Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 

Bun simt si responsabilitate in trafic

- - - - -
  • Please log in to reply
232 replies to this topic

#217
micutza08

micutza08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 10.10.2008
Doar 3? Am facut un mic studiu' azi dimineatza in drumu' meu plictistitor cu 25-u': din 5 masini care au proiectoare in dotare 3 sunt aprinse. asta la coada dintre razoare si plaza iar valorile sunt aproximative ca sa nu'mi sariti in cap :P

#218
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 09.12.2004
3 cu cite un bec ars...restul nu mai pun la socoteala ca e la ordinea zilei.

#219
micutza08

micutza08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 10.10.2008
Ah,scuze, oboseala si n'am observat. ce pot sa zic. ii doresc sa se arda si celalalt :)

#220
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Stimati colegi forumisti,

Va aduc la cunostinta ca blocul de lumini (sau un releu, ceva) care echipeaza masina din posesia subsemnatului a intrat aseara in greva spontana, continuand lucrul in proportie de 60 %, astfel: faza scurta n-am, faza lunga n-am, in schimb functioneaza in continuare pozitiile, semnalizarea si proiectoarele.

Drept urmare va rog ca, daca in urmatoarele 2 - 3 zile, pana la incetarea grevei, veti vedea in traficul bucurestean o Nubira alba doar cu pozitii si proiectoare sa fiti putin mai indulgenti, sa nu-mi umpleti frigiderul, promit ca reduc deplasarile doar la strictul necesar, pe drumurile unde functioneaza iluminatul public, si nu pot circula, totusi, doar cu pozitiile aprinse...

Multumesc

#221
ady_chesnoiu

ady_chesnoiu

    Supercharged

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 27.05.2007
In Romania nu exista bun simt in trafic . Un exemplu: Ai facut ceva din greseala , imediat auzi claxonul si apoi o injuratura de toata frumusetea ...

#222
G05ele

G05ele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 15.06.2008
soferi iresponsabili, neatenti, cu griji si cu tel la ureche mai tot timpul, grabiti, sosele pline de gropi, santuri, s a m d

asta e romania. nu suntem civilizati la volan, iar daca incercam sa fim nu prea reusim pentru ca renuntam imediat inhibati de nesimtirea celorlalti.

ca sa nu mai pun la socoteala blondele care de abia parcheaza ori dau peste tine : nu te am vazut

la ce sa te astepti pe soselele noastre?

#223
ady_chesnoiu

ady_chesnoiu

    Supercharged

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 27.05.2007
Ai mare dreptate . Degeaba mergi tu cum trebuie , daca vine un destept si intra in tine . Omul acela merita rupt cu amenzile .

#224
G05ele

G05ele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 15.06.2008

View Postady_chesnoiu, on Nov 24 2008, 21:59, said:

Ai mare dreptate . Degeaba mergi tu cum trebuie , daca vine un destept si intra in tine . Omul acela merita rupt cu amenzile .
ma, nu sunt pro revange. adica, na...incercam sa ii explic tipei ca ea nu mi a dat prioritate si incerca sa insinueze ca am trecut pe galben. asta ma deranjeaza cel mai tare: prostia. i a luat permisul...

#225
vartan

vartan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 19.08.2005
Ar trebui sa veniti intr-o vacanta prin Olanda, ve-ti vedea ce inseamna civilizatie in trafic:

-Este de ajuns sa dai semnal si esti lasat sa te bagi unde vrei, cand vrei si de cate ori vrei
-Nu trebuie sa multumesti nimanui,( avarii, saluturi etc,) nimeni nu iti va multumi de asemeni,
-Civilizatia este ceva normal aici, si faptul ca lasi pe unu sa schimbe banda in fata ta e complet normal si nu e considerat o "favoare"
-Aici nu exista cuvantul "smekerie", pe probate, mergi in coloana si incearca sa schimbi banda in fata unor autoturisme din clasa lux, vei observa ca nimeni nu e smeker si toti te vor lasa de parca ar avea tot timpul din lume
-Daca o strada adiacenta se intalneste cu un drum prioritar, iar circulatia pe drumul prioritar nu este fluenta(50-60km/h), principiul este simplu, "unul de la noi, unul de la voi" nu conteaza cine are prioritate
-Benzile pentru autobuze sunt doar pentru atuobuze si taxiuri, nu conteaza ca este doar o amarata de dunga intre banda ta si cea a autobuzului, nimeni nu o depaseste.
-In 2 ani de cand sunt aici am vazut un singur semafor stricat, iar polotia era la datorie
-Semafoarele sunt inteligente si foarte inteligente, si isi schimba culorile in functie de trafic
-Poti sta uneori la semafor chiar daca s-a facut verde, nimeni nu te va claxona chiar daca se face din nou rosu
-Nu exista zona hasurata in mijlocul intersectiei, este logic ca nu te ajuta la nimic daca o blochezi, si ei stiu asta
-Nu exista parcari neregulamentare, pe treceri de pietoni pe trotuare etc (exista un nr unic la care poate suna oricine, iar cei de la primarie, care umbla cu sutele pe scutere si bicilete prin oras, sunt la datorie in 5-10 min sa te amendeze)
-Centura oraselor mari pe 6 benzi face toti banii si te scuteste de foarte multi nervi

Singura parte proasta e ca sunt foarte multe limite de viteza si foarte multe camere, pe care toata lumea le respecta, s-ar putea sa ai o autostrada cu 3 benzi, iar pe toate cele 3 benzi sa se circule cu 100 km/h, iar conceptul de slalom nu exista.
Am locuit in cateva tari, insa Olanda este de departe cea mai civilizata, chiar cu toata prostitutia si drogurile lor.

Ma intreb cum va arata Romania cu Prostitutie legalizata,Marijuana, Hashis, Ciuperci Halucilogene la toate supermarketurile.

Pana una alta, noi sa fim sanatosi.

Edited by vartan, 27 November 2008 - 16:49.


#226
Giobica

Giobica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.07.2008
Imi place acolo in Olanda. Sa votam si noi tovarasi, cand credeti ca va fi la fel in Romania.
a) peste 5 ani
B) peste 20 de ani
c) peste 100 de ani
d) peste 500 de ani
e) peste 1000 de ani
d) altele

Totusi avem o tara frumoasa si maine foarte multi plecam intr-o scurta vacanta. Ce daca nu vom vota la alegeri? Un vot mic o votca mare, nu are ce sa schimbe. :rolleyes:

Edited by Giobica, 27 November 2008 - 21:45.


#227
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,677
  • Înscris: 07.02.2003

View Postvartan, on Nov 27 2008, 16:46, said:

-Nu exista zona hasurata in mijlocul intersectiei, este logic ca nu te ajuta la nimic daca o blochezi, si ei stiu asta
Asta e nasol :P In unele tari UE, toata SUA, Canada o buna parte, Australia... exista hasuri. E ciudat ca Olanda nu aplica aceste lucruri, poate au ei o motivatie anume pentru treaba asta, reglementari diferite...

Edited by andreic, 27 November 2008 - 22:05.


#228
micutza08

micutza08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 10.10.2008
Eu nu prea vad logica hasurarilor in mijlocul intersectiei. Ce,daca e hasurata se sperie cineva si nu mai blocheaza intersectia, sau cum? Sau alea nehasurate nu conteaza daca le blocam? :)

#229
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,677
  • Înscris: 07.02.2003

View Postmicutza08, on Nov 27 2008, 22:55, said:

Eu nu prea vad logica hasurarilor in mijlocul intersectiei. Ce,daca e hasurata se sperie cineva si nu mai blocheaza intersectia, sau cum? Sau alea nehasurate nu conteaza daca le blocam? :)
Hm... he he pai dupa logica asta nu ar trebui sa mai existe nici linii continue si alte marcaje rutiere :P Banuiala mea este ca marcajul delimiteaza o zona in care poti fi amendat daca opresti sau stationezi, singura diferenta fata de hasurile normale de pe margina unor drumuri e forma lor dreptunghiulara. Evident poti fi amendat si altfel pentru oprire dar pe hasura din intersectii se considera ceva oarecum mandatoriu, bine ca nu se aplica la noi la sange asta e altceva.
Daca de ex ar sta cate un politist la fiecare hasura si ar nota/anunta numerele celor acre nu respecta cred ca s-ar mari bugetul si s-ar mai cuminti traficul. Merge si cu camere video, e chiar mai comod.

Edited by andreic, 28 November 2008 - 00:05.


#230
vartan

vartan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 19.08.2005
Nu au nevoie de intersectii hasurate pentru ca ii duce capul sa nu se bage ca se baga degeaba.
Multe dintre intersectii sunt monitorizate de la centrul de trafic, unde un nene la pupitru decide cine trece, cum si cat.
De ex esti primul la semafor iar peste intersectie pe drumul tau e plin de masini, pana nu se elibereaza in fata si coloana incepe sa avanseze nu primesti verde in veci, am avut cazuri in care a stat semaforul verde pentru cei care veneau din stanga si dreapta, 5 minute, la ce bun sa ii opreasca pe ei care oricum circula fluent pe drumul lor, daca eu nu am unde sa ma duc.
Mereu cand imi vin rudele, prietenii in vizita, le spun de la aeroport "pentru fiecare claxon auzit cat timp ve-ti sta aici primiti 10 euro, ....nu 1 euro nu 50 de centi ci 10 euro". Cel mai bogat pana acum a plecat tata, 20 euro, dupa 10 zile de vacanta, si l-am plimbat nene nu gluma....
Voi mai veni prin romanica, atunci cand nu voi mai face 10 ore din Amsterdam pana la Nadlac si 15 de la Nadlac la Bucuresti.
Sa mai precizez si ca sansele de a ajunge intreg acasa, sunt invers proportionale cu distanta ramasa.

Pana atunci sa auzim de bine.

Mihai

Edited by vartan, 28 November 2008 - 14:33.


#231
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,677
  • Înscris: 07.02.2003

View Postvartan, on Nov 28 2008, 14:31, said:

De ex esti primul la semafor iar peste intersectie pe drumul tau e plin de masini, pana nu se elibereaza in fata si coloana incepe sa avanseze nu primesti verde in veci, am avut cazuri in care a stat semaforul verde pentru cei care veneau din stanga si dreapta, 5 minute, la ce bun sa ii opreasca pe ei care oricum circula fluent pe drumul lor, daca eu nu am unde sa ma duc.
Asa ar trebui sa faca si la noi...

#232
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Daaa, numai ca la noi o sa se trezeasca la un moment dat un cioban cum ca "semaforul e stricat" si va trece, urmat de o turma intreaga. Doar sa existe niste benzi din acelea cu cuie, care sa dispara cand se face verde din fata lor, altfel se va intampla ceea ce am scris mai sus.

#233
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006
ultimele "versiuni" de hasurari in mijlocul intersectiei sunt realizate din materialul ala care iese in relief ... nu stiu cum ii zice ( parca e un gips cu vopsea cauciucata ) ... chestia e ca in momentul cand trec peste alea imi zdrangane creierii in cap ... nu le ajunge ca au pus (vorba unei verisoare) "tzatze" pe la trecerile de pietoni, etc .... pun si toate porcariile de marcaje fara sens ...

era o frumusete aseara la intersectie la crangasi cu constructorilor ... semaforul ala parca e un mos de 70 de ani, ba merge ba sta ... acolo chiar trebuie sa te bagi, caci altfel nu mai treci..... absolut nimeni nu te'ar lasa sa treci ....

eu din principiu nu prea las sa se bage in fata mea, soferii care din prea mult "elan" depasesc 100m de coloana la semafor, sau cei care intre podurile de la baneasa, depasesc pe dreapta si se baga tocmai inainte de al doilea pod - recunosc si eu am facut asemenea lucruri si voi face incontinuare atata timp cand treaba pe care o am de realizat chiar arde .... ce sa mai zic ca ieri am facut vreo 2h30 -3 h dinspre otopeni pana in dr. taberei .... si nu am depasit si nu am facut nimic .... stat in coloana .... gandindu'ma cat de buna ar fi o bicicleta :) ( ceea ce sincer sa fiu nu pot folosi datorita lipsei de spatiu unde as putea sa depozitez ceea ce car dupa mine zi de zi )

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate