Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Vita de vie

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
6970 replies to this topic

#5257
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Am scos azi portaltoiul ala si am fost inspirat.
Reamintesc ca l-am plantat in octombrie 2020. Ei bine de atunci si pana acum radacinile principale nu au depasit forma patrata a ghiveciului in care l-am cumparat. Nu se vede in poza, dar sa asigur de forma patrata a radacinilor. Doar ca s-au ingrosat un pic. Mi-era frica ca sap de fac insolatie... in 2 minute l-am scos.
Pe de alta parte, vita cea noua are mult mai putine radacini dar am plantat-o taman ca sa creasca suficient pana la anul. Nici la asta nu-mi place ceva, dar era cea mai dezvoltata din toate. Ce nu-mi place... Parca era o regula ca portaltoiul sa aiba minim 3 ani... Pai asta are? Grosimea este sub 1 cm, ba altoiul este mai gros... Si de ce nu l-au taiat daca altoirea a fost reusita? Ca sa-l tai eu?
Macar asta are corditele verzi...

Attached Files



#5258
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,580
  • Înscris: 10.01.2019
Eu nu-nteleg ce altoiri fac cei au altoit butasul respectiv  ca in mod normal altoirea "la masa" (care in cea mai mare masura se practica la vita de vie) nu se face asa, se face cap in cap si asta indiferent cum se face cuplarea: in despicatura, in copulatie perfectionata , in omega,  si ca atare nu ramane nici un ciot dupa altoire. Altoirea asta, la fel ca si la butasul cu pricina (portaltoi) da impresia ca daca a fost intradevar altoit , altoiul nu s-a prins sau s-a uscat si a ramas portaltoiul care a dat apoi din primul nod de sub punctul de altoire

#5259
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,736
  • Înscris: 11.03.2007
Se altoiește și pe vițe din anul agricol respectiv, și pe butași înrădăcinați, care au un an în plus, dar de ce trei ani? Apoi, o grosime de 10mm mi se pare deja mare; de ce zici că ar trebui să fi fost mai groasă? Păcat de timpul pierdut, altfel, se mai întâmplă...

Întrebare: care dintre soiurile hibride cunoscute are cele mai bune calități de portaltoi?

#5260
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Asa este Alex. Dar cred poate fi si nealtoit, iar cordita aia sa fi crescut asa natural. Tija initiala, pe care am taiat-o avea vreo 6-7 cm in plus si 2 frunze pe ea, dupa care era... taiata. Din acest motiv am crezut ca este vorba de o altoire.
@Fum, varsta portaltoiului nu am scos-o din burta. Dar nici nu mai stiu site-ul unde am citit, oricum nu era vreun blog. Compara grosimea din poza (daca nu apreciezi iti spun eu 6.3 mm masurati cu sublerul) cu cea a butasilor cumparati din Romania.

Edited by adip1962, 23 June 2022 - 07:01.


#5261
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Revin cu intrebari. Daca est'ce que vous me permettez, of course.
Am un jaf de vita salbatica. Dadea umbra, dar fructe ioc. Si ma gandesc sa o altoiesc, dar nu stiu cum. Are minim 10 ani, butucul are vreo 10 cm diametru, daca nu chiar mai mult. Mi-a trasnit prin cap ideea sa-l tai de jos, sa las unul-doi lastari sa creasca pana la primavara. Si la primavara ce fac? Altoiul de unde trebuie sa-l iau?
Marturisesc ca ideea mi-a venit dupa ce am vazut ce vigoare au lastarii iesiti dupa agresiunea tampitelului...

#5262
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
In primul rand trebuie sa fie vita de vie...
In al doilea rand trebuie sa fie rezistenta la filoxera.
Abia apoi poti sa te gandesti la o altoire... Dar cum am inteles ca de regula se poarte altoirea in crapatura, poate deveni greu sa faci altoiri pe trunchiul ala, asa ca poate ar trebui facuta pe lastari sau pe butasi.
Eu prefer sa nu ma complic.

#5263
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
E (foarte) rezistenta la filoxera. Cred ca s-au imprietenit. Treaba e: cum fac, pas cu pas, trecerea lasoiul pe care mi-l doresc. Acum am butucul si foarfeca. Please, help.

#5264
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,580
  • Înscris: 10.01.2019
Nu o tai acum, o tai la toamna la intrarea in repaus. o dai cu mastic si o lasi asa pana la primavara. la primavara va da o multime de lastari, îi lasi pe cei mai multi pana in perioada infloritului cand altoiesti in verde cat de multi poti . Din ce am observat eu, adica din proprie experienta altoirile in verde se prind mult mai bine decat cele mixte sau in uscat.

#5265
0elena1-5

0elena1-5

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.06.2020
Buna!
Ce parere aveti de o eventuala stropire a vitei de vie cu urmatoarele doua produse adaugate impreuna: Kocide si Tebutec?

#5266
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,580
  • Înscris: 10.01.2019
In principiu este o alegere buna pt ca combati si mana si fainarea, dar sunt cateva probleme. Koncide este un produs care contine cupru ca si hidroxid de cupru. Produsele alcaline nu sunt recomandate pt utilizare imreuna cu produsele tip emulsie cum este Tebutec. Pt o folosire impreuna cupru-Tebutec ar fi mai bine un produs pe baza de oxiclorura de cupru. Pe de alta parte parca e cam devreme sa dai acum un produs de contact pe baza de cupru, eu inca as da pt mana cu un produs sistemic, Curzate (pe baza de cymoxanil) ar fi poate o alegere mai buna.

#5267
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
sau Universalis: mana, fainare si putregai cu o singura solutie

#5268
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 28.12.2010
Daca ai avut atac puternic de fainare cum a fost cazul meu anul trecut nu prea te simti in siguranta numai cu azoxistrobin. Eu am dat ieri cu Universalis dar am adaugat si Kumulus. Inainte de inflorit am dat cu Topas si Aliette iar dupa Systhane Forte si Aliette. Dar nu a fost pana acum la mine vreme propice bolilor fungice. A fost destul de uscata vremea. Anul trecut m-a facut sa-mi fie frica de fainare ca dracului de tamaie

Edited by gabiroa, 01 July 2022 - 21:58.


#5269
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,580
  • Înscris: 10.01.2019
Sunt cateva variante bune de stropiri acum,  dar aplicarea lor depinde de ce boli ai in vie, de cat de avansata e via si ce soiuri ai, precum si de timpul din zona. Eu unul acum nici nu ma pot gandi sa bag sulf in vreo stropitura, ca de o buna bucata de timp temperaturile maxime sunt la peste 33 gr, la mine e o caldura ingrozitoare. La ce temperaturi sunt si cu produse gen emulsii e dificil, ca temperaturile trec de 25 de gr cam in orice perioada a zilei. Daca  via e avansata si ai soiuri timpurii nici cu produse de genul celor cu fosetil (Alliete, Mikal) sau cu Pergado, nu mai poti da ca timpul de pauza e mare. Da exista si o parte buna, ca la temperaturile astea si lipsa de umiditate din aer, boli la vie eu inca nu am vazut (cel putin nu la via mea). Ceva atacuri de paianjen  sunt, dar pt astea o sa iau masuri punctuale, probabil cu Nissorun, ca asta e solid si cred ca nu e prea afectat de temperaturile foarte ridicate.

#5270
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 28.12.2010
Nici nu ma gandisem la chestia cu sulful si caldura prea mare. Citisem undeva dar uitasem. Norocul e ca la mine nu e chiar asa de cald. Dar a inceput sa se simta umezeala aia de litoral, aerul ala imbibat care te face sa transpiri instantaneu chiar daca nu e foarte cald. Si e periculos pentru ca daca ai o noapte cu umezeala extrema si roua sta pe frunze pana dimineata pe la 8 pot aparea bolile. Acarieni inca nu am vazut la vie banuiesc ca si datorita faptului ca am bagat kumulus la fiecare stropire

#5271
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Fericitilor!
La unul e prea cald, dar uscat, la altul mai racoare, dar umed.
Doar la mie este prea cald si umiditatea prea mare? Noroc ca vita-i mica, o poate bate vantul la cea mai mica boare si in zona nu prea-s boli.
Dar la pomi e jale!
Ba monilioza, ba rapan, ba foc bacterian. Am ajuns sa fac cate 2 l de substanta si sa stropesc selectiv la saptamana! Ba samburoase, ba semintoase, ba si una si alta! SI e timpul sa apara mizeriile alea de paduchi galicoli.
Dar uneori se mai potrivesc substantele. Dau pe pomi, mai arunc ceva si pe vite...
Colac peste pupaza, ma uit pe aplicatie sa vad cand ploua azi si... vad ca afara ploua!, Ma uit pe geam... nici gand, ca nu are din ce. Dau refresh la aplicatie, nu ca ploua! Ma uit pe satelit sa vad norii, zici ca-i urgie deasupra mea! Ma uit pe geam, unde naiba-s norii aia?

#5272
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006
Oare via care infloreste acum a doua oara are vreo sansa sa duca la bun sfarsit parte din recolta?
Primele flori, cu tot cu lastari au fost distruse de grindina.

#5273
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,077
  • Înscris: 17.03.2005
Dacă e toamna lunga și ea în mod normal se coace devreme... Ai șanse ca de Crăciun sa ce-ți niște a rituri.

#5274
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

 validoe, on 02 iulie 2022 - 12:11, said:

Oare via care infloreste acum a doua oara are vreo sansa sa duca la bun sfarsit parte din recolta?
Primele flori, cu tot cu lastari au fost distruse de grindina.
Imi pare rau...
Una dintre cele mai timpurii vite de vie, Perla de Csaba, are nevoie de 140-145 zile pana la maturarea strugurilor.
Eu am ramas fara Hamburg, tot asa, grindina.
Dar, daca vita este matura si-ti permiti irosirea resurselor pe ciorchinii aia, eu i-as lasa. Numai asa, ca sa arate frumos...

Edited by adip1962, 02 July 2022 - 12:55.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate