestuia, bnr-ul va mai interveni inca o data  :lol:


dadadadadada. cum sa nu:))))))

#20
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008

View Posthyp3rion, on Feb 12 2009, 23:40, said:

Hai să privim din altă perspectivă și mai slăbește-mă cu economia că am să-ti spun si de ce.
De ce e cursu așa de sus ?? Ptr. că avem deficit extrem de mare, ptr. că investitorii se retrag, ptr. ies bani mai mulți, decât intră. DE CE ??? ptr. că suntem catalogați drept o țară instabilă. DE CE ?? Ptr. că ne-am repezit ca măgarii la sutele de miliarde de euro puși la discreție de bănci străine. DE CE ??? Ca să crească cursul și noi să fim la mila și mâna altora.

Si-acuma referitor la economie. Evident e tragic și dureros că ne-am distrus si vândut pe nimic economia, da stau și te-ntreb ..... Germania, Franța,Spania astea n-au economii puternice ???? Și cu ce le-ajută acuma??? Că nu-i văd veseli defel nici pe ei ...... ba chiar mai rău. Suntem doar niste păpuși, manipulați de o mână de oameni :D. Iar când ne defectăm, ne vor arunca la gunoi :D.
Poi toate tarile sunt afecatate, indiferent in ce stare se afla economie lor, iar asta datorita faptului ca oamenii au contractat credite, pentru case, masini, etc si cand a venit vremea sa restituie creditul respectiv sau trezit in incapacitatea de plata. Acum, banile au inceput sa cada una cate una, au dat faliment si cum bancile numai dau credite, a inceput sa cada si industria contrsc de masini, precum si altele.

Ca sa o concluzionam, este bine ca economiile sa le tii intr`o moneda straina sub saltea. Daca economiile le tii in lei, peste ceva timp nu ai sa mai poti cumpara acelasi numar de produse, cat cumparai cu ceva timp in urma. Iar euro nu va scadea deloc, pute`ti sa va rugati si la Dumnezeu, ca tot nu va scadea !

#21
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Incredibil cat de repede creste de la o zi la alta!

#22
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008
Deocamdata, incerca sa`l mentina pe pozitie, parca nici BNR nu vrea sa creasca prea repede acum. Inca putin si ajunge la 4,3lei, inca un maxim istoric.

#23
moshulica

moshulica

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 42
  • Înscris: 17.09.2007
De la jumatatea lui ianuarie, mai precis de pe 13, cursul oscileaza intre 4,2 si 4,3. Cum se apropia de 4,3 lei, cum intervenea BNR.
Cu toate eforturile lui isarescu &co, mai jos de 4,2 n-au reusit sa-l duca. Dupa mine, 4,2 e o linie de suport, sub care leul nostru transformat in gaina n-o sa scada prea curand. Daca in schimb euroiul "sparge" rezistenta asta tenace impusa de BNR, de 4,3, o sa asistam la o noua oscilatie intre 4,3 si 4,4.....si tot asa pana la 4,5 prin iunie-iulie.....

#24
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006
Eu sunt curios ce barieră va sparge daca Romania primeste 5 miliarde de la BEC. 4.3 ron sau 4 ron .

#25
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008
Indiferent daca se intervine BNR, daca se ne imprumutam, NE VA LUA DRACU PE TOTI.

Tocmai am vazut o stire recenta care spune: "Crestere economica sub un procent pentru primul trimestru".
Asadar, cei care mai cred in BNR si in alte institutii alte statului, eu zic sa se mai gandeasca ce o sa faca in curand.

#26
moshulica

moshulica

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 42
  • Înscris: 17.09.2007

View PostGabysh, on Feb 13 2009, 22:59, said:

Indiferent daca se intervine BNR, daca se ne imprumutam, NE VA LUA DRACU PE TOTI.

Normal. Cine se bucura ca ne imprumutam 5 miliarde de euro -  care oricum vor disparea urgent in gaurile negre din sistem, in salarii pentru smecherii regimului si in gurile rechinilor autohtoni - nu-si pune intrebarea ce se va intampla cand o fi sa-i dam inapoi.
Mai tineti minte Guvernul Radu Vasile, care a avut doua varfuri de plati intr-un singur an, cred ca in 1999 sau 2000....si erau cam aproape miliard de dolari de platit in anul ala....s-a dus naibii leul in raport cu valutele....asa ca atentie mare cu imprumuturile astea, ca nu ni le dau aia pe ochi frumosi....daca luam 5 miliarde, dam 7 inapoi....

#27
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

View Posthyp3rion, on Feb 13 2009, 22:08, said:

Eu sunt curios ce barieră va sparge daca Romania primeste 5 miliarde de la BEC. 4.3 ron sau 4 ron .

Nu va fi decat un plasture pe o rana deschisa...

#28
taurasu

taurasu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 14.07.2005
Prevad un curs peste 5 ron/1 euro in urmatoarele 2 luni. Daca nu v-ati prins explicatia e simpla.
1) Romanii o sa consume numai din productia proprie = protejarea locurilor de munca
2) Se limiteaza importul si creste exportul

asa ca vedeti cum ..."pedalati" mai ales proprietarii cu credite la banci

#29
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008

View Posttaurasu, on Feb 14 2009, 04:57, said:

Prevad un curs peste 5 ron/1 euro in urmatoarele 2 luni. Daca nu v-ati prins explicatia e simpla.
1) Romanii o sa consume numai din productia proprie = protejarea locurilor de munca
2) Se limiteaza importul si creste exportul

asa ca vedeti cum ..."pedalati" mai ales proprietarii cu credite la banci
Care productie proprie pretene, ca Romania nu produce absolut nimic, nu exista produse romanesti, pentru ca nu exista industrie romaneasca. Mai tot ce vezi tu prin magazine, au venit din import. Mai toti investitorii straini au plecat sau au intentia de a pleca din Romania. Asa ca, Romania nu mai are nici un fel de industrie, nu mai are nimic.

#30
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006
De ce specialiștii finaniari de pe-aici se cramponeaza la 5 ron ?? De ce nu 7 ron, 10, 15 ron ptr un euro?? Că doar singur afirmati ca economia e zero, nu se produce nimic, nu există nimic ??

#31
r3ticul

r3ticul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 28.02.2006
Cred ca multi exagereaza pe aici. Industrie 0? Imi pare rau, dar avem panificatie, textile, pielarie, auto etc. Bunurile de larg consum sunt produse in Romania. Ca multi au sarit la paine feliata de import, papuci Puma si masini straine (cand economia era mai dezvoltata), asta e alta treaba.

Tare sunt curios sa aflu ce produce Slovacia sau Norvegia. De bine, de rau, prin Europa mai gasesti ceva produse Made in Ro (lucru confirmat de mai multi cunoscuti de-ai mei care au calatorit destul de mult).

Cu siguranta conducerea Romaniei e la pamant. Mie mi-e sila de ei. Dar sa nu cadem in extrema cum ca toata tara e asa.

#32
vtc

vtc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 08.02.2009
daca romania s-ar fi axat mai mult pe dezvoltarea agriculturii si a ramurilor de baza (care pe timpu' lu' ceask erau foarte productive) care in momentul de fata au fost distruse  datorita birocratiei imputite si a taxelor (de protectie) impuse de guvernul asta handicapat  dar si a celorlalte poate ca acum nu am fi avut probleme chiar atat de mari. Dar in situatia de fata guvernul chior la propriu si la figurat cauta sa introduca cat mai multe taxe si sa ingreuneze si mai mult povara pe care trebuie sa o suporte majoritatea firmelor din Romania. Cum ajuti nene sa se dezvolte industria in Romania si automat sa se creeze locuri de munca cand tu impui sute de taxe astfel incat sa nu poti avea preturi competitive cu cele de afara si mai mult decat atat sa nu iti poti desfasura nici macar activitatea. Parerea mea este aceea ca politica din romania este o politica de exterminare! Cineva vrea ca noi romanii sa nu mai producem nimic si sa importam totul!!! Toate resursele tarii s-au dat pe nimic, industria este la pamant, agricultura si celelalte ramuri de baza ale economiei care odata functionau foarte bine acum practic nici nu mai exista!

#33
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008
Cica avem industrie, ca producem un papuc si o maslina asta inseamna ca avem industrie ? Nici macar masina Dacia nu este prdusa 100% de Renault, mare parte din piese se importa si doar firma Dacia le asambleaza, ca doar nu suntem "genii" sa producem o masina de la 0. Pana si italienii cu "fabricile lor de textile" au fugit din tara.

Exportatorii sunt extrem de putini si au fost maturati de cursul leu-euro !!

Toate tarile dezvoltate au toate ramurile de industrie dezvoltate. Eu cred ca Norvegia traieste in mare parte din vanzarea petrolului, nu ca in Romania se da afara 2.000 de oameni de la Petrom, iar in alte tari se fac averi colosale de pe urma petrolului.

Este si normal ca lumea sa cumpere produse de import, pentru ca sunt de calitate si pentru ca in Romania nu se produce.

#34
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
1. 90% din ce mancam se produce in romania apropo de agricultura si ind. alimentara. daca s-a distrus ceva s-a distrus ca sa nu exportam. ceea ce in conditiile actuale ale cursului se pare ca este foarte avantajos. este un moment cheie, asa cum branza de la bulgari, de capra sau nu, e mai ieftina si am inceput sa o gasim peste tot la fel ar trebui sa procedam noi cu ue, in ciuda sicanelor lor.

2. cursul nu cred sa se duca prea sus, este corelat cu euro la un anumit nivel de interese. europenii sunt bagati pana in gat in romania si nu doresc prabusirea sistemului financiar-bancar si economiei romanesti.

3. vom avea someri, ok, oamenii astia or sa se apuce de ceva, agricultura in cel mai rau caz, nu o sa moara de foame. avem programe de reconversie subventionate de ue, bani de luat la greu pe asemenea programe, este un moment propice sa ne reinventam.

#35
vtc

vtc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 08.02.2009

View PostNicanor, on Feb 14 2009, 15:17, said:

3. vom avea someri, ok, oamenii astia or sa se apuce de ceva, agricultura in cel mai rau caz, nu o sa moara de foame. avem programe de reconversie subventionate de ue, bani de luat la greu pe asemenea programe, este un moment propice sa ne reinventam.
Nu or sa se "apuce" de nimic! Birocratia din Romania si nu in ultimul rand taxele idioate + spagile si taxele de protectie nu ne mai permite sa facem nimic!
La toate astea se mai adauga si criza asta economica. Situatia asta tinde sa se agraveze din ce in ce mai rau datorita oamenilor care o conduc.
Trebuiau initiate proiecte urgente pentru initierea si dezvoltarea tuturor ramurilor de baza ale economiei astfel incat acestea se creeze locuri de munca si in acelasi timp sa intareasca ecomonia tarii! uitati-va la handicapatu' nostru de presedinte (la propriu si la figurat) ce face in tot timpul acesta! Penibil ......
Se puteau accesa chiar si fonduri europene pentru situatia actuala!

Edited by vtc, 14 February 2009 - 15:46.


#36
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008

View PostNicanor, on Feb 14 2009, 15:17, said:

1. 90% din ce mancam se produce in romania apropo de agricultura si ind. alimentara. daca s-a distrus ceva s-a distrus ca sa nu exportam. ceea ce in conditiile actuale ale cursului se pare ca este foarte avantajos. este un moment cheie, asa cum branza de la bulgari, de capra sau nu, e mai ieftina si am inceput sa o gasim peste tot la fel ar trebui sa procedam noi cu ue, in ciuda sicanelor lor.

2. cursul nu cred sa se duca prea sus, este corelat cu euro la un anumit nivel de interese. europenii sunt bagati pana in gat in romania si nu doresc prabusirea sistemului financiar-bancar si economiei romanesti.

3. vom avea someri, ok, oamenii astia or sa se apuce de ceva, agricultura in cel mai rau caz, nu o sa moara de foame. avem programe de reconversie subventionate de ue, bani de luat la greu pe asemenea programe, este un moment propice sa ne reinventam.
1) In principiu nu prea mai exista agricultura, in afara de cea de subzistenta. Unde mai ieri, erau terenuri agricole, azi sunt vile, asa ca si agricultura se va diminua datorita acestor baieti care construiesc.
2) Cursul leu-euro va creste sigur, BNR nu are ce sa faca, nu depinde ce interese au diferite persoane. Bancile oricum se vor prabusi ca toate sunt straine, ca daca respectivele banci straine nu mai au lichiditati, automat nu vor mai trimite lichiditati spre Romania, si vor da si ele faliment. Nu va inchipuiti ca bancile romanesti traiesc din creditele romanilor.
3) Uita-te cam ce se intampla in alte tari, oamenii se sinucid ca nu mai au ce manca. Deja, taranii trebuie sa respecte zeci de reguli impuse de stat pentru a comercializa branza si laptele lor. Nici un fermier nu a primit pana acum nici un leu de la UE. Asa ca, cu programele lu` peste prajit, nu se va rezolva mai nimic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate