Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Preturi momeala ? (dar care e sme...

Alternative pod Giurgiu - Ruse

Cat spatiu stocare aveti in total...

Centrale termice compacte
 Portofoliu incepator pe Bursa New...

Probabil inselatorie pe OLX

Istoric Google

Copil cu temperament sangvinic
 ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4

Ce avem de platit in 2024 la cump...

La mulți ani @Arader!
 La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!

Suspect Frauda Informatica
 

Masina paine

* * * * * 11 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
13030 răspunsuri în acest subiect

#163
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 12.602
  • Înscris: 03.11.2006
Legat de China, a fost scandal legat de jucariile care contineau o vopsea pe baza de plumb

De aici luasem plumbul.....
A fost o gluma, la fel ca si cea cu substantele cancerigene :naughty:

Totusi parca nu sunt sigur daca painea facuta in unele masini nu  provoaca inflamarea prostatei....chiar si poliurie....

#164
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.924
  • Înscris: 06.10.2003

 scaiba, on Jan 12 2008, 15:38, said:

Legat de China, a fost scandal legat de jucariile care contineau o vopsea pe baza de plumb

De aici luasem plumbul.....
A fost o gluma, la fel ca si cea cu substantele cancerigene :naughty:

Totusi parca nu sunt sigur daca painea facuta in unele masini nu  provoaca inflamarea prostatei....chiar si poliurie....

M-ai pus pe ganduri si am googalit( vezi postul meu anterior )... Teflonul e periculos la temperaturi inalte, zice-se ca...Un site interesant cu sfaturi practice pentru protejarea buzunarului si a mediului este http://www.greenlivingtips.com/

#165
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 14.936
  • Înscris: 14.11.2004

 szabo, on Jan 12 2008, 12:21, said:

Am citit cap coada topicul despre masina !
Nu sunt lamurit ,este un malaxor de aluat pentru piine,care se va coace in cuptor ? Sau are si un modul de coacere inglobat ?
Va multumesc  ! :huh:


Ea amesteca si ea coace , am gustat o paine facuta la un Moulinex si era chiar buna , semana cu aia facut in casa , acu depinde si de reteta , sunt si in Carrefour , Moulinex , Kenwood si Panasonic , unele sunt mai dotate ca altele , acolo am vazut , ca de acolo cumpar electrice si de "papa" .

#166
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 12.602
  • Înscris: 03.11.2006

 shiva, on Jan 12 2008, 15:45, said:

M-ai pus pe ganduri si am googalit( vezi postul meu anterior )

Imi cer scuze pentru timpul pierdut (ori castigat ?) in urma afirmatiei despre plumb....la fel si cea cu prostata, era numai raspuns la " ma pis in capul documentaristilor respectivi :smoke: "
Spor la experimentat noi retete, eu ma duc sa mai pun de-o paine <_< .

#167
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.062
  • Înscris: 06.06.2005

 Mosotti, on Jan 12 2008, 13:47, said:

de ce sa dau mai mult de 5 milioane in loc sa dau 2,5 milioane? conteaza calitatea piinii, de unde stiu japonejii cum se face piinea mai bine decit francezii? :lol:

Calitatea la Moulinex nu se compara cu ce face Panasonic. De-aia, in principiu.
Pe acelasi principiu poti sa iesi si mai ieftin: te duci si cumperi paine de la Carrefour. :)

Editat de dtancu, 12 ianuarie 2008 - 17:59.


#168
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.924
  • Înscris: 06.10.2003

 dtancu, on Jan 12 2008, 17:57, said:

Calitatea la Moulinex nu se compara cu ce face Panasonic. De-aia, in principiu.[...]

Pe acelasi principiu, am mers pe mana Moulinex si nu Severin sau Alaska ....

Btw ...a venit fratelino sa ducem jucaria inapoi la Metro dar, in final, i-am dat o surubelnita in cruce si acuma sticla de la geam e pusa cum trebuie. Am spalat si instrumentele. Mai trebuie sa gasesc o reteta de paine cu lapte, lapte, nu lapte praf & ii dau drumul  :bigwhitegrin: ...numai sa-i gasesc un loc in bucataria asta ....

#169
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.763
  • Înscris: 25.09.2004

 scaiba, on Jan 12 2008, 16:19, said:

Imi cer scuze pentru timpul pierdut (ori castigat ?) in urma afirmatiei despre plumb....la fel si cea cu prostata, era numai raspuns la " ma pis in capul documentaristilor respectivi :smoke: "
Spor la experimentat noi retete, eu ma duc sa mai pun de-o paine <_< .

Scaiba, inca o dezinformare/gluma dinasta si te trimit in vacanta sa faci paine. :smoke:

#170
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 12.602
  • Înscris: 03.11.2006
Laptele (cel lichid ) poate suplini cu succes apa in aproape orice reteta de paine; eu ma gandesc sa subtitui apa cu bere.....

@ AlexIP    

citesc si ma supun.... :rolleyes:

#171
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.491
  • Înscris: 04.09.2006
Fie painea cat de rea, tot de la magazin o s-o cumpar. Daca tot suntem la capitolul "masini de facut..." astept sa se inventeze masina de gatit, adica aia in care pui de toate si-ti iese mancarea gata.
Nu ma mir cat de puternic poate fi la noi, romanii, spiritul de turma. E o constatare, nu o ofensa.

#172
netar

netar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 63
  • Înscris: 06.01.2008
tocmai ce-am vizionat din nou acel documentar. il pot trimite pe pm celor care nu cred cele afirmate de mine in legatura cu toxicitatea pe care o emana aceste substante incinse. din pacate, n-am subitrare la filmulet dar nu cred ca este cineva incapabil sa inteleaga cateva cuvinte in engleza. deci la sfarsit arata cantitatile de compusi nocivi pe care ii contine o astfel de paine. riscati pe pielea voastra, dar macar sa fiti in tema!

#173
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.763
  • Înscris: 25.09.2004
@LaBerta: Daca vii pe la vreunul dintre noi si gusti din painea minune facuta in casa cand e atunci fierbinte proaspat scoasa din cuptor (ok, 5 minute dupa ce ai scos-o din cuptor, sa fie mancabila) aproape sigur o sa vrei si tu o jucarie dinasta de facut paine, fie ca esti roman, ungur sau zulu. :D

@netar: PM-ul are 2 mega. Pune-l pe youtube, trilulilu.ro sau pe alt server dinasta sa ne putem uita toti la el.

Editat de AlexIP, 12 ianuarie 2008 - 20:43.


#174
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.491
  • Înscris: 04.09.2006
Mie painea calda imi provoaca acidulatie la stomah. -_-

#175
RADU_

RADU_

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 265
  • Înscris: 15.08.2006
@laberta

Nu este bine sa consumi paine calda desi este al naibi de buna.

Ma bucur ca subiectul are asa audienta. Asa mai aflam si noi unul de la altul despre subiect.
De exemplu mie nu-mi iese cozonacul pufos desi la gust este foarte bun. La cantitatea de 750gr mai este cumva dar la 1kg este foarte fainos si sfaramicios, desi este "bine crescut" are coaja rumenie, gustul este ok.
Care sa fie explicatia?

#176
vanta

vanta

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 321
  • Înscris: 04.12.2005

 anna, on Jan 12 2008, 14:23, said:

E o masina de paine, nu o centrala nucleara.  :P

E vorba de o cuva cu unul sau doua malaxoare, in functie de model. In aceasta cuva se introduc  ingredientele, malaxorul le amesteca, apoi lasa coca la copt, iar o amesteca si tot asa... , apoi o coace. In timp ce "bucatarul" savureaza o bere sau ce-i pica bine.

E misto jucaria..

By the way, specialitatea alsaciana a iesit.. yummy... am mancat aseara cu iaurt pana am cazut si noi si cainele lati  :D ; acuma munceste draguta de ea la paine cu cartofi.

A, ca mi-am adus aminte, ziceti-mi si mie de unde luati faina integrala? Eu in curand nu mai am din cea adusa din germania, iar la Selgros am gasit doar la saci de 25 kg, parca e cam mult.. Ati gasit undeva faina integrala, de secara etc?
Eu o cumpar de la Mega Image ( raionul dietetice)- este o punga maro pe care scrie Faina de Grau Integrala(Produs Ecologic)si are 1kg.Este distribuita de SC Natura Land SRL.

#177
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 12.602
  • Înscris: 03.11.2006

 Laberta, on Jan 12 2008, 20:15, said:

Nu ma mir cat de puternic poate fi la noi, romanii, spiritul de turma. E o constatare, nu o ofensa.

Da, am cumparat masina de facut paine dupa ce am gasit topicul. Insa nu "spiritul de turma" a fost  determinant; cantitatea de informatie de aici a fost cea suficienta pentru a lua decizia cumpararii.

#178
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.491
  • Înscris: 04.09.2006

 scaiba, on Jan 12 2008, 22:00, said:

Da, am cumparat masina de facut paine dupa ce am gasit topicul. Insa nu "spiritul de turma" a fost  determinant; cantitatea de informatie de aici a fost cea suficienta pentru a lua decizia cumpararii.


Cum romanii sunt cunoscuti ca mari consumatori de paine, spiritul gospodaresc al lor nu s-a dezmintit nici acum.
"Mancarica, cozonac, barbatelului sa-i fac" :lol:

#179
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.204
  • Înscris: 05.06.2006

 anna, on Jan 12 2008, 14:23, said:

By the way, specialitatea alsaciana a iesit.. yummy... am mancat aseara cu iaurt pana am cazut si noi si cainele lati :D ; acuma munceste draguta de ea la paine cu cartofi.

Aoleuuu! Asta-i efectul specialitatii alsaciene? Nu cred c-am s-o pun in aplicare. Da' cu cainele ce-ai avut? Vezi sa nu te prinda cei de la protectia animalelor.

Sssst! nu spui reteta?... Chiar nimanui?

#180
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.295
  • Înscris: 21.04.2004

 dtancu, on Jan 12 2008, 17:57, said:

Calitatea la Moulinex nu se compara cu ce face Panasonic. De-aia, in principiu.
Pe acelasi principiu poti sa iesi si mai ieftin: te duci si cumperi paine de la Carrefour. :)

calitatea panasonic e un cacat ridicat la rang de legenda. numai numele a ramas din panasonic. se face fix in china, probabil pe aceeasi strada unde se face moulinex, ceva mai incolo :lol:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate