Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

[VREAU] Sa-mi cumpar ceas de mana

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
8101 replies to this topic

#4465
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,772
  • Înscris: 01.10.2002
Pulsar si Lorut sunt ambele parte a concernului Seiko. Adidas sport e facut de altii, doar sigla lipita la final...

#4466
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006

View Postsftpdt, on 24 aprilie 2018 - 21:13, said:

Sunt ok astea swiss military? Merita pretul? :)
https://www.watchsho...ono-sm30137-06/
Cauta același ceas pe amazon, s-ar putea să ai surprize. Eu era sa ma ard cu promoția aia a lor cu buyback. Trimiți  orice ceas vechi, și au o listă din care poti sa iti alegi ceva ce iei redus cu 300 de lei. Lista e slabă, în principal Accurist și Sekonda, dar am zis hai sa iau unul de tavaleala, ca și așa am un plastic prin casă (Nooka ZubZan 40, câștigat la un concurs la Camel) pe care nu l-am purtat vreodată și nici nu o sa o fac.  Cand am verificat prețurile de afară, de pe amazon UK sau watchshop uk luam Accurist și Sekonda la pret mai mic decat ăla pe care il avea in RO cu tot cu reducerea de 300.

Grija mare cu preturile, ca ăștia cu marketing exagerat în online, gen WS, elefant, eMAG, sunt niște bișnițari.

#4467
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,672
  • Înscris: 29.08.2013

View Postchris_t, on 26 aprilie 2018 - 12:04, said:

Cauta același ceas pe amazon, s-ar putea să ai surprize.

Mda ... vad ca e $173 pe amazon, free shipping, ar veni undeva la 650 lei.

Merita sa iau de pe amazon? N-am mai luat nimic de acolo (sau alt site strain). Garantia banueisc ca-i internationala.

#4468
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Nu e free shipping, e $26.

Edited by don_dannielo, 26 April 2018 - 15:27.


#4469
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,672
  • Înscris: 29.08.2013
Price: $173.00 & FREE Shipping
In stock. Usually ships within 2 to 3 days. Ships from and sold by Clicktime. Gift-wrap available.
This item ships to Cluj-Napoca, Romania.

Posted Image

#4470
Aeryn

Aeryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 19.02.2011
Vezi ca e free shipping in US. Ia simuleaza tu cumpărarea sa vezi ca nu e free. Și vezi ca plătești tva.

#4471
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,833
  • Înscris: 10.12.2006
720 lei, l-am pus in cos si imi arata 0 transport: https://www.amazon.c...ords=SM30137.06

#4472
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006

View Postsftpdt, on 26 aprilie 2018 - 15:16, said:


Mda ... vad ca e $173 pe amazon, free shipping, ar veni undeva la 650 lei.

Merita sa iau de pe amazon? N-am mai luat nimic de acolo (sau alt site strain). Garantia banueisc ca-i internationala.
Am luat o grămadă de chestii de pe Amazon, dar doar UK și DE. Nu am avut niciodată ceva de reproșat. Bine, nici nu am avut probleme cu produsele cumpărate.

Eu unul dacă am de ales între .ro și .uk sau .de sigur nu i-au de la bisnitarii din RO. Niște tepari maximi, cel putin la gamele low - middle. Singurele chestii care merită sunt reducerile de 30-50% de la B&B, dar și alea trebuie verificate înainte.

Exemplu: Seiko Kinetic, luat din B&B la 50% reducere, 500 lei, afară e pe la 200€.

#4473
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostAeryn, on 26 aprilie 2018 - 16:02, said:

Vezi ca e free shipping in US. Ia simuleaza tu cumpărarea sa vezi ca nu e free. Și vezi ca plătești tva.

Nu platesti tva, pare un seller din eu.

View PostMizu, on 26 aprilie 2018 - 16:25, said:

720 lei, l-am pus in cos si imi arata 0 transport: https://www.amazon.c...ords=SM30137.06

Da, de pe co.uk e free shipping, de la alt seller din spania.

Edited by don_dannielo, 26 April 2018 - 21:36.


#4474
Kapyshon

Kapyshon

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 01.11.2015
Salutare!! 😊 Am si eu două întrebări:

1. Certina sau Doxa?
2. ETA F06.111 EOL sau Ronda 515?

     Multumesc anticipat!!


#4475
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 24.03.2006
1. Certina
2. ETA

#4476
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,669
  • Înscris: 29.03.2006
Legat de ceasuri, ambele branduri sunt bune, deci alegerea se face intre modele in primul rand, Certina poate o idee mai premium - discutabil si iar in f. de model.

Mecanismele mentionate sunt ambele quartz, ambele au cateva lagare cu rubin, insa modelul ETA ( doar acel model anume nu orice ETA), are si functie EOL.
La unele ceasuri cu baterie mica nu e mare diferenta, insa cred ca modelul respectiv foloseste Varta 371 / SR920 SW cu care in mod normal ai timp sa vezi diferenta.

Varianta SW tine ceva mai mult decat W (370).

Eu am un Orient cu EOL 2 sec si 371 / SR920SW si dupa 4 ani cu o baterie, a intrat in modul EOL cu care a mers cel putin cel putin 3-4 luni ramanand extrem de precis, si am schimbat bateria inainte sa se opreasca  pt. ca m-am plictisit sa astept.

E posibil ca la alte ceasuri sa nu apuci sa vezi la fel diferenta, insa cred ca la 371 / SR 920 SW ar fi cazul sa o vezi.

#4477
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Un Doxa luat soției anul trecut, s-a dezlipit cureaua după 6 luni. Era un mesh metalic, și practic s-a dezlipit mesh-ul de pe plăcuta care era prinsa pe telescop. Atât B&B cât și Doxa CH au refuzat îndârjit schimbul curelei, motivând ca garanția acoperă doar ceasul. Înțeleg asta, dar se vede clar ca e defect de fabricație a curelei. Am cumprat alta cursa, asta este. Dar, un stift cu probleme de calitate majore, nu mai sunt nici ăștia ce erau. Ultimul Doxa cumpărat vreodată. Și am vreo 3...

#4478
Kapyshon

Kapyshon

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 01.11.2015
Vă mulțumesc pentru răspunsuri!! După ceva căutări, la cele două modele de mai jos am rămas. Ce părere aveți? Merita prețul?

https://www.bb-shop....abil_safir.html

https://www.bb-shop....l_safir_f1.html

#4479
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016
Certina face parte din grupul Tissot.
Doxa, ca si alte marci elvetiene vechi, au fost relansate, cumparate unele chiar si de chinezi, dar cu sediu si productie in Elvetia, ca sa poata beneficia de celebra "Swiss Made". Desigur ca nu vor fi ca unul chinezesc, dar nici ce a fost odata.

#4480
Aeryn

Aeryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 19.02.2011

View PostKapyshon, on 04 mai 2018 - 11:44, said:

Vă mulțumesc pentru răspunsuri!! După ceva căutări, la cele două modele de mai jos am rămas. Ce părere aveți? Merita prețul?

https://www.bb-shop....abil_safir.html

https://www.bb-shop....l_safir_f1.html
Mie îmi place mai mult Certina. Prețul e ok, BB face reduceri "cinstite".

#4481
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,669
  • Înscris: 29.03.2006
S-a mai scris deja, modelul respectiv de la Certina are EOL care atentioneaza ca bateria e pe terminate si trebuie schimbata.
Bate 2 sec odata la 2 sec, ramanand precis.
Din acest p.d.v. este clar superior.
Adica e un quart care are doar avantaje fata de un automatic mecanic, nu risti sa se opreasca neasteptat, e si mult mai precis, si daca iei elvetian ( si quartz si automatic) e si mai ieftin.
Insa poti lua Orient automatic foarte bun mai ieftin decat un quart elvetian, sau un quart Orient mult mai ieftin si iar foarte bun, inclusiv cu EOL. ( am luat la ofera cu 399 lei de la B&B in 2012 un model (anume) dressy elegant care face de rusine la rafinament ceasuri de mii de ori mai scumpe...).
Desigur, in caz de EMP (nuclear sau nu), automaticul mecanic are sanse mai mari sa functioneze in continuare...dar nu de asta am luat mai multe automatice decat quartz, ci pt ca am gasit mai des automatice care sa-mi placa.

Revenind la cele doua modele de mai sus, alegerea e subiectiva pt. fiecare.
Eu de ex as zice ca primul (Certina) arata mai putin rau, dar intrebarea ar fi de ce as alege raul cel mai mic, si nu vad care ar fi motivul.
Parerea mea e ca acele modele nu justifica nici banii, nici brandul, nici alegerea si purtarea unui ceas, nici in general si nici elvetian. Nu sunt destul de rafinate, nu doar in sens elegant pt ca poate nu vrei asta, ci nici in alt sens - nu sunt rafinate nici pt gama cool, sport, si nici macar casual.

Gasesti modele mai rafinate, frumose, curate, elegante sau de orice fel vrei, si la Certina, si la Doxa si la alti producatori.
Alegerea depinde si de gust, dar gustul poate sa fie nu doar diferit, ci mai ales prost...
E posibil ca cele care sa arate mai bine sa fie mai scumpe - caz in care te poti orienta spre un alt brand.
Si Orient ( brand japonez cu mecanisme in-house, mai nou detinut de Epson care detine si Seiko) mai face unele kitsch, neconvingatoare, nerafinate, dar daca scormonesti prin ele, macar unu' la 5000 de modele arata foarte bine, inclusiv la buget de 350-850 lei ( au si mult mai scumpe fara a garanta un design mai reusit, de ex nu ma atrag nici Orient Star si nici cel diver de 300m..).

Edited by loock, 04 May 2018 - 23:02.


#4482
Kapyshon

Kapyshon

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 01.11.2015
Deci Doxa nu mai este ce a fost, iar Certina are un mecanism superior in cazul de față si oricum este superior in general ca brand. Am avut un Orient cu mecanism automatic si semiskeleton (parca asa se numeste :D), pe acela il înlocuiesc, ca sa spun asa. Într o luna rămânea în urma cu 10-15 secunde fără vreo intervenție asupra mecanismului, am fost foarte mulțumit, dar am decis să scap de el după ce mi s a desprins cureaua (s a desprins dintr un telescop, cred ca asa se numeste :D ) si l am scapat pe beton. El nu a avut nimic la exterior, doar zgârieturi fine, iar geamul mineral era protejat de margine, aceasta fiind mai înaltă, însă s a defectat balansoarul (din nou, sper ca asa se numeste :) ). N a fost problema pt ca aveam garanție b&b inca vreo 2 luni si mi l au reparat. De atunci, am decis să scap de automatice (mai aveam unul de la Fossil). Acum caut ceva quartz, otel integral, data, geam safir si pret maxim de 1000 de lei, ceva relativ simplu si nu prea elegant cum ar fi:

https://www.bb-shop....safir_otel.html

dar nici cum este:

https://www.bb-shop....safir_otel.html

cu acel portocaliu.

Mai imi place:

https://www.bb-shop....safir_otel.html


Dacă aveți orice sugestie care se încadrează in cele spuse mai sus, va sunt recunoscător. Orientul l am achiziționat la o sugestie de aici :). Vă mulțumesc încă o dată pentru răspunsuri!

Edited by Kapyshon, 05 May 2018 - 09:22.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

5 user(s) are reading this topic

1 members, 4 guests, 0 anonymous users

KING_99

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate