Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Tendinta cursului valutar

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#37
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008

View Postr3ticul, on Feb 14 2009, 12:27, said:

Cred ca multi exagereaza pe aici. Industrie 0? Imi pare rau, dar avem panificatie, textile, pielarie, auto etc. Bunurile de larg consum sunt produse in Romania. Ca multi au sarit la paine feliata de import, papuci Puma si masini straine (cand economia era mai dezvoltata), asta e alta treaba.

Tare sunt curios sa aflu ce produce Slovacia sau Norvegia. De bine, de rau, prin Europa mai gasesti ceva produse Made in Ro (lucru confirmat de mai multi cunoscuti de-ai mei care au calatorit destul de mult).

Cu siguranta conducerea Romaniei e la pamant. Mie mi-e sila de ei. Dar sa nu cadem in extrema cum ca toata tara e asa.

dar sa vedem ce produce Islanda (care a intrat in "faliment"), sau Irlanda, etc.....si da, am gasit si eu iaurt Danone in Croatia (pe cutie si reclama scria "Expira la data de")

View Postvtc, on Feb 14 2009, 15:39, said:

Nu or sa se "apuce" de nimic! Birocratia din Romania si nu in ultimul rand taxele idioate + spagile si taxele de protectie nu ne mai permite sa facem nimic!
La toate astea se mai adauga si criza asta economica. Situatia asta tinde sa se agraveze din ce in ce mai rau datorita oamenilor care o conduc.
Trebuiau initiate proiecte urgente pentru initierea si dezvoltarea tuturor ramurilor de baza ale economiei astfel incat acestea se creeze locuri de munca si in acelasi timp sa intareasca ecomonia tarii! uitati-va la handicapatu' nostru de presedinte (la propriu si la figurat) ce face in tot timpul acesta! Penibil ......
Se puteau accesa chiar si fonduri europene pentru situatia actuala!

am putea sa accesam fonduri europene dar din cauza coruptiei si a spagilor aceste fonduri vor ramane in conturile bancii europene pentru ca fondurile europene NU SE POT FURA....

cu acei bani nu se pot face invarteli cum fac Boc, Geoana,Videanu si cetele lor cu banii romanilor platitori de taxe si impozite....

#38
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008
Nu se va produce nimic in Romania, nimic bun pentru noi.

In curand, vom ajunge precum Islanda, ceea ce este foarte grav. De abia astept, sa cada toate bancile din Romania. :w00t:

#39
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008

View PostGabysh, on Feb 15 2009, 10:42, said:

Nu se va produce nimic in Romania, nimic bun pentru noi.

In curand, vom ajunge precum Islanda, ceea ce este foarte grav. De abia astept, sa cada toate bancile din Romania. :w00t:

nu cred ca se va intampla asta niciodata....e nevoie totusi de un cataclism pentru a se intampla asta....momentan, bancile de la noi traiesc din niste dobanzi uriase si au niste profituri exorbitante, de ce crezi ca bancile din Austria sunt cele mai expuse in zona asta a Europei?...au vazut ca se poate face profit din creditarea fraierilor...

#40
Skelet

Skelet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 30.11.2003

Quote

Uita-te cam ce se intampla in alte tari, oamenii se sinucid ca nu mai au ce manca

Eu cred ca vor fi mari probleme doar atunci cand o sa merg in Hypermarket si nu o sa mai gasesc alimente de cumparat. Deocamdata e plin de mancare, bani sunt mai putini, dar mancare este.

Si daca tot vorbim de mancare, am vazut la TV acum cateva zile un interviu cu o tipa din Anglia. Zicea ca 'vai, nu mai am bani sa mananc la restaurant, asa ca o sa mananc pizza zilnic'. Pai eu daca as manca zilnic pizza as falimenta. Un sandwitch de acasa nu e bun? Precis stie ce-i ala, ca doar ii cuvant englezesc.

#41
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003

View PostGabysh, on Feb 14 2009, 15:47, said:

1) In principiu nu prea mai exista agricultura, in afara de cea de subzistenta. Unde mai ieri, erau terenuri agricole, azi sunt vile, asa ca si agricultura se va diminua datorita acestor baieti care construiesc.
2) Cursul leu-euro va creste sigur, BNR nu are ce sa faca, nu depinde ce interese au diferite persoane. Bancile oricum se vor prabusi ca toate sunt straine, ca daca respectivele banci straine nu mai au lichiditati, automat nu vor mai trimite lichiditati spre Romania, si vor da si ele faliment. Nu va inchipuiti ca bancile romanesti traiesc din creditele romanilor.
3) Uita-te cam ce se intampla in alte tari, oamenii se sinucid ca nu mai au ce manca. Deja, taranii trebuie sa respecte zeci de reguli impuse de stat pentru a comercializa branza si laptele lor. Nici un fermier nu a primit pana acum nici un leu de la UE. Asa ca, cu programele lu` peste prajit, nu se va rezolva mai nimic.
1. este teren la greu, acum are si cine sa il cultive. toata lumea se apucase de constructii, imobiliare, mai cocheta cu emigrarea sezoniera. acum va redescoperi valoarea porcului si a vacutei, teoria coceanului si sa vezi tu ca vom trai mai bine cu laptic din piata si muschi de vitel de la nenea gigel din vadu anei. ce atata prosciuto...

2.de ce crezi tu ca romania se scunfunda si europa merge mai departe? eu cred ca suntem remorcati. problema romaniei este problema americii, spaniei,ungariei mai nou: cine plateste ratele ipotecare cand esti somer si nu mai ai de unde?noi, paradisul imobiliarelor pentru tot mapamondul in 2006-2007, asteptam tsunamiul. sunt optimist insa.

3. din fericire, subdezvoltati dar vaccinati anti criza. de ce? 40% din populatie este capabila sa se gospodareasca autarhic, un ousor, o slaninuta, un castravecior, si trece iarna. suntem mai adevarati decat gulerele albe de pe wallstreet. ti-am mai spus, in romania se mananca 90% hrana romaneasca, statistica actuala si verificata. daca am reusi sa si exportam cate ceva ar fi super, televizoare si masini zac pe toate drumurile...

#42
truthman

truthman

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 641
  • Înscris: 01.05.2006

View PostNicanor, on Feb 15 2009, 20:20, said:

1. este teren la greu, acum are si cine sa il cultive. toata lumea se apucase de constructii, imobiliare, mai cocheta cu emigrarea sezoniera. acum va redescoperi valoarea porcului si a vacutei, teoria coceanului si sa vezi tu ca vom trai mai bine cu laptic din piata si muschi de vitel de la nenea gigel din vadu anei. ce atata prosciuto...

2.de ce crezi tu ca romania se scunfunda si europa merge mai departe? eu cred ca suntem remorcati. problema romaniei este problema americii, spaniei,ungariei mai nou: cine plateste ratele ipotecare cand esti somer si nu mai ai de unde?noi, paradisul imobiliarelor pentru tot mapamondul in 2006-2007, asteptam tsunamiul. sunt optimist insa.

3. din fericire, subdezvoltati dar vaccinati anti criza. de ce? 40% din populatie este capabila sa se gospodareasca autarhic, un ousor, o slaninuta, un castravecior, si trece iarna. suntem mai adevarati decat gulerele albe de pe wallstreet. ti-am mai spus, in romania se mananca 90% hrana romaneasca, statistica actuala si verificata. daca am reusi sa si exportam cate ceva ar fi super, televizoare si masini zac pe toate drumurile...
pana la urma asta or sa faca romanii ca altceva nu le-a mai ramas ......... daca am fi fost si ajutati de catre scarbele astea care ne conduc cica (pe ce drum nu este foarte greu de ghicit) situatia ar fi fost un pic mai roz, am fi avut ceva mai multe sanse sa trecem peste toate astea mult mai usor

Edited by truthman, 15 February 2009 - 20:58.


#43
MiculDexter

MiculDexter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 11.09.2006
Deci pe scurt și în concluzie, poate spune cineva cam cît va vi euro peste 2 luni? vreau previziuni profesioniste nu de babe ghicitoare, amatorii să se abțină. Mulțumesc :)

#44
truthman

truthman

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 641
  • Înscris: 01.05.2006

View PostMiculDexter, on Feb 15 2009, 21:08, said:

Deci pe scurt și în concluzie, poate spune cineva cam cît va vi euro peste 2 luni? vreau previziuni profesioniste nu de babe ghicitoare, amatorii să se abțină. Mulțumesc :)
poi numai babele ghicitoare pot sa-ti prezica cat va vi euro in urmatoarele 2 luni

#45
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
S-a mai discutat si s-a mai prezis: http://forum.softped...t...t&p=5861840

Deocamdata suntem in grafic, sa vedem insa ce urmeaza.

In 15 aprilie sansele le vad deocamdata asa:

10% sub 4.2
20% 4.2-4.3
50% 4.5
20% peste 4.5

#46
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008
Eu cred ca va ajunge la 4,5lei in urmatoarele doua luni. Asculta stirile daca vrei sa auzi previziuni profesioniste. Dar, nici ei nu vor sa recunoasca cu exactitate cat va fi euro. Acei mari analisti economici spun ca euro nu va ajunge la 5lei. Deci, e clar.

#47
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005

Quote

Asculta stirile daca vrei sa auzi previziuni profesioniste.

Asta a fost cea mai tare. Vrei sa zici previziunile cele mai cusute cu ata alba. Minciunile cele mai sforaitoare. Manipularile cele mai grosolane. etc.

Mai bine ia de citeste comentariile de aici ca sa vezi ca nu toata lumea pune botul la stirile si "analistii profesionisti" promovati de media:

Austria: Romania si alte state estice ne-ar putea impinge la faliment

Quote

noi?????....sau profesionistii care au dat credite la tot neamu....avand garantie un cotet de 60 mp in porumbi....contribuind la bunastarea samsarilor imobiliari...au aruncat pe umerii amaratilor dobanzi camataresti nedemne de un stat membru ue....acuma decontul a venit sa va luati cotetele si sa le dati austriecilor cu rate cu tot...ca multi o sa se destepte si o sa iasa din robia creditelor si o sa va lase casa cu cheia in usa...asa cum fac romanii acuma in spania acuma....iar dupa asta o sa ne tratati cu respect profesional si moral...ca nu toti suntem prosti.

Quote

Ahaa, va sa zica Rrromania este de vina ca nu intelege criza, si inconstienta populatiei care a facut credite in Euro...Nimic insa despre lacomia bancilor austriece! Nimic despre profiturile absolut obscene pentru europa. NIMIC, da nimic!
Dragi oestereicherii, nu facet altceva decat sa culegeti ceea ce ati semanat. De ce nu faceti apel la vremurile cand raportati Hauptstadt-ului Wien cat de prosti sunt romanii ca accepta sa ia credite bagandu-se scalvi pe 30-40 de ani. Atunci nu ati suflat nici o vorbulita despre riscuri "fraierilor" ce veneau sa va ceara bani! UzB: daca v-ati fi lacomit atata, acum riscul de neplata la credite ar fi fost mult mai mic. Viel Erfolg meine Damen und Herren!

Quote

Sunt doua banci austriece aici: BCR si Raiffeisen.
Maine la 8.30 voi in fata BCR pentru a-mi retrage banii.
La Reiffeisen nu am, dar stiu ca ei au deschis o sucursala pe Insula Serpilor acum un an. Ce a zis domnul ministru despre ea, sau aia trebuie salvata cu orice pret?

Quote

cine le-a dat credite, nu bancile straine?? respectiv austriace in cazul de fata.
cine i-a obligat pe austrieci sa investeasca in romania. acum ca merge mai prost o sa ii ducem noi la ruina.
sa falimenteze ca si asa au luat tot pe nimic.

Se pare ca lumea se desteapta pe zi ce trece si nu mai pune botul la previziunile... "profesionistilor"... :)

Edited by flaviand, 15 February 2009 - 22:43.


#48
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008

View PostGabysh, on Feb 15 2009, 22:12, said:

Dar, nici ei nu vor sa recunoasca cu exactitate cat va fi euro. Acei mari analisti economici spun ca euro nu va ajunge la 5lei. Deci, e clar.
Poi eu am specificat dupa acea propozitie, trebuia sa citesti. Eu i`am dat un sfat, daca nu are incredere in persoanele care scriu pe forum.

Oricum, ca sa intelegi ce spune au analist economic, inseamna ca trebuie sa traduci din romana in romana ce a zis perosna respectiva si oricum niciodata nu raspunde la subiect.
Nici marii analisti economici, nu mai cred ca euro va scadea sub 4,1lei, pentru cei de pe forum care cred acest lucru.

Normal ca bancile ne duc spre faliment, iar statul cu "burta plina de bani" din imprumuturi, ajuta "saracele" banci care au dat faliment si care au facut zeci de mii de miliarde de la fraieri.

Eu nu "inteleg" cum naiba o banca poate da faliment dupa ce a furat miliarde de la fraieri si cum o persoana poate sa`si faca un credit pe 25 de ani :w00t:  :death: . Cine stie daca o mai trai pana a doua zi.

#49
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Spuneam zilele trecute despre declaratiile si previziunile, in general, mincinoase ale "expertilor" economisti ai Raiffeisen Bank. Acest articol poate oferi si o explicatie a acestora, bancile austriece din Europa de Est fiind, la ora actuala, intr-un mare rahat datorita creditelor de 300 de miliarde de euro acordate, in goana lor disperata dupa profituri uriase. Personal, am renuntat la Raiffeisen cu multi ani in urma, cand, peste noapte, mi-au marit un comision (la firma) de 5 ori!!! De atunci le-am spus "pas", sunteti niste jigodii! Timpul mi-a dat dreptate...

#50
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008
Oricum bancile vor fi salvate de la "moarte" de stat. Ca doar, nu va veni nici un investitor sa cumpere acele banci.

Sa nu credeti ca, bancile austriece au o problema majora ca, vor da faliment. Uitati`va la bancile din SUA, dupa ce au fost salvate de stat, managerii si alti angajati ai bancii care "s`au plans" in fata comisiei timp de mai multe saptamani sa salveze bancile, si`au scris niste salarii de milioane de dolari pentru ca, nu`si mai primisera salariile de foarte mult timp (saracutii de ei, mi`e si mila cand ii aud). :lol:  :D

#51
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Stai tu relax, ca nici US n-o sa mai poata nationaliza multe banci:

Obligatiile de plata ale SUA depasesc PIB-ul mondial

Se sparge si la ei buba imediat si se va curata in cele din urma tot sistemul de mizeriile acumulate, ca deja covorul sub care incearca sa le mature nu le mai poate acoperi.

Odata declansata la ei curatenia de primavara, nici la noi nu va mai dura mult pana la eliminarea capuselor din sistem ;)

O sa fie bine cand se va termina curatenia, pana atunci mai trebuie sa strangem nitzel din dinti, dar trebuie sa ramanem optimisti :)

Edited by flaviand, 16 February 2009 - 09:20.


#52
MiculDexter

MiculDexter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 11.09.2006

View Postflaviand, on Feb 16 2009, 09:14, said:

Stai tu relax, ca nici US n-o sa mai poata nationaliza multe banci:

Obligatiile de plata ale SUA depasesc PIB-ul mondial

Se sparge si la ei buba imediat si se va curata in cele din urma tot sistemul de mizeriile acumulate, ca deja covorul sub care incearca sa le mature nu le mai poate acoperi.

Odata declansata la ei curatenia de primavara, nici la noi nu va mai dura mult pana la eliminarea capuselor din sistem ;)

O sa fie bine cand se va termina curatenia, pana atunci mai trebuie sa strangem nitzel din dinti, dar trebuie sa ramanem optimisti :)
Dar cît sînge va curge pt asta? :(

#53
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Nu foarte mult, iar odata cu el va fi eliminat si veninul acumulat atatia ani in sistemul economic si nu numai. Mediul de afaceri si cel politic vor beneficia si ele de aceasta resetare a valorilor la un nivel real.

Ar trebui sa ne bucuram ca in sfarsit scapam de multe din problemele din actualul sistem si sa fim optimisti pentru viitor, chiar daca e un pic mai greu in aceste momente ;)

Incercati sa intelegeti ca fabricile raman construite, muncitorii si productia vor fi necesare si in continuare, aurul nu pleaca nicaieri, doar fluturasii de hartie emisi de banci si speculatiile facute cu ajutorul lor vor disparea din peisaj :)

La o adica, fluturasi putem imprima si noi la fel cum au facut si altii: http://forum.softped...t...t&p=5988479

Dar cred ca lumea va fi satula de fluturasi de hartie si nu-i vor mai dori nici macar pe aceia...

Edited by flaviand, 16 February 2009 - 10:25.


#54
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

View Postflaviand, on Feb 16 2009, 09:14, said:

Ala este exemplul clar de ziaristi care inghit galusca cruda.
Datoria reala totala a SUA este de cca 60% din PIB ul SUA de 16 trilioane
total datorie 10,7 trilioane - 4,3 trilioane datorii guvernamentale; 6,4 trilioane datorii negarantate de guvern

sursa guvernamentala 1

sursa guvernamentala 2

[ http://img25.imageshack.us/img25/3669/usdebtsha7.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

cel mai cunoscut contor independent al datoriei SUA:
http://www.brillig.com/debt_clock/

Edited by onlyone, 16 February 2009 - 13:18.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate