Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Despre un obiectiv Canon Normal EF 50mm f/1.8 II Autofocus Lens

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
sebilika

sebilika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.08.2008
Dupa cum suna si subiectul de curand am cumparat din state un kit de canon 40d care are mai multe obiective ...din pacate nu stiu sa le folosesc prea bine
Obiectivul fix 50 mm ce avantaje are fata de 18-55 mm? unde il pot folosii cel mai bine? in spatii inchise sau afara?
sau am un convertor telephoto 2x? care nu stiu la ce ma poate ajuta:)) imi cer scuze...
mentionez ca ma ocupa la foto pentru nunti pentru prieteni va multumesc mult! si astept raspunsu dumneavoastra!

#2
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Cred ca in situatia dvs. kitul cumparat nu va aduce satisfactii imediate, el este destinat persoanelor cu ceva cunostinte si experienta in domeniu.
Sfatul meu: preturile la aparatura fotografica scad, tehnologia evolueaza. Este pacat sa tineti aparatul nefolosit, sau folosit necorespunzator: se depreciaza degeaba. Vindeti-l si cumparati un aparat mai simplu, pana cand veti simti singur nevoia de ceva mai performant - s-ar putea sa fiti mult mai multumit o perioada lunga de timp.

Un sfat alternativ: urmati cat mai repede un curs foto, dar ce am spus mai sus ramane partial valabil.

#3
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,120
  • Înscris: 29.06.2005
Acel obiectiv este util in special pentru portrete sau in situatii cand lumina este destul de scazuta.E putin cam lung pentru interioare stramte.... Pentru nunti nu e cea mai buna varianta, te limiteaza destul de mult, acolo ai avea nevoie de ceva mai wide.Ai putea sa-ti iei un 18-55 IS pentru utilizarea frecventa si 50/1,8 pentru portrete mai speciale.

#4
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005

View Postsebilika, on Oct 6 2008, 22:44, said:

Dupa cum suna si subiectul de curand am cumparat din state un kit de canon 40d care are mai multe obiective ...din pacate nu stiu sa le folosesc prea bine
Obiectivul fix 50 mm ce avantaje are fata de 18-55 mm? unde il pot folosii cel mai bine? in spatii inchise sau afara?
sau am un convertor telephoto 2x? care nu stiu la ce ma poate ajuta:)) imi cer scuze...
mentionez ca ma ocupa la foto pentru nunti pentru prieteni va multumesc mult! si astept raspunsu dumneavoastra!

saracii prieteni. sper ca poti trai cu constiinta ca le-ai stricat/strici amintirile.
cum adica te ocupi ? cand tu n-ai idee nici cu ce se mananca obiectivele ?  :confuzzled:

Edited by dreadboy, 10 October 2008 - 13:51.


#5
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
sa speram ca aia isi angajeaza totusi un fotograf pt eveniment :D

#6
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View Postsebilika, on Oct 6 2008, 22:44, said:

Dupa cum suna si subiectul de curand am cumparat din state un kit de canon 40d care are mai multe obiective ...din pacate nu stiu sa le folosesc prea bine
Obiectivul fix 50 mm ce avantaje are fata de 18-55 mm? unde il pot folosii cel mai bine? in spatii inchise sau afara?
sau am un convertor telephoto 2x? care nu stiu la ce ma poate ajuta:)) imi cer scuze...
mentionez ca ma ocupa la foto pentru nunti pentru prieteni va multumesc mult! si astept raspunsu dumneavoastra!

Dom'le, cata invidie pe dreadboy si altii ca el! Le e frica ca le furi meseria! Da-i inainte, D40 e excelent pentru nunti! Face pozele ca si singur, nici nu trebuie sa stii mare lucru.

View Postsebilika, on Oct 6 2008, 22:44, said:

Obiectivul fix 50 mm ce avantaje are fata de 18-55 mm? unde il pot folosii cel mai bine? in spatii inchise sau afara?
EF50 are unele avantaje fata de 18-55, cu siguranta. Se poate folosi si in spatii inchise, si afara. Fara probleme!

View Postsebilika, on Oct 6 2008, 22:44, said:

sau am un convertor telephoto 2x? care nu stiu la ce ma poate ajuta:))
Da, te poate ajuta. Micsoreaza de 2x diafragma datorita formulei optice cu influente asupra focalei. Are unele functiuni speciale cu functia P-*-3MC. Prietenii stiu de ce... (dreadboy, mai dai o bere? :D )

#7
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005
:lol:

m-ati prins. mi-e o ciudaaaa.... vaaaai... defapt si tremur

dau beri :) ma gasiti la paul van dyk in noaptea asta

Edited by dreadboy, 10 October 2008 - 20:43.


#8
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,120
  • Înscris: 29.06.2005
Sunteti prea mistocari.Nimeni nu s-a nascut invatat...Ma gandesc cum ar fi fost ca la inceputurile mele pe digital sa fiu si eu luat asa in ras....
Omu` nu stie, asta e clar.Dar poate are dorinta de-a invata, poate are talent, mai bine il ajutam....

@sebilika, pentru nunta, daca tu vei fi fotograful "oficial" iti trebuie neaparat si un flash extern.Daca o sa fii acolo ca prieten care face niste poze in plus fata de cel angajat, atunci te descurci si fara ala.Ar trebui totusi sa inveti cateva notiuni macar tehnice ca sa poti face poze OK.

#9
shteck2k6

shteck2k6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,566
  • Înscris: 19.10.2006

View Postcalexe, on Oct 10 2008, 20:54, said:

Dom'le, cata invidie pe dreadboy si altii ca el! Le e frica ca le furi meseria! Da-i inainte, D40 e excelent pentru nunti! Face pozele ca si singur, nici nu trebuie sa stii mare lucru.
Fiind vorba de Canon cred ca e vorba de 40d. Si nu trebuie sa-l vanda. Se poate invata pe el.
E ca si cum ai spune unui sofer de M3 ca trebuie sa il vanda pentru ca nu poate sa faca 8:20 pe Nurburgring...

#10
sebilika

sebilika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.08.2008
un sfat sau doua m-au ajutat peste cap si nici cum alea sa vand aparatu sau sa ma las de meserie:)) ms pentru cei care au inteles ca am nevoie de un sfat cum sa folosesc obiectivele:) nu un sfat simplu de dat precum LASA-TE!!!
anyway Meseria de FOTOGRAF pentru nunti(impropriu spusa meserie)! o fac pentru relatii si sunt la inceput de drum! defapt nu chiar asa de la inceput! ideea ii a nu s-a plans nimeni de mine....eu caut sa imi imbunatatesc pozele...precum cele din biserici (extrem de intunecate) sau cele in cladiri unde exista exces de culoari puternice exemplu PORTOCALIU,verde albastru inchis...
Din auzite am inteles ca in biserica e bine sa ai un obiectiv FIX precum e al meu care pentru luminozitate this was the reason i bought it:)
Tot din cauza ca spatiile din case de la oameni e MIC am zis ca imi trebuie si un obiectiv WIDEANGLE asa ca mi-am cumparat unu de care is multumit!!!
Mi-am luat si ceva filtre precum UV bla bla
dar in pachetul care mi l-am gasit erau incluse si telephoto care nu am stiut la ce sa il folosesc si alte mici chestii!!! de aia am postat TOPICU pentru ajutor nu pentru critica!
NUNTILE sunt de creatie....nu sunt poze de studio cu mii de luminite si umbrelute din toate partile....si pana la urma faci o poza portret:)
SUNT incepator am multe de invatat da nu ma las nici de a draq....!! tinand cont ca le-a placut la cateva firme mari...si mi-au cerut album pentru a colabora!!!
nu am avut clar nici o problema cu nici o nunta ...:)!!!
daca ma mai puteti ajuta  cu ceva sfaturi e ok:) mersi mult

Florinel....am blitz extern 430 ex  speedlite
si am si obiectivul 18-55 is
dar le am si pe celelalte si alea m-ar interesa unde le-as putea folosi !!
70% din nunta folosesc 18-55 + wideangularul
ala fix nu l-am folosit nici macar odata ....telephoto 2x nici odata:) si mai am ceva de zoom:) care il folosesc afara pentru cadrele cu mirii  de album

#11
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
In primul rand ar trebui sa scapi de 18-55. Cauta un 2.8 care sa te multumeasca si pe care sa ti-l poti permite. 50/1.8 fata de 18-55/3.5-5.6 are avantajul a 3 stopuri in plus la 50 de milimetri (fiecare f stop echivaleaza cu dublul cantitatii de lumina). Teleconvertorul face exact ce ii spune numele: muta distantele focale spre zona tele. Problema e ca iti "mananca" din lumina si din calitatea imaginii.

P.S. ce wide ai?

Edited by miromulus, 11 October 2008 - 10:40.


#12
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005

View Postsebilika, on Oct 11 2008, 09:42, said:

un sfat sau doua m-au ajutat peste cap si nici cum alea sa vand aparatu sau sa ma las de meserie:)) ms pentru cei care au inteles ca am nevoie de un sfat cum sa folosesc obiectivele:) nu un sfat simplu de dat precum LASA-TE!!!

View Postsebilika, on Oct 11 2008, 09:42, said:

SUNT incepator am multe de invatat da nu ma las nici de a draq....!! tinand cont ca le-a placut la cateva firme mari...si mi-au cerut album pentru a colabora!!!
nu am avut clar nici o problema cu nici o nunta

nu stiu de unde ai inteles tu [ sau restu ] ca am sugerat sa te lasi. care anume poza le-a placut ? posteaza-o s-o vedem si noi

daca nu s-a plans nimeni nu inseamna ca nu ai multe de invatat. pe mine m-a indignat faptul ca sustii ca te ocupi cu asta, dar inca nu stii cu ce se mananca obiectivele.

View Postsebilika, on Oct 11 2008, 09:42, said:

Din auzite am inteles ca in biserica e bine sa ai un obiectiv FIX precum e al meu care pentru luminozitate this was the reason i bought it:)
Tot din cauza ca spatiile din case de la oameni e MIC am zis ca imi trebuie si un obiectiv WIDEANGLE asa ca mi-am cumparat unu de care is multumit!!!
Mi-am luat si ceva filtre precum UV bla bla

mai e ceva de zis ? inafara ca spatiile de la oameni din case e mic? si ca as dori si eu un UV bla bla d-ala [ banuiesc ca ofera protectie la critica ]

dupa limbaj eu nu-i dau multe sanse. daca vroia sa invete, cauta un review, un tutorial... nu posta pe forum " da` 50mm 1.8 la ce e bun ? " sau macar intreba mai diplomatic

n-am zis ca nu se poate invata pe 40d. acuma ca-l posed mi-as fi dorit sa invat pe el dar na... sugeram doar ca cineva care se ocupa cu nunti ar trebui macar sa aiba niste notiuni generale. daca el nici diafragma nu stie ce e, stie doar ca e obiectiv luminos. iar partea cu

Quote

si am si obiectivul 18-55 is
dar le am si pe celelalte si alea m-ar interesa unde le-as putea folosi !!
m-a amuzat foarte mult, mai ales dupa ce citisem ce sustine ca nuntile sunt de CREATIE.

unde le folosesti ? pe aparat, "bagate" in chestia aia numita montura

Edited by dreadboy, 11 October 2008 - 19:02.


#13
Mariusus2008

Mariusus2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.02.2008
Il poti folosi in locuri inchise, : studio, etc, in special pentru Studio, in spatii deschise, problema ar fi bookingul care este cam patratos din cauza lipelor lamelelor, vezi 50 mm cu 1.4 diferenta mare

50 mm 1.8 mai are si numele de  : plastic fantastic : .. de ce oare ? :)

#14
_thunder_

_thunder_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 18.12.2007
ce e ala booking ? :D

#15
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
De mult nu m-am mai amuzat asa :))....bookingul e patratos :lol:

#16
svejk

svejk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 16.06.2007
Cum nu vedeti, ca scrie la misto ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate