Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Romtelecom Clicknet aduce in Romania ROBOTS IN DISGUISE!

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
zildjian

zildjian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.03.2008

 telecomro, on Oct 1 2008, 14:51, said:

Un om fara ocupatie sta non stop si masoara vitezele sau face download. La birou majoritatea au Romtelecom si acesta e si motivul. Oamenii nu au timp de tampenii, torrente.
Este foarte corect ceea ce spui! Un user normal nu sta sa faca din 5 in 5 minute teste de viteza. Dar un user normal mai sta si pe torente si DC.
Care este clientul RTC? Eu cred ca este in majoritatea cazurilor, persoana care doreste un abonament la internet si nu are alta alternativa decat RTC-ul.  Nu ma refer la mobili. Spun asta pentru ca am vazut ce s-a intamplat la mine pe strada cand si-a intins cablurile concurenta. Din 12 clienti Clicknet am devenit incet, incet clienti ai concurentei! Acesta este cazul meu si a inca 11 vecini care utilizam internetul. Sigur, nu vreu sa generalizez dar asta, probabil, s-a intamplat si pe strazile invecinate strazii mele. Vrea sa mai spun ca a trecut aproape un an de atunci si nu regret nici o clipa schimbarea ISP-ului.

#38
telecomro

telecomro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.04.2008
Nu e asa. Cresterea este uniforma la nivel national si este cea mai mare.

Sigur si eu stiu zeci de persoane care au renuntat la RDS si UPC si au mers la Romtelecom. Important ca exista crestere.
Si mai important este ca Romtelecom s-a trezit acum cateva luni pentru a II a oara si au inteles ca trebuie sa investeasca mai mult in internet mobil si nu in zonele rurale.

Nu este exclus ca toti abonatii Romtelecom de la fix in cativa ani sa primeasca internet gratis.

Nu are sens sa ne certam noi, cifrele vorbesc.

#39
razyell_3x

razyell_3x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 14.04.2007
Tu vorbesti "din carti" doar ca sa dezinformezi @zildjian a prezentat un fapt real si concret din real life, si lucrurile stau la fel peste tot unde sa intamplat la fel toti stim asta nu insista cu povesti la gura sobei ... acum in prag de iarna  :D

#40
telecomro

telecomro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.04.2008
Cifrele vorbesc, acolo ai raspunsul.

#41
zildjian

zildjian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.03.2008

 telecomro, on Oct 1 2008, 15:22, said:

Cifrele vorbesc, acolo ai raspunsul.
Corect. Cifrele vorbesc dar nu spun totul. De exemplu, din cei 500.000 de clienti 450.000 nu au alternativa! E simplu. Iar in ceea ce priveste linile telefonice, e clar, scad!

#42
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

 telecomro, on Oct 1 2008, 14:51, said:

Un om fara ocupatie sta non stop si masoara vitezele sau face download. La birou majoritatea au Romtelecom si acesta e si motivul. Oamenii nu au timp de tampenii, torrente.

Noi la firma avem euroweb. Si nu toti suntem roboti cu program 09-18. Eu daca nu am chef sa vin la serviciu pot lucra de acasa. Pun/iau materialele de pe FTP, intru prin remote etc. Netul de la rtlc nu m-ar ajuta pentru ca are viteze mizerabile pt ce fac eu. Pt altii poate fi mai mult decat suficient  ;)  Iar de telefonul fix chiar nu ma prea ating. Mai am muuult pana la pensie! Pt pensionari e o treaba buna ca au nelimitat pt un abonament relativ mic.

#43
telecomro

telecomro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.04.2008
zildjian pe ce se bazeaza afirmatia ta ? Vezi ca pe o faza de genul asta daca o companie se tine de tine poti ajunge la un proces foarte usor.
Sunt afirmatii extrem de grave care nu se bazeaza pe nimic iar scopul lor este clar denigrarea Romtelecom

dreaQ normal, te cred. La unele firme se poate si asa insa la firmele mari nu. Euroweb ofera solutii bune pana la un punct. Daca as avea maxim 200 euro de alocat pentru internet si as avea nevoie de upload as alege Euroweb (mai bine decat RDS sau UPC), daca as avea mai mult as incerca un MetroNet Romtelecom chiar daca mai micut. Treaba tine de cati bani ai/esti dispus sa investesti in internet.

Edited by telecomro, 01 October 2008 - 14:39.


#44
razyell_3x

razyell_3x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 14.04.2007

 telecomro, on Oct 1 2008, 15:35, said:

Vezi ca pe o faza de genul asta daca o companie se tine de tine poti ajunge la un proces foarte usor.
:roflmaofast:  buna, buna asta :lol:

#45
cristian0007

cristian0007

    Be a real Viber !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,304
  • Înscris: 01.01.2007

 telecomro, on Oct 1 2008, 15:35, said:

zildjian pe ce se bazeaza afirmatia ta ? Vezi ca pe o faza de genul asta daca o companie se tine de tine poti ajunge la un proces foarte usor.

Iar tu trebuia sa fi de mult la zdup . :ciocan:

#46
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,917
  • Înscris: 10.06.2008
Am si eu cateva idei, idei care nu vin ca raspuns reply-ului unei obsedate.
Din cate stiu eu, netul de la RDS nu a beneficiat de prea multa reclama. Spun a beneficiat, pentru ca in ultimul timp chiar nu am mai vazut, insa are suficienti clienti.
Mi se pare normal ca o firma ca RTC sa aiba cresteri spectaculoase pe broadband, pentru ca au o infrastructura implementata.  Ceilalti trebuiau sa impopotoneze stalpii cu cabluri.
Este foarte bine ca isi fac reclama, si cred ca e destul de ciudat sa nu o faci, insa daca afacerea merge (si se pare ca merge) nu e necesar sa bagi sume enorme in publicitate.
Cineva spunea de upload, si la RDS viteza de upload extern este destul de mica comparabil cu download-ul.

Eu, sunt constient ca daca RTC nu misca nimic pe broadband, aveam tarife mai mari, poate chiar si oferte regionale de la rds, iar vitezele, nu cred ca ar fi crescut atat de mult!

Edited by joystick, 01 October 2008 - 15:19.


#47
zildjian

zildjian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.03.2008

 telecomro, on Oct 1 2008, 15:35, said:

zildjian pe ce se bazeaza afirmatia ta ? Vezi ca pe o faza de genul asta daca o companie se tine de tine poti ajunge la un proces foarte usor.
Sunt afirmatii extrem de grave care nu se bazeaza pe nimic iar scopul lor este clar denigrarea Romtelecom
LOL. Hai sa fim seriosi ca ai mai mult de 12 clase cica. La proces ...? Si? Va veni la termen in fata instantei RTC cu toata baza de date ca sa demonstrez cati clienti are si in ce zone acoperite sau neacoperite de alti operatori. Eu am scris foarte clara acolo : "De exemplu".
Dar lasand asta la o parte, eu ti-am dat un exemplu real, cu 12 clienti... Da-mi si tu un exemplu de strada, in care a intrat RTC si toti sau renuntat la abonamentele FTTB sau Cable si au trecut pe ADSL.
Hai, Alexandra sa fim seriosi. E ora 16, acum plec de la scarbici ma duc sa i-au pranzul... Fa si tu la fel si lasa cifrele.

Edited by zildjian, 01 October 2008 - 15:09.


#48
telecomro

telecomro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.04.2008
Eu am luat pranzul la ora potrivita iar programul de incheie la 17.30-18....depinde.

NU am cum sa-ti dau exemple de strazi pentru ca Romtelecom are acoperire peste tot. Ei nu cableaza strada cu strada, ei au deja cablurile montate. Iti dau exemplu cercul meu de amici ....peste 10 au Clicknet, 2 RDS, 1 UPC. Doar 2 locuiesc la casa dar au si acolo alternative.

Acum 2 ani toti erau pe RDS sau UPC. Acum intelegi ....Romtelecom stie sa vanda si vinde super bine exact pe zona cu venituri medii/mari.

#49
razyell_3x

razyell_3x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 14.04.2007

 telecomro, on Oct 1 2008, 16:18, said:

Acum 2 ani toti erau pe RDS sau UPC. Acum intelegi ....Romtelecom stie sa vanda si vinde super bine exact pe zona cu venituri medii/mari.
povesti cu pesti  :D uitate pe aria RDS fapt concret, cineva care se roaga te tatal sau angajat RTC! sa renunte la serviciile lor si sa treaca la RDS  :rolleyes: . Prieteneii stie de ce  -_-

#50
Comisarul007

Comisarul007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 23.07.2008

 razyell_3x, on Oct 1 2008, 16:37, said:

povesti cu pesti  :D uitate pe aria RDS fapt concret, cineva care se roaga te tatal sau angajat RTC! sa renunte la serviciile lor si sa treaca la RDS  :rolleyes: . Prieteneii stie de ce  -_-
'Prieteneii' poate ne ajuta si pe noi sa vina echipa rds mai repede ca am sesizat deranjamentul de 2 saptamani si nu stiu unde sa ma mai duc.  
PS: stau in bucuresti

#51
codulpin

codulpin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.09.2008

 zildjian, on Oct 1 2008, 15:09, said:

Este foarte corect ceea ce spui! Un user normal nu sta sa faca din 5 in 5 minute teste de viteza. Dar un user normal mai sta si pe torente si DC.
Care este clientul RTC? Eu cred ca este in majoritatea cazurilor, persoana care doreste un abonament la internet si nu are alta alternativa decat RTC-ul.  Nu ma refer la mobili. Spun asta pentru ca am vazut ce s-a intamplat la mine pe strada cand si-a intins cablurile concurenta. Din 12 clienti Clicknet am devenit incet, incet clienti ai concurentei! Acesta este cazul meu si a inca 11 vecini care utilizam internetul. Sigur, nu vreu sa generalizez dar asta, probabil, s-a intamplat si pe strazile invecinate strazii mele. Vrea sa mai spun ca a trecut aproape un an de atunci si nu regret nici o clipa schimbarea ISP-ului.
eu chiar te cred ca in momentul in care a aparut RDS-ul tu si vecinii tai ati trecut la ei. dar s-a intamplat asta pentru ca aveau tarife mai mici. totul s-a redus la bani. sincer, eu cred ca mai mult de jumatate din toti acesti oameni, regreta acum. poate tu nu te innumeri printre ei, dar eu am fost la un moment dat asa. m-am lacomit si am ales RDS-ul. numai eu stiu cate am patit.... asa ca, daca RDS-ul nu-si schimba atitudinea (si nu vad s-o faca), eu cred ca oamenii usor, usor vor migra spre alti operatori. nimeni nu suporta la nesfarsit sa fie calcati in picioare si sa dea si bani pentru asta chiar daca putini.

#52
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

 joystick, on Oct 1 2008, 16:08, said:

Mi se pare normal ca o firma ca RTC sa aiba cresteri spectaculoase pe broadband, pentru ca au o infrastructura implementata.  Ceilalti trebuiau sa impopotoneze stalpii cu cabluri.

La data cand Romtelecom-ul s-a apucat sa dea internet broadband n-aveau nimic decat doua fire de cupru ce treceau prin diverse canale pline cu apa si sobolani. Au trebuit sa monteze acele dulapuri pe care scrie Romtelecom Broadband intr-o veselie plus sa traga fibra optica prin orase la fel cum au facut si ceilalti.

Dar daca v-ati uitat, fibra optica ajunge in acele dulapuri pe sub pamant (ca sapa baietii santuri) nu prin copaci.

Edited by cmidp, 02 October 2008 - 16:35.


#53
Clau44

Clau44

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 24.01.2008

 zildjian, on 29th September 2008, 21:36, said:

Ce sa spun! Chiar era nevoie de un topic pentru chestia asta???? Poate sa stearga un moderator can-can-ul asta? Au fost posturi si topicuri mai la obiect care au fost sterse.
Tinand cont ca sunt cel mai scump operator, deci cu cei mai multi bani de pe piata de profil, e normal sa isi permita sa arunce asa 20-30.000 de euro!
Multumesc.
LE: RTC va avea o imagine buna si va intra in randul ISP-ilor "seriosi" cand va oferi cel putin 1Mbps upload dar NU la pretul promo de 39euro+TVA.

numai atât? ia te uită aici viteză adevărată:
Basel Olanda:

[ http://www.speedtest.net/result/494933378.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
NUREMBERG GERMANIA:
[ http://www.speedtest.net/result/494934088.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
ACESTEA SUNT VITEZE LA UN PREȚ DE CEL PUȚIN 5 ORI MAI IEFTIN!

#54
ailailou

ailailou

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 78
  • Înscris: 19.08.2008
Bai tu ce faci aici? Am crezut ca-i abonamentul de 12 Mbps de la RTC. T_T

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate